Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 09:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sty 2023, o 14:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam, potrzebuje zasterować pinem mikrokontrolera za pomoca urządzenia które na wyjsciu ma napięcie 12V. mam na to 2 pomysły:
1. użyć tranzystora mosfet
2. użyć optoizolatora.

wszystkie schematy i poradniki jakie udało mi sie znaleźć pokazują sterowanie wyższym napięciem za pomocą mikrokontrolera, u mnie sytuacja jest odwrotna, moje pytanie czy takie podłączenie jak na załączniku jest prawidłowe, ewentualnie w jaki sposób to zrobić. urządzenie nie będzie obsługiwane przeze mnie dla tego chce zabezpieczyć mikrokontroler. Dzięki za pomoc i pozdrawiam


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2023, o 14:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fazik napisał(a):
wszystkie schematy i poradniki jakie udało mi sie znaleźć pokazują sterowanie wyższym napięciem za pomocą mikrokontrolera


Schematy nie biorą się z internetu tylko z głowy projektanta.

Ten schemat który pokazałeś jest w zasadzie OK i jest to typowe rozwiązanie i zdecydowanie lepsze niż z użyciem mosfeta bo masz optoizolację galwaniczną.

Jedyny problem jaki widzę to prawdopodobnie zły dobór wartości rezystora dla takiego napięcia - żebyś nie usmażył diody w tym transoptorze. Po prostu oblicz sobie odpowiednią wartość prądu jaka ma dla niej być, a znajdziesz ją w nocie PDF swojego optoizolatora. Wg wzoru R = U/I

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

tylko żebyś przypadkiem nie połączył tych masz GND1 i GND2

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

aha i jeszcze jedno - nie ma rezystora podciągającego do VCC kolektora PIN 4 transoptora - ale wtedy koniecznie włącz programowe podciąganie pinu PB0 do VCC albo po prostu na wszelki wypadek dodaj na zewnątrz ten rezystor podciągający 10K

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2023, o 14:34 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 sty 2021
Posty: 11
Pomógł: 0

dzięki za szybką odpowiedz, i podpowiedzi ;) masy specjalnie zostały opisane jako gnd1 i gnd2 aby zaznaczyć ze są to 2 oddzielne masy 8-). wartość rezystora wpisałem z palca i masz racje prawdopodobnie ta wartość to nie za dobra decyzja dla 12 V :oops: (wartość raczej dla 5V). co do wyjść planuje aby wszystkie piny sterowania były podciągnięte wewnętrznie do VCC (szkoda miejsca ma płytce 8-) ) jeszcze raz dzięki za rozwianie wątpliwości i pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2023, o 17:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Oczywiście transoptor jest najbezpieczniejszą opcją zwłaszcza dla początkującego, a można to zrobić też na zwykłym dzielniku rezystorowym (dla 12V 2x4.7k wystarczy)+zener na 4.7V (lub nawet tylko jednym rezystorze - zależy od sposobu sterowania) jeśli masa jest wspólna. Takie właśnie rozwiązanie zastosowałem w projekcie nad, którym teraz siedzę. Dodam jeszcze ciekawostkę, że jeśli się wie co gdzie i jak podłącza to można i 230V bez problemów pod procek wpiąć, ale tą opcję to już zdecydowanie odradzam początkującym :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO