Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 08:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 sty 2023, o 09:11 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041




_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2023, o 19:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2019
Posty: 106
Pomógł: 10

Super to wszystko działa - ale natknąłem się na mały problem z MkBootloaderem (użyta wersja 3.0.38)
W przypadku procka 328pb bootloader kompiluje się tak jak trzeba, ale jego próba wgrania kończy się niepowodzeniem. Efekt wygląda w ten sposób, że na statusbarze MkBootloadera wyświetla się napis "uC programmed OK", ale to nie działa. Po włączeniu opcji [Show Console], pojawia się tekst
"-?: AVR Part "atmega328pb" not found." i dalej litania wspieranych procków (tego akurat tam nie ma).
Coś przeoczyłem może? Trochę to wygląda, jakby jakieś "kocie" avr dude było akurat w wykorzystane do wgrywania tego wsadu (nie to przerobione forumowe) - co prawda znalazłem na dysku jakieś stare wersje i pousuwałem - ale to nic nie dało.

Poradziłem sobie w ten sposób, że gotowy wsad wrzuciłem MkAvrCalculatorem (ze ścieżki C:\Users\USER_ID\Documents\MkBLS3) - i po przeskoczeniu tego jednego kroku - cała reszta działa jak złoto :-)

PS. Przy okazji pytanie - czy da się jakoś w Eclipse wykonać jednym ruchem kompilację oraz wgranie wsadu? Może jakieś makro można tam zrobić? Chodzi o opcję podobną jak "Build & Upload" w MkClipse



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2023, o 21:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

moscow napisał(a):
pojawia się tekst
"-?: AVR Part "atmega328pb" not found."

O! i bardzo dziękuję za zgłoszenie ... nie przetestowałem akurat procków PB ale po tym co piszesz widocznie żaden z nich nie będzie śmigał więc muszę to naprawić ;) ... Tak tak pod spodem działa avrdude i chyba masz rację, że kocie ;) trzeba pozbyć się tej kociości w ramach naprawy.

Oczywiście bardzo dobrze zrobiłeś - bo to normalna alternatywna droga żeby sam plik HEX wgrać sobie byle innym programem - czyli np MkAvrCalcem.

moscow napisał(a):
PS. Przy okazji pytanie - czy da się jakoś w Eclipse wykonać jednym ruchem kompilację oraz wgranie wsadu? Może jakieś makro można tam zrobić? Chodzi o opcję podobną jak "Build & Upload" w MkClipse


hehehehe pamiętam jak kiedyś tworzyłem MkClipse to nawet nie pomyślałem o takim przycisku jak build & Upload i jak mi zaproponował go mój dobry kolega - to byłem przeciwny, mówiłem że a "po co taki dziwoląg?" że to , że siamto - ale wiadomo - skończyło się tak że dorobiłem ten przycisk dla świętego spokoju bo kolega mnie MOLESTOWAŁ :LOL: .... a dzisiaj? po wielu latach - sam nie mógłbym żyć bez tego przycisku w MkClipse.

Ileż razy łapię się, że jak wchodzę do Eclipsa po dłuższej pracy w MkClipse to zapominam o brązowym młoteczku tylko klikam samo wgrywanie i dziwię się że mi coś nie działa ;) A po chwili pukam się w głowę i .... no tak, nie wcisnąłem najpierw kompilacji


Już myślałem żeby to jakoś zrobić ale na razie nie wpadłem na pomysł niestety - chociaż - chociaż może można by dodać tam przez narzędzia jakieś własne dodatkowe polecenie? hmmm no będę musiał się tym pobawić bo przyznam, że masz 100% racji że przydałaby się i taka opcyjka w eclipsie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2023, o 12:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

mirekk36 napisał(a):
przydałaby się i taka opcyjka w eclipsie ;)

Ja też jestem 100% za.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2023, o 12:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

moscow napisał(a):
pojawia się tekst
"-?: AVR Part "atmega328pb" not found."

Qurczę właśnie sprawdziłem i jednak spokojnie wygenerował mi się bootloader dla ATmega328PB i na dodatek ślicznie się wgrał do procka przez USBasp ... a co jeszcze ciekawsze bo na płytce mam stary ATNEL WiFi ładnie nawiązuję łączność z bootloaderem - czyli wygląda że nie jest koci ani avrdude ani toolchain

może byś spróbował jeszcze raz? Albo może ... hmm no nie wiem na razie co poradzić - może mnie złap jakoś mailowo albo na skype albo opisz coś jeszcze tu na forum ok?

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Obrazek

o tak wygenerowałem i zobacz na dole pasek podstępu wgrania BLS do procka ukończony ładnie na 100%

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

mario2015 napisał(a):
Ja też jestem 100% za.

Będę próbował jeszcze coś pokońbinować ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2023, o 21:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2019
Posty: 106
Pomógł: 10

mirekk36 napisał(a):
moscow napisał(a):
pojawia się tekst
"-?: AVR Part "atmega328pb" not found."

Qurczę właśnie sprawdziłem i jednak spokojnie wygenerował mi się bootloader dla ATmega328PB i na dodatek ślicznie się wgrał do procka przez USBasp ... [...]

O widzisz... wychodzi na to, że nie podałem istotnej informacji. Jak podłączyłem ATB-USBASP - to mi też wszystko ładnie zadziałało.

Wychodzi na to, że ten problem wychodzi przy ATB-USB-RS232 (mam wersję v1.3).

PS. To nic pilnego, nie spodziewałem się, że ktoś będzie nad tym pracował przez święta...
Ale przy okazji wychodzi poziom zaangażowania Mirka w rozwiązywanie problemów ;-)

Chociaż muszę przyznać, że jak mam coś w głowie to czasem siedzę do późna bo potem nie mogę zasnąć zanim jakiegoś problemu nie rozwiążę ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2023, o 22:17 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Skoro Mirek się wziął za bootloadery to może powstanie jakieś ATNELduino? ;) :D :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2023, o 08:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lip 2019
Posty: 106
Pomógł: 10

Jaglarz napisał(a):
Skoro Mirek się wziął za bootloadery to może powstanie jakieś ATNELduino? ;) :D :lol:

W sumie to takie "ATNELduino" już właściwie istnieje i nazywa się MkClipse. Brakuje tylko możliwości wgrania bootloadera bezpośrednio w aplikacji (albo możliwości wywołania tam MkBootloadera)... no i może wbudowanego sklepu z Atnelowskimi bibliotekami :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2023, o 09:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

moscow napisał(a):
Wychodzi na to, że ten problem wychodzi przy ATB-USB-RS232 (mam wersję v1.3).

Ot ciekawostka ! ... no i znowu zadałeś mi Pan bobu ;) ... muszę to koniecznie sprawdzić ... dzięki za zgłoszenie

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Jaglarz napisał(a):
Skoro Mirek się wziął za bootloadery to może powstanie jakieś ATNELduino? ;) :D :lol:


O najn najn - niś gut :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO