Witam. Mam takie pytanie może banalne ale nie mogę sobie poradzić z problemem. Chciałem zabezpieczyć projekt w Eclipse prze przypadkowym zapisaniem , często przez pomyłkę mi się to robi w jaki sposób można się zabezpieczyć?
Może po prostu rób co jakiś czas kopie bezpieczeństwa na dysku zewnętrznym. Robię tak przy każdym poważniejszym projekcie po każdej realizacji jakiejś istotnej funkcji programu.
Sposób którego nie polecam: - można ustawić uprawnienia Twojego użytkownika dla danego katalogu i plików projektu na Read Only, a w przypadku kiedy bedziesz chciał jednak modyfikować projekt - uruchamiać Eclipse jako drugi użytkownik (np. admin) z innymi uprawnieniami.
Sposób który polecam: - użycie jakiegokolwiek systemu kontroli wersji - np. git (jest to dosłownie sposób, który służy od zawsze do rozwiązania problemu, który opisujesz) Co prawda wielu osobom wydaje się to sposób skomplikowany, ale jeśli robisz to tylko dla siebie, to wystarczy Ci dosłownie parę operacji na krzyż. Mało tego, że będziesz mógł w każdej chwili cofnąć się do dowolnej wersji swojego kodu, porównywać co się zmieniło między dowolnymi wersjami, to jeszcze można jednym ruchem robić sobie backup historii wszystkich wersji, czy to na zewnętrzny dysk, czy to na zewnętrzny serwer. Materiałów na temat używania gita jest od groma w sieci - tutaj krótki przykład (werja en) https://www.youtube.com/watch?v=BZr7oJyh4WM
Jakiś czas temu wrzuciłem wyżej informację o użyciu Gita do zabezpieczania projektów. Dostałem parę wiadomości prywatnych z pytaniami i jakąś tam sugestią, żeby może poradnik na ten temat zrobić. W sumie trochę mnie to zainspirowało i zrobiłem tysiąc pierwszy poradnik na temat Gita - ale tym razem trochę pod nasze tutejsze potrzeby.
Mam nadzieję, że się spodoba
Na razie wrzuciłem trzy pierwsze części (zagadnienia pogrubione) – całość zawierać będzie: - Wstęp - Instalacja (Git, Git-Extensions, WinMerge, Putty) - Zakładanie konifguracja konta na GitLabie - Tworzenie i konfiguracja kluczy autoryzacyjnych w PuTTYgen (pakiet PuTTY) - Trochę ułatwień GiltLabowych - Klonowanie repozytoriów - Tworzenie lokalnych repozytoriów (dla kuźni poza zasięgiem internetu) - Proces umieszczania wpisów (commitów) ze zmianami w repozytorium - Synchronizacja repozytoriów, łączenie zmian, rozwiązywanie konfliktów (linia komend oraz GitExtensions) - Użycie WinMerge do porównywania wersji plików oraz łączenia zmian - Użycie Podmodułów - są dość użyteczne przy mini biblioteczkach często używanych przy mikrokontrolerach - Dzielenie istniejących projektów na pod-moduły - Zastosowanie plików .gitignore (eliminacja śmieci z repozytorium) - Cofanie się do starszych wersji repozytoriów - Użycie etykiet (tagów) – lekkich oraz z adnotacją - Git w Eclipse – i to bez instalowania czegokolwiek dodatkowego – import repozytoriów, wrzucanie projektów do Gita, synchronizacja, łączenie zmian, porównywanie wersji itd.
Git dla Samotników Cz. 1 – Wstęp i Instalacja
Git dla Samotników Cz. 2 – Podstawy GitLaba – Zakładanie konta i kilka ułatwień – Tworzenie kluczy SSH z PuTTYgen
Git dla Samotników Cz. 3 – Klonowanie repozytoriów gita z podmodułami – Lokalne repozytoria
Złapała mnie jakaś infekcja i straciłem kompletnie głos, potem update Windowsa sprawił, że przestało działać oprogramowanie do składania filmów, ale wreszcie udało się przy dniu dziecka skończyć Eclipsowy odcinek Gitowy. Do pracy z gitem w Eclipse z projektami AVRowymi wystarczy całkowicie konfiguracja, jaka jest opisana w tym filmie Mirka ECLIPSE AVR Plugin - INSTRUKCJA 2022 (nic więcej nie trzeba instalować!)
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników