Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 01:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 wrz 2021, o 13:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 wrz 2021
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam wszystkich forumowiczów. Na wstępie zaznaczę że jestem mocno początkującym "programistą", dlatego proszę o wyrozumiałość.

Wykonując kolejne ćwiczenia z BB na płytce ATB było całkiem fajnie, wszystko działało jako tako, ewentualne problemy z pomocą książki można było rozwiązywać. Problem zaczął się w momencie przykładu z zapisem do eeprom:

Obrazek

Celowo nie wrzucam całego kodu, tylko nagłówek żeby mniej więcej było wiadomo o co chodzi, gdyż podejrzewam problem z mkAVR calculator (kod czysty z książki więc musi być dobrze).

Używam AS do kompilowania kodów, następnie do calculatora wrzucam plik .hex. Na początku było fajnie, poza wyświetlaniem zawartości z eeprom. Chwila namysłu i mnie olśniło że trzeba jeszcze .epp załadować. Po pierwszej próbie załadowania poprzez calculator pliku .hex i .epp zaczął się problem. Program wgrywa się bardzo długo, wyrzuca błąd (zamieszczony poniżej), wyświetlane wartości na wyświetlaczu są zamrożone (jakby się program zawiesił), w dodatku po odłączeniu i załączeniu zasilania na płytce ewaluacyjnej zamiast napisów mam pierwszy wiersz wypełniony białymi kratkami i nic poza tym. Stąd moje przypuszczenie o problemie z calculatorem. Nie ruszałem tam w zasadzie nic poza częstotliwością (fusy uproszczone - 8MHz) i fusy EESAVE. W AS również ustawiłem w toolchain'ie częstotliwość 8MHz. Załączam widoki z calculatora, może ktoś dojrzy tam jakąś nieprawidłowość. Z góry dziękuję za pomoc :)

Widoki z calculatora:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Problem przy programowaniu:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2021, o 14:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze panie kochany ;) jak widzę SPACJE w nazwach folderów to aż mi same się palce wykrzywiają jak struny od fortepianu ;) ... ale ok sam piszesz że jesteś początkujący - więc zapamiętaj sobie na CAŁE ŻYCIE PROGRAMISTYCZNE - nie ważne w jakim języku, nie ważne w jakim środowisku będziesz pisał programy. Nie ważne czy do procka czy do PC.

NIGDY nie rób spacji w folderach do których zapisujesz projekty, NIGDY nie wstawiaj w nazwach folderów polskich ogonków np

Cytuj:
"C:\users\Łukasz\documents"


- rozumiesz ? NIGDY ;)

a u ciebie:
Obrazek

kolejna sprawa - WGRYWAJ program do procka z POZIOMU ECLIPSE a nie z MkAvrCalculatora - po co taka okrężna robota? tylko w Eclipse zaznacz sobię tę OPCJĘ:

Obrazek

od tego zacznij ... nie twierdzę że to rozwiąże twój problem - ale od tego zacznij - bo niestety ten komunikat już na samym końcu mówi też że masz jakieś babole w połączeniach - więc jak coś to pokaż jeszcze DOKŁADNE fotki jak to masz wszystko podłączone ok?

A jeśli używasz ŚLIMACZEGO taktowania procka - bo też na to wygląda to jeszcze ustaw w Eclipse opcję o której piszę i pokazuję na blogu:

http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/gd ... ipsem.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2021, o 15:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 wrz 2021
Posty: 4
Pomógł: 0

O tych nazwach nie wiedziałem, tak że dziękuję :)
Niestety nie rozwiązało to mojego problemu, ale udało się przywrócić szybkie programowanie. Nie wiem dlaczego automatycznie w mkavrcalculator ustawiło mi opcję "slow sck" (nie ruszałem tego). Po ustawieniu w "auto" wróciło do poprawniejszej pracy. Nie używam eclipse niestety. Od początku zabawy pracowałem na AvrStudio i jakoś tak mi zostało. Generuję tylko .hex, .epp i chyba nic więcej do szczęścia nie potrzeba (przynajmniej na moim poziomie). W AS ustawiłem taktowanie na 8MHz, w calculatorze również... Dlatego dziwi mnie cała sytuacja. Co do połączeń to w zasadzie skraca się to do podłączenia wyświetlacza (który jest podłączony dobrze, bo napisy mi wyświetla), ewentualnie zrobiłem błąd na zworce, ale też mi się to wydaje niemożliwe, bo bez "grzebania" w eeprom program sczytywał wszystko ładnie z RTC i wyświetlał aktualną godzinę co do sekundy :) Załączam zdjęcie całej płytki (połączenia do wyświetlacza i ustawienie zworki od rtc i zewnętrznego eeprom).

Błąd po poprawie spacji w nazwie piku (plik ten sam, zapisany w innej lokalizacji bo tam sobie zmieniałem tylko wyświetlane napisy):

Obrazek

Widok płytki (najpierw wgrałem bez pliku .epp - działało jak widać, następnie po wgraniu .epp zawiesił się pokazując ciągle tą samą godzinę i wywalając błąd widoczny wyżej):

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2021, o 16:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Nie znam się na avr studio ale podejrzewam że tam też da się zintegrować programator usbasp jaki jest w zestawie atb, poszukaj tam tych opcji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2021, o 17:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ok już wiem w czym problem ;) skoro widzę że działasz na zestawie ATB ;) Razem z zestawem dostałeś karteczkę (zależy kiedy kupowałeś zestaw) ale pewnie nie masz pamięci 24C04 tylko ATMEL24C04 a to jest inna pamięć i na karteczce masz całą instrukcję jak sobie radzić z inną pamięcią


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2021, o 17:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 wrz 2021
Posty: 4
Pomógł: 0

Sprawdzę opcje na AvrStudio jeszcze, tylko moim zdaniem praca na tych dwóch plikach też powinna zadziałać :p Faktycznie mam eeproma ATMEL, natomiast co ciekawe, RTC jest stary - pewnie dlatego połowa programu działa. Panie Mirku, wiem że na dystans zaufanie spada, ale nie miałem tam żadnej karteczki (widzę w innym temacie na forum już o co chodzi, tylko zamazany jest tam potrzebny link) a wszystko mam w jednym miejscu, karton i paragon, który z resztą całkiem skutecznie motywuje do pracy :lol: Istnieje możliwość uzyskania dostępu do ukrytego linka?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 wrz 2021, o 23:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

bobby napisał(a):
wiem że na dystans zaufanie spada,

U nas tam żadne zaufanie nie spada - po to jesteśmy żeby pomóc ;)

bobby napisał(a):
Istnieje możliwość uzyskania dostępu do ukrytego linka?

Pewnie ale po to są maile i podanie swoich danych odnośnie zakupu zestawu, nr zamówienia itp - a nie forum do takich spraw. Więc proszę pisać na maila np sklep.atnel.pl albo pawel@atnel.pl

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 wrz 2021, o 23:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Misiek_86 napisał(a):
mirekk36 napisał(a):
Więc proszę pisać na maila np sklep.atnel.pl albo pawel@atnel.pl

Mała literówka, chyba miało być: sklep@atnel.pl


Nie nie - może być pawel@atnel.pl ;) Paweł zastępuje od niedawna u nas Panią Anetę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2021, o 18:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 wrz 2021
Posty: 4
Pomógł: 0

Panowie dziękuję za wszelką pomoc. Po zastosowaniu dedykowanego programu wszystko działa jak należy :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2021, o 19:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

mirekk36 napisał(a):
Misiek_86 napisał(a):
mirekk36 napisał(a):
Więc proszę pisać na maila np sklep.atnel.pl albo pawel@atnel.pl

Mała literówka, chyba miało być: sklep@atnel.pl


Nie nie - może być pawel@atnel.pl ;) Paweł zastępuje od niedawna u nas Panią Anetę

Jak to :o To Pani Anety już nie ma? :?:

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 wrz 2021, o 22:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MirkoT napisał(a):
To Pani Anety już nie ma?

Niestety Pani Aneta już u nas nie pracuje, mi też jest smutno z tego powodu, ale mamy z nią bardzo dobry kontakt ;) Ja mogę śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych osób jaką poznałem tak na gruncie zawodowym! Tym bardziej, że miałem przyjemność pracować z Panią Anetą aż 10 lat z małym kawałeczkiem, w kwietniu tego roku pyknęło właśnie 10 lat. Pani Aneta prowadzi teraz własną firmę z mężem ale w całkowicie innej branży, ja życzę im dużo powodzenia, to naprawdę porządni ludzie.

Jak widać życie się różnie układa - co zrobić ;) Ja mogę się tylko cieszyć że w TAK przyjaznej atmosferze się rozstaliśmy i trzymam za Panią Anetę kciuki!

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO