Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 00:14


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lip 2021, o 10:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Witajcie.
Zadam może banalne pytanie, ale proszę o wytłumaczenie. Przejrzałem notę katalogową, ale jest tam nie wiele stron i nie napotkałem na potrzebne informacje.

1. Czy pin AREF podlega dokładnie takim samym zasadom, jak w przypadku Atmega16, 32, ect... ? Jeśli używamy wewnętrznego napięcia odniesienia, to dajemy kondensator...

2. Również w przypadku stosowania zewnętrznego kwarcu dodajemy pojemności do masy ? Spotkałem schematy, gdzie ich nie było.

3. Chcę taktować procka na maksa, czyli 20MHz. Jaka może być różnica w przypadku użycia kwarcu lub wewnętrznego oscylatora. W 99% zawsze był układ z kwarcem przy atmegach. Kiedyś tam "mrugałem" diodami na wewnętrznym oscylatorze, ale nie zastanawiałem się nad tym.

Rozumiem, że stabilność częstotliwości jest na pewno lepsza, ale czy jest konieczna w każdym przypadku ? Nawiązuję do sytuacji z tego tematu:

topic23854.html

Bez względu na to, czy jest to dobry, czy zły pomysł, to chcę to przetestować w praktyce. Czy w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie użycie rezonatora ?

Wiem, ze temat banalny, ale jestem "niedzielnym programistą"od czasu do czasu :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2021, o 10:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Robert_1967 napisał(a):
Zadam może banalne pytanie, ale proszę o wytłumaczenie. Przejrzałem notę katalogową, ale jest tam nie wiele stron

niewiele stron? ty chyba żartujesz sobie ;) albo ściągasz z netu jakieś krótkie reference maunuale ... bez sensu, jakby nie było pełnej noty do tych procków. Panie nota liczy sobie ok 200 stron i masz w niej wszystko jak byk opisane - włącznie z tym jaki i kiedy i za pomocą jakich bitów włącza się AREF na pinie PB0 ... no tylko zajrzeć ... Ty myślisz że producent nie dał noty i ludzie mają się domyślać i zgadywać jak to robić ? ;)

Robert_1967 napisał(a):
1. Czy pin AREF podlega dokładnie takim samym zasadom, jak w przypadku Atmega16, 32, ect... ? Jeśli używamy wewnętrznego napięcia odniesienia, to dajemy kondensator..

Panie nie ma procka AVR8 w którym pin AREF służyłby do czegoś innego ... i żeby trzeba było go inaczej używać czy odsprzęgać kondkiem wewn źródło nap. odniesienia

Robert_1967 napisał(a):
2. Również w przypadku stosowania zewnętrznego kwarcu dodajemy pojemności do masy ?

Polecam ci weź w końcu obejrzyj sobie kurs projektowania obwodów na potrzeby procków i nie tylko - bo tam jest WSZYSTKO wyjaśnione - nie jest to stricte kurs EAGLA tylko właśnie kurs projektowania obwodów - wtedy zrozumiesz co od czego zależy i po co są kondki a nie tam - szukać jakichś schematów w necie i pisać że gdzieś tam zauważyłeś że nie było kondków. Oczywiście że to testów na szybko na stykówce można ich nie dawać ale jak już się robi płytkę własną na poważnie to jakaś bzdura żeby nie dawać kondensatorów.

Robert_1967 napisał(a):
3. Chcę taktować procka na maksa, czyli 20MHz.

No to taktuj, co za problem ?

Robert_1967 napisał(a):
Jaka może być różnica w przypadku użycia kwarcu lub wewnętrznego oscylatora.

szybciej - wolniej ?
mniej elementów na PCB bez kwarca ?
nie wspomnę już o tym, że akurat attiny25/45/85 można taktować wewn oscylatorem z użyciem PLL o częstotliwości ok 16,5 MHz

Robert_1967 napisał(a):
Kiedyś tam "mrugałem" diodami na wewnętrznym oscylatorze, ale nie zastanawiałem się nad tym.

No to kiedyś trzeba się zacząć zastanawiać ;)

Robert_1967 napisał(a):
Rozumiem, że stabilność częstotliwości jest na pewno lepsza, ale czy jest konieczna w każdym przypadku ?

Nie w każdym ale np w przypadku korztstania z RS232 bywa to mega ważne - ale masz kilka istotnych artykułów na moim blogu wyjaśniających te zagadnienia - warto zaglądać na mojego bloga i czytać .... http://www.mirekk36.blogspot.com

Robert_1967 napisał(a):
Czy w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie użycie rezonatora ?

W tym konkretnym przypadku warto pomyśleć o max częstotliwości taktowania - no bo chyba samo przez się nasuwa się wniosek że im krótsze czasy przerwań czy sygnałów chcesz uzyskać to chyba oczywiste jak amen w pacierzu że szybsze taktowanie może w tym pomóc tak czy nie ?

Robert_1967 napisał(a):
Wiem, ze temat banalny, ale jestem "niedzielnym programistą"od czasu do czasu

Spokojnie każdy zaczyna ... i nie musi od razu wszystkiego wiedzieć - no ale tak jak wspominam i w Bluebooku, którego masz jak widzę i w setkach moich poradników wideo PODSTAWA PODSTAW to nota PDF ;) więc nie mów że w nocie nie ma jakichś podstawowych informacji jak chociażby z tym AREF. A jak ich nie widzisz to znaczy że zassałeś kocią notę i szukaj dalej ....

A do tego wystarczy wziąć nawet MkCLIPSE darmowe, wybrać na górze procka np ATtiny85 jak na obrazku, kliknąć po prawej stronie ikonkę PDF i od razu pobierze się prawidłowa nota PDF z netu i to jedna z najświeższych

Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2021, o 11:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Dziękuję Panie Mirku.
Moja nota zawiera 30 stron :lol: No tak Złapałem pierwszą lepszą, eeech... Ja zaglądam na Pana bloga od czasu do czasu, ale jest mego mnóstwo danych i pamięć zawodzi, co tam się czytało jakiś czas temu. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2021, o 12:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Pytam jeszcze w jednej kwestii.

Na ten moment nie posiadam kwarcu 20MHz. Oczywiście zamówię gdzieś, ale chciałbym uruchomić i przetestować program. Posiadam kwarc 22.1184, ale nie bardzo wiem, jak go zaimplementować. W Eclipse są do wyboru częstotliwości, ale te powiedzmy "normalnie akceptowalne". Natomiast co do 22.1184, to nie bardzo widzę, jak to ugryźć.
Możecie coś podpowiedzieć ? ( nie, żebym się uparł na overclocking, ale nie mam gamy rezonatorów na co dzień).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2021, o 12:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Robert_1967 napisał(a):
Natomiast co do 22.1184, to nie bardzo widzę, jak to ugryźć.

Panie Panie ;) no a z ręki nie można wpisać ? ;) no ...

A poza tym jakbyś posiadał kwarc np 48MHz to też byś się zastanawiał jak go ugryźć ? ;) Ty może najpierw zajrzyj jednak do noty PDF bo na pierwszej stronie na dole masz jak BYK napisane ;) panie kochany - jaką maksymalną częstotliwością można taktować procka przy zasilaniu 5V i przy 3,3V, to ci przejdą pomysły na gryzienie kwarców powyżej 20 MHz ;) ok ?

I jeszcze raz ci podpowiadam, że można ustawić sobie wewn taktowanie na 16,5 MHz za pomocą fusebitów z wykorzystaniem PLL co może się okazać że ci w zupełności wystarczy zamiast myśleć o jakichś dziwolągach kwarcach 22,1184 MHz ;) ... a dopiero jak ci nie wystarczy 16,5 MHz to sobie na spokojnie kupisz kwarc.

Poza tym jak można nie mieć pod ręką chociaż kilku kwarców np chociaż po dwie sztuki, zakupić tak na zaś - przecież to są tanie jak barszcz elementy, i mieć pod ręką ZAWSZE takie pary albo i po więcej szt niż dwie

11,0592 MHz - PODSTAWA ! (przyjazny dla RS232)
16 MHz
18,432 MHZ (przyjazny dla RS232)
20 MHz

Ja sobie nie wyobrażam życia z prockami i prototypowania - żeby nie mieć pod ręką takich popularnych kwarców ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 lip 2021, o 13:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Panie Panie ;) no a z ręki nie można wpisać ? ;) no ...


Nie wiedziałem, że tak można. Wpisałem, zatwierdziłem. Zapisało się.

mirekk36 napisał(a):
Ty może najpierw zajrzyj jednak do noty PDF bo na pierwszej stronie na dole masz jak BYK napisane ;) panie kochany - jaką maksymalną częstotliwością można taktować procka przy zasilaniu 5V i przy 3,3V, to ci przejdą pomysły na gryzienie kwarców powyżej 20 MHz ;) ok ?


Przeczytałem. Mam właściwa notę, jeśli chodzi o ilość stron :) Ja pisałem, że to tylko na czas prób. Nie jestem zwolennikiem tego typu modyfikacji i nie oddałbym sprzętu nie wiedząc, czy z tego powodu coś się potem nie stanie.

mirekk36 napisał(a):
Poza tym jak można nie mieć pod ręką chociaż kilku kwarców np chociaż po dwie sztuki, zakupić tak na zaś - przecież to są tanie jak barszcz elementy, i mieć pod ręką ZAWSZE takie pary albo i po więcej szt niż dwie


Wiem Panie Mirku. Tu nie chodzi o te grosze. Po prostu przy jakiejś okazji nie kupiłem. Pan sobie nie wyobraża, ale Pan się tym zajmuje 23 godziny na dobę (żartuję oczywiście :lol: ). Ja też sobie nie wyobrażam mojej pracy bez moich zabawek...

Jak pisałem gdzieś wcześniej, to zdarzały się opinie, że w jakichkolwiek zabezpieczeniach tranzystorów przed uszkodzeniem (bezpiecznik elektroniczny) raczej nie stosuje się procesorów, ponieważ są zbyt powolne. Pewnie wiedzą, co piszą, ale skoro ten procesor nie będzie zaprzęgnięty do jeszcze wielu innych zadań i pętla będzie śledzić tylko jedno wejście ADC i wystawiać stan na pinie, zmieniać flagę, obsługiwać może jeden przycisk, a może nie, to chciałem to przetestować. Może zda egzamin.

Co nie znaczy, że chcę taktowania jak najwyższego, bezpiecznego dla tego procka.

Jak odpalę wersję testowa, to pewnie będzie można jakoś zmierzyć czas pomiędzy pojawieniem się napięcia progowego na jednym pinie, a wystawieniem odpowiedniego stanu na drugim pinie sterującym np. bramką mosfeta. I wówczas okaże się, że może faktycznie wystarczy oscylator i freq 16,5 MHz ??? I tu mam analizator taniochę z alledrogo, nie mniej jednak pewnie poproszę o pomoc w prawidłowym z niego skorzystaniu. I pewnie znów będzie kubeł zimnej wody, że nie umiem :D . Dziękuję za wskazówki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO