Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 13:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 cze 2021, o 17:14 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2017
Posty: 11
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 0

Cześć dopiero zaczynam zabawę z komunkacją między urządzeniami. Mam zatem prośbę, czy poprawnie narysowałem schemat blokowy urządzenia, czy czegoś brakuje.
Pozdrawiam.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 17:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Możesz pominąć max232 po stronie atmega8, FT232 obsługuje RS'a w standardzie TTL 5V możesz go połączyć bezpośrednio z Atmega8 zachowując połączenie krzyżowe TX->RX, RX->TX.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 17:49 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2017
Posty: 11
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 0

Dziękuję za odpowiedź. :)
Czy jeśli chciałbym zachować na wejściu tego bloku z atmegą 8 standard RS232 +-12V (dam złącze db9), to czy wtedy ten schemat będzie poprawny?
Czy w bloku z układem FT232 trzeba dać jeszcze układ MAX232 tak, aby między nimi była komunikacja po RS232 +-12V?
Chciałbym mieć możliwość podłączenia bloku z atmegą przez zwykły RS232 i tą przejściówkę na usb.
Pozdrawiam.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 18:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Niestety widać, że na razie kompletnie jeszcze nie rozumiesz podstaw i błądzisz mocno.

phill2k napisał(a):
Możesz pominąć max232 po stronie atmega8,

To nawet nie jest kwestia, że "Możesz" .... to jest niestety byk i to by w ogóle nie działało a dlaczego ? KONIECZNIE obejrzyj te poradniki - to gwarantuję ci że kolejny schemat blokowy narysujesz inny - bo do tego to w ogóle przydałoby się objaśnienie z twojej strony - co ty chcesz w ogóle uzyskać ? Bo sam schemat blokowy niestety nic nie mówi:








_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 18:52 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2017
Posty: 11
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 0

Oglądałem właśnie te poradniki - bardzo praktyczne i pokazujące możliwe kłopoty i błędy przy projektowaniu (swoją drogą się cieszę, że mam możliwość rozmowy z autorem), jednak brakuje mi w nich jednej rzeczy - schematu podłączenia układu.

Chciałbym od samego początku przeanalizowa połączenia.
Poczynając od złącza USB, aż do samej Atmegi (nawet blokowo).
Dzięki przeszukaniu google i odpowiedziom udzielonym w tym wątku już sporo mi się wyjaśniło.

1. Podłączając układ FT232 przez USB pojawia się on jako wirtualny port COM i przekazuje transmisję w standardzie TTL.
2. Jeśli chciałbym przesłać dalej otrzymaną transmijsę w standardzie RS232 (+-12V) muszę użyć układu MAX232 (to wiem z poradników).
3. Jeśli chciałbym odebrać sygnał to również muszę użyć układu MAX232, aby sygnał był znowu w standardzie TTL.

Czyli za pierwszym razem popełniłem błąd, ponieważ chciałem podłączyć transmisję TTL do układu, który konwertuje RS232 do TTL.

Chciałem zrobić przejściówkę z USB na RS232 (+-12V).
Czyli w jej skład będzie wchodził układ FT232 i MAX232 oraz elementy zapewniające im odpowiednią pracę.

Przejściówka jest wymagana ze względu na to, że nie mam portu COM w laptopie.
Całe to zamieszanie z konwertowaniem TTL wychodzącego z układu FT232 na RS232 (+-12V) wychodzącego z układu MAX232 jest spowodowane tym, że chciałbym mieć możliwość podłączenia do mikrokontrolera Atmega8 urządzenia, które obsługuje port COM.

Czyli będę mógł połączyć się z Atmegą za pomocą mojej przejściówki poprzez USB oraz przez zwykły port COM.

Urządzenie docelowe (to z Atmegą) będzie odbierać sygnał po RS232 (+-12V) i sprawdzać co jest przesyłane pokazując to jednocześnie na wyświetlaczu i przekazując dalej po RS485.

Stąd moje pytanie, czy ten schemat (teraz już poprawiony) ma rację bytu i czy na samym początku już nie robię złych założeń.

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 19:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Jeśli chcesz pomiędzy FT232 a atmega8 zachować standard RS232C (+-12V) to poprawiony schemat blokowy jest OK.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2021, o 21:39 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2017
Posty: 11
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 0

Dzięki bardzo - z Zielonej Góry ;) .

------------------------ [ Dodano po: 32 minutach ]

Mam jeszcze pytanie - szykuję się do wytrawienia płytki mojej przejściówki. Póki co narysowałem schemat całego układu. Mógłby ktoś rzucić okiem? Nie wiem dlaczego, ale na schematach znalezionych w internecie mam piny 16 - podłączone do plusa i 15 - podłączone do masy. Niestety EAGLE nie pokazuje mi takich pinów przy układzie. Macie może jakies pomysły co tu się stało? Może dlatego, że obudowa pod lutowanie smd?

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 34 minutach ]

Chodzi mi o układ MAX232, nie mogę edytować posta niestety.

------------------------ [ Dodano po: 55 minutach ]

Znalazłem drobne pomyłki - przesyłam poprawione.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 cze 2021, o 02:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

bboylubsko napisał(a):
Mam jeszcze pytanie

Widzę, że sięgnąłeś po Eagle - i SUPER!

ale proszę obejrzyj z kolei tę serię poradników: https://atnel.pl/kurs-cadsoft-eagle.html
jak chodzi chociażby o rysowanie schematów, uwierz mi przyda ci się, a i sam po 2-3 pierwszych poradnikach zrozumiesz, dlaczego TAK nie warto rysować i przedstawiać schematów, tym bardziej, że wzmaga to pomyłki o których sam piszesz.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 cze 2021, o 05:08 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2017
Posty: 11
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 0

Dzięki za zwrócenie uwagi! Będę się pilnował na przyszłość - dobrze od początku łapać zdrowe nawyki. Czy teraz jest poprawnie?
Zauważyłem, że kondensatory się dublują w kilku miejscach pomiędzy +5V a masą. Czy tak ma być? Pytałem o poprawność schematu, ponieważ opierałem się na plikach z internetu, a wiadomo różnie z tym bywa. ;)

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 cze 2021, o 07:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 705
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Schemat nie jest do końca poprawny, RESET powinien być nie podłączony, poza tym ja bym dorobił dwie diody LED informujące co się dzieje na liniach Rx i Tx i wyprowadziłbym sobie wszystkie sygnały RS232C na listwę goldpin tak na przyszłość. Przeglądnij sobie datasheet, to podstawa twojego projektowania, od FT232RL i MAX232 tam jest wszystko opisane i są podane przykładowe rozwiązania konwerterów. Poniżej przykładowy schemat właśnie z datasheet FT232RL.

Obrazek

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 cze 2021, o 08:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

bboylubsko napisał(a):
Czy teraz jest poprawnie?

No teraz jeśli chodzi o samo narysowanie schematu to jest "miodzio" ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO