Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 18 kwi 2024, o 19:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 kwi 2021, o 18:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

W Eclipse z pluginem AVRtoolchain masz dostep do listy wszystkich makr. Po co sobie utrudniac życie? - po to są właśnie rozbudowane IDE :)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2021, o 19:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2015
Posty: 164
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 16

Ja nie rozumiem dlaczego?
1. Od lat działem pod Debianem z Eclipse i wszystko pracuje pięknie

Obrazek

Jest dostęp do wszystkiego co tylko oferuje Eclipse IDE for C/C++ Developers.

Klikam CTRL na bibliotekę i przeskakuję pięknie do jej kolejnej części i tak do interesującego makro

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

A jeśli nie chcesz Eclipse to pracuj narzędziami linux i szukaj w katalogu /usr/lib/avr/include/avr/
tam masz biblioteki do procesorów np.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


------------------------ [ Dodano po: 12 minutach ]

A jak lubisz Notatnik to przecież możesz przejrzeć sobie swój ATmega 8 w taki sposób:
Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2021, o 20:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

edwardkraweznik napisał(a):
eclipse ? z repo debiana czy ręcznie pobierałeś ?

Eclipse w repo jest przestarzały. Ściąga się ze strony Eclipse CDT i instaluje AVR plugin.

W Geany otwórz iom8.h w drugiej zakładce, a wtedy w kodzie na danym symbolu opcja "Go to symbol definition" pod prawym klawiszem myszy albo przez skrót i znajdzie ci definicję. Albo inna opcja "Znajdź wykorzystanie" i znajdzie ci wszystkie wystąpienia (w tym definicję)

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2021, o 08:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

edwardkraweznik napisał(a):
mam problem ze wszystkim

A więc nie przeczytałeś uważnie i nie przemyśałeś książki.

W makrodefinicjach peryferiów "klasycznych" AVR jest bajzel i nie ma innej możliwości jak sprawdać wszystko w nocie dla danego konkretnego procka. Sama konfiguracja jest bardzo prosta, składa się z kilku kroków.
1. Ustawienie preskalera czyli częstotliwości zegara timera. Preskaler to po prostu podzielnik częstotliwości głównego zegara. W AVR preskaler ma bardzo ograniczony zakres ustawień. Preskaler ustawia się z reguły na końcu ponieważ ustawienia inne od 0 startują taktowanie timera.
2. Tryb pracy: normalny, Compare Match, PWM
3. Opcjonalne wyprowadzenie przebiegu na wyjście. Wyjście ustawia się gdy chce się uzyskać sprzętowo generowany przebieg, a więc dotyczy to trybów Compare i PWM
4. Opcjonalne ustawienie przerwań generowanych przez timer. Są dwa główne: od przepełenienia timera i od porównania.
0. Chociaż krok zerowy ale daję na końcu, bo nie wszystkie procki to mają i nie zawsze jest używane. Włączenie timera do prądu. Używane w zastosowaniach low power. Procek z pudełka ma wszystko powłączane więc można pominąć.
Wszystko. Od dwóch do 4 linii kodu (plus kod ISR jeśli ustawione przerwanie). Dla m8:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2021, o 11:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Nie rozumiem Twojego podejścia/sposobu do nauki nowego tematu. Strasznie sobie we wszystkim robisz pod górkę (a to inny procek, a to środowisko). W ten sposób tylko będziesz się frustrował. Tym bardziej, że z zewnątrz to wygląda jak byś bardzo szybko się niecierpliwił i poddawał. Programowanie tego nie lubi. Niedawno kupiłeś książkę a już ją sprzedajesz?

1) nie ma książki, która porusza wszystkie rodziny procesorów danego producenta, bo jest to po prostu niemożliwe. Książka ma na celu wskazanie drogi, którą trzeba przejść, aby zrozumieć ideę.
Mam wszystkie książki Mirka i chyba wszystkie dostępne na rynku polskim dot. AVR i moim skromnym zdaniem to książki Mirka są najprzystępniej napisane dla początkujących. Co więcej uczy on w nich porządnego stylu programowania. Sam na niego trafiłem przez hejterów jak szukałem pozycji dot. AVR i ją odradzali - a okazała się strzałem w 10tkę.

2) przy rozpoczęciu nauki - używaj 1:1 co jest używane w poradnikach/książkach. Na "kombinowanie" i adaptację pod inne modele procków przyjdzie czas, jak już ogarniesz te z poradników/książek

3) ZAWSZE bazą jest nota procesora - tam są opisane wszystkie niezbędne informacje (i Mirek wielokrotnie w książce tam kieruje). Ciesz się, że 8bitowce mają dużo mniej do ustawiania w rejestrach w porównaniu do np. 32bitowców.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2021, o 15:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2015
Posty: 205
Lokalizacja: UK
Pomógł: 10

Będę szczery i nie jest to próba demotywacji kolegi w żaden sposób tylko moje osobiste przemyślenie. Programowanie jakiejkolwiek rodziny uC zajmuje sporo czasu. Ja zyskałem pewność tego co robię dopiero po kilku latach, dziesiątkach książek i milionach godzin spędzonych nad notami katalogowymi, a i tak czuję się mega początkujący. Jeżeli liczysz, że wszystko będzie od razu działać bez poświęcenia znacznej ilości czasu na rozpracowanie problemu (być może nawet tygodni) to moim zdaniem nie warto w twoim przypadku iść w embedded. Tylko czas i praktyka pomoże, nawet przy świetnej znajomości innych języków i programowania na dowolnym OS. :)

_________________
MMT Technologies



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO