Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:27


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 00:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Po kilku dniach nauki i oczywiście pomocy tu na forum w zrozumieniu pewnych zagadnień, stworzyłem programik jakich tysiące w internecie - konwerter HEX-DEC-BIN + operacje bitowe. Dlaczego więc zacząłem od takiego? Bo dokładnie czegoś takiego lub bardzo zbliżonego (obsługa, prezentacja wyników) zawsze szukałem i żaden mi się nie podobał albo trzeba było mieć połączenie z siecią.
Przetestujcie go proszę i jestem ciekaw jak wam się to rozwiązanie podoba :)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 06:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Obstawiam, że w Delphi skoro w innych wątkach Sylwek się nim interesował?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 07:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

A dlaczego w info data wersji 1.0 to 14. kwiecień, czyli jutro? :D
Programik zostanie, myślę że nie raz się przyda!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 07:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Program oczywiście w Delphi.
@zoom, kończyłem go dziś o 1:30 w nocy i mi się już daty pokręciły. Dwa razy zmieniłem - zaraz po północy i na sam koniec pisania, bo zapomniałem, że zmieniłem już datę wcześniej :D

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 09:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 163
Pomógł: 10

Fajny program.
A dało by radę zrobić wyświetlanie w okienku bitów wyników pogrupowanych po 4 cyfry?
Czy ten znak ala 'S' przy wyniku hex to się tak oznacza czy też powinno być 'x' ?
Czy pokazanie plików źródłowych dla innych początkujących jest do rozważenia?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 11:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No i to mi się podoba, ja też często tworzę na różne swoje potrzeby jakieś małe programy narzędziowe - a niektóre z nich się rozrastają czasem i upubliczniają ;) jak np MkAvrCalculator i wiele innych ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 11:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2012
Posty: 99
Pomógł: 4

Witam.
SylwekK napisał(a):
stworzyłem programik jakich tysiące w internecie

SylwekK napisał(a):
szukałem i żaden mi się nie podobał

Jak to mówią "byle co" aby pisać i nie ważne, że już wielu to napisało nie ma to jak po swojemu coś zrobić.
Gratuluję .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 13:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dzięki panowie :)
@JarekK, prwnie, ze by się dało w 4 okienkach. Miałem początkowo taki plan i w końcu podziałke tylko zrobiłem :) Może w ramach treningu przerobię to okno. Znak dolara $ od bardzo dawna jest symbolem hex, a przynajmniej mi się tak kojarzy od czasów commodore. Zresztą właśnie o ten komputerek mi chodziło pisząc ten program. Analizuje i kopiuje teraz moje stare programy i mam tam mnóstwo dziwnych zabezpieczeń na xor gdzie zakodowany jest np. adres startu i to jeszcze ze skokiem przez stos :) Ze źródłami zobaczymy :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 16:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Nie 4 okienka, szerszy odstęp co 4 znaki ;)
Na przykład dodatkowa spacja :)
Fajny program, przyda się



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 kwi 2021, o 21:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Kurcze panowie, czego nie krzyczycie, że bezpośrednie przeliczanie przy wprowadzaniu HEX nie działa? :)
Przy porządkowaniu kodu zjadłem odświeżanie wyniku dla okienka HEX. Już jest naprawione :) Przy okazji odrobinkę powiększyłem okienka, bo mimo proporcjonalnej czcionki potrafi zjeść pierwszą cyfrę w okienkach DEC (na WinXP zauważyłem).


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 21:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Misiek_86 napisał(a):
Gratulacje, aż sam zainstalowałem delphi i próbuję

Fajnie widać na przykładzie Sylwka - jak szybko, miło i fajnie można wystartować apkami w Delphi ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 kwi 2021, o 21:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Mirku, no to teraz książka na PP.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2021, o 09:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

edwardkraweznik napisał(a):
Na początku łatwiej linkować statycznie.

W delphi nie ma tam żadnego domyślnego kompilowania z pierdyliardem bibliotek na zewnątrz. Tworzy się ślicznie jeden plik EXE co sam zauważył kolega Misiek86 ;) tylko trzeba pamiętać, że ostateczną wersję to kompilujemy jako Release i jest pięknie ;)

edwardkraweznik napisał(a):
Poniżej możesz sobie zobaczyć przykład mojej aplikacji (takiej dość już rozbudowanej), gdzie rozmiar pliku wykonywalnego to 597KB.

Niestety ale kosztem niby małego i komu potrzebnego exe'ca - wraz z programem trzeba wciąż kopiować, jak pisałem wcześniej, pierdyliard DLL'i albo innych podobnych.

Ogromną zaletą Delphi jak mówiłem - jest jeden plik, mający w sobie to co mu potrzeba i bez żadnych tam niepotrzebnych wkompilowanych funkcji i kodu. Zasobożerność też nie jest duża - a poza tym no bez przesady minęła bezpowrotnie nie tylko epoka DOS'a, Win95, Win98 ale także epoka staruszka Win XP. W dzisiejszych czasach plik EXE wygenerowany z Delphi o wielkości nawet i 15MB jest małym pyłkiem wobec i tak gigantycznych plików z C# szczególnie wziąwszy pod uwagę ciągnącego się za nim DOT Neta i milionów plików DLL.

Oczywiście nie twierdzę, że C# jest zły - niestety to dobra droga bo jakby nie ma innej dla Windowsa ;) ... ale jak trzeba napisać coś małego i sprytnego - szczególnie na potrzeby elektronika - to Delphi jest strzałem w jedenastkę :lol:

-- kilkunastu sekundach --

mario2015 napisał(a):
Mirku, no to teraz książka na PP.


eeeeh szkoda, że na PP nie chcą finansować procesu pisania książek a jedynie ich wydanie, ew dokończenie pisania, ale książka musi być już na ukończeniu bo do weryfikacji trzeba im przesłać PDF'a ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2021, o 14:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Noooo, w Twoją książeczkę Mirek chętnie bym się zaopatrzył:) a póki co przyszła mi dzisiaj kompedium D7 A.Boducha to będzie już co przeglądać na spokojnie.
Ostatnio bawiłem się tymi różnymi kontrolkami, testowałem możliwości, wzajemne podłączenia (np. file selector) i wyszedł mi przez przypadek w pełni działający... notatnik :)
Warstwa interfejsu w Delphi jest naprawdę banalnie łatwa w oprogramowaniu, teraz przeglądam zasoby instrukcji i poleceń, żeby mieć orientacje w możliwościach. Dla przykładu, kiedy programowałem okienka aby reagowały tylko na określone wprowadzane znaki to zrobiłem to po swojemu i nawet całkiem zgrabnie wyszło z czego byłem dumny, po czym szukając czegoś natknąłem się na In [..] przy zdarzeniach połączonych ze zmienną Key. Trzeba było zobaczyć moją minę :D Oczywiście dorobiłem po nowemu zakres klawiszy z jedną linią, a nie kilkunastoma, bo lubię zwięzłe programy. Mimo wszystko zawsze taki trening rzeźbienia się przyda :)
Mój sposób na naukę to wybrać cel (tu opisywany konwerter) nie zawsze najprostszy, bo paradoksalnie to mi nie pomaga i robić do końca aż zadziała szukając odpowiednich instrukcji i komend języka. Z kolei pytania do innych jak coś zrealizować to jak już przejrzę pół internetu (dawniej książki i inne publikacje) i nadal nic nie wiem. Dzięki temu jak już do czegoś sam dojdę to na dłużej zostaje w pamięci. Tak się właściwie uczyłem wszystkich języków programowania od samego początku - w sumie 5 języków, w których coś pisałem + 6-y Delphi, a wliczając G-code na maszyny CNC to nawet 7 - toto jest dopiero dziwadło, ale najszybciej poszło do podstawowych prac :]

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2021, o 14:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

No i super, gratuluję.
Popatrz sobie na tutoriale Cyfrowego Barona. Też powinny sie przydać by poznać możliwości języka (wprawdzie dotyczą C++ Buildera, ale są bardzo ciekawe).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2021, o 14:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

mirekk36 napisał(a):
mario2015 napisał(a):
Mirku, no to teraz książka na PP.


eeeeh szkoda, że na PP nie chcą finansować procesu pisania książek a jedynie ich wydanie, ew dokończenie pisania, ale książka musi być już na ukończeniu bo do weryfikacji trzeba im przesłać PDF'a ;)


Pewnie Pan ma sporo swoich notatek, przepisać i lecimy z PP :lol: A tak na poważnie to byłaby to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 kwi 2021, o 21:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

edwardkraweznik napisał(a):
Nie chciałbym aby ktoś odebrał to jako atak na delphi

Tak samo ja nie chciałbym mówić, że TYLKO delphi albo że jeden język jest lepszy od drugiego bo to nie ma sensu ... ;)

Każdy działa w czym lubi ... a nowe języki , albo co ważniejsze przynajmniej kilka języków programowania - zawsze warto znać

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO