Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 mar 2021, o 20:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Elwood napisał(a):
Możliwe ze jest to moment kiedy zegary kończą inicjalizacje
Spróbuj skopiować do tego miejsca i dodać swoje ramki. Może coś się uda wyświetlić :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2021, o 21:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Dzisiaj przejrzałem logi i spisałem liczby odpowiedzialne za wybór segmentów po starcie, układają się tak. Wygląda ze wybór segmentu to wybór numeru segmentu jeżeli taki występuje lub kilku które sumarycznie dają taki segment jak trzeba np 12 i 14 daje nam 26. Co jest ciekawe bo segmenty są parami więc wskazuje to ze można w jakiś sposób wybierać pojedynczy albo zapisać w pamięci i później podać na wyświetlacz. Ale to tylko moje domysły. Zastanawiające ze występują tam liczba 29 czyli taka spoza ilości 28 oraz co jakiś czas ramki do danego segmentu się powtarzają lub są rozdzielone o 1 lub 2 pozycje. Powtarza się sekwencja 4-2-1. 4 Jakieś pomysły ?
0-14-0-22-14-21-18-18-7-6-19-12-4-2-1-21-2-26-0-10-15-
20-14-14-5-19-6-6-1-14-11-14-0-22-16-17-14-14-5-4-13-
6-1-26-0-21-11-22-9-8-21-16-8-4-3-15-3-14-0-26-9-21-
9-18-7-11-19-10-3-2-9-25-0-26-0-19-18-18-7-6-17-12-4-
2-1-23-11-26-0-10-16-29-12-14-5-19-15-6-1-14-9
Podział ciągu jest przypadkowy więc się tym nie sugerować. Biorę się za testy ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2021, o 23:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Nie sugerować się poprzednim postem - przez pomyłkę złe policzyłem numeracje ! (Proszę modów o usunięcie tego posta wyżej aby nie wprowadzać ludzi w błąd i edycje tego).

Wiem już jak wybierać segmenty wg danych zaszytych w bajtach ramek. W bajtach 1/6/7 ramki należy zawrzeć nr segmentu do zapalenia, może to być równocześnie więcej niż 1 segment. Pod warunkiem ze nr segmentu ma swój własny bit. Nie wiem jeszcze jak wybrać segment 11 i te powyżej 12 tj od 13 w górę które nie są wybierane za pomocą poszczególnych bitów. Zmiana bitów które opisałem jako "nieznane" w bajcie nr 1 nic nie daje. Prawdopodobnie za nic one nie odpowiadają(oprócz najstarszego), w każdym razie w logach które przeglądałem do tej pory były zawsze ustawione jako 0. Możliwe ze przed wyborem tych segmentów należy wcześniej wysłać pustą ramkę z samym wyborem segmentu a dopiero potem dane do wyświetlenia dla tego segmentu. Wpisanie liczby która daje sumę segmentów czyli np 4 i 13 tj łącznie 17 nic nie daje :(
Bit który wcześniej opisałem jako ON/OFF teraz nie gasi już wyświetlacza jak przy próbach z pojedynczym znakiem- na 100 bajtów transmisji był ustawiony tylko 4 czy 5 razy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2021, o 23:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Dzisiaj odtworzyłem pierwsze 130 bajtów transmisji w celu ustalenia roli bitów umownie nazwanych sterującymi
Bit 7 w bajcie pierwszym jest ustawiany w pierwszych 3 bajtach potem 3 bez tego bitu, 2 z ustawionym, 3 bez, 2 ustawione 3 bez, 2 ustawione itd. Bity 6,5,4 przez pierwsze 250 ramek które zbadałem maja zawsze wartość zero wiec wygląda ze nie są one w ogóle używane.
Bit 0 w bajcie 7 który umownie nazwałem ON/OFF (gdyż wcześniej podczas testów gasił mi wyświetlacz) jest ustawiany zazwyczaj co 14 ramek lub występuje kombinacja 11 i potem 3 (co tez w sumie daje 14). Bardzo często (na 13 komend w ciągu 130 ramek) kiedy bit ten jest ustawiony to ilość segmentów w ramce jest ustawiona na 0( 6 razy). W jednym przypadku następna ramka ma wartość zerową ilości segmentów, w 2 przypadkach ramki maja segmenty ustawione na 11 i 14
Kolejność wyboru sumy segmentów policzona i prawidłowa jest taka

9-16-13-26-0-21-18-18-7-6-17-12-4-2-1-23-15-26-0-10-15-20-12-14-5
-19-8-6-1-14-24-14-0-22-16-17-14-14-5-4-13-6-4-26-0-21-11-22-9-8-21
-16-8-4-3-15-3-14-0-26-9-21-9-18-7-15-19-10-4-2-10-25-0-26-0-19-18-
18-7-6-17-12-4-2-1-23-11-26-0-10-16-29-12-14-5-19-15-6-1-0-9-23-0-
22-16-17-21-14-5-4-12-15-1-14-0-21-11-22-9-8-4-3-13-15-14-0-26-9
Zastanawiająca jest liczba nr 29 (sprawdzałem 2 razy) i to ze 2 razy pod rząd ustawiane są segmenty 18.
Nie wiem czy jest w tych liczbach jakiś sens czy wynika to tylko z przyjętej procedury zapisu danych do układu sterującego.
Oba bity są ustawione wspólnie na 1 tylko w 4 przypadkach na 130 ramek

Pozostają więc tylko dalsze próby w celu ustalenia roli tych dwóch bitów które pełnią jakąś funkcje i cyklicznie się zmieniają



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2021, o 23:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Obrazek



:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Teraz słowo na niedziele ;)
Udostępniam gotowy i działający program aby każdy mógł przeanalizować na spokojnie komunikacje na podstawie gotowca i ewentualnie spróbować takowy wyświetlacz uruchomić we własnym zakresie jeżeli taki zdobędzie. Zapewne więc w najbliższych dniach ceny takich zegarów znacząco pójdą do góry :lol:
Bajt zerowy w bicie 7 odpowiada oczywiście za wybór segmentu 11. Do ustalenia pozostaje rola najstarszego bitu w bajcie nr 1 oraz 12 ramki po starcie. Ramka ta podczas testów które przeprowadzałem nadpisuje jakby bajt 6. Możliwe ze odpowiada za ustawienie jakiś trybów pracy wyświetlacza, lub organizacji pamięci. Najlepiej chyba w ogóle jej nie wysyłać nigdy. Podczas testów próba zmiany wartości ramki 12 podczas pracy powodowała zawieszenie się wyświetlacza co może wskazywać ze jednak pełni jakieś tam funkcje.

Na obecna chwile nie posiadam jeszcze żadnej biblioteki a napis stworzyłem" na piechotę". Jak widać możliwe jest uruchomienie wyświetlacza do którego nie posiadamy niczego. Tyczy się to zwłaszcza elementów z samochodów - producent nie udostępnia kompletnie nic, dodatkowo wszystkie układy scalone oraz diody i tranzystory mają zakodowane symbole co jeszcze bardziej utrudnia sprawę. Trzeba miernikiem dzwonić płytkę drukowana i rysować częściowy choćby schemat a bez analizatora stanów logicznych i znajomości podstaw różnych interfejsów komunikacyjnych w ogóle nie ma co podchodzić do tematu. Bardzo często są to elementy(tj wyświetlacza) wykonane pod konkretne zastosowanie - w tym przypadku wyświetlacz z dodatkowymi dwoma polami sygnalizującymi awarie które nie są sterowane programowo a za pomocą przewodów. Jedyna dostępna dokumentacja jaka udało się dorwać w tym przypadku to częściowy opis wtyczek lecz nie pełny bo brakuje opisu złącza nr FC63 a dodatkowo podczas testów kiedy chciałem zasymulować odblokowanie kierownicy (i mieć możliwość jakiejkolwiek zmiany tego co mam na wyświetlaczu) to wg schematu chciałem wyszukać odpowiedzialny za to przewód i okazało się ze fabrycznie u mnie go po prostu nie ma :o . Czasem można tez znaleźć opisy prób które wcześniej podejmowali różni zapaleńcy i jakiekolwiek szczątkowe informacje ale w tym konkretnym przypadku byłem niestety pionierem od początku.
Teraz pozostało mi jeszcze z ważniejszych rzeczy odłączenie samego modułu od zegarów i próby podłączenie i uruchomienia już poza oryginalny układem oraz sklecenie jakiejś sensownej biblioteki do obsługi tego ustrojstwa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 mar 2021, o 23:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

Gratulacje! Pełen podziw



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2021, o 09:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Super że sie udało, szacunek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2021, o 18:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lut 2021
Posty: 23
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Gratulacje!!!

Zamówiłem jeden licznik to mogę zrobić za testera :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2021, o 19:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

No piękna sprawa.
Gratuluję sukcesu :-)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 mar 2021, o 22:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Dzięki za słowa otuchy i motywację do dalszej pracy :)

Minimalne wymagane podłączenie taśmy wyświetlacza do pracy to:
pin1 masa
pin2 ujemne napięcie dla VFD tutaj ok 45V
pin 7 data, wymaga silnego podciągnięcia do zasilania, u mnie ok 2k2
pin 9 strobe
pin 12 zegar 1MGhz

pin 10 napięcie ok 1V podczas pracy sygnał cyfrowy 3,6Khz- najprawdopodobniej regulacja intensywności świecenia- po odłączeniu lekko przygasa i migocze - muszę to jeszcze zbadać ale co innego to może być. Normalnie stan niski.
Piny 13 i 14 to zasilanie żarnika VFD. Patrząc po sygnałach na analizatorze to 5V zasilania jest na 99 % na pinie 14 - widać tam jedynie od czasu do czasu jakieś śmieci w postaci pojedynczych szpilek, na pinie 13 widać za to sygnał pracy przetwornicy - ok 60Khz z przerwami ok 0,14ms pomiędzy 5/6 paczkami impulsów każda po 2/3impulsy. Normalnie stan wysoki, kluczowanie opiera się na zwieraniu do masy. Nie mam niestety oscyloskopu i bazuje jedynie na analizatorze a ten nie mierzy napięć a jedynie przebiegi. Zwykły miernik ma tak długie uśrednianie pomiaru ze tez się do niczego nie nadaje.
Jako ciekawostkę powiem ze za pierwszym razem kiedy analizowałem przebiegi i nie wiedziałem nic o wyprowadzeniach i zasilaniu analizator wytrzymał -42V do masy 8-) a spodziewałem się napięcia w okolicach ok -20V. Wg dokumentacji układ wytrzymuje 25V więc nie próbujcie tego w domu :P
Dodatkowo laptop czy komputer podczas testów analizatorem zasilam poprzez przedłużacz BEZ PRZEWODU PE - ze względu na to ze w zasilaczach ujemny przewód jest zazwyczaj zwarty do PE i można łatwo upalić gniazdo USB lub płytę - pomiędzy komputerem a badanym układem może być tylko 1 masa. Jutro postaram się dać foto z przebiegami

embedownik napisał(a):
Zamówiłem jeden licznik to mogę zrobić za testera

Super ze w końcu nie będę walczył sam :) Dodatkowa para rąk i świeże spojrzenie na temat zawsze się przyda do testów :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 mar 2021, o 22:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Obrazek
Na wstepie przepraszam za ewentualne bledy i brak polskich znakow ale klawiatura w laptopie odmowila dzialania dzis wieczorem i caly ten tekst pisze z klawiatury ekranowej :x . Nie musze chyba pisac jak fajnie w ten sposob pisze sie program w c :evil:
Pin 10 odpowiada tak jak myslałem za jasność wyświetlacza - do testów uzyłem pwm sprzetowego o częstotliwości 3,906Khz(procesor 8MGHz, preskaler 8) który jest najbardziej zblizony do fabrycznej czestotliwosci 3,6 Khz. Pieknie sie reguluje :) . Musi byc sygnal cyfrowy, sam potencjometr nie da rady, chyba ze ustawiamy na max i regulacja nas nie interesuje to wtedy sie uda... Wstepnie mam tez juz zwymiarowany sam wyswietlacz i w poznijszym czasie udostepnie rysunek z wymiarami. Jest tez obiecane foto napiec z analizatora. Chcialem tez dodac foto vfd z roznymi stopniami mocy swiecenia ale moj telefon tego nie jest w stanie pokazac :|
Zaczynam tez wstepne prace nad samym sterownikiem i ukladem zasilajacym, oraz programem. A jak Wy byscie to widzieli i czy jest sens sie tym zajmowac wg Was ?. Aha na foto sa zle opisy ale w poprzednim poscie opisalem co i jak



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2022, o 23:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

https://allegro.pl/oferta/licznik-zegar ... 0087143408
Niestety nie jestem w stanie skopiować foto, ale na zdjęciu nr 3 widać ze VISTEON na naklejce firmuje jednak całe zegary(a nie tylko sam VFD) dla FORD/Jaguar. Widać numer forda tj XR8F-10849-AM,(AM wiec było sporo odmian jak widać bo numeracja startuje od AA) dodatkowo wersje oprogramowania 1.34 ( i chyba jego datę wprowadzenia do produkcji tego oprogramowania -czerwiec 99), oraz najprawdopodobniej date produkcji samych wskazników- bo jest zamazane konkretny dzień i tydzień widać tylko skrót 12PM co oznacza ze te konkretne zegary zostały wyprodukowane jakby na "2" zmianie w fabryce. U mnie ta naklejka była kompletnie nie czytelna niestety, wiem tylko ze pochodziły od wersji 3.0 V6, wersja europa i nic więcej...

Tu dla przykładu kolejna oferta którą znalazłem :
https://allegro.pl/oferta/licznik-zegar ... 7671489890
Tutaj z kolei jest dość dokładnie pokazana taka naklejka gdzie widać co i jak tj konkretna datę i godzinę produkcji prawdopodobnie samych zegarów, nr części Ford/Jaguar, jakiś numer seryjny (czego ???) info odnośnie pamięci ROM oraz datę i wersje oprogramowania.

Jak zacznę odbierać zaległe ponad 30 dni urlopu to postaram się coś wrzucić odnośnie samodzielnego odpalenia tego VFD bez reszty szpejów. Jeżeli są chętni rzecz jasna :) wiec pisać czy jest sens się za to zabierać bo mam tez inne rzeczy do ogarnięcia..



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO