Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 11:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lut 2021, o 23:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

Witam, podczas testów programowałem mikrokontroler Atmega8A z ustawionym wewnętrznym oscylatorem 1MHz. Teraz za pomocą programu MkAvrCalculator próbuję ustawić taktowanie na 8MHz z zewnętrznego rezonatora kwarcowego. Od rezonatora mam oczywiście podłączone 2 kondensatory ceramiczne 22pF do masy. Program, który wgrałem na mikrokontroler działa tylko wtedy kiedy taktowanie ustawione mam na wewnętrzny oscylator 1MHz, nawet jak zmieniam na 8MHz nic to nie daję. W zakładce fusy uproszczone mam jeszcze zaznaczoną opcję CKOP. Nie wiem co może być tutaj problemem, bo wcześniej wszystko działało bez problemów.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2021, o 23:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Upewnij się czy jest dobre połączenie rezonatora do mikrokontrolera i czy sam rezonator nie jest uszkodzony (wysokie temperatury np. hotair może uszkodzić ten element stosunkowo szybko). Przedstaw schemat, zdjęcia.. Czy pracujesz na płytce stykowej?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 19:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

Schematu nawet nie rysowałem, bo dopiero podłączyłem mikrokontroler i nie ma po co. Jest po prostu standardowo podpięty do zasilania, a kwarc zgodnie ze schematem z noty. Jest w ogóle możliwość, że kupiłem uszkodzony kwarc? Zamieniłem ATmega8 na drugą, taką samą i wgrałem nowy program, a taktowanie znowu nie jest poprawne. Nie widzę tutaj innej możliwości.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 20:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

No kolego "antosV10" na podstawie tego opisu zdecydowanie nikt nie będzie w stanie ci pomóc.

Nie musisz rysować schematu a wystarczyło by dobrej jakości zdjęcie twojego procka.
Co do samego taktowania to ja osobiście nie bardzo rozumiem co ma oznaczać "prawidłowe taktowanie"???

Taktowanie ustawiasz sobie fusbitami np. MKAvrCalkulatorem i oczywiście kompilujesz program dla odpowiedniej wartości taktowania.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

antosV10 napisał(a):
Schematu nawet nie rysowałem, bo dopiero podłączyłem mikrokontroler i nie ma po co.


No oczywiście, że nie ma po co pokazywać jak to podłączone bo na pewno jest dobrze tylko nie chce działać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 20:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Fusbity masz żle ustawione dla zewn. 8MHz.
Po pierwsze ptaszek przy CKOPT przy twoim ustawieniu nie powinien być zaznaczony.
Zaznaczasz go dopiero przy opcji pomiędzy 8 a 16 MHZ.
Jeśli chcesz ustawić zewnętrzny rezonator na 8MHz to ustaw opcję >8MHz i wtedy też ptaszek CKOPT musi być zaznaczony.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 23:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

Faktycznie co do tego taktowania to nie jasno się wyraziłem. Chodzi o to, że teraz jak zmieniam taktowanie nawet na wewnętrzny oscylator (jakąkolwiek wartość) to dioda cały czas miga z taką samą szybkością. Nie dzieje się to co sekundę tak jak napisane jest w programie. W każdym razie mikrokontroler zachowuje się tak jakby był nieczuły na zmiany fusebitów. Poniżej dodaję zdjęcia, to najlepsze jakość jaką mogę osiągnąć swoim "sprzętem" mam nadzieję, że będzie można coś na nich zobaczyć.

ObrazekObrazekObrazek



Ostatnio edytowano 4 lut 2021, o 23:48 przez antosV10, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 23:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

A ustawołeś fusebity tak jak pisałem wyżej?

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 23:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

Tak oto moje ustawienia na zewnętrzny kwarc 8MHz:

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 23:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

Pokaż schemat jak to masz podłączone i kod programu. Będzie prościej. Z samych zdjęć nic nie wynika.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 23:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2021
Posty: 66
Pomógł: 0

Taki mam kod:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Jeżeli chodzi o schemat to pisałem już wyżej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 lut 2021, o 23:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

No jak nie pokażesz schematu tylko jakiś prowizoryczny opis to trudno tak z fusów z kawy wróżyć co jest nie tak.
Może nie masz poprawnego któregoś styku na płytce stykowej i mikrokontroler da się odczytać ale się nie programuje.
Trudno tak gdybać i domyślać się co i jak masz podłączone.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2021, o 00:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 lut 2012
Posty: 163
Pomógł: 10

Ja bym na początek wypróbował czy mruga dioda co 1 s przy ustawieniach fabrycznych.
Jeśli by działało poprawnie to przestawiłbym następnie na zewnętrzny kwarc 3 do 8 MHz ( CKOPT musi być odznaczony).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2021, o 01:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2015
Posty: 313
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny
Pomógł: 22

JarekK
Cytuj:
Jeśli by działało poprawnie to przestawiłbym następnie na zewnętrzny kwarc 3 do 8 MHz ( CKOPT musi być odznaczony).

Ustawienie fusbitów dla zewnętrznego rezonatora 8MHz, to nie 3 do 8 MHZ a >8MHz. Tak jak napisałem wyżej w poście.
Jeśli zaznaczysz tę opcję (3 do 8MHz), to musiałbyś wstawić kwarc, który ma nie mniej niż 3MHz i nie więcej niż 7,99MHz.

_________________
http://www.avrboss.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2021, o 13:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

antosV10 napisał(a):
mikrokontroler zachowuje się tak jakby był nieczuły na zmiany fusebitów.

Po każdorazowej zmianie taktowania, niezależnie od przyczyny, obowiązkowo trzeba wyczyścić projekt. Menu Project/Clean...

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2021, o 17:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

fofex napisał(a):
antosV10 napisał(a):
mikrokontroler zachowuje się tak jakby był nieczuły na zmiany fusebitów.

Po każdorazowej zmianie taktowania, niezależnie od przyczyny, obowiązkowo trzeba wyczyścić projekt. Menu Project/Clean...



Tu zgoda o ile chce się aby program migał w takim samym ostępie czasu jak przed zmianą taktowania.
Aby sprawdzić czy działa taktowanie z zewnętrznego kwarca nie ma potrzeby zmienić wgranego programu.
Jeśli program był napisany dla taktowania 1MHz to po zmianie fusbitów na zewnętrzny kwarc i włożeniu jakiego kolwiek kwarcu program nadal powinien migać diodą a tempo tego migania będzie zależało od wartości włożonego kwarca.

I co ciekawe jeśli nawet źle wybierzemy ustawienia fusbitów
procek będzie działał
Obrazek
Sprawdzałem z kwarcami od 4MHz do 16MHz i wszystko działało.

I jako dowód wystarczy wyjąć kwarc i program się zatrzyma.

Jedyna uwaga to miałem kiedyś taki przypadek, że procesor włożony w stykówkę mi działał bez kwarcu tylko mocno niestabilnie.
Prawdopodobnie blaszki stykówki odbierały jakieś zakłócenia które taktowały procek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2021, o 18:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Można się tak miesiącami "kopać z koniem" ;) bez Bluebooka i zrozumienia kodu, bez zrozumienia jak działają Fusebity itp ;) no można ... patrzę i ciekaw jestem ile to jeszcze dni zajmie ale nie żeby ironicznie czy coś ... każdy niech działa we własnym tempie ... ale kolega z uporem godnym podziwu, męczy temat - który można rozwiązać bez przesady w 25 sekund aby określić gdzie leży problem, szczególnie że nie posiadając Bluebooka dostał tu już bardzo trafne podpowiedzi i od fofexa i od mario i od dextera ... ale jakoś coś nie widać chemii ... w komunikacji z użytkownikami, którzy dobrze podpowiadają ... no cóż, można i tak - w sumie - CZAS się nie LICZY ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2021, o 18:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Misiek_86 napisał(a):
@mirekk36: może byś nagrał taki filmik o fusebit, opcje co oznaczają, jak ustawiać itd ;)

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Może się mylę (poważnie) ale uważam, że na bazie BB i poradników o MkAvrCaclc w 100% wiadomo o co kaman.... ale mam dużo pokory do tego co robię i przekazuję, więc jeśli ktoś przekazałby mi jakieś oczywiste fakty które pominąłem dla początujących - to bym ... wszedł pod stół i odszczekał a następnie postarałbym się przygotować kolejny poradnik ... i na to ew czekam ... ale wtedy warto aby początkujący POWAŻNIE I SZEROKO opisał swój problem, a nie na zasadzie:

"mi nie działa"

bo co z tego wynika ?

Ja nie szczędzę słów ... jestem gaduła ... ale jeśli ktoś sobie wyobraża, że inna osoba DOMYŚLI się sama "co ja mam na myśli" ... no to ....

;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2021, o 19:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
@mirekk36: może byś nagrał taki filmik o fusebit, opcje co oznaczają, jak ustawiać itd

Ale Mirek nie jeden raz o tym mówił w poradnikach i nie tylko nawet bardzo się irytuje jak ktoś to umieszcza w kodzie a nie w ustawieniach projektu
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

wystarczy wejść w pierwszy lepszy poradnik o eclipse.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2021, o 20:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

antosV10 napisał(a):
Tak oto moje ustawienia na zewnętrzny kwarc 8MHz:

ObrazekObrazek



Tu widać, że chyba w fusbitach włączony jest watch-dog.

Kolego pokaż zakładkę "Fusy Właściwości"

------------------------ [ Dodano po: 18 minutach ]

A tu poradnik dotyczący atmegi 8

https://youtu.be/jsek2VHDQzY?t=1709



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO