Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 15:30


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lut 2021, o 20:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2013
Posty: 165
Lokalizacja: Sycyna Południowa
Pomógł: 4

Cześć! Naszła mnie ochota na puszczenie komunikacji w jedną stronę między dwoma atmegami po światłowodzie. Że na co dzień podłączam klientów "po światełku" to spodobało mi się zaimplementowanie tej technologii starej jak świat do naszych poczciwych klocków. Ma to pracować w środowisku samochodowym, więc dlatego padł wybór na światłowód. Odległość do 10m, transmisja w okolicy 9600 BAUD w zupełności wystarczy. Próbowałem już małej modyfikacji zwykłego patchcorda SC/APC po obu stronach do światłowodu POF (Plastic Optic Fiber) o średnicy 1mm. Uzyskałem 1200 BAUD max transmisji - to znaczy na wejściu miałem takie same sygnały jak na wyjściu. Niestety przy wyższych częstotliwościach coś szło nie tak. Po obu końcach miałem zwykłe diody LED (jedna biała ultra jasna - nadajnik, z drugiej strony jako odbiornik zielona bo uzyskałem na takim połączeniu około 1,5V na diodzie odbiorczej)

Tak wygląda zmodyfikowany patchcord:
Obrazek

Obrazek

Do połączenia wykorzystałem zmodyfikowane adaptery SC/SC (z jednej strony światłowód, z drugiej LED)

Odbiornik oparty na tym schemacie (pozbawiony D2, R1, R3, Q1 i dwóch rezystorów 3,3K):
Obrazek

Jako nadajnik wspomniana wcześniej biała dioda LED z rezystorem ograniczającym prąd podłączona pod przejściówkę USB - UART na FT232. Studiując czeluści internetu doszukałem się informacji że zwykłe diody LED są zbyt wolne do takich szybkich spraw, ale można poszerzyć przepustowość przez podanie offsetu DC dla nadajnika a przy odbiorniku wykrywać tylko zmiany "jasności" przez komparator analogowy ustawiony na odpowiednią wartość. Szukając dalej po gotowych rozwiązaniach to albo są drogie, albo niedostępne, więc rzeźbię sam :)
Czy ktoś próbował sił w tej kwestii i coś zdziałał? Jakieś sugestie mile widziane ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2021, o 22:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

Jako motywację dodam, że światłowód wykorzystywany jest w przemyśle:
https://elester-pkp.home.pl/sterowniki_ ... _smart.php

_________________
Sterowniki PLC Siemens czy ATmega, jaki wybrać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2021, o 10:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

hopek napisał(a):
Niestety przy wyższych częstotliwościach coś szło nie tak. Po obu końcach miałem zwykłe diody LED (jedna biała ultra jasna - nadajnik, z drugiej strony jako odbiornik zielona bo uzyskałem na takim połączeniu około 1,5V na diodzie odbiorczej)

Białe diody LED to niezbyt dobry pomysł. Dlaczego? Długość fali elementu emitującego z zakresu światła widzialnego charakteryzuje się większym tłumieniem i rozproszeniem w światłowodzie. Dlatego jako medium transmisyjne wykorzystuje się światło np. z zakresu podczerwienie, które charakteryzuje się mniejszym tłumieniem i rozproszeniem w pewnych warunkach.

Obrazek

Z powyższego wykresu wynika, że im większa długość fali λ tym mniejsze rozproszenie. Mała dygresja - właśnie dlatego niebo jest niebieskie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2021, o 22:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2013
Posty: 165
Lokalizacja: Sycyna Południowa
Pomógł: 4

Cześć i dziękuje za wskazówki :) Muszę zamówić LEDy na podczerwień oraz jakieś fotodiody i fototranzystory w podobnej długości fali i będę eksperymentował. Chciałem użyć gotowych modułów duplexowych SFP ale chyba mija się to z celem bo te które mam mają zintegrowane nadajniki i odbiorniki z PCB... Poza tym w starszych wkładkach moduły optyczne były tak skonstruowane, że można było go wylutować z PCB i podłączyć osobno do reszty elektroniki ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO