Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 08:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2020, o 16:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Witam
Co trzeba zrobić aby podłączyć kwarc zegarkowy 32.768 kHz do Atmega 8a.
Najlepiej programem mkAVR Calulator ,czy podłączyć go do pinów nr.9 i 10 ?
Nie chcę eksperymentować ,aby nie zablokować lub uszkodzić uC.
Za pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Adam



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, o 17:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a co ma wspólnego to gdzie podłączysz kwarc zegarkowy do procka z jego zablokowaniem ? Nic.

Poza tym piszesz o kwarcu zegarkowym ale ANI SŁOWA o tym do czego on ma być? czy do taktowania całego procka? czy tylko do napędzania asynchronicznego Timera2. Więc wiesz to takie pytanie bardziej do jasnowidzów.

Jeśli do procka to nie ma innych pinów do kwarca napędzającego procka niż te które masz w nocie PDF na pierwszej stronie dokumentacji XTAL1 i XTAL2

I jak mówię samym podłączaniem to niczego nie zablokujesz, za to jak ustawisz procka na taktowanie z tego kwarca to trzeba bardzo mocno spowalniać SCK z programatora więc zależy jaki masz programator, bo jak byle chińczyka za 15zł to spodziewaj się że nie za łatwo możesz później procka czytać lub zapisywać.

Jeśli masz ATB USBasp to z pełną swobodą może programować i MkAvrCalculator sam sobie poradzi z odczytem fusebitów a z Eclipsa wsad też wgrasz spowalniając programowo SCK z poziomu Eclipsa zgodnie z poradnikami na moim blogu.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, o 18:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Ma być do taktowania całego procka i tylko do napędzania asynchronicznego Timera2.
Jakie ustawienia dać w programie mkAVR Calculator w fusach uproszczonych?



Ostatnio edytowano 11 gru 2020, o 18:59 przez Adam24, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, o 18:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

;) nie może być i do tego i do tego - zdecyduj się ... bo jak do timera2 to podłącza się do innych pinów ale wtedy on nie napędza procka. Weź lepiej napisz co ty chcesz w ogóle zrobić - bo tak to można zgadywać a na końcu zrobisz babola.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, o 19:12 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Potrzebuję do tego programu.
Na innych kwarcach {8 MHz , 16 MHz) działa.

#include <avr/io.h> // Atmega 8a
#include <util/delay.h>
void delayms( uint16_t millis ) {
while ( millis ) {
millis--;
}
}
main() {
unsigned int licznik0;
DDRB = (1<<PB1)|(1<<PB2);
PORTB|=(1<<PB1);
while ( 1 ) {
PORTB ^= (1<<PB1)|(1<<PB2);
_delay_us(64000000);
}
}



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, o 19:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze to spójrz proszę jak się formatuje kody na forum, tym bardziej, że nie jesteś przecież nowym użytkownikiem na naszym forum: topic7402.html

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Po drugie to po co ci do takiego migania diodą kwarc zegarkowy ?

Po trzecie po co używasz dziwolągowatych typów unsigned int zamiast uint16_t ?

Po czwarte to twoje _delay_us() z taką wartością nigdy nie zadziała dobrze, jak potrzebujesz do 1000 ms to używaj _delay_ms()

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, o 19:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Adam24 napisał(a):
Potrzebuję do tego programu.
Na innych kwarcach {8 MHz , 16 MHz) działa.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2020, o 23:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

Oj coś czuję kolego, że pchasz się w jakieś kłopoty. Proszę napisz jasno co chcesz wykonać.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 11:24 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Już się wpakowałem ,zablokowałem Atmega 8a ,dałem kwarc zegarkowy ,w programie mkAVR ustawiłem tylko rezonator ceramiczny i dałem CKOPT.
Chcę aby kwarc zegarkowy działał na Atmega 8a ,tak jak działał na kwarcu 8 MHz,16 MHz.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 12:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Adam24 napisał(a):
w programie mkAVR ustawiłem

Nie potrafisz robić screenshotów i wstawiać obrazków na forum, żeby lepiej opisać swój problem ? Albo chociaż pokazać wartości HEX fusebitów jakie ustawiłeś ? Przecież opisujesz to jak poeta prozą albo wierszem, a to jest forum elektroników i tu posługujemy się schematami, kodami źródłowymi, zrzutami ekranów, widokiem konsoli - komunikatów itp.

Pisałem ci wyżej, że aby taktować procka kwarcem zegarkowym to trzeba się najpierw dobrze przygotować i zaopatrzyć w porządny programator a ty nadal nic nie odpisałeś .... mega ciężko się z tobą dyskutuje na forum i tym gorzej coś pomóc ... Jak się ma porządny sprzęt to - nie da się zablokować procka m8 zmieniając kwarc na zegarkowy.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 15:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Kupiłem nową Atmega 8a , czy wie ktoś i chce pomóc jak podłączyć do nie kwarc zegarkowy.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 18:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2019
Posty: 147
Pomógł: 37

Podłączenie rezonatora kwarcowego tzw. zegarkowego: datasheet procesora, rozdział System Clock and Clock Options, podrozdziały Low-frequency Crystal Oscillator oraz Timer/Counter Oscillator. Wykorzystanie rezonatora kwarcowego "zegarkowego" w taktowaniu Timera 2: datasheet rozdział 8 bit Timer/Counter2 with PWM and Asynchronous Operation podrozdział Asynchronous Operation of the Timer/Counter.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Think for yourself and question authority.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 18:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

A z ciekawości napisz po co Ci używać b wolnego kwarca? Zasilanie bateryjne czy chcesz odmierzać dłuuuugie czasy?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 18:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

micky napisał(a):
A z ciekawości napisz po co Ci używać b wolnego kwarca? Zasilanie bateryjne czy chcesz odmierzać dłuuuugie czasy?

Oba , tj.zasilanie bateryjne i długie czasy.
Po co w tym kodzie jest millis ,jakie ma zadanie ?
Dlaczego disassembler daje w tym kodzie nop .



Ostatnio edytowano 12 gru 2020, o 19:01 przez Adam24, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 18:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Adam24 napisał(a):
czy wie ktoś i chce pomóc jak podłączyć do nie kwarc zegarkowy.
Tak samo jak inny kwarc jeśli chcesz nim napędzać cały uC. Tylko musisz pamiętać że tak wolno działający uC wymaga programatora który tak wolno potrafi gadać z prockiem - zresztą Mirek już o tym wyżej wspominał.
Jak masz chiński programator to w większości wypadków mają one tylko zworkę slow SCK (i nie wspierają programowego sterowania prędkością programowania), a ta raczej będzie niewystarczająca dla tak wolnego procka.
I być może stąd Twój wspomniany problem z "zablokowaną" atmegą - może nie jest zablokowana, tylko programator za szybko do niej gada i się nie mogą dogadać...


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 19:08 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Po co w tym kodzie jest millis ,jakie ma zadanie ?
Dlaczego disassembler daje w tym kodzie NOP ,jakie ma zadanie ?
W tej "zablokowanej " Atmedze 8 program działa bardzo wolno (tak jak by był na kwarcu zegarkowym) około 30 minut przełącza diody miedzy sobą.Tylko nie da się skasować i mkAVR go nie widzi pisze błąd averdude.
Kupię nowy programator aby go widział Windows 10 64 bit bo mojego nie widzi.
Na allegro.pl są programatory Atmel po 10-15 zł i pisze ,że obsługują Windows 10 64 bit.
Albo kupię w sklepie elektronicznym za 20 zł i sprawdzę czy jest lepszy od mojego sprzed ponad 5 lat.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 19:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Cytuj:
Po co w tym kodzie jest millis ,jakie ma zadanie ?
Jak na moje oko to po nic, może jakiś niedokończony/niewykorzystany pomysł?
Adam24 napisał(a):
Dlaczego disassembler daje w tym kodzie NOP ,jakie ma zadanie ?
NOP to pusta komenda, w taki sposób w programie budowane jest opóźnienie np poprzez _delay_ms()
Adam24 napisał(a):
W tej "zablokowanej " Atmedze 8 program działa bardzo wolno (tak jak by był na kwarcu zegarkowym) około 30 minut przełącza diody miedzy sobą.Tylko nie da się skasować i mkAVR go nie widzi pisze błąd averdude.
no to wygląda że twój programator nie potrafi tak wolno gadać z uC dla tego masz błąd avrdude bo programator szybko wysyła procedurę inicjującą i krótko czeka na odpowiedź a procek nie dość że nie zdąży odpowiedzieć , to pewnie nawet nie zauważy tej procedury inicjującej bo za wolno działa.
Adam24 napisał(a):
Kupię nowy programator aby go widział Windows 10 64 bit bo mojego nie widzi.
Na allegro.pl są programatory Atmel po 10-15 zł i pisze ,że obsługują Windows 10 64 bit.
Albo kupię w sklepie elektronicznym za 20 zł i sprawdzę czy jest lepszy od mojego sprzed ponad 5 lat.
w tej cenie to na 95% będzie chińczyk który zapewne będzie działał tak samo jak ten co już go masz od 5lat. Tu problem jest w firmware tych programatorów, chińczyki do dziś wgrywają tam stary wsad który nie obsługuje programowego sterowania prędkością programowania procków.
Jak chcesz mieć pewność że programator będzie wspierał SLOWSCK (czyli sterowanie prędkością programowania) to kup programator od Mirka https://sklep.atnel.pl/pl/p/Programator-AVR-ATB-USBASP-4.2-MkAvrCalculator/212 masz gwarancję że będzie działał poprawnie i w dodatku dostajesz pełną wersję mkavrcalculatora. Fakt jest droższy, ale przynajmniej to produkt polski, z dodatkowymi zabezpieczeniami o których w tych chińskich badziewnych programatorach to można pomarzyć.


Autor postu otrzymał pochwałę


Ostatnio edytowano 12 gru 2020, o 19:46 przez xentis, łącznie edytowano 5 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 19:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Lepiej kup sporo droższy ale tańszy :) od Mirka, bo po pierwsze dostaniesz rewelacyjny hardware (szczegolnie przyda Ci sie programowanie na niskim napięciu skoro chcesz się bawić w bateryjki) - tak Mirek nie dosc ze dopieścił firmware to jeszcze zmienił hardware w celu zwiekszenia funkcjonalności oferowanego programatora. Po drugie ma dodatkowe funkcjonalności, których chińczyki nie dają (spr sobie szczegóły na stronie Atnela) i co najważniejsze po trzecie - pełną licencję MkAVR Calca. Więc jak podsumujesz wszystko to wychodzie, że nie taki diabeł drogi jak się wydaje :) sam mam ich kilka w pracy.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 19:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Dlaczego mkAVRC u mnie nie ustawia fusebity na Atmega 8A tylko na Atmega 8 i chociaż dam Atmega 8A to wykrywa atmega 8 i takie fusebity wgrywa?



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2020, o 20:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 189

Bo te procki mają taką samą sygnaturę, atmega8 to starsza wersja (była też wersja atmega8L - wersja niskonapięciowa z ograniczoną maksymalną prędkością pracy do 8MHz), atmega8A to nowsza, z niewielkimi zmianami, ale wciąż ta sama konstrukcja (de fakto to jakby połączenie tych dwóch wcześniejszych konstrukcji). A mkAVRC po odczytaniu sygnatury poprostu dopasowuje ją do bazowego procka.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2020, o 12:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Czy tak mam ustawić jak na załączonych obrazkach ,ustawić jako Atmega 8 ,czy Atmega 8A, mam Atmega 8A.
Czy można podłączyć kwarc zegarkowy do Attiny 2313A ,Attiny 85 ,Attiny 12.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2020, o 10:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Adam24 napisał(a):
ustawić jako Atmega 8 ,czy Atmega 8A, mam Atmega 8A.

panie - obejrzyj sobie to, to zrozumiesz


_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2020, o 17:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Dziś otrzymałem z Allegro nowy programator ISP USBasp Atmel AVR + Taśma za 9,30 zł .
I "zablokowana " Atmega 8A uruchomiła się z kwarcem zegarkowym ,aby było 64/64 sekund trzeba dać
_delay_us(2100000);



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2020, o 20:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2019
Posty: 13
Pomógł: 0

Jak mam ten nowy programator , to program mkAVRC nie widzi Atmegi 8A z kwarcem zegarkowym , wywala taki napis :błąd AVERDUDE.
Atmegę8a z kwarcem zegarkowym mogę kasować i wgrywać programy np. programem PROGISP 1.72



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2020, o 21:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to zadaj pan to pytanie na chińskim forum pomocy technicznej swojego programatora, tu jest forum wsparcia technicznego Atnel ... dla programatorów ATB USBasp. Zapewne chińscy bracia udzielą ci stosownej pomocy.

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO