Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 15:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 gru 2020, o 00:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2020
Posty: 31
Pomógł: 0

Witam,

Posiadam zestaw ATB 1.04b. Jest na nim termometr DB18B20. Zignorowałem rozdział książki opisujący 1-wire, gdyż autor użył tam biblioteki. Tak się nigdy nie nauczę rozumienia protokołu. No więc zabrałem się za stworzenie własnego softu. Udało mi się odczytać ROM przetwornika. Sięgnąłem do dokumentacji (wklejam tekstowo, bo jestem tu juniorem - nie mam uprawnień):

datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS18B20.pdf

Jest napisane i pokazane na stronie 8, rys 8, 9, że układ wysyła dwa różne kody CRC. Za diabła nie wiem jakie jest ich zastosowanie. Mało tego, zdumiał mnie cały rozdziała "CRC generation" z kolejne strony, który opisuje jak ignorować przesłane powyżej CRC i zupełnie inaczej je liczyć. Liczymy je z 7-miu bajtów ROM i ma wyjść 0x00 - i tak mi wychodzi, więc to działa. Tymczasem CRC podawane w bajcie 8 (licząc od 0) posiada wartość ponoć policzoną tym samym generatorem - gdzie zawsze ma być zero, a podają inną wartość. Co tu jest grane?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2020, o 10:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 kwi 2013
Posty: 181
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 30

CRC to suma kontrolna, mechanizm pozwalający sprawdzić poprawność przesyłanych danych. Wartość CRC jest wyliczana na podstawie przesłanych danych, więc się zmienia kiedy te dane się zmieniają. Jest wiele na ten temat w intrenecie, tu podstawowe informacje https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykliczny_kod_nadmiarowy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO