Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lis 2020, o 21:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 lis 2020
Posty: 3
Pomógł: 0

Dzień dobry wszystkim - pierwszy wpis na tym forum ;-)

Szukam rozwiązania kilku problemów z oprogramowaniem Arduino, konkretnie MEGA2560, zacznę od pierwszego, które na tą chwilę blokuje pozostałe.

Losowanie:
Aktualnie program losuje liczby w zakresie 1-12, funkcja random wspomagana przez randomSeed.

Jest OK, funkcja zwraca wartość 1-12.

Następny etap zakłada wylosowanie kolejnej liczby w tym zakresie ale z pominięciem poprzedniej / poprzednich.

Czyli losowanie 1 zwraca np wartość 3,
Losowanie 2 = losowanie z puli 1-12 z pominięciem 3 --> wynik 7.
Losowanie 3 = losowanie z puli 1-12 z pominięciem 3 oraz 7 --> ...

Losowanie z pętlą np "if" i ze sprawdzaniem poprzednich wartości może zająć "sporo czasu", bo np na 10 poziomie, może nastąpić kilka lub kilkanaście prób przed trafieniem właściwej wartości.

Czy jest opcja wpisania liczb 1-12 do tablicy a po wylosowaniu jednej skopiowania tablicy z pominięciem wylosowanej wartości?

Lub też może jakiś łatwiejszy sposób na rozwiązanie tego problemu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2020, o 21:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2015
Posty: 219
Pomógł: 20

Możesz kopiować w pętli for. Żeby pominąć jakis element użyj polecenia continue.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2020, o 22:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 lis 2020
Posty: 3
Pomógł: 0

jez2000 napisał(a):
Możesz kopiować w pętli for. Żeby pominąć jakis element użyj polecenia continue.


OK, zadziała, pod warunkiem, że każdą wylosowaną wartość zapiszę do kolejnej zmiennej, chyba, że się mylę.

Sprawdziłem jak działa continue:
www. arduino. cc/reference/en/language/structure/control-structure/continue/

... świetna sprawa dla kolejnych następujących po sobie wartości, ale wydaje mi się, że trochę gorzej przy rozsypance liczbowej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2020, o 22:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Zrób tabelę 12 elementową i losuj ilość kroków, np. wylosowałem 5 - robię 5 kroków, zwracam 5 i wpisuję w komórce 5, że została użyta. Przy kolejnych losowaniach zmniejszasz wylosowaną liczbę tylko przy przejściu przez "nieużyte" komórki, jak liczba dojdzie do zera zwracasz kolejną niewylosowaną komórkę. Itd, itp. Trzeba tylko pamiętać, żeby przestać odliczać komórki, jak wszystkie zostaną "użyte".
Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem, bo w tłumaczeniu czegokolwiek jestem słaby.... :(

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2020, o 22:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 lis 2020
Posty: 3
Pomógł: 0

APAP75 napisał(a):
Zrób tabelę 12 elementową i losuj ilość kroków, np. wylosowałem 5 - robię 5 kroków, zwracam 5 i wpisuję w komórce 5, że została użyta. Przy kolejnych losowaniach zmniejszasz wylosowaną liczbę tylko przy przejściu przez "nieużyte" komórki, jak liczba dojdzie do zera zwracasz kolejną niewylosowaną komórkę. Itd, itp. Trzeba tylko pamiętać, żeby przestać odliczać komórki, jak wszystkie zostaną "użyte".
Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem, bo w tłumaczeniu czegokolwiek jestem słaby.... :(


Sęk w tym, że nie znalazłem informacji na arduino .cc jak obsługiwać tablice.
Sam zapis początkowy jest prosty, ale przesunięcia dla kodu Arduino już nie potrafię wykonać.

Czy mógłbyś podesłać kawałek kodu z poleceniami, żebym miał się do czego zaczepić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2020, o 09:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2013
Posty: 82
Pomógł: 3

APAP75, dobrze napisałeś :)

Jaro_jwk, jeśli nie rozumiesz tablic to warto żebyś do tego usiadł, nie są to specjalne funkcjonalności Arduino i tylko już samego języka.
Póki co 12 elementową tablicę możesz sobie wyobrazić jak 12 zmiennych, które możesz nazwać z jakąś wspólną nazwą, dajmy na to:
wylosowana1, wylosowana2,...., wylosowana12.

Przy czym uczulam Cię żebyś poznał te tablice, życie staje się łatwiejsze :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO