Witam. Posiadam w/w programator i chciałem odświeżyć wsad programem ATBusp UPDATE-1.0.0.07 Pobrałem program UPDATE 1.0.0.7 i chciałem apdeitować wsad procka.
Po kliknięciu w pierwszym okienku Check USB conection and Version: otrzymuje odpowiedź: ver.4.2.021 Conection OK
Po kliknięciu w drugim oknie:Check RS232 conection odpowiedź: COM6- no response from BLS po przetłumaczeniu Brak odpowiedzi od BLS taka sama odpowiedź przy trzecim oknie.
Menedżer urządzeń widzi: USB SERIAL CH340 (COM6) Jest to fabryczny programator, wsady do procków wgrywa poprawnie. Sterownik wgrany z płytki CD.
pokaż DOKŁADNIE jak to podłączyłeś czyli tą swoją przejściówkę z programatorem, bo komunikat mówi jakby nie mogły się dogadać twoja przejściówka z programatorem. Jaki masz standard napięciowy na pinach przejściówki ... podaj zawsze więcej informacji żeby można było szybciej pomóc
Też zjadłem zęby na aktualizacji programatora ATB USB ver.4.2, nie wiem czy pomoże to co napiszę zakładającemu temat, natomiast mam nadzieję, że to co przedstawię będzie pomocne dla innych zakłopotanych, którzy użyją wyszukiwarki. Spędziłem ze dwie godziny łącząc swoje doświadczenie z instrukcją do terminala dyskowego, który daaawno temu kupiłem do odblokowania dysku Seagate z tzw. czarnej serii. Dyski te miały wadę polegającą na zanikaniu zawartości całego dysku i rozwiązaniem nie było formatowanie dysku, a wysyłanie komend przez połączenie szeregowe.
Kaabel, który kupiłem był kablem od Nokii, jednakże nie były to same przewody, gdyż po stronie złącza USB do komputera wtyczka była nieco wydłużona, a w środku siedzi coś w rodzaju FTDI. Z biegiem lat okazało się, że jest to gadżet bardziej przydatny niż myślałem niegdyś. Poniżej absolutne podstawy, jakie znam. Jeśli gdzieś się mylę nie okrzykujcie mnie tylko poprawcie błędy w moim rozumowaniu, wszystkiego nauczyłem się na zasadzie hard way i nikt mi w tym nie pomógł.
Generalnie w tego rodzaju kablach najczęściej występują 4 przewody: +5V, GND, RX i TX. Nigdy, pod żadnym pozorem nie wpinam +5V, nawet sprzedawca kabla uciął mi tę linię i zakrył termokurczką. GND zawsze podłączam by zamknąć obwód. RX i TX - tu się zaczynają schody. Generalnie niepoprawne połączenie tych przewodów jeszcze nigdy mi nie wyrządziło szkody. Gdy przewody są spięte źle dostaję "śmietnik" w terminalu.
No i teraz jak się ma sprawa programatora ATB USB ver.4.2 do moich doświadczeń. W programie do aktualizacji po kliknięciu w jakiś przycisk pojawia się infografika z opisem poszczególnych pinów, do których wypada podpiąć kabel. Ja zawsze byłem nauczany i najczęściej mi się zdarzało krosować połączenie to znaczy: GND+GND, RX+TX, TX+RX. I w efekcie patrzyłem na infografikę w programie jak szpak w gnat, modląc się ażebym nigdzie nie zahaczył przypadkiem na omyłkowe wpięcie GND kabla do +5V po stronie płytki, czy jakkolwiek inną nieciekawą kombinację, o której nie mam bladego pojęcia. Podłączałem i rozłączałem to chyba z 10 razy, nie mając dostępu do terminala nie widziałem czy zestawione połączenie wypluwa śmietnik czy też nie. W Google nie znalazłem niczego odnośnie błędu wypluwanego przez ATNELowy program do aktualizacji programatora. W końcu się wkurzyłem i podłączyłem to tak: GND+GND, RX+RX, TX+TX i... bez zająknięcia poszło, aktualizacja mi się udała. Do dzisiaj nie wiem czy zamysłem było uproszczenie podłączenia dla laika czy zwykły błąd w sztuce.
GND+GND, RX+RX, TX+TX i... bez zająknięcia poszło, aktualizacja mi się udała. Do dzisiaj nie wiem czy zamysłem było uproszczenie podłączenia dla laika czy zwykły błąd w sztuce.
ale jaki błąd w sztuce? W programie można sobie otworzyć rysunek przedstawiający precyzyjnie pinout KANDA programatora ATB-USBasp 4.2 i wygląda on tak:
Gdyby tego obrazka, nie było to bym rozumiał, że można mieć problemy z połączeniem no ale skoro jest - to przepraszam ale nawet nie mogę sobie wyobrazić jakie trzeba mieć pomysły (nie mówię tego z żadną złośliwością - tylko no nie rozumiem) - żeby źle podłączać przejściówkę USB-RS232 do tego złącza.
Jak BYK opisany jest sygnał wejściowy RX na pinie nr 4 Jak BYK opisany jest sygnał wyjściowy TX na pinie nr 3
wiedząc co to jest RS232 i jak się łączy sygnały, czyli na krzyż TX do RX i w drugą stronę RX do TX. Jakby ktoś miał z tym problemy to jednak polecam obejrzeć moje poradniki o RS232 bo specjalnie po to je nakręciłem, żeby każdy wiedział w czym rzecz:
Wracając do sygnałów na złączu KANDA, i po obejrzeniu tych moich fimików to chyba OCZYWISTYM jest (zaznaczam przynajmniej po obejrzeniu filmików), zresztą proszę oto obrazek z filmiku gdzie widać że omawiam dla super początkujących o krosowaniu sygnałów dla RS232 i z czego to wynika - żeby nie próbować na pamięć tego wkuwać:
Zatem to chyba OCZYWISTE, że trzeba do pinu KADNA nr 4 (RX) podpiąć pin TX swojej przejściówki USB-RS232 - nie ważne jaka ona by nie była. Podobnie do pinu KANDA nr 3 (TX) trzeba podłączyć pin RX swojej przejściówki USB-RS232.
więc proszę panie kolego KyRol nie pisz tutaj, że trzeba rzekomo podłączać RX-RX i TX-TX bo to wierutna bzdura (bez urazy proszę) ale muszę to sprostować no bo czegoś takiego jeszcze nie słyszałem, a nadmienię że już tysiące użytkowników robiło update wsadu do programatora i nikt nie miał z tym takich kosmicznych problemów.
Pisałeś coś o jakimś przedziwnym i archaicznym kabelku od telefonów nokia z czymś podobnym do FT232R. Więc jeśli ty rzekomo musiałeś podłączać pin RX do RX oraz TX do TX to:
1. albo masz źle opisane piny na swojej przejściówce. 2. albo źle patrzysz na instrukcję lub schemat swojej przejściówki. 3. albo twoja przejściówka ma konwersję na standard napięciowy RS232 (jeśli nie wiesz co to za standard to obejrzyj filmik tam to wyjaśniam) - no ale to też nie powinno działać w połączeniu RX-RX i TX-TX 4. albo namieszałeś coś jeszcze innego ale nie mam pojęcia co.
Mówię ci obejrzyj ten poradnik wideo który tu wkleiłem to sporo ci się wyjaśni odnośnie tego dlaczego i przede wszystkim JAK się krosuje sygnału RS232.
Dziękuję za wyczerpujący post. Do materiału wskazanego przez Pana było mi dotrzeć trudno, bo Pana filmy o charakterze poradnikowym często bywają zmieszane z prezentacją produktów. Nie piszę tego złośliwie, bo brak odpowiednich wyników w wyszukiwarce Google na komunikat z programu do aktualizacji programatora nie podsunął mi niestety tego materiału. Pragnę jednak zauważyć, że sytuację opisałem ze swojej perspektywy. Kabel, owszem został zakupiony przynajmniej dekadę temu, z aukcji. Instrukcja do tegoż kabla, owszem mogła zawierać błąd, tym bardziej, że to był prowizoryczny produkt od prowizorycznego sprzedającego. Niemniej ludzie do dzisiaj posługują się kiepskiej jakości produktami z Chin, do tej grupy należę też i ja bo z całym szacunkiem do Pana, nie zamierzałem dokupywać dodatkowych produktów do aktualizacji programatora mając już w szufladzie produkt jakkolwiek kiepski, jednak sprawny. W każdym razie na podstawie swoich doświadczeń starałem się zauważyć, że przy pracy z dyskiem z czarnej serii, routerami i mikrontrolerami przy zestawianiu połączenia RX, TX GND w najgorszym razie w terminalu dostawałem tzw. "śmietnik" i dotąd nie udało mi się zepsuć w ten sposób żadnego urządzenia.
W każdym razie dziękuję w imieniu swoim i potrzebujących pomocy i pozdrawiam
W końcu się wkurzyłem i podłączyłem to tak: GND+GND, RX+RX, TX+TX i... bez zająknięcia poszło, aktualizacja mi się udała. Do dzisiaj nie wiem czy zamysłem było uproszczenie podłączenia dla laika czy zwykły błąd w sztuce.
Tu nie ma co się wkurzać. Należy wiedzieć, że większość chińskich tanich konwerterów na dziwnych układach z naszego punktu widzenia ma źle opisane sygnały. Chyba, że celowym zamierzeniem chińskich producentów jest odwrotne opisywanie sygnałów na pinach, sugerujące jaki sygnał należy podpiąć z urządzenia podpinanego do pinu na konwerterze....
Nawet pod linuksem nie miałem takich dziwacznych problemów przy aktualizacji firmware w ATBusbasp 4.2, jak koledzy przedstawiają..
Bo zawsze jest pytanie czy sygnały są opisane od strony konwertera czy urządzenia docelowego. Ja zawsze sprawdzam miernikiem przed użyciem i unikam tym samym kłopotów - działa od pierwszego kopa.
Sygnały jak sygnały. Gdyby te trzy piny były odseparowane to bym się nie wystraszył, że coś popalę. Ale jednak było to na zasadzie złącza kanda i dla kogoś, kto wtedy nie miał multimetru była to dodatkowa górka. W routerach jeszcze nie widziałem aby złącze szeregowe było wkomponowane w las innych pinów z innymi interfejsami. Do tego nachodziły mnie myśli, że opis może być nie taki jak na obrazku, bo USB ATB v4.2 było robione z myślą o innych gadżetach i autor mógł się pokusić o jakieś niestandardowe rozwiązania własnego pomysłu. Moja wina, jeszcze raz powtarzam, moja wina, że nie przyszło mi na myśl, że kabel, którym się posługiwałem a w zasadzie instrukcja do niego, może mieć błędne opisy. Proszę nie traktować tego co napisałem jako atak, tylko jako feedback, informację zwrotną.
Nawet pod linuksem nie miałem takich dziwacznych problemów przy aktualizacji firmware w ATBusbasp 4.2, jak koledzy przedstawiają..
Pod GNU/Linuksem mi się pracuje akurat najlepiej, są logi, są terminale. Gdybym widział, że zestawione połączenie zwraca "garbage" to bym wiedział co jest pięć. Nie jestem przyzwyczajony do GUI i komunikatów, na które Google nie daje odpowiedzi. Ot, taki dziwaczny jestem.
Nawet pod linuksem nie miałem takich dziwacznych problemów przy aktualizacji firmware w ATBusbasp 4.2, jak koledzy przedstawiają..
Poza tym nie wiem jak w GNU/Linuksie można mieć większe problemy niż w windzie, gdy przy pracy czy to z Androidem czy to interfejsami do komunikacji przez USB sterowniki są w kernelu i niczego nie trzeba instalować. Android studio czy nawet Arduino IDE pod Linuksem wali wyraźniejszymi (w sensie bardziej konkretnymi) komunikatami niż w windzie...
Ale ja tak nie pomyślałem nawet - tylko po prostu chciałem sprostować żeby inne osoby później tego nie powtarzały, a przy okazji podałem garść informacji i linki do poradników gdzie to wyjaśniam.
A więc nie przejmuj się i nie musisz się obwiniać - ... tak się złożyło - poszło i już .... ważne że wyjaśnione i wiadomo o co chodzi
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników