Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 02:37


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 maja 2020, o 17:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Trafił do mnie do naprawy amplituner Sony STR-K785 w którym bardzo słabo świeci wyświetlacz VFD. Typ FUTABA 12BT 186 GNK, SONY nr 1-518-966-11. Zdjęcia pokazują ten wyświetlacz w trybie TEST kiedy można zapalić wszystkie segmenty - cześć tych najrzadziej używanych jest ok a częściej używane są strasznie blade.
Na początek wymieniłem wszystkie kondensatory w torze zasilania samego wyświetlacza i sterownika PT6315 jak i w samym zasilaczu, później sam sterownik VFD gdyż miałem kiedyś taki przypadek ze driver się uszkodził i cześć segmentów świeciła słabo a reszta ok. Tutaj wymiana nie pomogła. Napięcie 3,3V zmiennego do żarzenia, -20V i +5V do zasilania logiki są zgodne z dokumentacja. Może 3,3V jest minimalnie większe ze względu na wyższe niż kiedyś napięcie sieci zasilającej
Pytanie co może być ? Czy lampa straciła próżnie skoro geter jest czarny(mam inny wyświetlacz firmy FUTABA i widać minimalna zmianę, a w uszkodzonym innym VFD firmy NEC geter jest biały) a cześć segmentów działa ? Bo aż tak zajechanego VFD nie widziałem a mam kilka z początku lat 90 i póznijszych-działają jasno tzn tez te bardziej używane segmenty minimalnie słabiej świeca ale nie ma aż takiej kolosalnej różnicy jak tutaj. Problem jest duży gdyż nowy nie jest już dostępny w sprzedaży więc co można jeszcze sprawdzić aby wykluczyć sama lampę VFD ?


ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 maja 2020, o 21:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 183
Pomógł: 10

Raczej lampa kończy swój żywot. Pozostaje Ci poszukać podobnej lampy, która jest w lepszym stanie; pszukać zamiennika (o ile takowy jest dostępny na rynku); wykonać replikę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2020, o 23:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Lampa faktycznie padaczka jest. Zdobyłem używana z innego modelu Sony którą wpasowałem o numerach Sony 1-518-718-11 Futaba 12-BT-124GK. Tez najlepsze lata ma już za sobą ale przynajmniej widać cokolwiek. Na jakiś czas wystarczy Jedyny zamiennik to wyświetlacz graficzny o zbliżonych wymiarach wpasowany w miejsce starego VFD i konwerter sygnałów na mikroprocesorze (z magistrali SPI dla układu PT6315 na dane dla nowego wyświetlacza) ale nie mam czasu na takie zabawy w sprzęcie który kosztuje ~350zł). Generalnie z tego co czytałem to właśnie w Sony często są problemy właśnie z VFD które są słabe jakościowo. Dużo ludzi ma z tym problem niestety a szkoda bo sprzęt bardzo dobry



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO