Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:28


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 maja 2020, o 22:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 156
Pomógł: 2

Witam,
chciałby sobie zrobić telefon- niepowtarzalny, unikatowy i wielofunkcyjny.

Ale utknąłem na połączeniu głosowym, a konkretnie osoba do której dzwonię nie za bardzo mnie słyszy.

Do modułu podłączony mam na MIC2 mikrofon ( bez symbolu niestety), chyba jakiś elektretowy pojemnościowy.

Niestety nie mam w posiadaniu innych mikrofonów, które mógłbym podłączyć do MIC1 (przez jack wtyczkę).

Poziom na mikrofonie mam na max. 15.

Pytanie, czy macie jakieś sprawdzone modele mikrofonów do naszej szanownej płytki?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2020, o 14:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Może po prostu dodatkowy stopień wzmacniacza potrzeba

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2020, o 21:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 156
Pomógł: 2

No właśnie, inny pomysł jaki mi przyszedł do głowy, to mikrofon szpiegowski ( by podsłuchiwać co o tobie gadają np. za twoimi plecami?), ale przy takiej czułości mikrofonu, to chyba pomarzyć!

Chyba, że zastosować jakiś wzmacniacz mikrofonowy. Ale jaki i jak?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 maja 2020, o 21:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Weź jakiś wzmacniacz operacyjny, będziesz mógł nim wzmocnić sygnał, np. 50000 razy jeśli będzie taka potrzeba :) Google sporo już wie na ten temat.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 maja 2020, o 20:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale panowie moduł GSM Fibocom nie potrzebuje żadnych ale to żadnych wzmacniaczy - i działa tak naprawdę na byle podłączonym mikrofonie

na naszej płyteczce jest ładne gniazdko mini JACK do którego można podłączyć nawet zwykłe słuchawki komputerowe takie które mają mikrofon i od razu mamy zestaw głośnomówiący do tego telefonu ;) tak tak to od razu działa

Obrazek

co więcej pokazywałem jakość tego działania na żywo na filmiku na YT przecież:

o proszę tu nawet widać że podłączyłem jakiegoś "ogryzka" tzn byle jaki mikrofonik pojemnościowy i to jeszcze taki subminiaturowy ;) na dwóch kabelkach dynda sobie

Obrazek

a posłuchajcie jak działa telefon zbudowany na zestawie ATB



Nadmienię, że jak się założy normalne słuchawki albo podłączy normalny głośnik z obudową - to jakość rozmowy jest TAK jak w telefonach komórkowych. Tutaj było gorzej słychać mojego rozmówcę bo sami widzicie jaki też jest ogryzkowy głośniczek, ale chyba można sobie wyobrazić, że jeśli taki koci głośniczek a tak dobrze i tak w miarę słychać na filmie ;) to na porządnych słuchawkach musi być super. A i rozmówca mnie też słyszy IDEALNIE nawet pomimo tego mikrofonu ogryzka.

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Nef.ID napisał(a):
nny pomysł jaki mi przyszedł do głowy, to mikrofon szpiegowski ( by podsłuchiwać co o tobie gadają np. za twoimi plecami?), ale przy takiej czułości mikrofonu, to chyba pomarzyć!


marzysz i masz - to właśnie tak działa i o tym samym myślałem (o takiej szpiegowskiej funkcjonalności) gdy projektowaliśmy płytkę do tego modułu ;)

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Owszem - jak się podłączy taki goły mikrofon wprost do nóg modułu GSM to nie ma co marzyć, żeby mieć dobry tor audio. Będą trzaski, zakłócenia i rozmowa jak ze studni. Żeby dobrze działał tor audio potrzeba go nie dobrze a BARDZO dobrze zaprojektować począwszy od ścieżek aż po dobór odpowiednich filtrów RLC i widzicie to nawet na tej fotce którą pokazałem wyżej w lewym dolnym rogu ile napchanych jest kondków i rezystorków i dławików SMD. Tuż nad czterema goldpinami do których jak widzicie po opisach też można podłączyć od razu i mikrofon (od lewej - MIC + a także głośniczek jeśli nie słuchawki - SPK + ) ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO