Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 05:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 15:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2013
Posty: 47
Pomógł: 1

Cześć drogie Koleżanki i drodzy Koledzy, haj ho!

Mam problem, gdyż czasem (ok 1/h) resetuje mi się samoczynnie całe urządzenie :(
Może zastosowany kwarc jest problemem? Tutaj link do elementu>>>https://lcsc.com/product-detail/SMD-Crystal-Resonators_Yangxing-Tech-X322516MLB4SI_C13738.html
Jeżeli ktoś ma jakieś radosne sugestie to uprzejmie śmiało proszę je wyrazić ;)

Obrazek

_________________
Złoty Szpadel od Pana Mirka! Dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 15:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Wiesz co twoje pytanie jest jakby to co najmniej nie na te forum
Cytuj:
Mam problem, gdyż czasem (ok 1/h) resetuje mi się samoczynnie całe urządzenie
może magicy pomogą . 99% problem leży po stronie softu a tego nie pokazałeś .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 15:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2013
Posty: 47
Pomógł: 1

Myślałem, że kod nieistotny, bo wydaje mi się, że jak nie używam watchdoga to raczej hardware.
Może nawet wstydzę się go eksponować bo pisany po mojemu i w środowisku, którego nie lubię (arduino) ;)

Moim jedynym pomysłem na tę chwilę jest zamontowanie jednak pełnowymiarowego kwarca, a nie smd i może kondensatory do niego 22pf też w klasycznej obudowie bo te to konkretnie takie : https://lcsc.com/product-detail/Multilayer-Ceramic-Capacitors-MLCC-SMD-SMT_Samsung-Electro-Mechanics-CL21C220JBANNNC_C1804.html

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

_________________
Złoty Szpadel od Pana Mirka! Dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 17:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2013
Posty: 47
Pomógł: 1

Czy tutaj jakiś grubych baboli nie porobiłem? Czy kondensatory przy kwarcu są we właściwym miejscu zaprojektowane? (w fizycznym świecie są możliwie blisko atmegi)

Obrazek

_________________
Złoty Szpadel od Pana Mirka! Dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 17:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

W życiu nie spotkałem się z sytuacją resetu z winy rezonatora kwarcowego, ale może jeszcze za krótko żyje...
Czy urządzenie ma jakieś obciążenia indukcyjne - przekaźniki, silniki, itp. ? Czy zawsze w tym samym momencie występuje reset (podaj przykładowe okoliczności) ? Na arduino sie nie znam i właściwie to mnie to środowisko odpycha i jestem skłonny przypuszczać, że to wina jakichś popularnych niechlujnie napisanych bibliotek, które się pogryzły. Jednak bez większej ilości informacji to tylko wróżbita Maciej coś poradzi, ale nie wiem czy jest tu dziś na forum.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Aha, czy urządzenie jest z czymś połączone (inne urządzenie)?

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 17:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2013
Posty: 47
Pomógł: 1

Urządzenie zarządza matrycą led. Reset potrafi nastąpić nawet jak nic się nie zmienia i wyświetla ciągle to samo (ta matryca 32x32 działa jak monitor, wyświetla 2paski po 32 ledy na raz i tak 16 razy i od nowa z częstotliwością nie wiem jaką, ale na tyle szybko, że nie widać migania).
Żadnych silników, przekaźników etc. Ledy to jedyne dynamiczne obciążenie.
Działa samodzielnie.
Testowałem na 3 zasilaczach w tym jeden laboratoryjny z ogromnym zapasem mocy.

Dobry trop, wywalę wszystko co ma związek z jakąkolwiek biblioteką i sprawdzę, czy reset występuje.

_________________
Złoty Szpadel od Pana Mirka! Dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 17:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

A może napisać najprostszy kod który co sekunde wysyła coś na terminal i tyle. Bedzie wiadomo czy to programowe czy nie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 17:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2015
Posty: 166
Pomógł: 24

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

A może to to?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 19:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

A co z zewnętrznymi warunkami w jakich to pracuje czyli czy, np. pomieszczenie jest bardzo zelektryfikowane, czy pracują (załączają się) w pobliżu jakieś urządzenia? ...choć i tak obstawiam, że to jakiś fragment programu idzie w maliny - np. stos się zapełnia przez niefortunny wyskok z jakiejś funkcji, itp. kwiatki.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 20:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Albo bufor/tablica nie takiej długości itp. itd. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 20:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Kurcze AVR nie tak łatwo zakłóceniami zewnętrznymi zresetować . Ostatnio robiłem ładowarkę na chinskim zasilaczu dużej mocy i w obudowie telefon samsung wariował,a atmega działa jak należy. W samochodzie mam kilka atmeg i jeszcze nigdy sie nie zresetowała żadna. A jakimś specjalista od robienia płytek nie jestem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 22:02 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fast_rabbit napisał(a):
Nie lubisz Arduino to po co w nim piszesz?
Arduino nadaje się do przetestowania na szybko czy coś działa czy nie i nic więcej chyba, że lubisz wyzwania.

Nic dodać nic ująć - popieram rękami i nogami

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2020, o 20:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2015
Posty: 166
Pomógł: 24

fast_rabbit napisał(a):
I będziesz analizował cały soft w poszukiwaniu błędu?
Jeśli tak, mam taki co zawiesza się co kilka godzin, pomożesz?


Może nie jesteś na tym forum zbyt długo i nie zauważyłeś, ale na tym forum sobie pomagamy
i kolega tonygryps miał 100% racji. Nie lubimy wróżyć z fusów, czy szklanej kuli, ale kody czy schematy analizujemy i ich wstawianie to podstawa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 kwi 2020, o 20:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
I będziesz analizował cały soft w poszukiwaniu błędu?
Jeśli tak, mam taki co zawiesza się co kilka godzin, pomożesz?


Z przyjemnością tylko jak kolega napisał
Cytuj:
w środowisku, którego nie lubię (arduino)
na arduino się nie znam wiec się nie odzywam .
Trochę się bawię w "C" wiec jak masz problem to załóż nowy wątek a na pewno ktoś ci pomoże.

Cytuj:
Rozwiązanie z kontrolom tablic juz nie raz zaoszczędziło mi wiele godzin a czasem tygodni pracy

Fajnie że podpowiadasz jak sprawdzać kod, ale wstawienie kodu na forum też pomaga. Poczytaj sobie wątki na tym forum nieraz wystarczy "świeże spojrzenie"aby namierzyć problem przez osoby trzecie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2020, o 10:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sty 2015
Posty: 166
Pomógł: 24

fast_rabbit napisał(a):
auers napisał(a):
Może nie jesteś na tym forum zbyt długo i nie zauważyłeś, ale na tym forum sobie pomagamy
i kolega tonygryps miał 100% racji. Nie lubimy wróżyć z fusów

Jak pisałem mam kod, który zawiesza się raz na kilka godzin. WDT resetuje układ więc program działa dalej. Kod wynikowy to "tylko" 105kB Obrazek
w tym danych niewiele bo czcionka 5x7. Kod źródłowy ma ok 8MB danych. Czy jak go tu umieszczę to pomożesz?


Po pierwsze nie odnosiłem się do twojego problemu, tylko tego, że bezpodstawnie zaatakowałeś kolegę tonygryps.
Na tym forum problemy mają głównie początkujący, których programy nie są zbyt skomplikowane i wklejanie kodu to podstawa do ich rozwiązania.
Może i twojego problemu nikt oprócz Ciebie nie rozwiąże, ale ten wątek dotyczył innego problemu.
Jak chcesz pomóc to pomagaj. Nie chcesz, to nie atakuj za to innych. Czasami nawet z pozoru głupia podpowiedz może naprowadzić na trop.
Masz problem, załóż swój wątek, może ktoś Ci pomoże. Nikt tego nie obiecuje, zwłaszcza że z twojego postu wynika, że problem nie dotyczy AVR i początkujący nie jesteś a więc i problem trudniejszy do rozwiązania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2020, o 19:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Ty piszesz o problemie z avr i kilkoma elementami w którym jest kilkaset KB kodu ? To juz chyba z HDD musi być. Jeszcze trochę i ktoś zażyczy sobie struktury wewnętrznej procesora. W takim problemie wyłączać trzeba po kolei części kodu i zobaczyć co sprawia problem. Do tej pory juz dawno bym znalazł babola i wtedy dopytał o to jak go rozwiązać. Nie pisze w tym języku wiec kod mi na nic,ale rozwiązanie sprawdzi sie w każdym



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 kwi 2020, o 19:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

fast_rabbit napisał(a):
Nie atakuję, tylko sygnalizuję, że nie można za każdym razem pisać "daj kod", "daj "daj schemat" bo często nie ma to sensu. Wątpię aby ktokolwiek chciał analizować kilobajty czy setki kB kodu. Schemat to też na nic się nie zda jeśli nie ma fotografii PCB, która może być źle wykonana lub źle zmnotowaną. Pomijam pająki" i stykówki bo szkoda czasu aby tam szukać błędu gdy pojawia się sporadycznie.

Co do mojego przypadku to wiem, że nikt mi nie pomoże pozostaje

To jest właśnie problem tych osób które nie potrafią skorzystać z idei Debugera na jednej diodzie LED, na UART, na LCD. Nie potrafią wyizolować problemu poprzez podział go na DWA, na DWA na DWA

tylko wydaje im się, że jakiś czarodziejski Debuger załatwi sprawę. Jeśli rzeczywiście przy 8-bitowcu wyszły setki kB kodu to znaczy że jest bardzo źle pisany i czasem warto wrócić i od nowa zacząć może go pisać ale tym razem zgodnie ze sztuką ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 kwi 2020, o 07:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

A widzisz z jakim prockiem zmaga sie założyciel tematu ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO