Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:59


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 kwi 2020, o 21:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Dzień dobry,

Pierwszy raz piszę na tym forum.
Hobbistycznie robie różne projekty. Ostatnio z użyciem Xbee.

Wykonałem projekt który jest częściowo skopiowany z arduino pro mini i do niego dołożyłem xbee. na płytce stykowej/prototypowej wszystko działa natomiast po wykonianiu prototypu pcb niestety nie. Przelutowałem wszystkie elementy z arduino do mojej płytki żeby mieć pewność że bootloadery itd są ok. Potem podejrzewałem że przy lutowaniu uszkodziłem atmela ale gdy przelutowalem spowrotem to na arduino wszystko działa. Przy projekcie płytki popełniłem pewnie kilka błędów jak np kondensatory filtrujące dość daleko od uC. Więc dolutowałem blisko kondensatory i nadal nic. Załączam pliki eagla. Może ktoś bardziej doświadczony powie co zrobiłem źle i może uda się uratować projekt. Bo mi pomysły się niestety kończą.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2020, o 21:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Wrzuć zdjęcia płytki z obu stron.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 08:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Zamieszczam screeny płytki.

ogólnie chodzi o część z atmelem. wywaliłem z płytki wszystko co jest nie potrzebne do uC. Zasilam przez programator podłączony do goldpin na dole płytki. Wylutowałem całą część sterującą i zasilająca xbee (niebieska warstwa pod xbee). Usunąłem/wylutowałem częś zasilającą D24V3F5 (gotowa przetworniczka 5V). Został tylko uC, kondensator filtrujący C3, C6 oraz C2 i R2 przy resecie i oczywiście kwarc (wylutowany z arduino). I nadal nie działa.

Dodam że wszystkie ścieżki to 12 mil. Może to za mało na zasilanie uC.


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 10:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Wrzuć fotki (top i bottom) pcb z realu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 10:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Sorry nie zrozumiałem :-)

Zamieszczam. Płytki były wykonywane u chińczyków w JLCPCB. Nie widać na nich żadnych błędów ani zwarć. Raczej są wykonane zgodnie z projektem. oglądam ją od wczoraj pod lupą i niewiele mogę znaleźć. Mam 5 sztuk zrobionych. ewentualnie mogę zlutować drugą sztukę ale nie sądzę żeby to był problem.

ObrazekObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 14:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

Czy na tej płytce dochodzi Ci zasilanie do procesora? Pytam, bo możesz mieć zwarcie na zasilaniu. Najlepiej zmierzyć napięcie na pinach zasilających procesor na zmontowanej płytce.

Pytanie drugie, to co masz przylutowane jako rezonator kwarcowy, to w ogóle startuje?

_________________
Sterowniki PLC Siemens czy ATmega, jaki wybrać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 14:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Sygnał DTR jest dobrze podpięty ?, bo wydaje mi się że procek nie jest w ogóle resetowany po załączeniu napięcia zasilania.
Jak układ Xbee siedzi w gnieździe U2.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 14:53 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Ale xbee nie mam w gniezdzie. Testuje bez xbee, bez zasilania xbee i bez konwertera stanow logicznych. tez zastanawiałem się nad DTR ale nie mogę dojść co tam mogło być nie tak. DTR z gniazda 6 pinowego gold pin jest podane na kondensator 100nF a ten kondensator na wejście reset uC które jest podciągnięte do 5V przez rezystor 10k. Wszystko dokładnie jak w arduino.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 14:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

No właśnie, masz cały czas 5V na pinie reset poprzez rezystor, a stanem aktywnym żeby zresetować procka jest stan niski (przez określony czas) który zapewnia kondensator, a dokładnie czas ładowania tego kondensatora, spróbuj połączyć DTR z GND i sprawdź czy ruszy.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 15:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

nie bardzo wiem jak ten DTR działa ale moje wczorajsze obserwacje:
na DTR programatora jest cały czas stan niski. Gdy chce zacząć programować na moment zmienia stan na wysoki i znów przechodzi na niski. Ten impuls "przechodzi" przez kondensator i powinien resetować procka. Choć za kondensatorem już tego impulsu nie odbieram (sprawdzam to miernikiem bo nie mam oscyloskopu)
Dodatkowo procek wysyła po swoim TX jakieś tam dane. Więc podpięcie pod niego programatora powinno spowodować że programator będzie odbierać te dane a tego nie robi. tak jak by procek nie nadawał.

Może gdzieś jest błąd w moim toku rozumowania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 15:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Pisałeś wcześniej że korzystałeś ze schematu Arduino tworząc swój projekt, możesz załączyć ten schemat Arduino?

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 15:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzejhi napisał(a):
Choć za kondensatorem już tego impulsu nie odbieram (sprawdzam to miernikiem bo nie mam oscyloskopu)

No no no.... miernikiem to możesz tak krótki sygnał sprawdzać w nieskończoność i nic nie zobaczysz. A zamiast oscyloskopu kup sobie nawet klona saleae za 40zł z allegro i będziesz miał coś nawet lepszego niż oscyloskop na wiele okazji pracy z prockiem. Zobacz np ten poradnik i się przekonaj jak może się to przydać:


_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 15:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

O oscyloskopie myśle już od dawna. był nawet moment kiedy byłem bardzo bliski kupienia. potem się kasa rozeszła. Wybór na rynku jest tak duży że ciężko się zdecydować. Ostatnio myślałem o open scope https://store.digilentinc.com/openscope ... mentation/

Zerknę na tego klona saleae.
Panie Mirku oglądam Pana materiały na YT i jestem fanem. Eagla uczyłem się z nich. Choć jak widać to błędów się nie udało ustrzec.

Odnośnie schematu:
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 15:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

andrzejhi napisał(a):
Zerknę na tego klona saleae.

To lepiej zerknij sobie na ten poradnik bo widzę, że prawdopodobnie jak wielu początkujących nie rozumiesz nawet co to jest ten analizator i dlaczego się przydaje o wiele częściej a wręcz zastępuje z powodzeniem oscyloskop. I o czym my tu mówimy - o 40zł .... A w pakiecie jest "milion" darmowych analizatorów przeróżnych protokołów ... Na prawdę - zobacz zanim niepotrzebnie kasę wydasz na jakieś digilenty czy oscyloskopy - skoro i tak później sam stwierdzisz, że taki analizator stanów logicznych to podstawa a oscyl będzie stał i się kurzył.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 15:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Już obejrzałem. Super. Dzięki wielkie.

Zaraz zamawiam.

A w moim projekcie szukać przyczyny w DTR czy gdzieś indziej?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 16:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Teoretycznie wygląda że jest OK, a nie chce działać :(. Rozumiem że procek daje się programować, jeśli tak to ja bym przylutował diodę LED2 i R3 i napisał prosty programik żeby sobie pomrugała to tak na początek. Jak zadziała to znaczy że reset, zasilanie i taktowanie procka jest OK, jeśli nie to trzeba szukać co jest przyczyną.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 16:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

phill2k napisał(a):
i napisał prosty programik żeby sobie pomrugała to tak na początek.

Ja sobie nie wyobrażam inaczej zaczynać jakiegokolwiek projektu od tak podstawowej czynności ;) i nie mam ani jednego projektu gdzie taka dioda DEBUG by nie występowała.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 16:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Niestety procek nie daje się programować. Nie ma żadnego z nim "połączenia". Zaprogramowałem go jak był jeszcze wlutowany w arduino. Programator nie może się z nim połączyć i procek nie nadaje po TX. Tak jak by nie miał zasilania lub był w stanie resetu.

Procek zaprogramowałem jak był na płytce arduino. Potem przelutowałem na moją płytkę. Gdzie nie działał. więc go przelutowałem na płytkę arduino spowrotem sprawdziłem że działa i przelutowalem na moją płytkę gdzie jest do tej pory.

Diody w moim projekcie są ale nie da się go zaprogramować niestety.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 16:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Spróbuj go zresetować z ręki na moment przed samym wgrywaniem. Jak pójdzie to będziesz wiedział gdzie jest problem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 16:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Niestety to nie pomaga. Próbowałem takiego resetu ale nie wgrywa się i tak



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 16:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

A spróbuj wlutować kwarc odwrotnie (obróć go o 180) tak żeby literka A była przy pinie 8 Atmegi.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 16:52 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

A czy kwarc jest polaryzowany?

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

przelutowany. nadal nic



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 17:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A jakie masz dokladnie fusebity poustawiane?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 17:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Nie wiem. Tak jak pisalem wylutowałem ATmega z gotowego arduino pro mini



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 19:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

A ja miałem kiedyś własnie kwarce skopane i nic nie działało. Wymieniłem wszystko za czym doszedłem do kwarca.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 19:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Moim zdaniem problem leży w braku taktowania procka, tak jak kolega wyżej napisał.

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 22:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Jutro z rana wymienię kwarc i zobaczę. Dziś jeszcze podciągnàłem zewnętrznie masę do uC i nadal nic. Czytam jakieś opisy w necie ale tak prosty układ powinien działać bez problemu.
Jak by ktoś jeszcze coś się dopatrzył będę wdzięczny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2020, o 10:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 kwi 2020
Posty: 21
Pomógł: 0

Szanowni koledzy.
Bardzo Wam dziękuję za pomoc. Dziś w ramach walki z nudą przelutowałem wszystkie elementu do arduino i arduino nie dzialalo. wiec wziąłem nowe zaprogramowałem i przelutowałem do mojej płytki (nowej nie tamtej). I działa. Biorąc pod uwagę fakt. Narazie wlutowałem tylko niezbędne elementy (uC, kondensatory i wszystko do resetu). Teraz będę wlutowywał kolejno pozostałe rzeczy żeby sprawdzić czy coś nie powoduję problemu. Ale najprawdopodobniej uszkodziłem coś przy pierwszym lutowaniu.
Planuję też w ramach walki z nudą sprawdzić tamten kwarc. Tak żeby wiedzieć na przyszłość czy to wina kwarcu czy uC.

Jeszcze raz dzięki za sugestie.

Mirku analizator stanów zamówiony.

Pozdrawiam serdecznie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2020, o 13:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2020
Posty: 70
Pomógł: 5

mirekk36 napisał(a):
andrzejhi napisał(a):
Zerknę na tego klona saleae.

To lepiej zerknij sobie na ten poradnik bo widzę, że prawdopodobnie jak wielu początkujących nie rozumiesz nawet co to jest ten analizator i dlaczego się przydaje o wiele częściej a wręcz zastępuje z powodzeniem oscyloskop. I o czym my tu mówimy - o 40zł .... A w pakiecie jest "milion" darmowych analizatorów przeróżnych protokołów ... Na prawdę - zobacz zanim niepotrzebnie kasę wydasz na jakieś digilenty czy oscyloskopy - skoro i tak później sam stwierdzisz, że taki analizator stanów logicznych to podstawa a oscyl będzie stał i się kurzył.


Tak wtrącając się trochę OT - które oprogramowanie polecasz do tych analizatorków? Bo widziałem kilka dostępnych



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2020, o 14:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

landrynek napisał(a):
Tak wtrącając się trochę OT - które oprogramowanie polecasz do tych analizatorków? Bo widziałem kilka dostępnych

Ja akurat używam oryginalnego Saleae i do niego zawsze korzystałem i korzystam z programu "Logic.exe" wprost od firmy Saleae, pobrany z ich strony. Ale z tego co wiem to to oprogramowanie również działa bez problemu z tymi klonami.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO