Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 mar 2020, o 10:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

Witam wszystkich.
Wyciągnąłem z szafy swoją Amigę CDTV no okazało się, że nadal żyje po wyczyszczeniu z kurzu napędu CD i stacji dyskietek wszystko śmiga oprócz pilata na podczerwień.
Po rozebraniu okazało się, że wylał się jedyny kondensator smd jaki w nim był.
Udało mi się go naprawić jednak elektrolit zniszczył trochę ścieżki.
Niestety pilot ten jest ciężko kupić używany a o nowym można już chyba zapomnieć.

Stwierdziłem, że trzeba sczytać kody i zarchiwizować lub nawet zrobić sobie Joystick bezprzewodowy do Amigi CDTV.
Wziąłem zestaw ATB1.05a podłączyłem odbiornik carrier i uruchomiłem więc Mirkowy MK2Decoder IR i zacząłem pracę jednak po kilkudziesięciu minutach doszedłem do kilku rzeczy które według mnie fajnie by było ulepszyć.

1. Aby program wykrył prawidłowy Carrier trzeba odczytać więcej ramek bo krótkie kliknięcia pilotem dają różne odczyty. Według mnie fajnie by było móc wybrać z rozwijanej listy konkretny stały carrier albo tryb auto czyli obliczanie za każdym razem. Po kilku odczytach można określić jaki jest właściwy carrier. Ja dla pewności policzyłem, że rezonator w moim pilocie to 480kHz podzielony przez 12 daje równo 40kHz a MK2Decoder przy krótkich kliknięciach podawał mi 39-40-41kHz.

2. Po wczytaniu kilku ramek z pilota można je edytować i o ile sama edycja jest w miarę ok. Piszę w miarę bo nie można wstawiać pulsów na początku przebiegu bo zawsze wstawiane są na końcu. Po powiększeniu przebiegu „Scale” przewijanie rolką myszki jest powolne przydał by się scroll-bar.

3. Jak już mamy okrojone ramki (wyedytowane) można z nich wygenerować kody źródłowe lub eksportować do pliku .txt lub .csv i według mnie brakuje tu opcji dodania do listy „history” z której można eksportować do .mir oraz na tej liście fajnie można nadać nazwę kodom.

4. Podczas eksportu do .mir z listy „history” za każdym razem trzeba podawać nazwę pliku a fajnie by było aby program od razu zaproponował nazwę którą wy edytowaliśmy w liście. Dodatkowo można by zapisywać zaznaczone pliki lub wszystkie naraz (oczywiście te które mają wyedytowana nazwę).

5. Brakuje mi możliwości wykasowania z pamięci flash mikrokontrolera zapisanych po d klawiszami kodów.

I to tyle co chciałbym zasugerować aby rozwinąć i ulepszyć i tak dobre narzędzie.

A może byli by chętni aby Mirek napisał kolejna bibliotekę wykorzystującą kody źródłowe z MK2Decoder na podstawia której można by odtworzyć jakiegokolwiek pilota.
Ja chętnie bym zakupił ze sklepu taką bibliotekę.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2020, o 11:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

P3ndz3l3k napisał(a):
1. Aby program wykrył prawidłowy Carrier trzeba odczytać więcej ramek bo krótkie kliknięcia pilotem dają różne odczyty. Według mnie fajnie by było móc wybrać z rozwijanej listy konkretny stały carrier albo tryb auto czyli obliczanie za każdym razem. Po kilku odczytach można określić jaki jest właściwy carrier. Ja dla pewności policzyłem, że rezonator w moim pilocie to 480kHz podzielony przez 12 daje równo 40kHz a MK2Decoder przy krótkich kliknięciach podawał mi 39-40-41kHz.


Ja często wyjaśniałem, że akurat ta częstotliwość nośnej jest mało istotna ale też w związku z różnymi sposobami taktowania pilotów też miewa odchyłki. I to tutaj widzisz. Nie ma sensu skupiać się na jeszcze dokładniejszych pomiarach bo się tego nie zrobi skoro sam nadajnik zmienia tzn jemu też pływa ta częstotliwość. A z punktu widzenia ODBIORNIKA podczerwieni jest to prawie nieistotne. I jak widzisz nawet odbiornik na 36 kHz sobie z tym świetnie radzi. Podsumowując dokładniejsze dobieranie częstotliwości gdy odtwarza się jakieś urządzenie ma co najwyżej wpływ na nieco ciut większy zasięg a nie na to czy będzie działać albo nie będzie działać


Cytuj:
2. Po wczytaniu kilku ramek z pilota można je edytować i o ile sama edycja jest w miarę ok. Piszę w miarę bo nie można wstawiać pulsów na początku przebiegu bo zawsze wstawiane są na końcu. Po powiększeniu przebiegu „Scale” przewijanie rolką myszki jest powolne przydał by się scroll-bar.

Tak to by dało się poprawić - tego scrolbara żeby dorobić

P3ndz3l3k napisał(a):
3. Jak już mamy okrojone ramki (wyedytowane) można z nich wygenerować kody źródłowe lub eksportować do pliku .txt lub .csv i według mnie brakuje tu opcji dodania do listy „history” z której można eksportować do .mir oraz na tej liście fajnie można nadać nazwę kodom.

to też jakiś pomysł na usprawnienie

Cytuj:
4. Podczas eksportu do .mir z listy „history” za każdym razem trzeba podawać nazwę pliku a fajnie by było aby program od razu zaproponował nazwę którą wy edytowaliśmy w liście. Dodatkowo można by zapisywać zaznaczone pliki lub wszystkie naraz (oczywiście te które mają wyedytowana nazwę).

tak - można by tak zrobić

Cytuj:
5. Brakuje mi możliwości wykasowania z pamięci flash mikrokontrolera zapisanych po d klawiszami kodów.

tak można by pomyśleć

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2020, o 12:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

mirekk36 napisał(a):
Ja często wyjaśniałem, że akurat ta częstotliwość nośnej jest mało istotna ale też w związku z różnymi sposobami taktowania pilotów też miewa odchyłki. I to tutaj widzisz. Nie ma sensu skupiać się na jeszcze dokładniejszych pomiarach bo się tego nie zrobi skoro sam nadajnik zmienia tzn jemu też pływa ta częstotliwość. A z punktu widzenia ODBIORNIKA podczerwieni jest to prawie nieistotne. I jak widzisz nawet odbiornik na 36 kHz sobie z tym świetnie radzi. Podsumowując dokładniejsze dobieranie częstotliwości gdy odtwarza się jakieś urządzenie ma co najwyżej wpływ na nieco ciut większy zasięg a nie na to czy będzie działać albo nie będzie działać


Mirku ja się z tobą w tym temacie zgadzam w 100% jeśli chodzi o działanie nie ma to dużego znaczenia.

Jednak w tym przypadku chodzi mi o to by udokumentować jak najbardziej precyzyjne wszystkie dane na temat tego specyficznego pilota-kontrolera.
Rozumiesz nie chodzi mi tylko o same kody i działanie ale o rozpracowanie szczegółów budowy i działania oryginału.

Specjalnie aby potwierdzić, że to jest 40kHz sprawdziłem oscyloskopem na diodzie nadawczej
i potwierdzeniem tego jest rezonator piezo w pilocie 480kHz co po podziale przez 12 daje właśnie 40kHz.
MK2Decoder mierzy tą wartość według mnie dobrze jednak wymaga odczytu większej ilości ramek.

Tu mi też chodzi o to, że jak już zapisuję (archiwizuję) te ramki to wolał bym aby były z jednakową częstotliwością.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2020, o 12:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wiem wiem - rozumiem

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2020, o 14:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Z innej beczki - widziałeś opisy na Lircu? lirc link



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2020, o 15:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2014
Posty: 356
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 15

micky napisał(a):
Z innej beczki - widziałeś opisy na Lircu? lirc link


No spojrzałem tam ale wydaje mi się, że są tam nie wszystkie kody ponieważ pilot ma przełącznik Mouse-Joy i wtedy zmieniają się kody dla przycisków kierunków i A - B.

Pozdrawiam Paweł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO