Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 22:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 lut 2020, o 10:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Po raz kolejny zwracam się do pomysłowego forum :)
Chciałbym zrobić sygnalizację dioda LED w rytm bijącego serca, niestety mino wielu prób i czasu zastanawiania się, efekt jest mizerny, wciąż wychodzi mi zwykła migająca dioda. Czy macie jakieś pomysły, podpowiedzi, może ktoś zna źródło gdzie szukać podobnego programu? Wklepując w Googl-a wyskakuje cała masa serduszek walentynkowych i innych pierdółek z diodami które po prostu migają.
Myślę, że zrobiłbym to z wykorzystaniem tablicy w której będą wartości pwm dla diody, niestety mimo wielu kombinacji z wartościami jakoś to nie działa jak serce. Poniżej przykład który "męczyłem". Oczywiście to tylko sama uproszczona obsługa pwm-a , jak tylko osiągnę zamierzony efekt wkleję do docelowego programu.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


aaaa..... i nie, nie jest to z okazji Walentynek :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 10:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Efekt bicia serca widziałem w arduino w przykładzie arduino as ISP. Spróbuj tam podejrzeć, jak to jest zrobione



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 11:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Szukaj frazy "breathing led" - nie wiem czy o to Ci chodziło?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 11:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

Jak masz zestaw atb i dużo wolnego czasu to możesz zrobić w ten sposób, że skonfigurujesz sobie mikrofon na atb i napiszesz program tak, aby próbkował napięcie z mikrofonu (wzmocnione przez wzmacniacz) za pomocą ADC i te próbki trzeba albo wypluć po UART-cie albo wrzucić gdzieś do RAMU.

Okres próbkowania trzeba jakoś dobrać, można zacząć np. od 10ms. Dźwięk bicia serca puścisz sobie na PC-cie.

Później jak już będziesz miał te próbki z ADC podejdziesz do tematu w drugą stronę, czyli będziesz je wrzucał jako wypełnienie PWM-a w timerze.

Według mnie fajne ćwiczenie i warte wykonania ale trzeba mieć czas żeby się w to bawić :)

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Panie Panie...

ile masz elementów tablicy gamma_correctionR[] ?

a do jakiej wartości inkrementujesz zmienną "i" ?

i zmiejsz tego delay do 50ms :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 11:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Jarecki oszalałeś ? :lol: to ma być prosty sygnalizator, chciałem zamiast banalnego migania diodą LED zrobić taki mały bajer, ale dziękuję za chęci, na prawdę. :)
Co do wklejonego programu to tak masz rację, być może coś tam się nie zgadza bo kombinowałem, wklejałem, usuwałem itp i mogłem coś poknocić, ale to tylko był zarys mojego "pomysłu".

micky i Marhef tak mniej więcej o to mi chodziło, dzięki serdeczne. Jeszcze tylko jakby ktoś mi powiedział jak się w tym nieszczęsnym Arduino "podgląda" ciało funkcji gdzie tego szukać. Znalazłem jeden z programów który robi fajny efekt, ale trochę mnie "onieśmielają" zmienne po przecinku do migania diodą LED :lol:
Dziękuję serdecznie koledzy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 12:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Wklej ten kod, może ktoś sie pokusi o analizę floatów w Arduino :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 12:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jak to ma być mały bajer to wcale nie potrzeba tablicy pwm ani nawet samego pwm. Wystarczy charakterystyczny dla serca rytm do migania diodą. Ja wszelkie niekonwenjonalne migania robię na talicy bitowej 1- świeci, 0 - nie świeci. Jako matryca służy zmienna 8 lub nawet 32 bitowa jeśli jest taka potrzeba. Robisz rotację takiej zmiennej i sprawdzasz stan bitu po prostu. Można uzyskać bardzo skomplikowane kombinacje migania.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 12:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

SylwekK :?:
zaciekawiłeś mnie, mógłbyś coś na szybko nakreślić, tylko to co istotne? Nie do końca wiem o co Ci chodzi.

Na razie zrobiłem sobie na swoim kodzie z wykorzystaniem tablicy, coś już przypomina oczekiwany efekt, ale to jeszcze nie serce ;)

Z kodami Arduino dałem sobie spokój, choć efekt diody jest podobny do oczekiwanego to denerwują mnie sketche pisane tak rozpaśle i nadmiarowo bez jakichkolwiek hamulców nakierowanych na rozmiar kodu i jego elegancję. Za chwilę minimalnym wymaganiem będą 32 bity i 2M pamięci Flasch. Może to wyrobiona i zakorzeniona niechęć do Arduino przemawia prze zemnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 13:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Przecież zawsze można kod zaadaptować. Po drugie możesz podłączyć analizator stanów logicznych i zaobserwować co jest wysyłane (albo zmniejszyc zegar i obserwować 'na oko'). A z analizatora możesz wyeksportować stany do tablicy o której pisze Sylwekk.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 13:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

micky chyba trochę źle mnie zrozumiałeś. Ja po prostu nie lubię Arduino, nie dla tego, że uważam, że jest gorsze czy lepsze tylko dla tego, że w mojej ocenie uczy takiego trochę oderwania od sprzętu, programowania jak na "nieskończonej" maszynie typu PC gdzie nie muszę się kompletnie przejmować miejscem i szybkością działania programu. Mam kolegę, który "bawi" się Arduino o C nie ma pojęcia. Dla niego coś takiego jak typ float to tylko typ, wyznaje zasadę (On), że jak działa to już jest super, ale jak, to nie ważne, problem i płacz jest wtedy gdy trzeba cokolwiek pozmieniać i nie chodzi tu o modyfikację parametrów tylko o logikę działania. Wielu "Arduinowców" nazywa się programistami, ale ich pisanie kodów ogranicza się jedynie do wklejana wyszukanych sketch-y w internecie, nie mają pojęcia co i jak działa i ich to w ogóle nie interesuje. Wielkim plusem Arduino jest ogromna liczka przykładów i łatwość uruchomienia czegokolwiek, minusem jest ogłupianie, że to co istotne i ważne jest nieistotne i nieważne. Z kolegą często przekomarzamy się kto ma rację i faktem pozostaje, że On już dawno coś uruchomił a ja walczę i walczę :lol:
Przyzwyczaiłem się do Eclips-a, że najeżdżając na np funkcje mam szybki podgląd do jej ciała w IDE Arduino mam tylko nagłówki i odwołania a ciało w funkcji w myśl ideologi Arduino mnie nie obchodzi :cry:

A kolega SylwekK właśnie napisał, że nie potrzeba w ogóle żadnej tablicy a nawet pwm-a. :shock:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 15:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Ech, przecież arduino jest tak prostackie, że aż łatwe. Funkcja z arduino:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

W C to będzie mniej więcej tak (w obsłudze przerwania od timera co 40 ms). Zmienne hbval i hbdelta deklarujesz jako statyczne (dobrze pamiętam, zmienna z dopiskiem static zapamiętuje wartość?):
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 16:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Myślałem o czymś takim:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


To właściwie cały program tylko trzeba biblioteki dołączyć i zdefiniować LED ON/OFF
Tu wykorzystałem 32 bitową zmienną, ale można nawet 8bit zrobić a jeśli jest taka potrzeba to z 32bitowej wykorzystać tylko 20 bitów (wystarczy ograniczyć licznik w ostatniej linii). Czas opóźnienia (_delay_ms) to minimalny interwał świecenia/przerwy.
Jako że lubię różne migadełka to powyższy sposób bardzo często wykorzystuje, bo daje to banalnie łatwą kreację dowolnego migania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby matryc zrobić kilka i wybierać w zależności od potrzeb migania w programie. Oczywiście tyle i jedynek obok siebie to tyle razy dłuższy czas świecenia i analogicznie dotyczy to też przerwy.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 16:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Widzisz, chyba mnie nie zrozumiałeś. Chodziło o to, byś wyciągnął sekwencje z tego przykładu w Arduino po hardware (dlatego pisałem o logic analyzerze - taki reverse engineering) a nie żebyś w nim kodował/poprawiał czyjś kod.

Po drugie tablica oczywiście nie jest obligatoryjna, ale jak byś chciał robić sekwencje na więcej niż 32 bity, to jak byś chciał to zrobić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 17:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

@micky, chyba pomyliłeś adresatów :) Mój powyższy program to odpowiedź na:

Tom277 napisał(a):
SylwekK
zaciekawiłeś mnie, mógłbyś coś na szybko nakreślić, tylko to co istotne? Nie do końca wiem o co Ci chodzi.


a co do tego

micky napisał(a):
jak byś chciał robić sekwencje na więcej niż 32 bity, to jak byś chciał to zrobić?


ależ to żaden problem - tablica matryc migadełek! :)
Na ten pomysł migania wpadłem dawno temu przez przypadek, bo było mi potrzeba jakiś trzy- czy cztero-mig i skojarzyło mi się z transmisją danych i tą migającą diodą przy jakimś ruterze :) Tak, to nic innego jak kolejne wysyłanie bitów... no może nie do końca całych bitów, ale informacji dokładnie tak jak ma to miejsce w typowej transmisji szeregowej.

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Można oczywiście tablicować sobie konkretne czasy przerw czy świecenia - sposobów na miganie jest wiele, ten jednak wydaje mi się dużo prostszy i w większości wypadków najbardziej optymalny :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 17:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Pisałem do Tom277.

A ws tablicowania pisalem jak by to Tom277 chciał/widział rozwiązać przy ponad 32bitach bez tablicowania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 18:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jest jeszcze 64 bitowa zmienna ;-)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

A nie wiem czy strukturą by tego jeszcze nie rozbudował... :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 20:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Witajcie
moim zdaniem serce można przyrównać do zwykłego generatora

to jeśli chcemy imitować jego pracę to wystarczy zastosować również generator
a raczej kilka generatorów aby było łatwiej symulować pracę serca

ja to widzę w ten sposób

mam kilka generatorów i każdego z nich ustawiam na osobne uderzenie serca
czyli dłuższe uderzenie generator nr 1
troszkę krótsze uderzenie generator nr 2
itd.
potem je puszczam po kolei i masz bicie serca a jak dodasz jeszcze mały głośnik
to będzie słychać jak serce bije

aby stworzyć wrażenie powolnego wygaszania diody wstaw równolegle z diodą jakiś
elektrolit (będzie robił jako pwm )

To tylko taki sobie pomysł nie wiem czy Ci się przyda



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 21:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
Jest jeszcze 64 bitowa zmienna

ale można zastosować po prostu tablicę najzwyklejszą jak coś

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


tylko później ciut lekko przerobić logikę pobierania bajtów i dzięki temu nie trzeba sięgać po zmienną 64-bit. A można użyć dowolnej ilości bitów/bajtów.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 21:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Do tego Mirku właśnie zmierzałem :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2020, o 21:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Ej no, panowie! A co ja pisałem parę postów wcześniej?? :D
SylwekK napisał(a):
ależ to żaden problem - tablica matryc migadełek!

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 01:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

SylwekK napisał(a):
Ej no, panowie! A co ja pisałem parę postów wcześniej?? :D
SylwekK napisał(a):
ależ to żaden problem - tablica matryc migadełek!

a ok - to przeoczyłem, ale jak zobaczyłem uint64_t to po prostu pokazałem tylko ot taką zwykłą tabliczkę. Zresztą to była bardziej podpowiedź dla autora wątku - bo ty to i tak i tak sobie poradzisz ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 07:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

O...joj koledzy dziękuję serdecznie za wielkie zaangażowanie.

Muszę to przeanalizować bo głos zabrali HI-endowscy, co piszą skomplikowane kody jeszcze przed śniadaniem a dla mnie to trochę bardziej zawiłe i skomplikowane, potrzebuje czasu na przegryzienie waszych podpowiedzi.
Serdecznie dziękuję :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 11:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Ja tylko dodam, że propozycje podane przez kolegów wyżej, to proste, "cyfrowe" mruganie.
Autorowi (wnosząc z pierwszego postu) chodzi o rozjaśnianie/ściemnianie diody.
Podany przeze mnie przykład, chociaż z arduino (bleee), daje fajny efekt - sam przechodziłem "fascynację" arduino kilka lat temu.

A efekt arduinowego bicia serca można zobaczyć na tym filmiku (niebieska dioda) - filmik nie jest mój :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 11:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Dziwnie miga ta niebieska dioda - bardziej jak oddychanie :)
To już chyba bardziej to by się nadawało




albo to



Niech się autor zdecyduje na konkretny efekt i do najlepszego rozwiązania wspólnie dojdziemy :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 11:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

W sumie faktycznie... na swoją obronę mogę napisać tylko, że ten efekt (jak nazwa funkcji wskazuje) nazywa się... heartbeat
Mówiłem już, że arduino jest dziwne?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 12:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Wszystko da się zrobić z tą diodą - przecież jest sterowana 1 bitem :) To co cały czas wcześniej próbuje przekazać, to to, żeby zgrać jaka sekwencja jest wysyłana na diodę i po zgrabowaniu logic analizerem wysłać to po swojemu na diodę Czyli w skrócie zrobić pattern generatora :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 20:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

Witajcie
Oto moja wersja imitacji rytmu serca na jednej diodzie LED



Kod do jego wykonania najprostszy z możliwych, ale to miała być zwykła mrygałka
na jednej diodzie
To te delaje nie powinny być przeszkodą

oto kod
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Ostatnio edytowano 6 lut 2020, o 20:18 przez miki53, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 20:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Film jest prywatny, odblokuj.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 20:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2017
Posty: 408
Lokalizacja: Puck
Pomógł: 7

film powinien być już dostępny
ale jeśli coś nie jest ok to dajcie znać



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2020, o 21:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

miki53 napisał(a):
ale jeśli coś nie jest ok to dajcie znać

hmmm niby taki prosty wątek ale sam z coraz większą ciekawością obserwuję efekty ;)

I racja że to co było prezentowane w kocim andruino to wygląda jak hmmmm obraz oddychania (jak to słusznie określił SylwekK) a ja dodałem - zmarłego ;)

ale później coraz lepsze efekty ;)

miki53 - NO! już DUŻO DUŻO lepiej niż andruino i na razie nie ważne delaje ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO