Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 15:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 gru 2019, o 20:25 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lis 2015
Posty: 20
Pomógł: 0

Słuchajcie, dotychczas korzystałem z Rigola 1052E 50 MHz, ale pomyślałem, że może pora na coś nowego i zastanawiam się nad tym modelem:

https://allegro.pl/oferta/oscyloskop-200-mhz-rigol-ds1202z-e-fajny-gratis-8802674159

Podpowiedzcie, czy warto i czy cena jest OK. A może da się w podobnej kwocie kupić coś lepszego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 gru 2019, o 20:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 08 maja 2019
Posty: 17
Pomógł: 1

to już całkowicie Ty musisz rozpisać jakich parametrów oczekujesz ile kanałów, jakie dodatkowe bajery i dopiero wtedy można zacząć rozmowę



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2019, o 08:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Sam zastanawiam się czy warto kupić ten oscyloskop, bo naprawdę wydaję się niezły w stosunku parametry do ceny. Nigdy nie miałem żadnej styczności z oscyloskopem, więc nie wiem nawet na jakie parametry zwracać uwagę. Używany miał by być tylko i wyłącznie hobbistycznie do zabawy z avr, raspberry, może czasem do sprawdzenia wzmacniaczy audio.
Myślałem nad Rigol DS1054Z, ale ten przez Ciebie opisany jest niezłą alternatywą do przemyślenia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2019, o 08:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Zależy jakich częstotliwości spodziewasz się obserwować. Osobiście wybrałem 4ro kanałowy ds1054z.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2019, o 09:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witj,

Najpierw przeanalizuj, do czego będzie używany. Czy dwa kanały będą dla Ciebie wystarczające. Do analizy SPI dwa kanały to za mało. Dla reszty - USART, I2S wystarczy.
Tak, czy inaczej, lepiej mieć 4 kanały na przyszłość - nigdy nie wiadomo co będziesz musiał w przyszłości obserwować.

Jeżeli możesz sobie pozwolić na dołożenie około 200 PLN, to zamiast tego Rigola zwrócił bym jeszcze uwagę na Siglent-a SDS1104X-E -> https://siglent.com.pl/pl/p/Oscyloskop-cyfrowy-Siglent-SDS1104X-E-100MHz-4kanaly-SUPER-PHOSPHOR/74
Jest znacznie szybszy od Rigola, posiada dwa ADC oraz ma wejście na 16 kanałową sondę logiczną ( trzeba dokupić osobno ) I tak jak w przypadku Rigola - można go odblokować do wyższego pasma.

Sam używam Rigola MSO5074, ale z analizy specyfikacji i obecnej różnicy cenowej między Rigolem DS1054Z / DS1202X-E (1722pln na rigol.com.pl ) a Siglent SDS1104X-E ( 1998pln ) wybrał bym Siglenta, tym bardziej, jeżeli jesteś w posiadaniu generatora sygnałowego Siglent.

Jak już będziesz kupował, to kupuj u autoryzowanych sprzedawców, a nie na Allegro. Osobiście kupuję w NDN - jest właścicielem witryn rigol.com.pl, siglent.com.pl, ndn.com.pl

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 gru 2019, o 09:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Btw - do analizy protokołów cyfrowych używam wyłącznie analizatorów logicznych (nawet te najtańsze dają radę). Oscyloskop jest używany wyłącznie do analogówki lub podglądu zboczy w cyfrówce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2019, o 18:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2019
Posty: 31
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

micky napisał(a):
Btw - do analizy protokołów cyfrowych używam wyłącznie analizatorów logicznych (nawet te najtańsze dają radę).

Te najtańsze nie maja bufora na próbki i ich parametry silnie zależą od parametrów komputera i liczby kanałów. Lepiej zapłacić 10 razy mniej za oryginalny analizator LA z buforem (400.500zł) niz oryginalny SaleAE bez niego (ok 4700zł). Niby LA kosztuje 10 razy tyle co podróba SaleAE ale ma bufor i 16 kanałów, samplowanie nie zależy od liczny kanałów. Nie ma strachu, że nowy soft nie zadziała z klonem i nie jest się złodziejem kupując podróbę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2019, o 22:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tu sie nie zgodzę bo do taniego klona można wgrać opensource oprogramowanie i korzystac z sigrok/pulseview. Po drugie porównywanie LA do Saleae Pro (bo o takim myślisz wnioskując z podanej ceny) jest moim zdaniem nie na miejscu bo to są dwa różne urządzenia. Saleae Pro jest na USB 3.0 i posiada możliwość próbkowania przebiegów analogowych co jest bardzo przydatne (i jak każdy Saleae również długich przebiegów - bo wykorzystujemy pamięć komputera).
A do analizy protokołów (włącznie z CANem 1Mb w zupelnosci wystarcza) i co więcej nie bedzie szkoda jak go przez przypadek uszkodzisz (czego od kilku lat mi się nie udało)
Kingst - producent LA nie planuje wdrożenia urządzeń na USB 3.0 a Saleae nie planuje wersji ponad 16 kanałów - więc musiałem kupić i LA5032 od Kingsta jak i Saleae Pro 16.

P.s. Jak się ktoś zdecyduje na oryginał Saleae to na ich stronie można znaleźć informację, że przyznają rabat dla hobbystów (całkiem spory).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2019, o 20:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lis 2015
Posty: 20
Pomógł: 0

Dziękuję Wam za dotychczasowe odpowiedzi. Jeśli chodzi o analizę SPI, to czy dobrze myślę, że pomimo jedynie 2 kanałów może ona działać, tyle że albo dla nadawania, albo dla odbierania, a nie dla obu naraz? No bo skoro SPI to MISO, MOSI, zegar i selektor, to może to zostało rozwiązane tak, że selektor jest niepotrzebny, bo jest "w domyśle", więc wystarczy podpiąć zegar i 1 z linii sygnałowych i powinno być coś widać, dobrze myślę?

Co do Siglenta, to mam 2 obawy. Pierwsza jest taka, że na eevblog była kiedyś dyskusja, że ten producent ponoć ściga ludzi, którzy próbują sprzedać jego używany sprzęt, gdy już nie jest im potrzebny. I wtedy słyszą, że oscyloskop zawiera ich autorski firmware i licencja nie pozwala na jego dalszą odsprzedaż i że grożą im krokami prawnymi. Dlatego nie idzie znaleźć używek na eBayu itd. Słyszeliście coś na ten temat?

A dwa, że takie nieautoryzowane zhackowanie ze 100 na 200 MHz pewnie powoduje utratę gwarancji, a w Rigolu mam od razu 200 MHz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2019, o 21:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

pabianice2 napisał(a):
Jeśli chodzi o analizę SPI, to czy dobrze myślę, że pomimo jedynie 2 kanałów może ona działać, tyle że albo dla nadawania, albo dla odbierania, a nie dla obu naraz? No bo skoro SPI to MISO, MOSI, zegar i selektor, to może to zostało rozwiązane tak, że selektor jest niepotrzebny, bo jest "w domyśle", więc wystarczy podpiąć zegar i 1 z linii sygnałowych i powinno być coś widać, dobrze myślę?

Z SPI nie dokońca jest tak jak mówisz, CS ok, pewnie można przyjąć że da się obejść bez tej lini podłączając ją na stałe. SCK to sygnał zegarowy a MISO MOSI to dane wejściowe- wyjściowe. Może być ciężko sprawdzić tylko dwoma kanałami co się dzieje w komunikacji SPI. Tak jak poprzednicy pisali do tego możesz użyć analizatora logicznego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2019, o 22:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

pabianice2 napisał(a):
skoro SPI to MISO, MOSI, zegar i selektor, to może to zostało rozwiązane tak, że selektor jest niepotrzebny, bo jest "w domyśle"...

Zauważ, że w tym oscyloskopie masz 2 kanały oraz wejście zewnętrznego wyzwalania. Więc pod wyzwalanie podpinasz sygnał CE, natomiast pod kanały odpowiednio zegar oraz linię danych. W takim układzie można obserwować jedynie jedną linię danych. Oscyloskop nie zapewni Ci aż tak swobodnej analizy protokołów, jak osobny Analizator stanów logicznych z dedykowanym softem.


pabianice2 napisał(a):
...ten producent ponoć ściga ludzi, którzy próbują sprzedać jego używany sprzęt, gdy już nie jest im potrzebny. I wtedy słyszą, że oscyloskop zawiera ich autorski firmware i licencja nie pozwala na jego dalszą odsprzedaż i że grożą im krokami prawnymi.

Nic nie słyszałem o takich praktykach z ich strony. Zapewne by było głośno w tej kwestii. Siglent najpierw sam by musiał się dostosować do zapisów licencji oprogramowania, które używa w swoich oscyloskopach. System w ich oscyloskopach, to nic innego jak Linux.

Jak już koledzy wyżej wspomnieli, sam musisz się zastanowić do czego będzie Ci potrzebny oscyloskop. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który model masz wybrać aby zaspokoił Twoje potrzeby.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 gru 2019, o 01:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 lis 2015
Posty: 20
Pomógł: 0

Dzięki. Zdecydowałem się go sobie kupić. Gdyby ktoś był zainteresowany moim starym, bardzo mało używanym Rigolem DS1052E przerobionym na DS1102E (100 MHz) z 2 oryginalnymi sondami i półroczną gwarancją "rozruchową", to dajcie znać na priv. Mam możliwość wystawienia faktury.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO