Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 wrz 2024, o 21:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lut 2012, o 00:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

Za jakiś czas będę się zabierał za budowę stopera, który będzie odmierzał czas w jakim zawodnik pokona pewien dystans. To tak ogólnie do czego to ma być.
Stoper ma być uruchamiany ręcznie po przez naciśniecie przycisku (w przyszłości lepiej by było z pilota drogą radiową lub podczerwień). Zatrzymanie czasu ma następować po przez przejechanie przed fotokomórką, czyli na któryś z pinów mikroprocesora będzie podany np. stan wysoki. Czas miał by być wyświetlany na dużym 7 segmentowym wyświetlaczu złożonym z czterech cyfr, dwóch dla sekund i dwóch dla części ułamkowej sekundy.
No i teraz sedno sprawy czy np. atmega 8 poradzi sobie, czy od razu zainteresować się czymś większym. Do obsługi wyświetlacza zastosować tradycyjne multipleksowanie, czy zainteresować się innym sposobem obsługi wyświetlaczy 7 segmentowych, chciał bym aby upływający czas był ciągle wyświetlany na wyświetlaczu, czyli na 4 wyświetlaczu cyfry zmieniał by się co jedną setną sekundy.
Na co zwrócić uwagę pod czas pisania programu. program pisany będzie oczywiście w C.
Dziękuje za wszystkie uwagi i pozdrawiam
Rafał.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 00:37 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27290
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Pierwsza podstawowa uwaga - a była już o tym mowa wiele razy nie tylko na tym forum. Zapomnij o procku ATmega8 raz na zawsze. W zamian za to weź pod uwagę ATmega88 a jeśli zabraknie ci w nim miejsca to zastosujesz ATmega168 o identycznej pinologii. A jeśli i w tym zabraknie ci miejsca to weźmiesz Atemaga328. Rozumiesz ? masz piękną rodzinę nowszych i lepszych braci atmegi8 czyli:

ATmega88/168/328

dzięki takiemu podejściu zrealizujesz wszystko o czy piszesz.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 07:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Do tego cena taka sama albo nawet niższa :) Wydaje mi się, że powinno udać się upchać program w ATmegę88 ale jeśli chcesz z czasem robić upgrade to może lepiej zainteresować się ATmegą168 i projekt zrobić tak by można było bez większych zmian dokonać rozbudowy :).

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 13:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

No to trochę mnie Panowie przeraziliście, zawsze pierwszą wersję programu robię na jakimś większym procku, zapytałem o atmege8 bo taki mi leży już długo i nic z nim nie robie, a wy jako bardziej doświadczeni pewnie wiecie ile to mniej więcej zajmie pamięci. Działanie ma być proste na jeden z pinów podaję stan wysoki, startuje odliczanie czasu i wyświetlanie na wyświetlaczu podanie stanu wysokiego na drugi pin zatrzymanie odliczania i wyświetlenie wartości uzyskanej w momencie zatrzymania. Bardziej obawiam się problemów z programem niż np. z wielkością procka jakoś przeraża mnie obracanie się w częściach setnych sekundy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 14:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

wiesz kolego atmega88 nie jest większa od Megi8 tylko taka sama , z tym ze jest nowocześniejsza i ma więcej przydatnych funkcji
już gdzieś na forum pisałem o rodzinie x8, ale powtórzę :

Mega8 - najstarsza i najuboższa 8KB Flash
Mega48 - 4KB flash
Mega88 - 8KB Flash
Mega168 - 16KB Flash
Mega328 - 32KB Flash

Wszystkie są zgodne pinami i w skrócie różnią się ilością pamięci Flash -- to tak w dużym uproszczeniu po szczegóły odsyłam do noty.

Co do zajętości miejsca zależy co chcesz tam wcisnąć - prosty stoper 4cyfry z fotokomórka dla start i stop można zrealizować nawet na
Tiny2313 który ma całe 2KB flash np.

pomiar czasu możesz zrealizować na wewnętrznym RTC puszczając megę na kwarcu zegarkowym , albo na specjalizowanym układzie
np DS1307 czy kocim PCF :) wybór należy do ciebie . My ci nie powiemy ile zajmie program boi ten sam program napisany różnie zajmuje różne ilości pamięci:) bo to samo zadanie można zrealizować na kilkanaście sposobów.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 14:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2011
Posty: 232
Lokalizacja: Pisz
Pomógł: 2

SunRiver napisał(a):
... bo to samo zadanie można zrealizować na kilkanaście sposobów.

oooo i właśnie dochodzimy do sedna interesującej mnie najbardziej sprawy.
Dwa sposoby już mamy: wewnętrzny RTC, układy specjalizowane DS... i PCF... . Czymś jeszcze warto się zainteresować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 15:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

no myślę że już wystarczy tych sposobów na RTC masz wewnętrzny RTC , wewnętrzne TIMERY , Zwenętrzna RTC czyli DS1306, DS1307, PCF85xx
i to ci starczy :)

można też powalczyć z multipleksem można go zrealizować programowo , na rejestrze przesuwnym np 74595, lub na specjalnych sterownikach
wyświetlaczy 7 seg firmy maxim.

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2012, o 15:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2011
Posty: 580
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 0

Tak więc powinna teoretycznie wystarczyć m88, czemu teoretycznie? otóż oprócz różnych sprzętowych rozwiązań, są także różne możliwości napisania programu :) Ciężko więc powiedzieć czy się zmieści czy nie każdy pisze po swojemu :P

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO