Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 12:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 sie 2014, o 17:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2014
Posty: 61
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Cześć :D Warto kupić "Bluebooka"? Chcę się nauczyć porządnie mikrokontrolerów, a od czegoś trzeba zacząć, więc od jakiegoś czasu próbuję z AVR, ale trochę ciężko to idze. Na AVR'y się zdecydowałem ze względu na - tak myślę - dosyć duże wsparcie środowiska zarówno w Polsce, jak i na świecie (avrfreaks), co jest ważne na początku. Jeśli chodzi o moje umiejętności to całkiem zielony w elektronice, jak i programowaniu nie jestem, ale chciałbym jedno i drugie "połączyć" - programować uC i budować urządzenia/układy, które je wykorzystują. Generalnie nie chcę bazować na gotowym zestawie startowym, bo w moim przypadku takie rozwiązanie nie ma sensu (studiuję EiT i z elektroniką/informatykę chcę wiązać przyszłość zawodową). Chcę samemu budować rzeczy od podstaw - podłączać do uC wszelkie elementy, peryferia. Czy ta książka zawiera jakieś np. listingi programów powiązane ze schematami układowymi? Tzn. przykładowo obsługa LCD, czujnika temp. D18B20, klawiatury podłączonych do uC? Chciałbym w ciągu najbliższych miesięcy zbudować układ radiowego pomiaru temp. oparty o uC. Mam 2 AVR'y dokładnie ATMEGA88PA-PU, programator USBasp i masę części elektronicznych. ATmegi zakupiłem już jakiś czas temu, ale dopiero teraz znalazłem czas żeby się tym poważnie zająć.

Podsumowując - czy ta książka może mi pomóc? Czy są tam też jakoś omówione metody transmisji bezprzewodowej? Oczywiście zacząć trzeba od jakiegoś mrugania diodą, obsługi LCD, 1-Wire (czujnik D18B20), etc.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 18:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

odpowiedź jest jedna WARTO.

Oczywiście w książce znajdują się schematy podłączenia do atmegi32 np LCD, silników DC, czujnika podczerwieni, czy czujnika DS18B20.

Wszystko opisane w bardzo przystępny sposób, plus masz pełna dokumentację płytki ATB na stronie atnel.pl gdzie możesz sobie łatwo odwzorować poszczególne elementy własnoręcznie.

Dodatkowo masz płytkę CD, na której masz gotowe kody które możesz odpalić do testów i być pewnym że są w 100% dobre co pomaga uwierz m iw szukaniu błędu. Sam miałem kilka problemów wgrałem kod z płyty i działa, tak wiec zostało szukanie błędu w podłączeniach no i bingo.

Podsumowując podczas całej mojej nauki różnych języków programowania i zakupu wielu książek uważam ze to był najlepszy zakup.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 18:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2013
Posty: 185
Pomógł: 6

ety napisał(a):
Warto kupić "Bluebooka"? Chcę się nauczyć porządnie mikrokontrolerów


Zdecydowanie tak. Ta książka jest po prostu genialnie napisana. To co wydawać by się mogło na początku trudne Po przeczytaniu kolejnych rozdziałów tej książki staje się bajecznie proste :)

ety napisał(a):
Czy ta książka zawiera jakieś np. listingi programów powiązane ze schematami układowymi?


Ależ oczywiście że tak. ćwiczenia opisane w tej ksiażce mają zarówno podany i dobrze wytłumaczony kod programu dla danego ćwiczenia oraz gdy to konieczne schemat podłączenia oraz ewentualne materiały dodatkowe konieczne przy danym ćwiczeniu więc nie jest to takie samo w sobie "suche programowanie" tylko czysta przyjemność :D. Nawet jesli śię czegoś nie zrozumie to jest nakręcona przez Pana Mirka masa poradników do tej książki jak i do drugiej jej części
( green book )

ety napisał(a):
Czy są tam też jakoś omówione metody transmisji bezprzewodowej?


Tak ,a mianowicie bluetooth oraz IR, ale jesli kolega chce transmisje bezprzewodową to jest więcej jej rodzajów omówionych w green book.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 18:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Kup razem z zestawem ATB, unikniesz wielu problemów technicznych z uruchamianiem programów.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 18:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2012
Posty: 146
Lokalizacja: Racibórz
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Jeżeli stać cię na zakup książki i jesteś pewny że nie zrezygnujesz z nauki to jak najbardziej będzie to mądry zakup. Natomiast jeżeli chcesz spróbować jak to wygląda to wystarczy płytka stykowa , trochę drobnicy ( np diody LED), Środowisko programistyczne ( darmowe np. bardzo mało wymagające AvrSide. W Elektronice Praktycznej od nr 3/2005 jest kurs AVR-GCC ( http://ep.com.pl/Archiwum/2005/Marzec.html ). Właśnie tam jest między innymi opisane środowiska AvrSide.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 18:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

W sumie to nie rozumiem pytań typu warto / nie warto kupować

Sam podejmij decyzję czy chcesz się czegoś nauczyć czy tylko mieć co położyć na półce z książkami.
A wtedy będziesz wiedział czy było warto czy nie... bo dla nas w większości warto, ale jest paru którym
nawet BB nie pomógł ... więc tak szczerze nasza opinia jest połowiczna.

Z programowaniem jest tak że niema próbowania, albo programujesz , albo nie .... inaczej szybko się zniechęcisz
Tak samo jest z BB ... jak chcesz tylko bezprzewodówkę to szukaj na necie może coś ci zadziała
ale jak chcesz się czegoś nauczyć to kupuj BB - tylko czytasz od początku do końca bez skakania po rozdziałach jak zając w kapuście
bo nic ci to nie da i się zniechęcisz, a potem będziesz pisał że -- a powiedzieli że warto a to czy siamto ...

tak to wygląda w praktyce ....

A ty którą drogę wybierasz ??

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 20:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2014
Posty: 61
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli warto. Wezmę.

mokrowski co do "prąd płynie" i "migam diodą" to aż taki zielony nie jestem :) Wiele z podstaw (elektronika analogowa, cyfrowa w sensie przerzutniki, bramki, itd.) mam w miarę opanowanych. Z tym, że im więcej czytam/robię tym więcej nowych wątpliwości się pojawia - ale to chyba norma, człowiek uczy się całe życie (a przynajmniej powinien). Ba "migać diodą" przytrafiło mi się nie tylko z pomocą kondensatorów, tranzystorów czy NE555, ale i na uC :P A był to nie AVR a ARM na płytce STM8S Discovery. Z tym, że trudno mi było jakoś się z tym oswoić, bo wsparcie dużo słabsze w porównaniu do AVR. Używaliśmy tego na zajęciach z Podstaw Techniki Mikroprocesorowej, pisaliśmy w asemblerze. Głównie bazowaliśmy na datasheet'ach Jeśli chodzi o programowanie to programowałem w paru językach, ale najwięcej w C++, trochę też w C czy Javie. Jeśli chodzi o książkę Stephena Praty to mam, korzystam, również polecam. Książki pana Baranowskiego nie widziałem, zainteresuję się. Co do płytki stykowej i różnych elementów to mam tego sporo, więc z tym problemu nie będzie.

SunRiver wiadomo, że chcę się czegoś nauczyć. Nie widziałem książki w środku, stąd pytanie o to, co lubię, czyli - w tym przypadku - przykłady na zasadzie listing+schemat+opis działania, czy w tej książce można się z tym spotkać. Jeśli tak to super. Sądzę, że jak już się dobrze wdrożę, to i tak trzeba będzie pracować z dokumentacją i na jej podstawie poznawać inne uC, które okażą się przydatne. Czy to AVR, ARM czy PIC.

Można powiedzieć, że mam jakąś wiedzę elektroniczną i programistyczną (z tym, że w kontekście desktopów), a chciałbym programować uC i tu trochę mam problemy. Ale mam nadzieję, że jak posiedzę nad tym, to ogarnę.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 21:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

Jak chcesz przyklady, listingi itp to tym bardziej polecam BB bo masz tam plyte z gotowymi programami pod mege 32. Zreszta jak finanse ci pozwalaja to bierz odrazu BB + GB + plytka... Masz z tym tez przydatne programiki jak mkavkalkulator itp...
Wiadomo ze z finansami zawsze cienko i zawsze sa jakies priorytety, zawsze mozna miec inne wydatki ale albo sie chce uczyc albo nie a wtedy ostre ciecie i odrazu zakup full zestawu atnela... Takie moje zdanie... Ja tak zrobilem i nie zaluje ani zlotowki wydanej... No i na przesylkach zaoszczedzisz kupujac wszystko odrazu :P a tak cie wciagnie ze bedziesz cos ciagle domawial to przesylki drozsze od zabawek ;P

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 21:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 580
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Pomógł: 71

Witam,

Ja od siebie dodam, że warto ;) choć moja przygoda nie zaczęła się ob BlueBooka'a.
Ja rozpocząłem od ANSI C Ritchiego i pozostałych (ale to czysty C na PC), następnie po internecie szukałem różnych informacji i zacząłem przygodę z AVR. Później przygoda z książką od konkurenta pana Mirka. Mimo, że nauczyłem się z niej wiele, to po obejrzeniu masy "łopatologicznych" poradników, stwierdziłem, że muszę mieć BlueBook'a. Oczywiście się nie zawiodłem, a najważniejsze, co z niej mogłem się nauczyć to pisanie przejrzystego kodu, na który jest nacisk od początku. Uwierz mi, że pisanie kodu wg. zaleceń p. Mirka i czytanie go po np. miesiącu to czysta przyjemność. A wskaźniki w niej są tak opisane, że w wielu kursach dostępnych w internecie, czy książkach o programowaniu nie jest to tak ładnie wytłumaczone - a one to najpotężniejsze narzędzie w C.

Tak więc bierz aby zachęcić naszego autora do wydania 3 książki oraz dodruk 2 bo ciągle na nią czekam ;)

z Niebieskim pozdRowieniem,
Doman89



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 21:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

ety napisał(a):
Jeśli tak to super. Sądzę, że jak już się dobrze wdrożę, to i tak trzeba będzie pracować z dokumentacją i na jej podstawie poznawać inne uC, które okażą się przydatne. Czy to AVR, ARM czy PIC.


zaiste ...

ety napisał(a):
SunRiver wiadomo, że chcę się czegoś nauczyć.


czyli dobrze oceniłem ... będziesz więc zadowolony (skoro ja totalna noga w programowaniu dałem radę)
a jak coś pytaj zawsze pomożemy :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2014, o 22:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2013
Posty: 119
Lokalizacja: Cinisi
Pomógł: 12

Warto :) Gdyby nie BB i wszelka pomoc na tym forum pewnie dalej migał był 8 diodami na 8051 i programował przez LPT. Teraz jest na szczęście inaczej i do tego społeczność tego forum. Mało gdzie można spotkać takich ludzi jak tutaj, wręcz palących się do pomocy ;) Pozdrawiam

_________________
sig off :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2014, o 00:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2014
Posty: 317
Pomógł: 19

WARTO. WARTO. WARTO. Dlaczego?
Zalety książki:
- sprawdzone, czytelne lekcje i przykłady z kodem języka C
- spokojne, ale zdecydowane i skuteczne wprowadzenie zarówno w arkana elektroniki cyfrowej nt. mikrokontrolerów avr jak i do języka C
- podział na część teoretyczną i praktyczną (dużo przykładów)
- konkretne PEŁNE wytłumaczenie NAJDROBNIEJSZYCH szczegółów językiem zrozumiałym dla każdego, a nie tylko dla kogoś kto ma "pod ręką" elektronika, lub ma doktorat z elektroniki ;)
- załączone niezbędne schematy elektroniczne z opisem i przeznaczeniem elementów
- każda lekcja jest przemyślana, mało tego -CAŁOŚĆ książki jest przemyślana pod kątem wcześniejszych i późniejszych lekcji jako całości
- można wybrać moment książki, w którym chce się rozpocząć naukę, a potem wrócić do czytania "od deski do deski"
- płyta CD z przykładami i gotowym skonfigurowanym środowiskiem Eclipse
Wady? Cóż... W zasadzie ja nie widzę wad, ale gdybym miał się na siłę do czegoś już doczepiać to braku index'u z hasłami na końcu książki, no i braku kilku schematów elektronicznych, których się co prawda spodziewałem, ale bez których da się żyć (w końcu to nie jest książka stricte o elektronice cyfrowej, a więc ciężko jest wszystko naraz pomieścić).
SZCZERZE POLECAM KSIĄŻKĘ Pana Mirka Kardasia pt."Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania". Książka warta swojej ceny i ze swojego przykładu wiem, że nie ma co próbować tańszych. W tej książce jest -tak jak Pan Mirek mówi na YouTube- WSZYSTKO.

Hmm... Nie wiem czy kiedyś grałeś może w taką grę "Fallout 2". Tam pod koniec tej gierki jest taka ciekawa sytuacja, że można zdobyć taką niebieską książkę wiedzy i wtedy bohater, którym w grze gramy staje się przepakiem-kafarem, statystyki skaczą mu na max'a i wszystko wie. :)
Książka "bluebook" Pana Mirka to właśnie takie coś jak byś przeniósł to wszystko w świat mikrokontrolerów avr i język c - kupujesz, czytasz, robisz przykłady i nagle sam stwierdzasz: "damn... i'm good" :) 8-)

Pozdrawiam! J23

P.S. Panie Mirku mam nadzieję, że to nie ostatnia Pana książka. Myślę, że dobrze by Pan zrobił gdyby napisał Pan książkę np. do:
- wprowadzenia do elektroniki (lub)
- wprowadzenia do wzmacniaczy operacyjnych/przetwarzania analogowo-cyfrowego
Ja ostatnio BARDZO się męczę nad tematem wykorzystania toroidów (sprawy radiowe, transformatory dopasowujące etc.)... Chciałbym posiąść tą wiedzę, ale nie znam dobrych książek po polsku o toroidach. Angielskie mam i czytam, ale to nie to samo. ;)

_________________
"O sygnałach bez całek" Czesław Frąc



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2014, o 13:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2012
Posty: 188
Lokalizacja: Świnice Warckie woj. łódzkie
Pomógł: 12

Warto i to po 100 kroć... ja osobiście robiłem kilka a może i kilkanaście podejść do języka C i dzięki książce zaskoczyłem i zacząłem lubić nie tylko C ale i C#. Posiadam obie książki a w dodatku pierwszą w dwóch wydaniach soft i hard... nie żałuje wydanych na ten cel pieniędzy bo wiedza przekazywana w nich jest ogromna a dodatkowo wsparcie tu na forum a także wideo poradniki niezastąpione... A dodatkowo soczek jabłkowy w firmowym kubku dodaje mocy ;) i umysł staje się jakiś jaśniejszy ;)...

Pozdrawiam

_________________
ATMEL-ICE+ATXmega256A3BU oraz dużo samozaparcia



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2014, o 13:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Ja ze swojej strony również polecam ;) Wszystko wyłozone jak Krowie na Rowie;) nic dodać nic ująć :)



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2014, o 15:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Pod koniec zeszłego roku ktoś zaraził mnie AVRami. Wpadła mi w ręce pierwsza edycja BB oj jak pierwszy raz czytałem to myślałem co ten Kardaś tu wypisuje. No nic oddałem miętkiego BB i zamówiłem twardego Mirka wraz z GB. Zacząłem czytać od nowa i pomyślałem o żesz kurczaczek wiem co Mirek napisał i o co mu chodzi. Byłem totalną nogą a teraz już coś sam wymyślę i zbuduję cały czas się uczę ale BB, GB i Mirka poradniki naprawde wiele cię nauczą nawet te których temat cię nie interesuje ale zagadnienia poradnika są przecież uniwersalne i można je użyc do innych celów dlatego poradniki polecam konsumować wraz z książkami i kubkiem atnelańskim.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2014, o 20:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2014
Posty: 61
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Dzisiaj kurier przyniósł książkę i dopiero co miałem czas ją przekartkować, pobieżnie czytając różne fragmenty. Wygląda na bardzo fajną pozycję, od dzisiaj ją "przerabiam". Przy okazji cieszy mnie, że już coś wiem i większość rzeczy z części o języku C znam (nie jest ze mną źle :D). Jak przerobię całą, to może napiszę jakąś dłuższą opinię.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2014, o 21:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Samą książkę kupiłeś bez zestawu ATB?

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2014, o 21:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2014
Posty: 61
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Tak, samą, trochę też z braku kasy ;) Ale myślę, że sobie poradzę.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 gru 2019, o 09:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 01 lis 2019
Posty: 9
Pomógł: 0

Witam
Warto!!!!!!!!!

Pytanie do tematu z książki.
Czy tając rozdział o Operatorach bitowych a konkretnie o przesunięciach, na str.101 Rysunek 13 - Opis przesunięcia bitowego w prawo.
3.Wynik wyrażenia do zmiennej b =0x19. Jeżeli dobrze zrozumiałem ten temat to wynik powinien wynosić b=0x25.
Poproszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 gru 2019, o 10:25 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

KrzysM napisał(a):
Poproszę o wyjaśnienie.

to może opisz czego nie rozumiesz ? bo nie za bardzo wiem - masz przykład rozpisany na kroki i pokazane co się stanie z wartością 0xCC po przesunięciu w prawo - że otrzymasz 0x19

a ty piszesz ? że ? ... do b=0x25 ?

Masz napisane w punkcie 3 rysunku co pojawi się w zmiennej b ----> pojawia się tam 0x19

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 gru 2019, o 14:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 gru 2014
Posty: 32
Pomógł: 3

Proponuję założyć nowy temat. Ostatni post był z 2014 roku - litości.



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 gru 2019, o 14:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

BitRider napisał(a):
Proponuję założyć nowy temat. Ostatni post był z 2014 roku - litości.

Racja ! Wątek blokuję

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO