artom napisał(a):
Wydaje mi się, że korzystając z oprogramowania Arduino IDE oraz biblioteki przykładowych programów zawierającej również przykłady dla transmisji CAN można napisać własne programy dla obsługi tej transmisji.
Teoretycznie tak w praktyce nikt tego na ArduinoIDE nie robi. Podobnie było w zamierzchłych czasach komputerów 8-bit (Atari, C-64, ZXspectrum) gdzie program pisało się na dużych komputerach ewentualne z użyciem rozbudowanych 8-bit (rozszerzony RAM) albo wykorzystując dodatkowy 8-bit. Wiele programów można było napisać bez dodatkowych "ekstrawagancji" ale trwało to długo.
Warto zauważyć, że wszystkie współczesne mikrokontrolery, nawet AVR (mega8 nie jest współczesny), ma debuger, niestety, do dziś, nie zauważono tego w Arduino, dlatego program dla niego, zwłaszcza taki, który wykorzystuje sprzęt (biblioteki), pisze się na IDE, które obsługuje debuger po czym gotowy kod portuje na Arduino. Naturalnie jeśli ktoś ma dużo czasu, może rzeźbić w ArduinoIDE ale przy rozbudowanych peryferiach praca nad softem może trwać długo. Na co dzień używam debugera. Bez niego niektóre programy pisałbym bardzo ale to bardzo długo. Można oczywiście dopisać sobie jakiś program monitora, który potrzebował będzie zasobów (przerwanie dla break, komunikacja np USART) a co z desasseblerem? Można napisać ale to oznacza duży nakład pracy, niepotrzebnej pracy, którą zrobili już producent układu udostępniając darmowy soft debugera.