Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sie 2019, o 08:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Witam forumowiczów.
Proszę doświadczone osoby o odpowiedź na kilka pytań w związku z obsługą PCF XXX, ponieważ chodzi mi po głowie pewien pomysł, lecz nie jestem pewny, czy w praktyce da się to wykonać. Nie proszę o napisanie programu, a o radę, jak to najlepiej zrobić. Nie będę się rozpisywał i przejdę do meritum. Wygląda to tak:.

Przykład pierwszy.

Mamy przykładowo jakieś oprogramowanie windows, np. konsola radia. Radio na ekranie ma wiele różnych przycisków, które uruchamiają jakieś funkcje w samym hardware, czyli urządzenie podłączone do pc. Przykładowo klikam na przycisk odpowiedzialny za fun1 i ta funkcja w urządzeniu fizycznym się wykonuje. Oprogramowanie jest freeware i kod udostępniony.
Moje urządzenie jest home made i nie wszystkie przyciski z pulpitu są wykorzystane. Ja chciałbym je dodatkowo wykorzystać i tu dochodzę do sedna tematu. Dodam, że do tej pory nie interesowałem się transmisją po usb i i2c, dla tego ten temat.
Narysowałem mały schemacik poglądowy, o co mi chodzi. I teraz pomyślałem sobie, że dodając dodatkowo jakiś PCF XXX i wpinając się do attiny równolegle, jako slave, mogę sterować tym pcf-em. Tu potrzebna ingerencja w oryginalny kod (udostępniony), dopisanie kilku funkcji i dodatkowa obsługa dzięki temu. Działanie ma być następujące:
Na monitorze klikam przycisk 1 i pcf wystawia stan 0 lub 1 i załącza przekaźnik 1. Klikam na przycisk 2 i załączam przekaźnik 2, itd. Mowa o przyciskach z konsoli, które aktualnie nic nie robią z moim urządzeniem, a chciałbym je uaktywnić. I tu kolejne meritum tematu. Czy jeśli kupię jakiś analizator stanów z All----o i program saleae, to czy jest możliwość zobaczenia, co jest wysyłane do attiny w trakcie klikania na przycisk 1 z ekranu ?. Tak sobie wyobraziłem, że kiedy klikam na przycisk, to muszą iść jakieś dane po usb do attiny i czysto teoretycznie mógłbym to podejrzeć (np. 001011), a jak kliknę na 2, to wysyła się np. 101011, itd.....I wtedy znając te dane mogę zaimplementować te informacje w dodatkowym kodzie i sterować dodatkowymi funkcjami poprzez PCFXXX, dekoder bcd, itp....

Przykład drugi.

Nie mogę sobie poradzić z oprogramowaniem oryginalnym i dla uproszczenia korzystam z osobnego portu usb, gdzie podłączam dodatkowy attiny i pcfxxx i dla tego attiny i pcf-a piszę oddzielny programik i chcę uzyskać takie samo działanie.

Przepraszam za może obszerne i trochę chaotyczne przedstawienie tematu, ale mam nadzieję, że wystarczająco jasno i ze szczegółami opisałem, o co mi chodzi i rysunek jest wystarczająco pomocny.. Jeśli moje myślenie jest od początku błędne, to proszę o jakieś porady, jak do tego się zabrać prawidłowo.
Wiem, że są poradniki Mirka o obsłudze i2c, spi. Oglądałem, posiadam biblioteki, ale jeszcze z nich nie korzystałem i nic nie robiłem w tym temacie. Musi być ten pierwszy raz.
Zasadniczo rozchodzi się podsłuchanie przesyłania danych, jak i czym to zrobić, co z tego wykorzystać, a żeby osiągnąć zamierzony cel. Dodam, ze nie jest to żadne hakowanie i temu podobne rzeczy. Bardzo proszę o wypowiedzenie się, co i jak można zdziałać. Co należy zakupić
(jaki analizator, czy inne urządzenie). Jeśli trzeba więcej informacji, to dopiszę. Pozdrawiam. Robert.



Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 08:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Najprostsze rozwiązanie to np układ FT232R i masz piękną i pewną komunikację po UART/RS232 pomiędzy kompem a prockiem. Tylko wybierz jakiegoś procka z UARTem - jeśli się zapierasz nogami i rękami nad ATtiny to np ATtiny2313 bo ma UART albo nowsze jak ATtiny102/104 .... albo najlepiej normalną Atmegę - np ATmega328PB i będziesz miał duży zapas i swobodę tworzenia aplikacji.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 09:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Witam Panie Mirku i dziękuję za zabranie głosu.
Przemyślę wskazówkę, prześledzę działanie usart.... Ja się nie upieram na attiny85, ale jeśli sobie poradzę z zaimplementowaniem mojego kodu do oryginalnych źródeł, to czemu nie spróbować. Przy okazji czegoś się nauczę. Dodatkowy moduł mojego urządzenia posiada już komunikację po usb i na wejściu jest attiny85. Sterownik pod win jest. Nadal jest tylko jeden kabel usb. Tylko chodzi o dodanie, dopięcie małego pcf-a do już istniejącej attiny i mogę coś dodatkowo sterować. Oczywiście każdą alternatywę należy spróbować i przetestować. Mam czas i to tylko hobby. Nie mniej jednak nie uzyskałem odpowiedzi na jedną z głównych kwestii, co do podejrzenia ramek danych, czy tak mogę, jak to "po swojemu" opisałem. Czy zakupić w/w analizator i program, o którym wspomniałem. Czy potrzebne coś innego. Jeśli tak, to bym kupił i najpierw zacząłbym od nauki, co, gdzie i jak zmierzyć, obejrzeć. Następnie jak zinterpretować to co zobaczę. Samo posiadanie sprzętu nie wystarczy. Określenie samego 0 czy jedynki ok, to oczywiste, ale jakiś ciąg danych.....Od tego chcę zacząć. Jak to zrozumiem, to mogę zacząć coś pomału pisać. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 09:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Trzeba podejrzeć też co na usb sie dzieje, bo samo wyslanie komendy uC do pcf nie znaczy że to co dotrze z aplikacji windows usb do uC jest tożsame, ponieważ może być zaimplementowane poprzez jakiś dodatkowe komendy/rejestry sterujące i pasowało by to wiedzieć, no chyba ze masz pełny kod komunikacji od aplikacji windows do uC.

Saleale fajne tylko mnie osobiscie drażni że trzeba wcisnac najpierw nagrywanie, a nie dzieje sie to z automatu jak oscyloskop, no chyba ze jest aauto start w programie a ja o tym niewiem.

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 11:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Dzięki Szofer.
Jeśli chodzi o program do windows, to posiadam go, jako sam program, który jest ogólnie dostępny. Są różne programy do słuchania radia przez przystawki do usb. Kody źródłowe w większości też są, ale, to dla mnie "pismo klinowe" :lol: i nawet nie chcę zaglądać. Ja mam program (i kod w C), którym jest programowane attiny odbierający dane z usb. I attiny wykonuje jakieś proste rzeczy w samej przystawce, czyli radiu. I tu chciałem dopiąć się do szyn SDA i SCL z jakimś expanderkiem. Po to chcę umieć ogarnąć, co idzie po kabelku usb, kiedy np. kliknę na jakiś wirtualny guzik konsoli radia. Wtedy pewnie leci jakiś pakiet do attiny i ona poprzez wewnętrzne oprogramowanie w C wykonuje zamierzone sterowanie, przełączanie w radiu. Dla tego najpierw chcę spróbować to odczytać (na kablu USB), co leci za komenda i na podstawie tych informacji zasterować odpowiednio za pomocą dodatkowego kodu samego pcf-a. Oczywiście pięknie się pisze, a zobaczę, jak będzie w eclipse, no ale są przecież poradniki Mirka i książki. Obejrzę kilka razy, poczytam i pewnie jakoś pójdzie.
Czyli reasumując, rozumiem, że wystarczy zakupić opisany wcześniej analizator stanów + program, o który wspomniałem ?, a żeby mieć możliwość dowiedzenia się w 100%, co się dzieje na magistrali, czy usb ?. Jeśli nie, to co muszę mieć. Przepraszam, że tak powtarzam temat, ale nie chcę bezmyślnie kupować czegoś, co potem wyrzucę do szuflady, jako bezużyteczne.
A tak przy okazji, to szkoda, że nie ma poradnika, jak posługiwać się takim sprzętem (chyba ze nie jestem na bieżąco) i programem. Na pewno nie jeden by się ucieszył.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 11:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Nie wiem, czy dasz radę podglądnąć komunikację USB takim analizatorem. Ale może się mylę.
Jeżeli masz w ATTiny obsługę USB, to może tam wyłap, co idzie po USB i wyświetl sobie e wartości. Może tak będzie łatwiej? (to tylko taki pomysł, nie wiem, jak programowo obsłużyć USB)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 12:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Witaj Marhef
Dzięki za chęć pomocy.
Marhef napisał(a):
Nie wiem, czy dasz radę podglądnąć komunikację USB takim analizatorem. Ale może się mylę.

Właśnie dla tego założyłem temat i zadałem pytanie. Ja w ogóle nie mam pojęcia, ponieważ do tej pory nie miałem potrzeby wiedzieć, ale zawsze przychodzi taki czas.....Na tą chwilę nie mam nic poza oscyloskopem i noszę się z zamiarem kupna jakiegoś przyrządu, który mi ułatwi w takich sytuacjach. Swoja drogą z czystej ciekawości mogę podłączyć oscyloskop, ale krótkiego przebiegu nie zobaczę (oscyloskop analogowy bez pamięci). Może jeszcze ktoś się wypowie, co do tematu. Dzięki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 14:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2015
Posty: 393
Lokalizacja: Mielec
Pomógł: 14

Jesli chodzi o usb to programowo się napewno da pod windows, jakis sznifer usb albo coś, trzeba zapytać google.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 15:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Marhef napisał(a):
Nie wiem, czy dasz radę podglądnąć komunikację USB takim analizatorem. Ale może się mylę.
Jeżeli masz w ATTiny obsługę USB, to może tam wyłap, co idzie po USB i wyświetl sobie e wartości. Może tak będzie łatwiej? (to tylko taki pomysł, nie wiem, jak programowo obsłużyć USB)

Mylisz się. Już od pewnego czasu można podglądać ramki USB na Saleae:
Obrazek
Tu podstawowy podgląd. Ida ramki co 1 ms, a co 8 ms host odpytuje urządzenie.

Obrazek
A tu już mamy podgląd bezpośredni ramki, widzimy jaki adres ma podglądane urządzenie (0x06), jaki jest nr endpointa.

Sam podgląd w takim analizatorze nie jest może jakiś super w porównaniu do profesjonalnych analizatorów, jednak daje jakieś pojęcie.

Robert_1967 napisał(a):
Właśnie dla tego założyłem temat i zadałem pytanie. Ja w ogóle nie mam pojęcia, ponieważ do tej pory nie miałem potrzeby wiedzieć, ale zawsze przychodzi taki czas

Nie chcę Cię zniechęcać, ale bez nauki jak działa USB to na wiele Ci się nie przyda podgląd ramek.
USB to nie jest to samo co RS232 czy I2C. Oczywiście wszystko dla ludzi...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 16:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Zealota napisał(a):
Mylisz się. Już od pewnego czasu można podglądać ramki USB na Saleae:

Ale tylko USB1.1 więc dobre to było 20 lat temu, teraz nadaje się jedynie do klasy HID.
Do podglądania USB najlepiej użyć programów śledzących uruchomionych na komputerze ale...

Zealota napisał(a):
Nie chcę Cię zniechęcać, ale bez nauki jak działa USB to na wiele Ci się nie przyda podgląd ramek.

...to właśnie to ale. Aby wiedzieć co do czego, potrzeba z miesiąc intensywnej nauki, ćwiczeń oraz książek i programów za kilka stówek.

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Robert_1967 napisał(a):
Narysowałem mały schemacik poglądowy, o co mi chodzi. I teraz pomyślałem sobie, że dodając dodatkowo jakiś PCF XXX i wpinając się do attiny równolegle, jako slave, mogę sterować tym pcf-em. Tu potrzebna ingerencja w oryginalny kod (udostępniony), dopisanie kilku funkcji i dodatkowa obsługa dzięki temu. Działanie ma być następujące:

Zamiast tiny + PCF lepiej dać większy mikrokontroler, najlepiej ze sprzętowym USB.

AVR emuluje programowo USB ale 1.1 więc akurat w tym przypadku SaleAE umożliwi ipodejrzenie ramek ale po co skoro masz kod programu? To pewnie klasa CDC czy HID dla AVR. Bardzo proste oprogramowanie, łatwo tam dodać swoje funkcje. Działa na każdym AVR taktowanym 16, 12 (jeszcze jakiś zegar był, chyba 12,8) MHz. W jednaj transmisji można przesłać max 8 bajtów. Projekt nie rozwijany, jak z HID można działać tak z CDC większego sensu teraz nie ma i trzeba iść w kierunku sprzętowego USB bo z nowymi Windows może programowe rozwiązanie nie działać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 20:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Dziękuję wam za dodanie czegoś do tematu.
No to widzę, ze nie będzie to takie proste, jak napisał Zealota. Widziałem to w jaśniejszych barwach, ale zakupie sobie ten analizator i pokombinuję. Przyda się na pewno, a na znanym portalu A...o są tanie i ponoć działają. Zobaczymy. W każdym bądź razie chociaż spróbuję. Spokojnej nocki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sie 2019, o 20:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Robert_1967 napisał(a):
Przyda się na pewno, a na znanym portalu A...o są tanie i ponoć działają.

Od saleae lepsze są LA. Cena przystępna no i oryginał.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2019, o 13:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Semi
Czy możesz bardziej rozwinąć temat. Do niedzieli wieczór chcę się na coś zdecydować odnośnie sprzętu i sobie zakupić. Kwestia finansów nie jest tak bardzo istotna, ale nie chcę też przesadzać. Jak wspomniałem wcześniej, to na tą chwilę nie jestem obeznany w tego typu pomiarach, a więc nie ma sensu kupowania Tira, jak mam prawko na motorower :lol: .
Robert_1967 napisał(a):
Od saleae lepsze są LA. Cena przystępna no i oryginał

Chodzi o to. Co do wyboru procka i wszystkiego, co zostało tu napisane przez Was, to pewnie macie rację, ale jest jedna kwestia. Moje radio działa z modułem sterującym, który musi być. Gdybym wybrał nowy procek, to musiałbym napisać program, który wykonywałby to, co robi oryginał + to, co ja chcę, a moja wiedza nie sięga tak daleko na tą chwilę. Dla tego chciałem pójść na skróty. Cały soft, który aktualnie steruje attiną jest dla mnie zrozumiały po części, a więc nie porywam się na pisanie czegoś od podstaw do ogarnięcia całości. No niestety tak jest, że nieraz poświęcam sporo czasu na C i coś nowego ogarniam, ale potem jest długa przerwa i zapominam. To takie hobby bardzo fajne, ale czas muszę poświęcać na inne rzeczy. Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2019, o 13:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Robert_1967 napisał(a):
Semi
Czy możesz bardziej rozwinąć temat.

Jaki temat? Saleae vs LA? Pisze niejasno i trzeba się domyślać.

Robert_1967 napisał(a):
Gdybym wybrał nowy procek, to musiałbym napisać program,

Nie musisz pisać od nowa, twierdzisz, że kody źródłowe masz poza tym, co byś nie robił, to i tak jakiś kawałek kodu napisać trzeba.

Robert_1967 napisał(a):
nie ma sensu kupowania Tira, jak mam prawko na motorower

Złe porównanie, bardziej pasowałoby zmiana z samochodu 2 osobowego, na 5 osobowy.
Zmieniasz mikrokontroler na inny, z tej samej rodziny. Peryferia te same, kompilator ten sam. Jedyna zmiana to większa liczba GPIO.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2019, o 16:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

No tak. Teraz wszystko jasne.
Znalazłem np. LA1010 100Mhz 16ch. Sorry, ale jak wcześniej pisałem, to do tej pory nie korzystałem z takich urządzeń i LA nic mi nie mówiło. Mogłem wpierw wygoglować, a nie pisać :oops: . Co do zmiany procka, to faktycznie. Można przecież przeportować na inny. Często poruszam się między atmegami z tym samym programem...Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sie 2019, o 17:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Robert_1967 napisał(a):
Znalazłem np. LA1010 100Mhz 16ch.

Jak pamiętam nie ma on bufora na próbki więc jest wart tyle co Saleae. Poszukaj LA z buforem. Sprzęt kupujesz raz na 10 lat lub rzadziej, nie warto oszczędzać 50 czy 100zł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2019, o 08:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tutaj znajdziesz porównanie wersji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 20:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Dzięki micky

Widzę, że i ceny różne i rosną w górę :o . Jeśli dobrze rozumiem, to Hardware Memory Size jest tym buforem, o którym była mowa wcześniej ?. A wiec od modelu LA1016 w górę ?.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 20:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tak



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 20:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Robert_1967 napisał(a):
Widzę, że i ceny różne i rosną w górę

Mogą rosnąć w dół?

Robert_1967 napisał(a):
Jeśli dobrze rozumiem, to Hardware Memory Size jest tym buforem, o którym była mowa wcześniej ?.

Tak, chodzi o bufor. Bez niego to praktycznie to samo co Saleae.


PS
Po znaku zapytania, wykrzykniku, nie stawia się kropki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 20:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Semi napisał(a):
Mogą rosnąć w dół?

Stalaktyty i stalagmity, to odpowiedź na Twoje pytanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 20:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Zealota napisał(a):
Semi napisał(a):
Mogą rosnąć w dół?

Stalaktyty i stalagmity, to odpowiedź na Twoje pytanie.

Cena i stalaktyt lub stalagmit to to samo?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 21:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2017
Posty: 369
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 34

Semi napisał(a):
Cena i stalaktyt lub stalagmit to to samo?

Jasne, że nie to samo, ale ważny jest punkt odniesienia.
Jak w elektronice, prąd zarówno o może "iść" od plusa do minusa lub na odwrót, ważne jest przyjęcie punktu odniesienia na początku rozważań.
Tak samo z ceną, może rosnąć na minus, czyli tracić swoją wartość.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 21:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Semi napisał(a):
Robert_1967 napisał(a):
Widzę, że i ceny różne i rosną w górę

Mogą rosnąć w dół?

Robert_1967 napisał(a):
Jeśli dobrze rozumiem, to Hardware Memory Size jest tym buforem, o którym była mowa wcześniej ?.

Tak, chodzi o bufor. Bez niego to praktycznie to samo co Saleae.


PS
Po znaku zapytania, wykrzykniku, nie stawia się kropki.


Nie szukaj zaczepki... Nie to forum.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2019, o 22:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Tom92 napisał(a):
Nie szukaj zaczepki... Nie to forum.

Zwrócenie uwagi na niepoprawną pisownię to zaczepka?
Poprawnej pisowni uczą w szkole podstawowej!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2019, o 03:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Semi napisał(a):
Robert_1967 napisał(a):
Widzę, że i ceny różne i rosną w górę

Mogą rosnąć w dół?

PS
Po znaku zapytania, wykrzykniku, nie stawia się kropki.



Semi napisał(a):
Tom92 napisał(a):
Nie szukaj zaczepki... Nie to forum.

Zwrócenie uwagi na niepoprawną pisownię to zaczepka?
Poprawnej pisowni uczą w szkole podstawowej!


A toś się Pan uwziął tym razem na tego użytkownika ... i coraz więcej czasu na forum poświęcasz Pan na jakieś dziwne uwagi zamiast podpowiedzi. Gdyby tak wszyscy zaczęli zwracać sobie uwagę na tak drobne, różnego rodzaju błędy, na forum - przykładowo takie:

Obrazek

albo

Obrazek

to zdajesz sobie Pan sprawę z tego, że ruch na forum i ilość postów zaczęłaby przyrastać w sposób geometryczny, zaś wyszukiwanie sensownych treści stałoby się NIEMOŻLIWE.

Nie wspomnę już o obrażaniu ludzi, bo pisanie uwag typu "że takich rzeczy uczą w podstawówce" jest już poniżej pasa, i równie dobrze można byłoby powiedzieć, że kulturę wynosi się z domu.

Ja oczywiście uważam, że idealnie by było żeby nikt nie popełniał błędów i żeby forum było od nich wolne w 100% ale to mrzonki ... zresztą sam też popełniam błędy i nie tylko językowe czasem i merytoryczne ale TO forum jest po to aby sobie pomagać, wszyscy zaś jesteśmy tylko ludźmi a nie robotami.

Zamiast więc bawić się w dr. "Mniodka" (celowo zmieniłem nieco nazwisko) bo jednak i koledze daleko do oryginału czyli dr Miodka ale też to nie jest forum polonistyczne, i jeśli już kogoś aż tak rażą błędy, to jest taki mechanizm jak PW czyli "prywatne wiadomości" na forum, dzięki czemu można kulturalnie zwrócić komuś uwagę.

Rozumiem jeszcze gdy ktoś zwraca uwagę na jakiś okrutny błąd ortograficzny i to w tytule wątku ... ale to co kolega tutaj "zaprezentował" to już po prostu najzwyklejsze czepialstwo i robienie "papki" z forum technicznego.

Pierwsze ostrzeżenie w/s delikatnie mówiąc obrażania innych użytkowników forum pisałem do kolegi na PW, to drugie już publicznie tutaj pozwalam sobie napisać - skoro kolega uważa za słuszne publiczne chłostanie kogoś za dodatkową kropkę po znaku zapytania ...

Polecam zatem, żeby się nawzajem nie denerwować - po prostu zmienić forum ... skoro aż tak kolegę gryzą błędy jakie tutaj zaczął wytykać - bo jest ich zatrzęsienie na forum, i co to będzie gdy kolega zacznie je wszystkie poprawiać w ten sposób ? ... nie wyobrażam sobie tego.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2019, o 07:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Dziękuję po raz kolejny za chęć pomocy i Tobie Mirku za kilka krytycznych słów.

Niestety zawsze i wszędzie można trafić na osoby.......Są setki postów, gdzie nie używa się ó, tylko o, albo z, a nie ź........, a tu o "głupią" kropkę sprowadza się mnie do poziomu szkoły podstawowej nie zastanawiając się nawet, że często pisze się z bomby, na szybko, itd. Nawet nie poruszyłbym tej kwestii, ale skoro zostało powiedziane, to postanowiłem dodać coś od siebie. Niektórym może się wydawać, że skoro nie mam doświadczenia w wyborze, czy użyciu analizatora stanów logicznych, to można wylać na mnie pomyje, bo jestem niedoukiem, a może totalnym głąbem. Zupełnie, jak w podstawówce :D :lol: . Tym optymistycznym akcentem kończę ten wywód, ponieważ istotnie forum przyrasta.... Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2019, o 08:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2019
Posty: 69
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Robert_1967 napisał(a):
często pisze się z bomby, na szybko

Należy odróżnić błędy pojedyncze, popełniane z pośpiechu od błędów popełnianych permanentnie.
Pojedyncze błędy wynikają z tego, że raczej nikt nie przeprowadza korekty tekstu przed wypowiedzią, natomiast jeśli błąd pojawia się zawsze, w każdej wypowiedzi, oznacza to nieznajomość zasad pisowni.

Fora zastąpiły książki, czasopisma. Niestety, w przeciwieństwie do nich, na forach roi się od błędów. Błędy te stają się później "wzorcem", który jest powielany i kółko się zamyka. Dziwią mnie błędy ortograficzne, ponieważ przeglądarki mają wbudowane słowniki i na bieżąco podkreślają nieznane wyrazy. Można przyjąć linię obrony związaną z wypowiedziami w środkach masowego przekazu. Nagminne są błędy popełniane przez redaktorów co wielokrotnie sygnalizuje prof. Jan Miodek. Politycy biją wszelkie niechlubne rekordy, ale jak to mawiał wykładowca
Cytuj:
Jak będziesz politykiem, to morzerz
pogrąrzać się w bulu i morze Ci być rzal z pofodu śmierci blizgiej Ci osoby ale na razie pisz poprawnie"


Robert_1967 napisał(a):
Niektórym może się wydawać, że skoro nie mam doświadczenia w wyborze, czy użyciu analizatora stanów logicznych, to można wylać na mnie pomyje, bo jestem niedoukiem

Mnie się tak nie wydaje i nigdzie tak nie napisałem, to już stwierdzenie kolegi ale czy słuszne czy nie tego nie wiem. Niezwykle rzadko czytam wypowiedzi użytkowników uczestniczących w dyskusji na innych forach czy w innych tematach. Gdybym wnikliwie analizował profil osoby, której udzielam odpowiedzi, nie robił bym nic innego, tylko cały dzień czytał fora.

W temacie analizatora doradziłem. Długo używałem Saleae ale ma spore mankamenty, ponadto potrzebowałem analizatora z szesnastoma wejściami. Po analizie parametrów i cen różnych rozwiązań, wybór padł na LA i od teraz tylko on jest w użyciu.
Co do USB też napisałem, że temat nie jest łatwy i nie wystarczy tydzień aby samemu pisać obsługę tego protokołu. Akurat w przypadku programowego USB w AVR jest to zrobione dosyć prosto (co się wiąże z ograniczeniami), kody dostępne więc analiza i modyfikacja programu łatwa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2019, o 16:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 cze 2015
Posty: 352
Pomógł: 0

Jeszcze raz dziękuję za wszelkie informacje i pomoc w wyborze analizatora.
Co do poprawności pisowni, to nie mam zamiaru ciągnąc tematu. "Dziwią mnie błędy ortograficzne" Jeśli już, to interpunkcyjne, to po pierwsze. Po drugie Pan Mirosław zademonstrował kolegi poprawna pisownię. Po czymś takim ja osobiście już bym głosu nie zabrał w tym temacie. Odsyłanie kogoś do szkoły podstawowej publicznie i na forum pokazuje klasę samą w sobie. Niestety tym się różnimy my Słowianie i wiele razy się o tym przekonałem. Trochę zjeździłem świata, i co chciałem powiedzieć. Kiedy niejednokrotnie trzeba było przeprowadzić konwersację w obcym języku, to z góry zaznaczałem, ze mój angielski nie jest doskonały. Na to rozmówca zazwyczaj odpowiadał, że mój angielski jest ok (choć pewnie nie był). W Polsce zapewne zostałbym odesłany ponownie do szkoły :lol: . Wiele pokoleń jeszcze minie, zanim się cokolwiek zmieni. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy urodził się polonistą i takie osoby też nieraz chcą się np. wypowiedzieć na forum, itd... Kolega chyba się nie naśmiewa z każdego kaleki napotkanego na ulicy ??? Miałem się nie rozpisywać, ale jakoś tak poleciało... :lol: Definitywny koniec tematu. Pozdrawiam wszystkich.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO