Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki

KURS HOME ASSISTANT

Chcesz zautomatyzować swój dom bez skomplikowanego kodowania?
Zastanawiasz się nad wyborem sprzętu, oprogramowania i aplikacji?
Od czego zacząć przygodę z HA w 2025? Co będzie najlepsze na start?

Nasz kurs Home Assistant nauczy Cię krok po kroku, jak łatwo zautomatyzować swój dom i oszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Bez chmur, bez zbędnych abonamentów. Twoja przygoda z Home Assistant zaczyna się tutaj!

↓↓↓

    Szanujemy Twoją prywatność. Możesz wypisać się w dowolnym momencie.




    Teraz jest 6 kwi 2025, o 10:58


    Strefa czasowa: UTC + 1





    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
    Autor Wiadomość
    PostNapisane: 19 lip 2019, o 11:23 
    Offline
    Użytkownik

    Dołączył(a): 02 maja 2015
    Posty: 62
    Pomógł: 0

    Obiecałem Mirkowi, że przedstawię tę konstrukcję na forum, jednak chciałem to zrobić po wykonaniu nowego sterownika, opartego o Attiny2313, ale cóż... wyskoczyła mi pilna potrzeba wymiany pieca c.o., więc musiałem sterownik tymczasowo odłożyć.
    Dlatego opisuję to, co jest obecnie i co działa, na razie bezawaryjnie - oby tak dalej.

    Obrazek
    Drzwi garażowe zamontowałem w roku 1997. Można było do nich kupić napęd, ale jego cena to było ok. 150% kosztu samych drzwi, więc pomyślałem, że zrobię sobie taki napęd samodzielnie.
    Ale cóż, nie było wtedy tanich i łatwo dostępnych pilotów radiowych, a podczerwień miała mały zasięg oraz kłopotliwe było celowanie pilotem w odbiornik.
    Problemem też było rozwiązanie odciągania rygli. Rozważałem użycie elektromagnesów, siłowników śrubowych oraz siłowników do samochodowych zamków centralnych.
    Jednak, albo z jakichś powodów były to rozwiązania niepraktyczne, albo był kłopot z otwarciem drzwi w przypadku braku zasilania, albo coś było zbyt drogie, żeby się takie przedsięwzięcie opłacało.
    Natchnął mnie dopiero ten pomysł: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1238046.html#13178815
    Wykonałem podobny przegub, który połączony jest popychaczem z dźwignią osadzoną na czworokątnym pręcie klamki.
    Przegub zesprzęglony jest z napędem śrubą M6 z gałeczką, co umożliwia otwarcie drzwi podczas braku zasilania.
    ObrazekObrazek
    Do napędu użyłem silnika od wycieraczek z Poloneza. Dźwignię "machającą" wycieraczkami obciąłem i wspawałem ją (tak trochę po chamsku, na oko) w zębatkę rowerową 16z, tak, aby otwór z wieloklinem znalazł się w osi zębatki. Dla wzmocnienia mocowania dołożyłem jeszcze dwa wsporniczki.
    ObrazekObrazek
    Początkowo, jako koło nawrotne też dałem zębatkę rowerową, ale łańcuch pociągowy (złożony z 2 i pół łańcucha rowerowego) miał dziwną tendencję do skręcania się i spadał. Nie dało się ustawić zębatek względem siebie tak, żeby łańcuch nie spadał przy ruchu w obie strony. Zależnie od ustawienia, albo spadał przy otwieraniu drzwi, albo przy zamykaniu.
    Zmieniłem więc koncepcję i zamieniłem nawrotną zębatkę na kółko z rowkiem (jakby koło pasowe) i połowę łańcucha zastąpiłem giętką, stalową linką fi4mm. Łańcuch dalej się skręca, ale w niczym to nie przeszkadza.

    Do zasilenia silnika wykorzystałem transformator bezpieczeństwa i mostek Gretz'a bez filtrowania. Odwinąłem z uzwojenia wtórnego prawie połowę zwojów. Napięcie wtórne w stanie jałowym wynosi ~13,5V.
    Obrazek
    Do wyłączania silnika użyłem 3 krańcówek - jedna przy otwarciu oraz dwie przy zamknięciu, po jednej na każdą stronę, żeby być pewnym, że jedna z nich na pewno "złapie" (jeden z rygli co jakiś czas nie chciał się zatrzasnąć i stąd ta ostrożność). Po jakimś czasie zauważyłem, że rygiel był fabrycznie źle zamontowany. Poprawiłem to, a nadmiarowa krańcówka została.
    ObrazekObrazekObrazek
    Napięcie na silnik podawanie jest przez 2 przekaźniki R15 (po jednym na otwieranie i zamykanie), a zasilanie sieciowe na trafo, włącza przekaźnik RM-2. Czas otwierania i zamykania drzwi wynosi po ok. 12 sekund.
    ObrazekObrazekObrazek
    Sterownik jest wykonany na bramkach TTL, które tworzą przerzutniki RS. Przyciski sterujące dostępne są od wnętrza garażu. Równolegle do przycisków włączyłem wyjścia chińskiego odbiornika 433MHz. Odbiornik sterował czterema przekaźnikami. Przekaźniki wylutowałem z płytki, a tranzystory sterujące utworzyły klucze otwarty kolektor i do nich podłączyłem przyciski.
    Dwa piloty były w komplecie. Przez mur z cegły gr. 40cm, piloty mają zasięg max. 10 metrów.
    ObrazekObrazek
    (Zamieszczone schematy nie są już całkowicie aktualne, bo wprowadziłem kilka zmian w układzie, ale nie ma to większego znaczenia)

    W sterowniku jest też czujnik zmierzchowy i wyłącznik czasowy do włączania oświetlenia przed garażem. Niestety, przerzutnik włączający czasówkę jest zbyt czuły i łapał zakłócenia. Bardzo często po zmroku lampa się włączała sama i świeciła do rana. Z tego powodu musiałem lampę odłączyć całkowicie. Mam nadzieję, że w nowym sterowniku tej bolączki nie będzie.

    Kolejnym elementem jest zabezpieczenie nadprądowe. Ma za zadanie wyłączyć silnik w razie jakiegokolwiek zablokowania drzwi, ewentualnie, problemów z łańcuchem. Podczas zamykania silnika pobiera ok. 3,5A, a podczas otwierania prąd waha się od 4 do 6,5A, zależnie w jakiej pozycji akurat drzwi się znajdują. Granica wyłączenia ustawiona jest "trochę powyżej".

    Zdaję sobie sprawę, że największą wadą tej konstrukcji jest brak estetyki.:roll: Cóż, prawie wszystko jest z odzysku, co przekłada się znikome koszty (np. widoczna na zdjęciach błyszcząca rurka pochodzi ze starego karnisza), a satysfakcja bezcenna... :) Tym bardziej, że sąsiad tak pozazdrościł mi tej wygody, że wymienił całe drzwi na nowe z napędem :mrgreen:



    Góra
     Zobacz profil  
    cytowanie selektywne  Cytuj  
    PostNapisane: 20 lip 2019, o 13:21 
    Offline
    Nowy

    Dołączył(a): 05 lip 2019
    Posty: 1
    Pomógł: 0

    Hola!
    To mój pierwszy list na forum.
    Serdecznie witam więc wszystkich użyszkodników, szczególnie Ojca Założyciela.
    Moim zdaniem, niepotrzebnie w napędach bram uchylnych komplikuje się systemy otwierania poprzez potrzebę zwalniania rygli bocznych. Ze dwie dekady temu (czyli w podobnym okresie jak wątkotwórca) zamontowałem w swoim domu bramę hormanna, do tego dołożyłem najtańszy jaki znalazłem w markecie budowlanym (bo internet prawie nie istniał wtedy, a firmowy to cenę chyba z księżyca czerpali) napęd łańcuchowy (endress - co to w ogóle jest?) z odblokowaniem ryglowania bocznego. Po kilku dniach użytkowania wywaliłem ten dodatkowy mechanizm wraz z całym systemem ryglowania. Stwierdziłem, że nie daje to (ryglowanie) zbyt wielu atutów przeciwko złodziejowi, jak przyjdzie z łomem to kilka sekund dłużej spędzi przed moją bramą i zastosowałem zabezpieczenie elektryczne, dwie krańcówki i syrena. Jak ktoś uchyli bramę "mechanicznie", to wyje. Trzeba zaznaczyć, ze brama nie jest jedynym wejściem do garażu. Raz zdarzyło mi się, bo zatrzasnąłem sobie wejście i nie miałem pilota ani klucza do drzwi bocznych, nie chciałem wybijać szyb w oknie i musiałem sam się "włamać" przez bramę. Pociągnąłem za bramę tak mocno, że zerwałem łącznik łańcucha. Gdyby była blokada boczna, albo łomem zniszczył bym bramę albo dał zarobić szklarzowi.



    Góra
     Zobacz profil  
    cytowanie selektywne  Cytuj  
    PostNapisane: 22 lip 2019, o 07:48 
    Offline
    Użytkownik

    Dołączył(a): 02 maja 2015
    Posty: 62
    Pomógł: 0

    Kiedyś myślałem też o usunięciu rygli bocznych, ale zamknięte drzwi bez nich wydawały mi się zbyt wiotkie. Nie obawiałem się złodziei, bo mam jeszcze drewniane drzwi na kłódkę, ale podmuchów wiatru. Jakby nie było jest to 5 m2 powierzchni. Przy silnym wietrze mogłyby się odkształcić, powyginać.



    Góra
     Zobacz profil  
    cytowanie selektywne  Cytuj  
    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

    Strefa czasowa: UTC + 1


    Kto przegląda forum

    Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów
    Nie możesz dodawać załączników

    Szukaj:
    Skocz do:  
    cron
    Sitemap
    Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
    phpBB SEO