Z tego co widzę na oscylogramach da się odrobinę poprawić te tętnienia, jeśli dobrze widzę nawet wychodzą poza skalę. Po stronie pierwotnej transformatora na wyprostowanym sieciowym możesz dodać rezystor węglowy równolegle do uzwojenia, najlepiej żeby to były dwa rezystory połączone szeregowo (napięcie przebicia wzrośnie). Rezystor dobiera się tak żeby XL pierwotnego uzwojenia na częstotliwości pracy było znacznie mniejsze niż dodana równolegle rezystancja, tzn przez rezystor przy idealnym przebiegu powinien płynąć bardzo mały prąd. W zależności od częstotliwości, indukcyjności i napięcia - rezystor taki mieści się zwykle w granicach 2k-150k. Nie da to fajerwerków ale powinno ograniczyć amplitudę tego bałaganu który widać na oscylogramie.
Rozwiązanie takie nazywa się "damping resistor" działa w oparciu o prawo Ohma, przy stałej rezystancji im wyższe napięcie tym wyższy prąd popłynie, więc szpilki które widać na oscylogramach powinny zostać nieco ograniczone. Z uwagi na szybkość zmian napięcia rezystor musi być węglowy (mała indukcyjność pasożytnicza). Oczywiście rozwiązanie to jest nieporównywalnie gorsze od gasika RC, lub RCD ale ma jedną zaletę, źle dobrany rezystor najwyżej się spali lub nie będzie tłumił ale nie wpadnie w rezonans. Najczęściej stosuje się je przy dławikach mocy.
Zwykle rezystor dobieram mierząc indukcyjność i wyliczając XL, potem wyznaczam równoległą rezystancję na której powinno się wydzielić nie więcej niż 1/8 mocy znamionowej rezystora dla przebiegu idealnego (np. dla rezystora 2W to max 0.25W). Jest to punkt wyjścia do pomiarów i testów w czasie których czasem modyfikuje wartość rezystora. Drugą opcją jest droga doświadczalna z pominięciem wyliczeń wstępnych, dodajesz coraz mniejsze rezystancje i sprawdzasz kiedy straty w rezystorze są jeszcze akceptowalne względem ograniczenia zakłóceń - tu bardzo pomaga autotransformator, można nieco odważniej zmniejszać rezystancje. Sam stosuję to tylko dla dławików mocy w urządzeniach o mocy powyżej 200W (granica którą sobie narzuciłem), teoretycznie dla transformatora powinno to zadziałać tak samo.
|