Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Sonda - CAN vs OBD2
Magistrala CAN (A/B), podstawy, komunikacja, biblioteka C, bootloader na bazie AT90CAN128 62%  62%  [ 60 ]
Interfejs diagnostyczny OBD2 do samochodów po WIFI - podstawy, komunikacja, komendy, przykładowe aplikacje 38%  38%  [ 37 ]
Liczba głosów : 97
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 cze 2019, o 14:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

To co byś wybrał(-a) spośród dwóch tematów zaproponowanych w ankiecie?
Obrazek

Tematyka jest dość rozległa, przygotowanie materiałów z prawdziwego zdarzenia z dobrymi źródłami dla języka C również wymaga sporo pracy i wysiłku, stąd takie moje pytanie i ankieta. Jest to oczywiście bardzo wstępne pytanie i sama ankieta jeszcze nie przesądzi o tym, czy w ogóle podejdę do tematu z uwagi na jego (co tu dużo ukrywać) ogrom - o ile chce się podejść do tego porządnie !

A co oznacza "Porządnie" ? ... wg mnie oznacza to, że przede wszystkim:

1. temat powinny zrozumieć całkowicie początkujące osoby, które nie miały jeszcze do czynienia ani z CAN ani z OBD2
2. jeśli nawet początkujące osoby nie za bardzo wiedzą czy orientują się do czego można wykorzystać omawiane zagadnienia - to musi to być tak wyjaśnione aby dotarło do każdego. Tak żeby obalić stereotypy. Co mam na myśli? Np wiele osób jak słyszy CAN, to "ucieka" i mówi - "tak tak - słyszałem to coś do samochodów" ;) ... podczas gdy można to zastosować nawet w automatyce domowej, INTELIGENTNY DOM, w komunikacji między własnymi urządzeniami itp - przykładów jest mnóstwo a niestety nie każdy je dostrzega.
3. po takim kursie każdy będzie w stanie tworzyć własne aplikacje związane z danym tematem i korzystać z nich w praktyce na własne potrzeby!

---------------------------------------------

Uwaga! Pytanie w tym wątku kieruję tylko i wyłącznie do osób ZAINTERESOWANYCH. Podkreślam Z A I N T E R E S O W A N Y C H .... dlatego proszę o odpowiedzi, sugestie co mogłoby być poruszone dodatkowo w ramach każdego z tematów ?

Proszę także o informację ile wg Was powinien kosztować taki kurs docelowo ? To dla mnie b.ważne.

Uwaga kolejna, bez żadnego zażenowania będę usuwał odpowiedzi malkontenckie w tym temacie - dlatego mała porada dla malkontenta:

Jeśli szanowny malkontencie nie jesteś zainteresowany, jeśli wg ciebie powinno być to za darmo albo to ja powinienem dopłacić do kursu to po prostu - moja gorąca prośba - nie pisz nic ;) wtedy będę wiedział - co masz na myśli.

Krótko mówiąc jeśli nie będzie żadnych komentarzy w tym wątku i ankiecie - albo b.mało - to po prostu nigdy się nic takiego nie pojawi i wszyscy będą szczęśliwi ;)

Ja ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że postanowiłem pomyśleć o podjęciu się tej tematyki z uwagi na to, że ostatnio musiałem popełnić kilka komercyjnych projektów, które wymagały ode mnie zastosowania pogłębionej wiedzy w obu tematach - i być może warto się tym podzielić ? Tylko ten czas - czy warto go poświęcić.

Żeby nie być gołosłownym, poniżej prezentuję modele 3D oraz zdjęcia modułów prototypowych które musiały powstać do realizacji obu celów o których mowa wyżej.

ZDECYDUJCIE ZATEM SAMI - czy gra jest warta przysłowiowej świeczki na niedaleką przyszłość ;)

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 17:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2014
Posty: 150
Pomógł: 1

Hej Mirku,
Jeżeli biblioteka miała by być uniwersalna pod kilka rodzin uP np AVR, STM, PSOC to jak najbardziej jest to świetny pomysł.
Kurs na pewno powinien zawierać informację o warstwie fizycznej (jak ją poprawnie zaprojektować, co to kontroler CAN, transceiver, poziomy napięć), warstwie transferowej (arbitraż, detekcja i blokada błędów, transmisja pomiędzy wieloma urządzeniami - topologie, budowa i rodzaje ramek - CAN A i CAN B), może jakiś gateway i firewall :)

A co do ceny to wszystko zależy od jakości poradników, a jak wiadomo te są na wysokim poziomie :)
Natomiast trzeba zwrócić uwagę, że większość forumowiczów to pasjonaci amatorzy, studenci i uczniowie, którzy w domowym zaciszu zajmują się hobbystycznie programowaniem.
Patrząc się przez pryzmat ostatniej akcji z biblioteką do wyświetlaczy i odzewu z naszej strony, myślę że im bardziej przystępna cena tym większe szanse powodzenia całej akcji ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 18:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Jako były już :| ...pracownik kolei na której jest stosowany CAN do automatyki sterowanej zdalnie od dyspozytora jestem jak najbardziej za tylko jeśli chodzi o cenę to jestem :mrgreen: ale myślę że będzie przystępna ;)

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 18:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 maja 2015
Posty: 61
Pomógł: 2

Jestem zainteresowany poradnikami o tym temacie , bo gdzie indziej o programowaniu można się tyle dowiedzieć.
Co do ceny to już po Pana stronie , programowanie jest bardzo czasochłonne ,przynajmniej tak mi się wydaje bo żonka wciąż marudzi a dlugo tam jeszcze będziesz siedział? :D :D
Tak że cenę przyjmuje na klatę :D najwyżej wezmę kredyt :lol: :lol: :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 19:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 55
Pomógł: 0

Krótko mówiąc jeśli nie będzie żadnych komentarzy w tym wątku i ankiecie - albo b.mało - to po prostu nigdy się nic takiego nie pojawi i wszyscy będą szczęśliwi

:shock:

Aż musiałem coś napisać
Co prawda zaliczam się do tej grupy co słysząc o magistrali CAN to myślę że to jakaś puszka :lol:
... ale normalnie nerkę sprzedam za takie poradniki :D

i tylko szkoda że jest tylko jeden do wyboru.
Ale myślę że będzie wpierw jeden a później drugi :lol:

_________________
Yes We CAN ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 20:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lip 2017
Posty: 10
Pomógł: 0

Biore w ciemno niewazne za ile



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 20:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Ja również i to jeden, po drugim. Było by super gdyby ukazały się oba te tematy. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 21:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 kwi 2014
Posty: 10
Pomógł: 0

Jestem zainteresowany obydwoma tematami :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 21:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Powiem tak fajny temat ale szczerze wolałbym żeby w nowej książce był poświęcony temu rozdział.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 21:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Obtdwa tematy sa wartosciowe 10/10 ale wydaje mi sie ze rozmawianie o obd2 bez omowienia tematu can jest trudne i malo po drodze. Dodatkowo komunikacja can potraktowana w "Mirkowym" "krotkim" czyli dokladnym, szczegolowym i zaje.... obszernym spektrum moze zainteresowac wieksza rzesze zarowbo amatorow jak i studentow itp.

Znajac naszego mentor to tylko kwestia czasu a obydwa tematy beda mega omowione.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 22:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2014
Posty: 48
Lokalizacja: Radom
Pomógł: 0

Poczynione przygotowania sprzętowe sugerują Mirku, że jesteś przygotowany na oba tematy i raczej sondujesz, który temat będzie pierwszy.
Pierwszy odważę się przedstawić cyfry. Osobiście w ciemno za jeden temat zapłaciłbym powiedzmy 150zl a za dwa w pakiecie 220-250zl, do tego przy wyborze dwóch tematów odpowiedni rabat na dedykowany hardware ze sklepu. Myślę, że będzie to uczciwa zapłata za twoją pracę, oczywiście jeżeli akcja będzie miała odpowiednie powodzenie. Dla kilku osób nie będzie to opłacalne ale mając na uwadze powodzenie poprzedniej akcji o oto bym raczej się nie martwił.
Jak dla mnie pierwszy CAN.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 23:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

O! nie spodziewałem się, że jednak aż tyle odpowiedzi padnie jednego dnia ... za wszystkie serdecznie dziękuję bo są merytoryczne ... Teraz postaram się odpowiedzieć na kilka pytań, na początek może tak od końca.

adam4321 napisał(a):
i raczej sondujesz, który temat będzie pierwszy.

;) oczywiście po to jest sonda - ale nie tylko po to aby wiedzieć który będzie pierwszy, również dlatego żeby wiedzieć czy jest sens i odpowiednia liczba osób chętnych.

I wracam do początku:
amilo_pa napisał(a):
Jeżeli biblioteka miała by być uniwersalna pod kilka rodzin uP np AVR, STM, PSOC to jak najbardziej jest to świetny pomysł.

Na pewno nie będzie żadnej uniwersalnej biblioteki na wszystkie rodziny procków - takie cuda to tylko w andruino niestety - a później też niestety - jakoś to ram raz działa a innym razem nie. W sumie to już teraz mogę powiedzieć, że przecież na andruino są takie biblioteki do CAN'a i to na różne platformy sprzętowe ... Ale myślę, że nie o to chodzi i nie w tym rzecz...

Pewnie znacie Bluebooka - chyba każdy wie, dlaczego ta książka wciąż się b.dobrze sprzedaje - odpowiem krótko - dlatego, że możliwie najkrótszą drogą pozwala zapoznać się z podstawami programowania w C i to w praktyce - łącznie z praktycznymi przykładami, które (jak to niektórzy czytelnicy mówią) .... "w końcu działają!". Dodam od siebie, że nieprzypadkowo wybrałem rodzinę procków AVR - przypomnę, że chodziło o łatwość dostępu i możliwość szybkiego startu dla KAŻDEGO. Po lekcji z Bluebookiem - ludzie nie mają problemu z przesiadaniem się na inne procki jak PIC, ARM/STM i inne.

I tak też będzie tym razem - żadna biblioteka typu wszystkomający kombajn na każdą architekturę procka na świecie ;) Zatem gdyby się tak zdarzyło, że zaczniemy zabawę z CAN'em (tak wstępne wyniki sondy sugerują) ... to przykłady będziemy robić na procku AT90CAN128 ponieważ uznałem, że tak będzie NAJŁATWIEJ dla wszystkich - ważne aby znowu przejść w MOŻLIWIE najkrótszy sposób ten GĄSZCZ informacji n/t CAN'a - tak aby można było go od razu zastosować we własnym projekcie - gdzie chcemy, żeby mogło ze sobą pogadać (UWAGA!) kilka procków, kilkanaście ;) a może nawet kilkadziesiąt. Żeby Wam pokazać, że tu prawie nie ma ograniczeń - a korzystanie z dobrodziejstw CAN'a których jest wiele (i będę musiał o nich również opowiedzieć) można stanie się po takim kursie chlebem powszednim dla każdego ;) Oczywiście czy mi się to uda ? zobaczymy - Wy ew zaryzykujecie kupując materiały - ja wkładem pracy. Ale zgodnie z założeniami - jeśli dojdzie w ogóle do tego - to znowu ogłoszę akcję przedsprzedaży, z określeniem CELU MINIMUM jaki musi zostać osiągnięty - i dopiero wtedy nastąpi START. Jeśli cel minimum nie zostanie osiągnięty - to naturalnie zwracam pełne koszty - a więc chyba do końca uczciwie.

amilo_pa napisał(a):
Natomiast trzeba zwrócić uwagę, że większość forumowiczów to pasjonaci amatorzy, studenci i uczniowie, którzy w domowym zaciszu zajmują się hobbystycznie programowaniem.

Mój kurs jest głównie adresowany do takich osób a nie do specjalistów od CAN'a bo ci sobie radzą, choć nie chcą zwykle podzielić się wiedzą ... ale też co tu dużo mówić - temat rozległy i trzeba mieć dobry pomysł jak przeprowadzić użytkownika i pokazać hobbyście - że on również może czerpać garściami z CAN'a w swoich domowych projektach ;)

michu napisał(a):
najwyżej wezmę kredyt

Aż tak źle to chyba nie będzie ;)

marcinsew197 napisał(a):
Co prawda zaliczam się do tej grupy co słysząc o magistrali CAN to myślę że to jakaś puszka

Jestem przekonany, że będę potrafił odczarować i otworzyć tę puszkę ;) i najeść się zawartością - jak dobrą szynką ;)

qwertownik napisał(a):
i chciałbym go dać jeszcze raz - tym razem w trochę innym temacie - że jeśli ten target poradników jest już u podstaw całkiem inny niż to co do tej pory robiłeś (chodzi mi o darmowe filmiki na youtube) to też wydaje mi się, że po nim bym oczekiwał też trochę innej formy - bardziej "zwięzłej", bez reklam innych produktów itp. Oczywiście na youtubie w aktualnych materiałach - to jest w pełni zrozumiałe - absolutnie nic do tego nie mam. Taka luźna opinia - nie ma żadnego malkontenctwa u podstaw.

Zgadzam się w całej rozciągłości - ale też bez przesady - to wcale nie oznacza, że kończę z darmowymi poradnikami - myślę że na tym polu wciąż też będę działać ;)

tonygryps napisał(a):
Powiem tak fajny temat ale szczerze wolałbym żeby w nowej książce był poświęcony temu rozdział.

Powiem tak - nowa książka - jeśli się ukaże - będzie na całkiem inny temat - a co się tyczy CAN'a czy OBD2 - to raczej widzę to tylko w formie materiałów wideo + e-book krótki ale treściwy

icer_cmg napisał(a):
ale wydaje mi sie ze rozmawianie o obd2 bez omowienia tematu can jest trudne i malo po drodze.

Myślę, że nie jest aż tak "nie po drodze" jak się do tego podejdzie w odpowiedni sposób - no ale co tu dużo ukrywać - pewnie że tematy się ze sobą wiążą w wielu aspektach.

icer_cmg napisał(a):
. Dodatkowo komunikacja can potraktowana w "Mirkowym" "krotkim" czyli dokladnym, szczegolowym

hmmm dla jednych to wada ale cieszę się, że również dla wielu to zaleta - zatem jak ktoś mnie zna to wie, że ja nie dam rady zrobić poradnika 5-minutowego ;) No nie dam rady ;)

adam4321 napisał(a):
Poczynione przygotowania sprzętowe sugerują Mirku, że jesteś przygotowany na oba tematy

Zapewniam, że nie jestem przygotowany ... a sprzęt, jak pisałem w pierwszym poście musiał powstać do prototypowania zleconego komercyjnego sporego projektu - i na tej bazie wpadłem na pomysł - właśnie sondy - czy są ludzie - czy jest więcej ludzi tym zainteresowanych.

Tu będzie zatem gdyby miały powstać takie kursy również zadanie dla Was - żeby w momencie startu poinformować kogo się da - żeby projekt mógł się udać. Ale jeszcze poczekajmy bo ja też muszę mieć czas na przygotowanie się merytoryczne, że nie wspomnę o konieczności przygotowania mnóstwa kodu źródłowego i przetestowania go - bo chyba nie chcielibyście pracować na czymś co nie za bardzo działa ;)

----------------------

czekam zatem na dalszy rozwój wydarzeń w tym wątku żeby też ocenić wspólnie z Wami czy jest w ogóle odpowiednia ilość osób aby startować z takimi tematami.


Jeszcze raz dziękuję za każdy głos tu oddany i sugestie, pomysły - uwagi.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2019, o 23:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 31 sie 2014
Posty: 6
Pomógł: 0

Drogi Mirku. Wszystkie twoje poradniki oglądam z wypiekami na twarzy. Dla mnie osobiście każdy temat, który poruszasz jest bardzo interesujący, może to wynika z tego, że potrafisz przekazywać posiadaną wiedzę w sposób przystępny. A to jest dosyć rzadka cecha. Co do odpłatności za twoje poradniki w formie subskrypcji lub stałego abonamentu, to jak najbardziej jestem za, pod warunkiem, że cena będzie przystępna. Tak na marginesie, dla jednych przystępna cena równa się 10PLN, dla drugich 100PLN. Wiadomo, że im wyższa cena, tym mniej ludzi będzie subskrybować kanał. Ale to już sam będziesz musiał ocenić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2019, o 00:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2011
Posty: 263
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 9

CAN :) Jak cena biblioteki była by w granicach od 100 do 200 pln to biorę w ślepo :) Jeżeli droższa, to bym się musiał chwilkę zastanowić ;)

_________________
www.iuvo.it - Automatyka Budynkowa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2019, o 12:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2018
Posty: 68
Pomógł: 0

Ja jako kompletny amator, student i hobbysta a przy tym pasjonat Pana poradników - stwierdzam , że oba tematy są bardzo interesujące i świetne jednak bardziej skłaniał bym się do CANa z racji iż mimo swojej malej wiedzy w tych komunikacjach, jednak o CANie slyszłem , zatem musi mieć troszkę lepsze przebicie :D JEstem za nim , co do ceny stwierdzam ,że jeśli cena w przedsprzedaży będzie do 100 zł ( bo chyba o konkretne kwoty chodzi PAnie Mirku) to w przedsprzedaży Ci najwierniejsi i zapaleni programiści chętnie kupią taki poradnik :) Ja mowie jak większość poprzedników - biorę w ciemno :D Zwłaszcza po ost produkcie z biblioteka do wyświetlaczy :) Każdy Pana produkt był z pewnością wart swojej ceny i każdy temat był bardzo rzetelnie omówiony :) Mam tylko nadzieje ,że to wystartuje, obojętnie na który Pan poradnik się zdecyduje - oby wypaliło i czekam tylko na to :) Pozdrawiam !:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2019, o 13:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2015
Posty: 303
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 10

Także jestem za taką akcją, a temat CANa wydaje sie bardzo interesujący i czuje że mi sie przyda. Biorę w ciemno i mam nadzieję, że kolejna akcja powiedzie się sukcesem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2019, o 14:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 lut 2015
Posty: 1
Pomógł: 0

O ja na to czekałem oby się udało ja tam biorę w ciemno



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 cze 2019, o 18:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2016
Posty: 248
Lokalizacja: Norwegia
Pomógł: 16

Nigdy się nie zawiodłem na Twoich poradnikach Mirku (no może poza jednym wyjątkiem, mianowicie tym że nie kontynuujesz wątku Psoc Cypress).
Zakupiłem niemal wszystkie Twoje biblioteki, i z uznanie stwierdzam że wykonujesz potężną pracę. Dlatego że biblioteki Mirka są tworzone w taki sposób, że mogę ich używać w Psocach, jakoś przełknąłem brak kontynuacji wątku Cypressa ;)

Temat CAN, jest tak rozległy że nie bardzo sobie wyobrażam stworzenie poradnika dla "osoby całkowicie początkującej". No ale Mirku Ty jesteś cudotwórca, zatem wierzę że Tobie się uda.
Jestem bardzo zainteresowany tematem, i za solidny poradnik jestem w stanie zapłacić.... no powiedzmy:
-100zł w wersji Basic
-200zł w wersji Hobby
-400zł w wersji Can Hero :) no może do CAN Hero dobrze żeby był moduł ekspandera w cenie (do samodzielnego montażu).

Pozdrawiam i czekam na poradniki. Mogę nawet wziąć udział w "przedpłacie"

_________________
SP2LUB - LA1BUA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 09:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Myślę,że pomysł wprowadzenia do magistrali CAN jest znakomity,jak najbardziej na czasie i bardzo interesujący dla szerokiego grona. Wydaje mi się jednak ,że mimo iż głosowałem za opcja 1 - czyli omówieniem samej magistrali CAN, to temat powinien zawierać może elementarne jednak zaznajomienie z interfejsem OBD2, choć bez głębszej analizy.
Co do ceny - myślę, że z jednej strony autor musi z czegoś żyć i co najmniej zasługuje na godziwą zapłatę za efektywną i ciężką pracę, a z drugiej strony widać z dotychczasowych doświadczeń ,ze nie jest Mu obca chęć dotarcia do hobbystów i amatorów.W poradnikach Mirka , oprócz niewątpliwie dogłębnej wiedzy autora, jest pokazany jasno tok rozumowania i wielokrotnie bardzo błyskotliwe chwyty i rozwiązania. Są to rzeczy bardzo osobiste, określające klasę programisty - i w mojej skromnej ocenie - nie do przecenienia.
Tak więc myślę ,że przy tych wartościach cena będzie na pewno wyważona i przystępna a więc podpisuję się w ciemno pod chęcią zakupu.
Z niecierpliwością czekam na realizacje.
Pozdrawiam
W



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 11:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2012
Posty: 102
Lokalizacja: Ząbkowice Śl.
Pomógł: 2

Osobiście oddałem głos na Can-a ale wcale bym się nie pogniewał na poradniki na temat obd2.
i jestem skłonny kupić dwa tematy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 14:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2014
Posty: 164
Pomógł: 3

Przedsprzedaż np za sam CAN w cenie 100-150zł, byłaby atrakcyjna. Kod jest uniwersalny - w wersji anglojęzycznej również zapewne by się dobrze rozchodził. W zestawie z OBD2 cena musiałaby być wyższa co jest zrozumiałe, dlatego fajnie aby to było rozdzielone.

_________________
::::::: C ::::::::::
:::::: C++ :::::::::



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 14:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak tak - tematy muszą być rozdzielone - gdyby doszło do ich realizacji.

Przy okazji podpowiem, że ja mając na myśli CAN - mam na myśli wprowadzenie do CAN i komunikacji "na własną rękę" ;) ... Piszę to, bo niektórzy już mnie pytali na maila czy poradnik omówi standardy ISO18191, ISO17xxx, ISO19xxx albo nawet NEMEA2000 itp itd itp ;) ... nie nie Panowie - Gdyby popatrzeć na te pytania to jest mniej więcej tak troszkę - jakbym miał zrobić poradnik na temat RS485 a pytania padałyby czy będę omawiał biblioteki do MODBUS itp ... czyli jakieś konkretne protokoły i standardy komunikacji pracujące w oparciu o CAN. Tym bardziej, że niektóre z tych standardów nie są jawne i trzeba zapłacić mnóstwo of DOLARS za materiały ich dotyczące - choćby pierwszy z brzegu standard NMEA2000 (nie mylić z NMEA0183) ;)

Krótko mówiąc i bez tych standardów - można korzystać z CAN'a i to pełnymi garściami - we własnych projektach. A znając podstawy to później łatwiej też będzie poznawać coraz wyższe protokoły - gdy się uda komuś dorwać do ich pełnej dokumentacji.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 17:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Mirku,
sonda sondą a i tak jak zwykle życie i wpłaty zweryfikują czy sprawa dojdzie
do skutku.
Jak do tej pory wszystkie akcje zakończyły się sukcesem ;-)
Więc i tym razem pewnie tak będzie. Chyba... że przesadzisz z ceną. Ale tu już
piłeczka jest po Twojej stronie. Sam wiesz najlepiej ile potrzebujesz pieniędzy,
żeby Ci się akcja opłaciła :)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 18:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2016
Posty: 34
Pomógł: 0

Cena jaką ustalisz - to taka będzie , najwyżej skończę z sokiem "jabłkowym".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 19:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MirkoT napisał(a):
sonda sondą a i tak jak zwykle życie i wpłaty zweryfikują czy sprawa dojdzie
do skutku.

Przepiękne podsumowanie ! ;)

A przy okazji panie Mirek - miło było poznać Cię osobiście i uścisnąć rękę, porozmawiać na żywo - tego nie zastąpi żadne forum ;)

RadekC napisał(a):
najwyżej skończę z sokiem "jabłkowym".

To jest chyba KLUCZ ;) ... i dla mnie i dla wielu - być może szczególnie młodych osób ;) to oczywiście tak pół żartem pół serio - żebyście nie odebrali tego źle - no ale to nie ja to powiedziałem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 cze 2019, o 19:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Mirku, oczywiście że tak! Żywy człowiek i żywe słowo jest najlepsze.
Swój głos oddałem na CAN'a ale i drugi temat mega ciekawy.
Teraz czekam na zajawkę rozpoczęcia prac i sygnał o rozpoczęciu
całego projektu, subskrypcji i wpłat. :)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 11:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2016
Posty: 71
Lokalizacja: Olsztyn
Pomógł: 1

Może nie w ciemno, ale przy rozsądnych granicach cenowych - tak jak i poprzednie akcje - poprę. Sam głosowałem za CAN ( to drugie jest mi obce :) .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 15:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 cze 2019
Posty: 3
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Panie Mirku,
Fantastyczna sprawa z tym OBD2. Osobiście zabiegam o cenę 79zł :-). mlody_duchem



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 15:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mlody_duchem napisał(a):
Osobiście zabiegam o cenę

fajne określenie ;) .... a nick jeszcze lepszy - dziękuję i pozdrawiam

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 cze 2019, o 10:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2013
Posty: 81
Lokalizacja: Opalifornia
Pomógł: 2

Oba tematy dla mnie tajemnie więc poproszę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO