Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 15:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 maja 2019, o 12:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Witam
Chciałem zamontować diody POWER LED na radiatorze. Niestety jak przekręcę radiator "gwiazdkę" śrubami z pastą to nie docisnę soczewki. Pomyślałem więc o taśmie termoprzewodzącej. Pytanie czy taka taśma wystarczy do prawidłowego odprowadzenia ciepła z diody LED 10W CREE XM-L2?
Na Allegro czy w TME są taśmy o różnej przewodności cieplnej od 1W/mK (czy to oznacza metr kwadratowy?) do 6W/mK. Jaka taśma jest mi konieczna, odpowiednia? Wartości podane wyżej nic mi nie mówią a zapewne ktoś jest na forum znający się w temacie. Proszę o podpowiedź czy dla takiej mocy diody mogę zastosować taśmę i jaką. Diody są dość drogie nie chciałbym ich przegrzać i zniszczyć.
Z góry dziękuję :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2019, o 13:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Przewodność cieplna jest podana w watach na metr razy kelwin i charakteryzuje materiał, a dokładnie jego zdolność do przewodzenia ciepła.
K=P*d/s*t, gdzie P-moc w Watach, d- grubość w metrach, s- powierzchnia styku w metrach kwadratowych i t- różnica temperatur między jedna a drugą strona.
Przekształcając wzór otrzymamy
P/t=K*s/d
Na przykład podkładka o wymiarach 30mm na 30mm, grubości 1mm ma opór termiczny 1,1W/K (wat na kelwin). Co oznacza, że na każdy wat przewodzonej mocy cieplnej temperatura podnosi sie o 1,1 K (lub st Celsiusza). I tak, jeżeli radiator rozprasza 10W mocy, to temperatura obudowy jest o 11 st. większa od temperatur radiatora . Podobną przewodność właściwą mają termokleje, ale grubość warstwy nie jest 1mm a ułamki mm i opór termiczy jest przez to mniejszy.
Moim zdaniem termopady taśmy termoprzewodzące, w tym zastosowaniu to zły pomysł. J bym raczej zastosował termoklej lub lepiej dobrą pastę. Wtedy Różnica temperatur miedzy radiatorem a obudową byłaby pomijalna.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 maja 2019, o 15:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Dziękuję za wyjaśnienie. Problem w tym , że nie mam jak zmieścić soczewki i diody przykręconej do radiatora. Dioda wlutowana jest w radiator "gwiazdkę" a soczewka przylega właściwie do samego radiatora i nie mam miejsca na łeb śruby ani nawet jakiś docisk z blaszki.
Klej też nie jest obecnie rozwiązaniem, bo wciąż jeszcze próbuję dopasować obudowę lampki (projektuję model 3D i drukuję). Ostatecznie gdy już dopasuję "mechanikę" to klej mógłby być ok.
Może przykleję diody na taśmę na czas prób a później klej.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2019, o 06:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Można przyjąć, że każde 10 st wyższej temperatury struktury to 10 razy krótszy czas życia diody (jest to bardzo przybliżona zależność, bo wpływ mają też inne czynniki).
Dlatego ja do prób użyłbym pasty. Przy całkiem sporej powierzchni "gwiazdki" nie jest wcale tak łatwo oderwać radiator od "gwiazdki". Oczywiście pod warunkiem, ze pasta jest nałożona możliwie cienka warstwą i nie ma powietrza miedzy radiatorem a "gwiazdką".
Ja do radiatorów używam zwykłego kleju AG TermoGlue o przewodności cieplnej 0,9 w/mK.
Klej ten wiąże na tyle powoli, że bez problemu można dokładnie ustalić położenie elementu.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 maja 2019, o 07:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Ja polecałbym pastę termo przewodzącą aluminiową. Ma chyba najlepszy współczynnik przewodnictwa cieplnego i występuje też w postaci z domieszką kleju.

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO