Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 mar 2019, o 12:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Taki mam plan na dzisiaj (dzisiaj skończyłem zabawe o 2ej w nocy i nie miałem siły na większe modyfikacje), właśnie na oddzielnym 'branchu' w GIT przerobiłem kod na hardwarowe SPI, dodatkowo użyje przerywania jak w przykłądzie. Przestawie też jak sugerujesz na 8Mhz .

Co do zdjęć to podeślę wieczorem jak nie ruszy (ze schematem w Eagle). Co prawda muszę uprościć jeszcze płytkę bo są tam dodatkowe przewody do czujnika wilgotności gleby/pomiaru tempratury.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2019, o 12:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2016
Posty: 905
Pomógł: 39

szymanskim napisał(a):
okroiłem do minimum przykładowe programy Mirka i próbowałem uruchomić. Programy "działają" ale niestety...

Ja bym zaczął testy od działających przykładów, a dopiero po uzyskaniu 100% pewności że działa, wprowadzał własne zmiany, bo teraz sam widzisz że zaczynasz wymyślać ato może układy są uszkodzone, a może to taktowanie, a może coś innego itd.

_________________
Moje porady są błędne,nie czytać,zbanować od razu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2019, o 23:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 mar 2019
Posty: 5
Pomógł: 0

Witam
A mi się zdarzyła taka sytuacja: tydzień temu kupiłem bibliotekę złożyłem dwa układy jeden na płytce atb a drugi na płytce prototypowej oba na Atmegach 32 oba z rezonatorem 110592hz. Załadowałem przykładowy program (ten który był razem z biblioteką) i prawie działa. Na wyświetlaczu pojawiają się napisy nawet podsieci po kolei elegancko wyświetla ale układy się nie komunikują czasem jest tak że nadajnik nie wyświetla wykrzyknika i jego dioda świeci się cały czas, czasem jest tak że pojedyncza komenda przejdzie, to znaczy w odbiorniku pojawia się led_on, ale najczęściej jest tak że nadajnik odlicza podsieci, zapala diodę zapala wykrzyknik i dalej nic się nie dzieje, nawet dioda nie miga. Układ jest złożony raczej dobrze, wnioskuje to z tego, że podsieci prawidłowo wylicza (jak umyślnie rozłączałem połączenia to na wyświetlaczu pojawiały się krzaki). Zasilanie dla NRF'ów biorę z płyty ATB tak jak w przykładzie na filmie. W kodzie źródłowym nic nie zmieniałem, jedyne co to musiałem dodać bibliotekę wyświetlacza LCD.
Czy to możliwe że mam trefne RNF'y? mam je od dawna. Kiedyś coś sam próbowałem z nimi walczyć możliwe że je uszkodziłem, nie mniej jednak to by było dość dziwne że mimo tego że są uszkodzone, to podsieci się ładnie pokazują, chyba że się mylę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2019, o 23:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ale pokazywanie podsieci na LCD pokazuje nam tylko i wyłącznie to, że zostały one poprawnie zaprogramowane podczas inicjalizacji i później poprawnie odczytane. To daje nam pewność jedynie, że mamy poprawny kontakt z modułem przez SPI ze strony procka. Czy to nie jest jasne? No po to robiłem tę opcję w przykładowym programie.

Ja testowałem nie jeden, nie dwa ale trzy jak nie cztery różne typy modułów NRF. I te z antenkami na PCB w tym wersje SMD ! ale też dwa rodzaje modułów ze wzmacniaczami i zewnętrznymi antenami ...

Z tego co wiem to biblioteka ładnie się sprawuje u zdecydowanej większości odbiorców - więc raczej nie można mówić, że zawiera jakieś okrutne babole bo wszystkim by nie działało

a więc jak coś to należy szukać przyczyn w połączeniach - bo w czym innym - i też nie domyślać się od razu że moduły uszkodzone ... no co to za podejście?

Owszem być może bywa tak, że ktoś podłączył moduły pod +5V zamiast +3,3V ... wtedy rzeczywiście można je "USMAŻYĆ" ... sam sobie tak usmażyłem jeden czy dwa moduły ... i co z tego ... no co za problem - toż te moduły można po 4,5zł !!! kupić

ale nie wiem dlaczego osoby które zwykle mają z nimi problem rzucają się od razu na te z antenkami zewnętrznymi czyli dużo droższe ... zamiast zakupić sobie z 4-6 szt tych po 4,5zł i testować. Nie wiem - jakaś dziwna polityka.

A jak by mi już działało z tymi tańszymi i mniejszymi i ew brak by mi było zasięgu to wtedy dopiero kupiłbym sobie te z antenkami ... zresztą osobiście jak się za nie zabierałem to to samo zrobiłem.

Na koniec uwaga - jak się bawimy w połączenia na stykówkach, czy kabelkach luzem to niestety łatwo o pomyłkę ... ileż razy ja gdy wracałem do tych modułów to Qurdę - brałem swoją własną bibliotekę i nagle! SZLAG!!!! no nie działa ... i szukanie dlaczego... ale zawsze kończyło się na tym, że a to przerwania nie podłączyłem, a to do innego pinu, a to źle skonfigurowałem SPI itp itd

No niestety jest tutaj "parę" rzeczy na które trzeba zwrócić baczną uwagę.

Aha na koniec - trafiły mi się takie moduły (te z antenką zewnętrzną - na niebieskim PCB) ... które jakby czasem nie chcą odsyłać potwierdzeń i stąd ten wykrzyknik się pojawia na LCD. Ale o dziwo normalnie odbierają dane - bo dioda w odbiorniku sobie miga ... tyle że nadajnik jakby nie dostawał potwierdzenia odbioru. WYSTARCZY jednak że zamieniam ten niebieski moduł na dowolny inny czy to z antenką zewn, czy tą na PCB i od razu śmiga.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2019, o 00:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

szymanskim napisał(a):
Jak odłączałem przewód zasilania od płytki stykowej mało co się nie oparzyłem taki ładny prąd płynął z baterii

no nooo ;) to niezłe cuda się u ciebie dzieją - rzeczywiście ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2019, o 11:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 mar 2019
Posty: 5
Pomógł: 0

A czy dobrze interpretuje kod?
Na ustawieniach domyślnych powinno być podłączone tak:
PB2 - IRQ
PB3 - CE
PB4 - CSN
PB5 - MOSI
PB6 - MISO
PB7 - SCK



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2019, o 12:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Pepak napisał(a):
A czy dobrze interpretuje kod?

a jaki kod?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2019, o 12:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 mar 2019
Posty: 5
Pomógł: 0

No w sensie ten z przykładowego programu dla atmegi 32 dołączonego do biblioteki Mk_nrf



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2019, o 14:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a, no to jeśli akurat tak jest w bibliotece w konfiguracji usatawione to tak, tylko z tego co pamiętam to jeszcze INT0 na pinie PD2

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2019, o 17:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 mar 2019
Posty: 5
Pomógł: 0

U mnie w bibliotece domyślnie było : #define USE_INTX 2 // 0-INT0, 1-INT1, 2-INT2
z czego wnioskuje że używany jest INT2 a więc według noty pdf jest to pin PB2 i ten pin podłączyłem do IRQ
Czy to źle?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2019, o 17:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a no to dobrze wnioskujesz - przecież jak sam widzisz jest to opisane w komentarzu ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 09:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Będę jeszcze upierdliwy i na pewno po raz kolejny zadam idiotyczne pytanie ale trudno.
Tak jak było powiedziane program do odbiorów zrobilem bez delayów i faktycznie to działa natomiast zastanawiam z wykorzystaniem której procki z bibloteki mogę dowiedzieć się, że wszystko zostało wysłane. Jak pisałem urządzenie będzie wybudzane z głębokiego snu raz na 8s i ze względów oszczędności baterii chciałbym aby wubudzenie było jak najkrótsze. Rozumiem, że tak jak to było zrobione w Atnelowskim przykładzie należy na czas wysyłki odpalać co pewien czas MKNRF_RX_EVENT() ale jeśli tak to jak długo (swoją drogą szukałem w kodzie i tutorialu i z tych źródeł nie wynikało, że funkcja wysyłki nie jest blokująca) . Kod bibloteki jest złożony i przynajmniej po wstępnej analizie nie byłem w stanie ustalić jak to dobrze zrobić w przykładzie MKNRF_RX_EVENT() chodzi w nieskończonej pętli a u mnia nie może tak być bo jak pisałem procek jest regularnie usypiany.
Oczywiście mogę odpalać MKNRF_RX_EVENT() przez pewien czas opierajac sie na sprawdzaniu co pewien czas timera ale sadze ze jest rekomendowne inne rozwiazanie.

P.S Swoją drogą bardziej dokładnie (chociaż jeszcze nie w całości) przanalizowałem kod bibloteki odpowiedzialny za wysyłkę i jeśli wyłączy się obsługe błędów wysyłki za pomocą callbacka to nie bardzo widzę dlaczego MKNRF_RX_EVENT() ma być regularnie wywoływane przy wysyłce. Poz tym sama wysyłką za pomocą mknrf_puts jeśli dobrze interpretuje wygląda mi na wywołanie blokujące i po wyjściu z tej procki przynajmniej nic nie jest robione przez biblotekę (oprócz wspomnianego czekania na ewentualny błąd). Natomiast w dalszym ciągu zagadkowe jest dla mnie jak ustalić czy dane zostały wysłane - czy też można przyjąć że po powrocie sterowania z procki mknrf_puts wszystko zostało wysłane?
Dodatkowe pytanie czy jeśli procek jest usypiany w Power Down po przebudzeniu to czy warto jeszcze raz zaincjalizowac połączenia za pomocą mknrf_init? Po dotychczasowych testach (bez takiej initalizacji w przerywaniu) mam czasami wrażenie, że sporadycznie coś dziwnego się dzieje z komunikacją - głównie chodzi o sytuacje jak przez moment zostanie przerwane połączenie np. przez utratę zasięgu. Złapałem układy że nie wznowiły połączenia jak zasięg wrócił a parę razy zauważyłem, że odbiornik zaczął "odbierać" puste ciągi znakowe nawet jak nadajnik nic nie nadawał :(

Michal



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2019, o 10:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Witam,
Coś ruch w tym wątku "umarł", pytanie czy są tu użytkownicy Atnelowskiej bibloteki bo już mam wrażenie że tylko ja to używam :) Chyba, że po prostu nie macie z tą bibloteką żadnych problemów :) Obejrzałem wszystkie filmiki na youtubie i niestety nie odnalazłem odpowiedzi na pytania z postu powyżej :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2019, o 15:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 mar 2019
Posty: 5
Pomógł: 0

Ano umarł
Ja się zastanawiam nad jakością zasilania.
Udało mi się dobrać do oscyloskopu i pomierzyłem sobie co się dzieje na nóżkach zasilania procka i układu, i no cóż chyba nie jest tak najgorzej, na zasilaniu procka mam szum o amplitudzie jakieś 15 mV a na zasilaniu NRF'a około 20 mV zastanawiam się czy to dobry wynik czy może jednak tragiczny i to jest przyczyna braku komunikacji? Może by się wypowiedział na ten temat ktoś komu działa i ma możliwość zmierzenia szumów na zasilaniu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2019, o 22:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

W wielu postach o NRFie ludzie piszą, że do nóżek zasilania dołączają elektrolit bo właśnie są problemy z działaniem.
Ja takiego problemu nie zauważyłem a na płytce stykowej jak dołączyłem elektroli to przestało całkowicie odbierać ale to raczej ze względu na długie kabelki jakimi łączę moduł NRF. Tak czy inaczej u mnie działą, chociąż czasami nadajnik potrafi się zawiesić ale może to ze względu na to, że wszsytko działa na płytce prototypowej i jest masę kabli i zapewne zbiera zakłócenia z całego układu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 08:50 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Komunikacja na tej biblitece pomiedzy dwoma modułami smiga jak tralala. Usypianie, wybudzanie smiga.Nie mam żadnych problemów. Jednak próbuje sie połączyć pomiedzy 3 modułami i mi za nic nie wychodzi. Próbowałem w różnej konfiguracji i dwa rozmawiaja ze sobą natomiast 3 spi. Zakłóceń raczej nie mam, nie wiszą mi żadne kable, moduły mam polutowane na plytkach pcb. Ja wiem że gdzieś mam babola tylko pytanie gdzie. Czy ktoj mógłby nakierować mnie na błąd? Co do odleglości to tez jest ok. Gdy moduły stracą zasięg to po ponownym "zbliżeniu do siebie" moduły znowu widzą siebie.
Mam takie ustawienia

Pcb1
Pipe0 Atnel
Pipe1 Atnel1
Pcb2
Pipe0 Atnel
Pcb3
Pipe0 Atnel1



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 10:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sebulba9 -> ale pytanko - bo piszesz, że nie ma komunikacji z trzecim modułem - tylko jak to sprawdzasz? A przede wszystkim powiedz mi proszę czy że tak powiem "każdy z każdym" działa ? czy ten trzeci to nie działa z innymi nawet we dwójkę ? Bo jakby zabrakło mi tu tak podstawowego testu

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 kwi 2019, o 20:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Dwa moduły z tą samą nazwą strumienia głównego TOLA komunikują się ze sobą. Trzeci moduł z nazwą TOLA1 nie wysyła do żadnego TOLA.
Sprawdzam to przy pomocy diod. Jak się właściwa dioda zaświeci to wiem że komunikacja działa. Jedna płytka TOLA ma wyświetlacz LCD na którym powinny się wyświetlać odebrane komendy z obydwóch modułów. Ale niestety odbiera tylko z tego TOLA.
W czujniku jeszcze nie mam ADC zrobionego bo walczę z tą TOLA1. Z góry dziękuję za wskazanie gdzie jest błąd. Nie proszę o jakiegoś gotowca, sam napiszę kod (postaram się) ;)
W bibliotece znalazłem taką funkcję" void mknrf_dynamic_payload( uint8_t pipe_nr ) ;" Myślałem że to jest ten brakujący "klucz" ale chyba jednak nie.

SYRENA
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



CZUJNIK
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



PŁYTA GŁÓWNA
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2019, o 11:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

a po co na początek bawisz się w strumienie - ustaw że wszystkie na TOLA i sprawdź to MUSI działać ... to po pierwsze

Po drugie - w nocie PDF jest wyraźnie napisane, że pierwszy strumień jest w 100% tach powiązany z nadajnikiem i oba muszą mieć tę samą nazwę - więc jak chcesz z TOLA1 przesłać coś do któregoś o nazwie TOLA ... tu przekombinowałeś ...

Jak już to postaraj się pobawić pozostałymi strumieniami ale miej w głowie to, że pozostałe strumienie mają wspólną część nazwy a różni je tylko ostatni bajt nazwy ...

Krótko mówiąc podstawowa konfiguracja z trzema modułami z nazwami TOLA pozwala zrobić komunikację w KAŻDĄ stronę - tylko trzeba programowo sobie adresować treści (ramki danych) tak jak np w RS485 i nie trzeba nawet bawić się strumieniami dokąd się ich nie rozumie do końca jeszcze.

Najpierw postaraj się te podstawy załapać - zrobić własną komunikację 2-3 albo i 4-5 modułów z własnym adresowaniem - jak wszystko będzie śmigać - poćwiczysz i lepiej zrozumiesz zasady pracy tych modulików to wtedy powoli wgryzaj się w zasady pracy strurmieni i ćwicz

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2019, o 20:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Panie Mirku jak zawsze ma Pan super rozwiązania. I tym razem nie jest inaczej. Kody zmodyfikowałem, ustawiłem wszystkim TOLA i poszło :o :D Komunikują się między sobą przez stringi.
A co do kombinowania to fakt mam to od dziecka. :lol:
Dziękuję bardzo za pomoc i porady.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 kwi 2019, o 21:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

sebulba9 napisał(a):
A co do kombinowania to fakt mam to od dziecka.

A to jest poniekąd duża zaleta ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2019, o 21:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2013
Posty: 454
Pomógł: 30

Czy biblioteka MK NRF24L01 zawiera też bibliotekę MK SPI?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2019, o 06:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ciamciak napisał(a):
Czy biblioteka MK NRF24L01 zawiera też bibliotekę MK SPI?

Nie nie zawiera i bardzo wyraźnie mówię o tym w poradniku wideo ... w sumie komunikacja SPI jest b.prosta więc jeśli ktoś nie ma ochoty kupować biblioteki do SPI a opracował swoją - to można to po prostu połączyć sobie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2019, o 13:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2013
Posty: 454
Pomógł: 30

Dzięki za odpowiedź.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2019, o 21:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Dzisiaj spróbowałem przesłać dane między AVR (gdzie mam programik oparty o biblotekę Atnelowska) a Arduino gdzie używam biblotegi RF24.
Póki co transmisja nie działa (wysyłam z AVR a probuje odebrac na Arduino, odbior z drugiego AVR dziala), mam wrażenie że problemem jest rozbieżność parametrów po obu stronach . Tylko ciężko ustalić co jest nie tak - konfiguracji nieco inaczej wygląda w obu układach . Poniżej moje ustawienia.
Pytanie czy ktoś próbował odebrać dane wysylane Atnelowskiej bibloteki i może się podzielić konfiguracja?

Po stronie AVR mam:
* moc nadawania: -18dB
* channel: 2
* rx pipe addr: iNETn
* rx tx addr: ATNEL
* pipe: ERX_P0 / ACK_OFF
* burst: on
* CRC: 1bajt
* dynami payload: DPL_P0

Po stronie Arduino:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


takie ustawienia wyswietla printDetails() z bibloteki:
STATUS = 0x0e RX_DR=0 TX_DS=0 MAX_RT=0 RX_P_NO=7 TX_FULL=0
RX_ADDR_P0-1 = 0x320e0e0432 0x410e656441
RX_ADDR_P2-5 = 0x41 0xc4 0xc5 0xc6
TX_ADDR = 0x320ec60e32
RX_PW_P0-6 = 0x20 0x20 0x20 0x00 0x00 0x00
EN_AA = 0x00
EN_RXADDR = 0x04
RF_CH = 0x4c
RF_SETUP = 0x03
CONFIG = 0x0b
DYNPD/FEATURE = 0x3f 0x04
Data Rate = 1MBPS
Model = nRF24L01+
CRC Length = 8 bits
PA Power = PA_LOW



Ostatnio edytowano 8 kwi 2019, o 09:31 przez szymanskim, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2019, o 09:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Po obejrzeniu filmów o 24l01 pojawiły się wątpliwości.
Jeśli mam sytuacje, że mam parę czujników wysyłających dane powiedzmy co 15min (a pomiędzy wysyłką czujniki są w uśpieniu) do jednego modułu (koncentratora) to czy jestem zmuszony aby używac różnych adresów/pipes dla tych czujników?
Zakładam, że sytuacja gdzie dwa czujniki nadają równocześnie właściwie się nie zdarzy a zakladam ze jak procek i uklad NRF ida spac to polaczenie jest "zrywane" (wysyłam maksymalnie 20 znaków za jednym razem).

Druga wątpliwość jest związana z adresacją / pipes. Na filmie jest mowa, że w programie testowym jest adres NRF typu ATNEL a póżniej jest mowa o adresach iNETn, właściwie jaka jest między nimi zależność?
Przynajmniej na razie rozumiem to tak, że adres układu NRF jest ATNEL a iNET to adres pipe i te pipes mozna uzywac w ramach jednego układu NRF ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2019, o 13:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 344
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 11

szymanskim co do pierwszego pytania o adresację, to na Twoim miejscu każdy moduł zaadresował bym tak samo, następnie koncentrator by odpytywał wybrane moduły. Jako że mówisz że usypiacz te twoje moduły (czujniki jak to określiłeś), musisz odpowiednio zareagować na przerwanie generowane przez nrf24l01, tak by wybudzało ono cały moduł. Z tego co wiem, przerwanie wyzwala się wtedy kiedy moduł odbiera jakieś dane. Ja mam podobnie ogarnięte przy czym u mnie moduły nie są usypiane (póki co), przez co nie muszę korzystać z przerwań.

Mirek, popraw mnie jeśli coś kręcę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2019, o 13:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Może doprecyzuje, moduł się sam regularnie budzi (przerywanie WDT) i jedyne co robi to wysyła aktualną tempereaturę itp. Więc nie muszę reagować na przerywanie. Natomiast pytanie czy na wszystkich czujnikach mam ustawić ten sam adres, chyba tak?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2019, o 13:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MichalXY napisał(a):
u mnie moduły nie są usypiane (póki co), przez co nie muszę korzystać z przerwań.

Możesz bez najmniejszego problemu korzystać z przerwań i wręcz to polecam ... zdecydowanie wręcz polecam korzystać z przerwań dla lepszej i pewnej pracy biblioteki. A jeśli chodzi o samo usypianie ;) to też nie będziesz miał żadnych problemów. Biblioteka śmiga u setek klientów bez zmrużenia oka ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2019, o 14:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2017
Posty: 85
Pomógł: 1

Tylko, jeśli moduł NRF miałby budzić układ to raczej uA nie będzie chyba pobierał? Chyba, że piszecie o odbiorniku? Akurat odbiornik będzie zasilany z sieci i on nie będzie usypiany i faktycznie tam są używane przrywania. Ja natomiast pisałem o nadajniku i to jest czujnik który 99% śpi a jak się wybudzi to robi odczyt przetworników wysyła i znowu idzie spać - przez co według szacunków na jednej baterii pociągnie 1-2 lata.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO