Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 10:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 mar 2019, o 20:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Witam

Posiadam klimatyzator w wersji split i chciałbym użyć go do grzania wody w CWU.
Do tego jest mi potrzebna jedynie jednostka zewnętrzna i wymiennik freon-woda. Problem jest mianowicie taki, że to jednostka wewnętrzna mówi do jednostki zewnętrznej START i bez niej nie można jej uruchomić.
Chyba żeby zasymulować sygnał lub komunikat startu ? Podłączyłem oscyloskop i zrobiłem fotkę sygnału.
Pytanie jest następujące :)
- jaki sprzęt jest potrzebny do zbadania i analizy sygnału?
- czy zestawem ATB można takowy sygnał wygenerować ?
- czy taki projekt ktoś by wykonał na zlecenie ?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2019, o 20:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2014
Posty: 164
Pomógł: 3

Jaki model klimatyzatora ?

_________________
::::::: C ::::::::::
:::::: C++ :::::::::



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2019, o 21:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

model AY-XP12GR-N
dołączam mały schemat jednostki wewnętrznej:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2019, o 14:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2014
Posty: 164
Pomógł: 3

Może to będzie najszybsze rozwiązanie?
Obrazek

_________________
::::::: C ::::::::::
:::::: C++ :::::::::



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2019, o 16:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Fajne i proste rozwiązanie tylko ma jedną wadę, będzie chłodziło bojler:( Heating mode jest potrzebny :) wróćmy do sygnałów z procesora- wiem które piny są odpowiedzialne za komunikację (sygnał 5V). Jakich narzędzi użyć do odczytu ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2019, o 17:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Jak masz dostep do sygnałów cyfrowych to wpinasz analizator logiczny i bawisz sie w Sherlocka Holmesa. Poszukaj np Saleae.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2019, o 20:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

A to nie jest tak ,ze jednostka zewnętrzna to tylko włącz ,wyłącz? Jak w lodowce



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 kwi 2019, o 08:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

grzeniu 73 napisał(a):
A to nie jest tak ,ze jednostka zewnętrzna to tylko włącz ,wyłącz? Jak w lodowce


Są oczywiście na rynku Jednostki ON-OFF. Wersja którą posiadam jest bardziej rozbudowana bo na przykład potrafi dopasować moc do aktualnego zapotrzebowania.

Dziękuję za wskazówki!!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 kwi 2019, o 23:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

mam plik z odczytaną komunikacją :) salae - jak ten program rozkminić?
Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Ostatnio edytowano 7 kwi 2019, o 16:02 przez Grandes, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2019, o 08:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Przede wszystkim pakujemy zipem, ktory jest natywnie wspierany przez Windows.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2019, o 11:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

To akurat zaden problem, bo można offlineowo pliki oglądać. Pod warunkiem, że zostały zapisane dane a nie ustawienia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2019, o 21:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Siedziałem i klikałem... wyszło najlepiej (chyba najlepiej jak jest najmniej error ?) jak ustawiłem inverted i 62 bity

Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 kwi 2019, o 22:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Obawiam się ze bez dostępu do drugiej w pełni działającej jednostki w celu podsłuchania co dokładnie należy wysłać się nie obejdzie. Instrukcje serwisowe nawet jak są dostępne to tez za wiele nie mówią. Na autoryzowany serwis tez nie ma co liczyć bo albo się nie znają albo im się nie chce. Wrzuć jakieś foto tej płyty sterującej, nazwę procesora itd
PS
Popatrzyłem w schematy bo akurat są dostępne i transmisja jest 2 kierunkowa z procesora do procesora. Oba układy są oddzielone za pomocą transoptorów i transmisja jest za pomocą 1 przewodu. Co tam jest jednak wysyłane to cholera wie. Jak masz tylko 1 jednostkę to to co odczytałeś to może być np kod jakiegoś błędu typu brak czujnika temperatury a sama komunikacja podczas normalnej pracy może wyglądać zupełnie inaczej... Jest to najprawdopodobniej jakiś wewnętrzny protokół sharpa możliwe ze stworzony na potrzeby tylko tej serii klimatyzatorów wiec na żadne dane bym nie liczył



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 kwi 2019, o 08:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2014
Posty: 29
Pomógł: 0

Elwood napisał(a):
Obawiam się ze bez dostępu do drugiej w pełni działającej jednostki w celu podsłuchania co dokładnie należy wysłać się nie obejdzie. Instrukcje serwisowe nawet jak są dostępne to tez za wiele nie mówią. Na autoryzowany serwis tez nie ma co liczyć bo albo się nie znają albo im się nie chce. Wrzuć jakieś foto tej płyty sterującej, nazwę procesora itd
PS
Popatrzyłem w schematy bo akurat są dostępne i transmisja jest 2 kierunkowa z procesora do procesora. Oba układy są oddzielone za pomocą transoptorów i transmisja jest za pomocą 1 przewodu. Co tam jest jednak wysyłane to cholera wie. Jak masz tylko 1 jednostkę to to co odczytałeś to może być np kod jakiegoś błędu typu brak czujnika temperatury a sama komunikacja podczas normalnej pracy może wyglądać zupełnie inaczej... Jest to najprawdopodobniej jakiś wewnętrzny protokół sharpa możliwe ze stworzony na potrzeby tylko tej serii klimatyzatorów wiec na żadne dane bym nie liczył


Może trochę nie dokładnie opisałem co zrobiłem :) Jednostki są w pełni sprawne i połączone chwilowo przewodem elektrycznym. Rury są odłączone i freon jest zamknięty w agregacie.

Analizator salae podłączony zaraz przy procesorze jednostki wewnętrznej, więc transoptory i jednoprzewodowa komunikacje sobie odpuszczamy: kanał 0-nadawanie, kanał 1-odbiór i tym sposobem wiemy co jest wysyłane i odbierane:)


Sygnał odczytywałem przez 200s, a wyglądało to tak:
- w salae klik na START
- pilotem od klimy Start (Grzanie)
- jednostka wewnętrzna się uruchomiła
- po chwili jednostka zewnętrzna uruchomiła wentylator
- kolejno uruchomiła sprężarkę i sprężarka zwiększała częstotliwość
- po około minucie nacisnąłem na pilocie sygnał wyłącz (żeby sprężarka się nie przegrzała-z powodu braku odbioru ciepła)
- po chwili wyłączyła się jednostka zewnętrzna lecz jak widać na salae transmisja jeszcze trwała.


Dla mnie najważniejszy jest sygnał startu, a reszta komunikacji może nie istnieć ;] Niby wszystko jest na tacy, ale ja nie wiem jak to ugryźć:( nie wiem od czego zacząć program? może jest gdzieś podobny projekt ? częstotliwość nadawania jest ważna ? baut 499 - co to jest?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 kwi 2019, o 22:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2014
Posty: 119
Lokalizacja: Łódż
Pomógł: 1

Spróbowałbym to uruchomić na zwykłych funkcjach delay_ms lub delay_us. Na początek w procesorze na dowolnym pinie ustawiasz wyjście. Procesor musi być taktowany zewnętrznym rezonatorem kwarcowym ze względu na dokładność. Myślę ze 1MGHz wystarczy. Potem w programie dajesz opóźnienie startu programu np 500ms i piszesz procedure jak z obrazka wyżej czyli np
PORTB |=(1<<PB0); //stan wysoki
_delay_ms(10);
PORTB &=~(1<<PB0); //stan niski
_delay_ms(5);
PORTB |=(1<<PB0); //stan wysoki
_delay_ms(25);
PORTB &=~(1<<PB0); //stan niski
itd
jak masz już całą komendę kompilujesz program wgrywasz i obserwujesz na oscyloskopie czy analizatorze czy czasy się pokrywają. I regulujesz w górę lub w dół w zależności od potrzeby. Ponieważ procesor oprócz programu ma inne rzeczy do zrobienia i czas opóźnienia który ustawisz w programie na 10ms może w rzeczywistości mieć np 11ms albo 9,24ms i to musisz dobrać samodzielnie. W celu doregulowania czasu możesz ustawić czas krótszy niż wymagany i użyć funkcji delay_ns albo pojedynczych instrukcji NOP w formacie asm volatile("nop"); . Wiem ze to partyzantka ale na początek myślę ze wystarczy



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 kwi 2019, o 02:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Panowie, co to za nowa jednostka MGHz?
Co do Twojego problemu to przypatrz się Mk2decoder-IR na pewno Cię natchnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO