Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 11:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 mar 2019, o 00:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2017
Posty: 99
Lokalizacja: Piła
Pomógł: 4

Uważajcie na oszustów. Dziś wieczorem ktoś włamał się na konto facebook i prosił znajomych o przesłanie kodu Blik. Dwóch znajomych to zrobiło i oszust wypłacił 1500 zł. Córka zgłosiła to na policji i sprawa jest w toku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 06:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Oszust prosi o podanie kodu - i ja go rozumiem bo chce znaleźć jelenia ale nie mogę zrozumieć ludzi którzy taki kod podali. Nie wiem chcieli coś kupić? zapłacić za dostawę? Trzeba być strasznie naiwnym

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 06:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale przecież kod blik wymaga powtórnej autoryzacji na telefonie, żeby transakcja się udała, no to jak oszust mógł go użyć?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 08:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

Typowa metoda na wnuczka.
Udaje nagle potrzebującego pomocy wręcz natymiastowej i wśród znajomych się znajdzie taka osoba.
A wystarczyło by zadzwonić i spytać.


Jak użyć blik? Stoi pod bankomatem i poprostu wypłaca gotówkę.

Ja niedawno trafiłem na oszusta na oLx który miał w okazyjnej cenie laptopa, niby był odemnie kilkanaście km i chciałem podjechac, bo kupując laptopa warto go włączyć, ale przypadkiem nie było go w domu i chciał przelew expresowy na konto wójka bo na swoim miał komornika za kredyt, i się dopytywał czy ten przelew zrobiłem czy ma innym sprzedać bo ma juz spakowany laptop i musi wiedzieć. Oczywiście na drugi dzień zniknął.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 09:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 kwi 2017
Posty: 99
Lokalizacja: Piła
Pomógł: 4

mirekk36 napisał(a):
Ale przecież kod blik wymaga powtórnej autoryzacji na telefonie, żeby transakcja się udała, no to jak oszust mógł go użyć?

I właśnie stało, cała rozmowa odbywała się na Facebook-u. Część rozmów włamywacz usunął. Kilka osób natychmiast zadzwonił do córki i ona wten sposób dowiedziała się o włamaniu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 10:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

uksta1024 napisał(a):
Jak użyć blik? Stoi pod bankomatem i poprostu wypłaca gotówkę.

No ale przecież po wpisaniu kodu blik potrzebna jest akceptacja na telefonie jeszcze ... hmm chyba że osoby które tak przekazały kody blik - później jeszcze potwierdziły to w telefonie ...

No ale to i tak budzi moje MEGA ale to MEGA zdziwienie - jak można podawać kod Blik na prośbę kogokolwiek w internecie ... SZOK po prostu, toż to prawie jak podanie pinu do karty, kodu do sejfu itp itd ...

Nie chcę być nieuprzejmy ale jednak ludzie którzy posługują się tymi fejsbukami - to na prawdę aż szkoda słów ale też szkoda ludzi którzy tak naiwnie dają się robić w bambuko niestety :( ....

Nie dość że ludziska w dzisiejszych czasach zamiast spotkać się, porozmawiać, chociaż zadzwonić - to wciąż tylko klepią w ten telefon. Kiedyś w SMSach a dzisiaj głównie po fejsbukach itp ... nawet przechodząc przez jezdnię na światłach. Nawet na randkach - młodzi zamiast pogadać - to siedzą i piszą do siebie przez telefon ... to i nie dziwota - jak ktoś go nagle poprosi o kod PIN do karty czy BLIKA to w pierwszym odruchu bezwarunkowym poda go bez najmniejszego zastnaowienia ...

Aż nie mogłem uwierzyć że takie oszustwa mogą przejść. Łatwiej zrozumieć że starsi ludzie mają problem - to niestety smutne ale prawdziwe - ale młodzi ludzie ? Szok.

Tak czy inaczej szkoda córki - za to pozytywny aspekt tej sprawy jest taki - że już nigdy nie da się tak nabrać po tej nauczce.

Jak napisał słusznie kolega uksta1024:
uksta1024 napisał(a):
A wystarczyło by zadzwonić i spytać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2019, o 11:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2018
Posty: 116
Pomógł: 6

Po takiej akcji radził bym przeczyscic telefon łącznie z resetowaniwm do ustawień fabrycznych, zmienić hasła do wszystkiego co ma logowanie, na pewno poczta dzięki której mozna resetować hasła. Blokada kart płatniczych i zrobienie nowych. Ustawienie minimalnych limitów do płatności. Może też zmiana dowodu osobistego.
Nie wiadomo jakie dane przechwycił oszust poza kontem FB.
Może ciągle śledzi przez jakieś oprogramowanie w telefonie lub komputerze.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2019, o 12:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Jak ja się cieszę, że nigdy nie miałem, nie mam i nie mam zamiaru mieć konta na fb :) Ileż to mnie łańcuszków szczęścia i nieszczęścia ominęło, fake news'ów i prób wyłudzeń... Wiem, że dla niektórych konto na fb to być albo nie być - niestety w takim kierunku świat poszedł. Nie zmienia to faktu, że portal ten to tak naprawdę największa baza danych dla służb gdzie użytkownicy podają o sobie więcej danych niż na torturach u mafii :D
Dla sporego grona użytkowników to już jest świat nr1 (świat nr2 to ten prawdziwy) i nie potrafią oddzielić prawdy od fałszu. Podejrzewam, że gdyby pojawiła się taka możliwość to zdigitalizowali by się i weszli tam na stałe. Dla żerujących na emocjach oszustów to raj. I niestety nie zanosi się, że coś się tu zmieni i będzie lepiej... To się będzie nasilać.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2019, o 14:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Cała elektronika teraz projektowana jest pod szpiegowanie - np. personalizowame reklamy to źródełko szczęścia dla firm :)
Tylko po co jeszcze pomagać w tym procederze przez portale typu fb?

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2019, o 15:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wachcio napisał(a):
Mirek ale do kogo zadzwonić?

Jak to do kogo zadzwonić? do osoby której miałbym podać swój nr BLIK ... toż wyżej wyraźnie było napisane że chodzi o córkę i ojca albo znajomych ... a ty piszesz że "do kogo zadzwonić? ;) no chyba że ty byś podawał swój BLIK ludziom których nie znasz - to ok - może to ja nie rozumiem dzisiejszego świata.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 mar 2019, o 17:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2013
Posty: 454
Pomógł: 30

Tego typu oszustwa to trochę szerszy temat.
To nie jest tak, że jakiś Sebix dorwie hasło i wkleja prośbę o kasę do wszystkich z książki adresowej.
Najpierw analizują różne korespondencje i szukają punktów zaczepienia.
Potem, używając podobnych zwrotów, odnoszą się do jakichś starych sytuacji i grają na emocjach.
Są w tym dobrzy, bo prowadzą takich korespondencji dziesiątki dziennie.

Jeżeli ofiara jest już odpowiednio urobiona, nie przyjdzie jej do głowy, żeby zweryfikować rozmówcę.

Jednak fakt, że to że ludzie nie czytają treści SMS-ów autoryzacyjnych, czy treści potwierdzeń BLIKa jest karygodne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO