Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sty 2019, o 20:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 159
Lokalizacja: Kościerzyna
Pomógł: 9

Witajcie
Ostatnio po zobaczeniu tedgo https://forum.atnel.pl/topic21915.html naszła mnie mała wena twórcza
co prawda nie na schody lecz na korytarz i zacząłem robić laurkę jak to powiada Mirek
Obrazek
Proszę podpowiedzcie czy jest to chociaż zaprojektowane w kilku % ze sztuką. Docelowo dojdzie kilka innych światełek, ale wolę pytać już na początkach niż zrobić schemat na kilka stron cały błędny ;)
Dodatkowo plik ze schematem Eagle spakowany bo nie udało mi się załadować pliku .sch


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
BlueBook II czytam i popijam soczek z kubeczka...



Ostatnio edytowano 29 sty 2019, o 19:30 przez xtreme69, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2019, o 20:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Może głupie pytanie ale gdzie jest część odpowiedzialna za programowanie procka? Czy może kupiłeś procek z bootloaderem odrazu? Reszta wygląda schludnie i porządnie. Jeszcze zerknę na płytkę (jeśli jest gotowa w załączniku) jak będę w domu bo w pracy nie mam EAGLE'a.

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2019, o 21:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 159
Lokalizacja: Kościerzyna
Pomógł: 9

WoodPaker napisał(a):
Może głupie pytanie ale gdzie jest część odpowiedzialna za programowanie procka?

Do procka wgram najpierw BLS potem wyląduje w układzie ,ale chyba dodam dodatkowe piny do programowania.
Projektu PCB jeszcze nie ma gdyż schemat jest jeszcze w fazie rozwojowej.

_________________
BlueBook II czytam i popijam soczek z kubeczka...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2019, o 21:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

A w jakiej obudowie masz procka?

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2019, o 21:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 159
Lokalizacja: Kościerzyna
Pomógł: 9

Chwilowo tylko w DIP28

_________________
BlueBook II czytam i popijam soczek z kubeczka...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2019, o 22:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Z innej beczki - załączniki wstawiamy w zip’ach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sty 2019, o 23:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 159
Lokalizacja: Kościerzyna
Pomógł: 9

micky napisał(a):
Z innej beczki - załączniki wstawiamy w zip’ach.

już poprawiłem

_________________
BlueBook II czytam i popijam soczek z kubeczka...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2019, o 19:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 159
Lokalizacja: Kościerzyna
Pomógł: 9

zubik napisał(a):
Ehh jak nie lubię takiego rysowania schematów :/ no ale do rzeczy: dodaj kondensatory filtrujące do czujek pir. Jaki kolor będą miały ledy te w szeregu z optotriakami? Chodzi mi czy ich prąd będzie wystarczający przy rezystorach 270R

Niestety na razie nie potrafię rysować lepiej schematów.
Ledy będą czerwone, kondensatorki już dodane.
Poprawiłem także zdjęcie w pierwszym poście na to jak to wygląda na chwilę obecną.

_________________
BlueBook II czytam i popijam soczek z kubeczka...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2019, o 08:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A nie lepiej dać do LEDów osobno rezystory? W ten sposób mogą nie zaświecić



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2019, o 11:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1079
Pomógł: 73

zubik napisał(a):
Ehh jak nie lubię takiego rysowania schematów :/


Dlaczego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2019, o 13:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Jeśli chodzi o diody LED, to zauważ, że będą świecić bardzo jasno przy prądzie 20mA. Jeśli ma to być tylko sygnalizacja, to 1-2mA w zupełności wystarczą. Jako sygnalizacja przydałyby sie też ledy pokazujące stan czujek.

Kolejna sprawa. Masz opisane 3W LED jako obciążenie. Przy tak małym obciążeniu triak może się samoczynnie wyłączać, bo prąd podtrzymania jest zbliżony do prądu pobieranego przez 3W LED. Triak BT138 jest stanowczo za duży do takiego obciążenia. Nie jestem pewny, czy triak będzie poprawnie wyzwalany. Można by spróbowac zasilać 3W LED bezpośrednio z MOC3041.

Masz złącze do I2C LCD. Jak rozumiemm ma służyć do diagnostyki. Przdały by sie też ze 2 przyciski, by muc zmieniać nastawy. Poza tym funkcje diagnostyczne mogą byc realizaowane przez FT232.

Odnośnie FTDI nie jestem przekonany, czy warto umieszczać go na płytce sterownika. W normalnej eksplatacji sterownika będzie on niewyorzystywany, a do proramowania i diagnostyki użyłbym przejściówki USB/RS232.

Całość jest zasilana 5V. Dlaczego nie użyć zasilacza na 5V, tylko zasilać 12V i z 12V uzyskiwać przetwornicą PWR 5V?

Oprócz przycisku reset przydałby się przycisk lamp test.

Jako czujki, ja zastosowałbym czujki mikrofalowe zamiast PIR. Kosztują nieweile więcej, pobór prądu też nie jest znacząco wiekszy. Natomiast reaguja tylko na ruch, niezależnie od temperatury poruszajacego się obiektu. Oraz mogą działać przez cienkie materiały. Można więc schować je tak by były zupełnie niewidoczne.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2019, o 16:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

zubik napisał(a):
Te czujniki potrafią wyłapywać nawet przez ściany nie wiem czy to takie dobre rozwiązanie.

I o to chodzi, że można je ukryć w ścianie by były całkowicie niewidoczne, a potem to tylko kwestia ustawienia czułości.
Z moich doświadczeń "schodowych" lepiej sprawdziła się czujka mikrofalowa, bo czujka PIR w zależności od temperatury na klatce schodowej i mojej temperatury łapała albo na samym początku schodów (gdy było zimno, a ja byłem rozgrzany) lub na końcu (gdy było ciepło a ja byłem zmarznięty). Z mikrofalową czujką nie było takich problemów, a dodatkowo reagowała na ruch drzwi (otwieranie).

I jeszcze mi sie skojarzyło, że przydałby się jakiś element foto-czuły, by oświetlenie nie włączało się wtedy, gdy jest jasno.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2019, o 00:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 159
Lokalizacja: Kościerzyna
Pomógł: 9

Dziękuje za tak duże zainteresowanie:)
zubik napisał(a):
Panie tak teraz patrzę że ten kodensator od resetu masz źle podpięty, czy nie miał być on od strony mikrokontrolera? To samo tyczy się mikroswitch S1 przecież to będzie zwarcie robiło.

Nawet nie zauważyłem tego babola przy projektowaniu, na pewno poprawie.

zubik napisał(a):
Kolejna sprawa, piny od I2C powinieneś podciągnąć do plusa zasilania (4.7...10k) no chyba że wyświetlacz już ma takie podciąganie to wtedy nie.


Tutaj będzie podciąganie przy samym konwerterze.

zubik napisał(a):
No więc wg katalogu prąd diody optotriaka powinien wynosić około 15mA. Damy 20mA co da spadek napięcia na poziomie 1.4V do tego należy dodać napięcie diody szeregowej czerwonej, czyli suma spadków wyniesie 3.5V. Rezystor powinien mieć wartość: (R=U/I) 5V - 3.5V/0.02 = 75ohm. Druga uwaga: Zastanawiam się czy nie powinieneś podciągnąć wejścia RST od strony FT232 do plusa zasilania. Na wszelki wypadek dołożyłbym tam rezystor, niekoniecznie będzie montowany.

Jeśli chodzi o LED to postaram się na żywym organizmie sobie protestować ;) Co do FT to część schematu podpatrzyłem w sieci, ale patrząc na schemat od ATB Mirka to tam nie jest używany reset więc troszkę zgłupiałem. Muszę się jeszcze dokształcić w tym temacie.


Jarecki napisał(a):
Jako czujki, ja zastosowałbym czujki mikrofalowe zamiast PIR. Kosztują nieweile więcej, pobór prądu też nie jest znacząco wiekszy. Natomiast reaguja tylko na ruch, niezależnie od temperatury poruszajacego się obiektu. Oraz mogą działać przez cienkie materiały. Można więc schować je tak by były zupełnie niewidoczne.


Niestety już posiadam kilka sztuk PIR więc zmiana chwilowo odpada.


Jarecki napisał(a):
Całość jest zasilana 5V. Dlaczego nie użyć zasilacza na 5V, tylko zasilać 12V i z 12V uzyskiwać przetwornicą PWR 5V?


To jest pierwszy etap schematu ;) Docelowo ma tam być też sterowanie taśm LED na 12V dlatego jest tak ;)


Jarecki napisał(a):
Odnośnie FTDI nie jestem przekonany, czy warto umieszczać go na płytce sterownika. W normalnej eksplatacji sterownika będzie on niewyorzystywany, a do proramowania i diagnostyki użyłbym przejściówki USB/RS232.


Może i masz rację, że będzie nie wykorzystany, ale dałem go po to aby sobie podejść z laptopem i szybko zmienić wsad przez BLS.
Na początku rozważałem użycie wifi, ale aż mi szkoda ładować taki moduł do urządzenia które mam prawię od ręką.


Jarecki napisał(a):
Masz złącze do I2C LCD. Jak rozumiemm ma służyć do diagnostyki.


Tam będzie podpięty LCD 16x2 przez konwerter I2C-LCD który pokaże mi bieżące ustawienia.


Alef2 napisał(a):
Przdały by sie też ze 2 przyciski, by muc zmieniać nastawy.

Przyciski będą na pewno, tylko chwilowo nie wiem ile i w jakiej konfiguracji będą podłączone ;) .


Alef2 napisał(a):
Kolejna sprawa. Masz opisane 3W LED jako obciążenie. Przy tak małym obciążeniu triak może się samoczynnie wyłączać, bo prąd podtrzymania jest zbliżony do prądu pobieranego przez 3W LED. Triak BT138 jest stanowczo za duży do takiego obciążenia. Nie jestem pewny, czy triak będzie poprawnie wyzwalany. Można by spróbowac zasilać 3W LED bezpośrednio z MOC3041.


Tutaj się zbytnio nie wypowiem, gdyż to są moje pierwsze eksperymenty z triakami i 220V.


Alef2 napisał(a):
I jeszcze mi sie skojarzyło, że przydałby się jakiś element foto-czuły, by oświetlenie nie włączało się wtedy, gdy jest jasno.

To u mnie raczej odpada gdyż korytarz nawet w ciągu dnia zbyt jasny nie jest.

_________________
BlueBook II czytam i popijam soczek z kubeczka...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO