Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 14:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 10 paź 2015, o 11:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

JordanH napisał(a):
Działa, ale powiem Wam nie to było powodem (!)
Włożyłem to samo na wytrawiony model i wszystko śmiga, mam 1002 hPa ( no chyba tyle mamy co ?)


Kolego, dalej się chyba nie rozumiemy. Zajrzałeś do tej noty katalogowej? Jest tam oto taki algorytm:
Obrazek

I jedyny taki sposób pomiaru jest poprawny, trzeba wykonać wszystkie cztery czynności po kolei.

Popatrz teraz na te dwie funkcje z biblioteki i szczególnie na zaznaczoną przeze mnie zmienną na czerwono:
Obrazek

Więc zauważ, że podczas obliczenia ciśnienia brana jest pod uwagę temperatura, dlatego funkcję BMP180_gett musisz wcześniej wywołać i to ZA KAŻDYM RAZEM przed wywołaniem funkcji BMP180_getp, jeśli zrobisz to tylko raz to wyniki będą realne tylko przy stałej wartości temperatury otoczenia.

Czy Twoja wartość ciśnienia jest poprawna? Trudno powiedzieć nie znając Twojej lokalizacji, wartość ta jest zależna od wysokości n.p.m i temperatury, w której znajduje się czujnik.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 24 lis 2015, o 22:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 wrz 2015
Posty: 24
Pomógł: 0

Chciałbym zapytac w jaki sposób można prawidłowo wyświetlić temperatury ujemne z zastosowanie bibliotek z tego tematu.

Wszystko jest ok pod warunkiem że temperatury są dodatnie. Uformowanie miejsca wyświetlania tak aby przecinek był zawsze w tym samym miejscu nie stanowi problemu. Gdy pojawiają się temperatury ujemne zaczyna się problem z którym nie umiem sobie poradzić.

Zależy mi aby można wyświetlać temperatury ujemne i dodatnie z zachowaniem przecinka w tym samym miejscu.

Proszę o jakieś sugestie jak to najprościej zrealizować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 24 lis 2015, o 23:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Zakladam ze pracujesz na lcd 2x16 wiec albo przesuniesz wynik o 1 w prawo i zamoas minusa pozostawisz pole puste albo zerkniesz na mojego bloga jak ja sobie poradzilem z wyrownywaniem liczb.

Jezeli sie myle podaj wiecej info czy chodzi ci o terminal czy o wyswietlscz lcd czy 7 segment a moze jeszcze inaczej wyswietlasz wyniki np na www ?

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 25 lis 2015, o 09:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 wrz 2015
Posty: 24
Pomógł: 0

Dokładnie chodziło mi op wyświetlanie temperatury ujemnej bo wyświetlała się tak '-2.-1' ale użyłem funkcji abs() do części ułamkowej i jest OK.

Dzięki za zainteresowanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 21 gru 2015, o 21:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2015
Posty: 449
Pomógł: 3

Witam!

Proszę o sprawdzenie funkcji do wyliczania wysokości n.p.m. na podstawie ciśnienia atmosferycznego. Nie działa. Rzutowanie na float - błąd kompilacji. Rzutowanie na uint16_t - zwraca wynik -21206.
Po-101325Pa (poziom morza), P-99247Pa (u mnie). Spodziewany wynik 250m n.p.m. Wzór z noty katalogowej czujnika BMP180.
Obrazek
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 20 sty 2017, o 20:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 08 sty 2016
Posty: 5
Pomógł: 0

Cześć,
odpaliłem ten czujnik z biblioteką autora tego postu i mam problem ze wskazaniem ciśnienia. Pokazuje mi 359.17hPa zamiast 1025.9 hPa jeśli chodzi o wskazania temperatury to są ok.
Widziałem, że temat złego wskazania był już poruszany... ktoś coś wspominał o wpisywaniu wysokości n.p.m??..
Poniżej funkcja, której używam do odczytu wartości temperatury i ciśnienia, ma Ktoś może jakieś sugestie??
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 19 gru 2018, o 21:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 78
Pomógł: 0

Jakbym chciał mierzyć cnienie dwoma czujnikami na tym samym procu to jak zmodyfikować program ? Czy jet to możliwe/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 19 gru 2018, o 22:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Witam najpierw sprawdź czy możesz zmienić adres któregoś z czujników na magistrali i2c a potem to już tylko kwestia wysyłania odpowiednich poleceń pod odpowiedni adres.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 20 gru 2018, o 15:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 78
Pomógł: 0

po zainicjowaniu BMP180_init(); nic nie wyświetla mi LCD
Jak wyłączę to wyświetla np mam tekst Tak że LCD + biblioteki dobre

Gdzie znajdę bibliotekę I2C Pana Mirka?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 20 gru 2018, o 19:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

w Bluebooku



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 21 gru 2018, o 18:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 78
Pomógł: 0

tonygryps napisał(a):
w Bluebooku

faktycznie ta z Bluebooku działa. hee

Wracając do tematu obsługi 2 czujników to

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

czyi co ? Zmienić adres i zrobić kopię biblioteki na #define drugi_BMP180_ADDR 0xEE



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 21 gru 2018, o 21:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
czyi co ? Zmienić adres i zrobić kopię biblioteki na #define drugi_BMP180_ADDR 0xEE


Ale po co? programowanie to nie kopiuj wklej trzeba wiedzieć co się robi skoro masz bibliotekę z BB to wnioskuję że BB też masz więc przeczytaj o i2c dowiedz się jak działa
tak jak pisałem zobacz czy w twoim czujniku da się zmienić adres bo z tego co ja się orientuje to w tych czujnikach raczej nie można zmienić adresu . Co oznacza że na magistrali i2c może być tylko jeden czujnik. Ale czy to oznacza że nie można mieć 2 czujników można, przecież można zrobić 2 magistrale i2c jedną sprzętową a drugą programową w BB masz obie opisane i są biblioteki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 22 gru 2018, o 17:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 78
Pomógł: 0

W załączniku program obsługujący 2 czujniki Pierwszy po i2C TIW a drugi po i2C soft
Pomiar temperatury działa na dwóch czujnikach.
Są rozbieżności w wskazywanej temperaturze i ciśnieniu Czy aż tka były by rożne czujniki ?
tem to kilka stopni a ciśnienie to też kilka hPa


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 25 gru 2018, o 21:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Zamień miejscami sensory i zobacz czy się problem przeniesie (obstawiam, że tak)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 27 gru 2018, o 10:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 78
Pomógł: 0

po zamianie ne powtarza się problem Wprowadziłem współczynniki korekcji i wskazują tak samo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: BMP180
PostNapisane: 30 gru 2018, o 14:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2014
Posty: 78
Pomógł: 0

Czujnik ciśnienia BMP180 jest barometrem czyi mierzy ciśnienia atmosferyczne. Czy ktoś zna podobny manometr ? Czyli czujnik mierzący nadciśnienie ?
Znalazłem coś takiego Adafruit MPRLS Tylko nie widzę biblioteki ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO