Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 05:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 06:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 77
Pomógł: 0

Może jest ktoś chętny i chciałby aby coś wpadło do kieszeni.

Potrzebuje pomocy w czymś błahym, a nie potrafię sobie z tym poradzić.
chcę zrobić na silniku krokowym, takim z przekładnia mechaniczną który ma oznaczenie Switec X25 woltomierz. A mój kłopot polega na tym aby jego wskazówka nie latała jak szalona tylko płynnie sie przemieszczała z pewnym łagodzeniem dojazdu do pozycji zadanej.

Jak ktoś chętny to poruszę o kontakt.

PS. Proszę Was bardzo, aby bez sprawdzenia nie odsyłać mnie do bibliotek silnika Switec x25, na prawdę część sprawdziłem i wiem jak działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 08:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

Napisz coś konkretniej, czy chodzi o drgania wynikające ze skończonej liczy położeń wskazówki, czy chcesz bezwładność wprowadzić, żeby wolniej jechała?
Może wystarczy dać filtr RC o odpowiedniej stałej czasowej na wejściu przetwornika.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 10:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 77
Pomógł: 0

Bardziej chodzi o to że pomiędzy ustalonymi pozycjami dajmy dla przykładu od 1 do 5 wskazówka zrobi to wręcz zero-jedynkowo. nie ma takiego płynnego przejscia i dojścia do następnej pozycji jak w przypadku takiego klasycznego przetwornika wskazówkowego. Jeśli ktoś pamięta stare woltomierze wskazówkowe to pamieta że tam dośc ładnie wskazówka pracowała (z tym że to wynikało z budowy bo był tzw. tłumik)

Zobacz jak tu przeskakuje, trochę szalenie i za szybko


a ja szukam takiego rozwiązania



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 11:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Przepraszam, że może trochę nie w temacie pytania. Już jakiś czas "kręcę" się wokół silnika krokowego który zastosowałeś i też mam zamiar coś podobnego sobie zbudować. Powiedz mi proszę gdzie kupiłeś taki wskaźnik, czy był gotowy, czy tylko sam silnik kupowałeś a resztę dorabiałeś? Możesz coś więcej na ten temat napisać może kilka zdjęć ze szczegółami?
Z góry dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 12:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 77
Pomógł: 0

Tak ogólnie to takie silniczki sie kupuje osobno. Ja akurat kupiłem na aliexpress-ie. NA razie mam na niem tylko wskazówkę założoną. Te filmiki oczywiście nie pokazują mojego układu. Ja na razie mam podpięty silniczek do płytki testowej Atnela. A te silniczki dość miłe są bo można je podpiąć bezpośrednio do wyprowadzeń uC. tylko ja mam problem z oprogramowaniem. Nie umioem sobie z tym poradzić choć widać po youtubie ludzie sobie z tym świetnie dają radę (niestety nie ja).
Jak mogę Ci jakoś pomóc to pytaj



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 12:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Wydaje mi sie, że to jest programowo zrealizowane..
Czyli np. jeśli odległość od 1 punktu do drugiego jest duża, to dzieli tę odległośc na kilka mniejszych

Nie wiem jak to masz zralizowane, (pprogramowo) zeby wskazówka znalazła się np na numerze (możesz np. podwać kąt w stopnaich),
i funkcja np. taka:
UstawKat(uint16_t stopnie)
i jesli ustawisz UstawKat(180) to ustawi ci strzalke na prosto, ustawKat(0) to ustawi ci na pozycje 0.


I teraz jesli cchesz plynnie od 0 do 180.
To mozesz sobie podzielic to np. na 18 krokow po 10 stopni..
Alb na 180 krokow.... i dac akiegos delaya miedzy kolejnymi krokami ;-)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Nawet obojetnie jak to masz zrealizowane, zakladam ze umeiszs o maly kat podniesc strzalke, to po prostu zrob tak:
1.Podnies strzalke o najmniejszy kat
2.Odczekaj chwilke
3.Znwou podnies
4.odczekaj
5.i tak do zadanej wartosci ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 kwi 2017, o 13:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 77
Pomógł: 0

Ja nawet jestem na 3x100% pewny że rozwiązanie leży w programie.
Ja to zrobiłem jak umiałem, ilość kroków od punktu do punktu, ale jak dokładnie zrobić jak Ty mówisz to jeszcze nie wiem. Tu jest taki problem, jaki zauważyłem że ta odległość na wyhamowanie wskazówki musi się zmienić (nie być stała) bo tak odległości będą małe między poszczególnymi punktami, to wolno będzie reagowało na takie zmiany.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 10:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 sie 2012
Posty: 45
Pomógł: 0

Slawek napisał(a):
Ja nawet jestem na 3x100% pewny że rozwiązanie leży w programie.


To może pokaż co naskrobałeś, wtedy ktoś Ci pomoże :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 12:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Rozwiązaniem jest tu zmienna doganiająca (tak ją sobie zawsze nazywam) czyli dodatkowa zmienna, która pośredniczy między główną wykonawczą, a parametrem zadanym i jest dla jej odczytu ustalone odpowiednie opóźnienie. To opóźnienie to właśnie bezwładność wskazówki. Można to jeszcze rozbudować o zmianę opóźnienia przy końcu doganianej wartości dzięki czemu wskazówka będzie zwalniać przy docelowym miejscu. Gdzieś tu na forum to już opisywałem dokładniej.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 kwi 2017, o 14:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2014
Posty: 339
Pomógł: 10

Dokladnie
Zrobil bym ++ lub -- z pewnym delayem, podazajacym za zadana.
Mozesz w przerwaniu sobie to zrobic.( oby ne delay w przewaniu!):)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 12:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 77
Pomógł: 0

A nie chciałby ktoś pomóc zgodnie z działem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 13:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

W jakim zakresie wartości pracuje zmienna która tym ma sterować?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 kwi 2017, o 13:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 77
Pomógł: 0

Jest to dana z przetwornika więc na początku myślałem że może być 0-1023 choć po chwili namysłu równie dobrze może być 0-255 jako jednobitowa.
Natomiast silnik ma zakres pracy od 0-315 położeń



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 cze 2017, o 18:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Cześć Slawek
Czym zasilasz silnik,jakiś dedykowany sterownik? Kupiłem sobie jeden do testów ale nie bardzo wiem czym to sterować żeby nie spalić. Z danych katalogowych wygląda na to, że maksymalny prąd cewki to 20mA.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 cze 2017, o 19:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 paź 2011
Posty: 77
Pomógł: 0

Ten co ja mam Switec x25 zasilam wprost z uC zasilanego 5v. Pozwala i nawet zaleca datasheet jego. Trochę sie nim bawiłem i nie udało sie spalić pomimo przetrzymania jednego stanu na wyjściu.
Może Tobie cos z niego wyjdzie :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 cze 2017, o 20:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Dzięki za odpowiedź.
Pobawię się trochę, jak coś uda mi się stworzyć godnego zainteresowania dam znać.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 gru 2018, o 18:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 cze 2016
Posty: 186
Pomógł: 7

Slawek napisał(a):
Bardziej chodzi o to że pomiędzy ustalonymi pozycjami dajmy dla przykładu od 1 do 5 wskazówka zrobi to wręcz zero-jedynkowo. nie ma takiego płynnego przejscia i dojścia do następnej pozycji jak w przypadku takiego klasycznego przetwornika wskazówkowego. Jeśli ktoś pamięta stare woltomierze wskazówkowe to pamieta że tam dośc ładnie wskazówka pracowała (z tym że to wynikało z budowy bo był tzw. tłumik)


Tłumik i to zarówno w konstrukcji ustroju, jak również w stałej czasowej L/R. Fabrycznie ustrój jest zabezpieczony zworką założoną na zaciski, co powoduje bardzo silne tłumienie drgań wskazówki. Jak ktoś ma mikroamperomierz wskazówkowy, to radzę sprawdzić, co daje zwarcie zacisków, bardzo pouczające doświadczenie. Oczywiście tłumienie to wystąpi, jeśli podłączymy do źródła o małej rezystancji wewnętrznej, co się trochę mija z celem, jeśli to mikroamperomierz. Można też dać duży kondensator dla uspokojenia wskazówki.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Slawek napisał(a):
Bardziej chodzi o to że pomiędzy ustalonymi pozycjami dajmy dla przykładu od 1 do 5 wskazówka zrobi to wręcz zero-jedynkowo. nie ma takiego płynnego przejscia i dojścia do następnej pozycji jak w przypadku takiego klasycznego przetwornika wskazówkowego. Jeśli ktoś pamięta stare woltomierze wskazówkowe to pamieta że tam dośc ładnie wskazówka pracowała (z tym że to wynikało z budowy bo był tzw. tłumik)


Tłumik i to zarówno w konstrukcji ustroju, jak również w stałej czasowej L/R. Fabrycznie ustrój jest zabezpieczony zworką założoną na zaciski, co powoduje bardzo silne tłumienie drgań wskazówki. Jak ktoś ma mikroamperomierz wskazówkowy, to radzę sprawdzić, co daje zwarcie zacisków, bardzo pouczające doświadczenie. Oczywiście tłumienie to wystąpi, jeśli podłączymy do źródła o małej rezystancji wewnętrznej, co się trochę mija z celem, jeśli to mikroamperomierz. Można też dać duży kondensator dla uspokojenia wskazówki.
A dodam, że chodzi o drgania mechaniczne np w pojeździe, a nie, że sygnał skacze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO