Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:26


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lis 2018, o 21:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2018
Posty: 23
Pomógł: 0

Witam
Jestem dość początkujący... i mam pewien problem, przycisk SW1 załącza przekaźnik (12V) i do uC powinien trafić wtedy sygnał (wyłączenie sterowanie przekaźnika przez uC). Pomyślałem o transoptorze, ale jak to dobrze wykonać i jak prawidłowo skonfigurować port, bo się już w tym pogubiłem, to mi sygnał skacze, to nie ma wcale.
I generalnie czy układ jest w w miare poprawny, ma on pracowac w instalacji samochodowej 12V..., a z tego co czytałem tonie najlepsze środowisko dla AVR, jak sie można jeszcze ewentualnie bronić przed tym? Gdzieć czytałem o układzie nadzorującym pin RESET...


Obrazek

Z góry dzięki ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 06:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Odnośnie podłączania przekaźników (tak nawet bez transoptora) to przede wszystkim zobacz sobie to:

https://mirekk36.blogspot.com/2012/04/p ... cenia.html

bo już na tym etapie masz babola.

A transoptor? W czym problem ? .... z procka sterujesz po prostu diodą transoptora tak samo jak diodą LED ... więc o co tobie chodzi z tym skonfigurowaniem portu ? Hmmm może w tym wypadku zajrzyj tutaj:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/01/av ... stawy.html

Natomiast za transoptorem dajesz układ jaki masz obecnie czyli tranzystor i przekaźnik PLUS zabezpieczenie o którym mowa w pierwszym linku który podałem na górze.

grego napisał(a):
ma on pracowac w instalacji samochodowej 12V..., a z tego co czytałem tonie najlepsze środowisko dla AVR

Tak tak ... zwykle początkujący czytają gdzieś - jakieś bzdury które napisali inni początkujący nie radzący sobie z problemem i zamiast go rozwiązać to rozsiewają takie bzdetki niestety .... Do instalacji samochodowej to nie nadaje się panie - ŻADEN procek jeśli ktoś nie tylko źle zaprojektuje układ z prockiem ale co gorsze jeśli źle zaprojektuje płytkę PCB ... tu leży 99% problemów właśnie początkujących i później się dziwią, że im się coś dziwnego dzieje. Dlatego polecam ci obejrzeć sobie zasady projektowania płytek PCB. Pokazałem to akurat na przykładzie EAGLE ale to nie ważne jakiego programu się używa, dowiesz się właśnie tego co najważniejsze czyli np jak projektować ZASILANIE na PCB, jak umieszczać kondensatory filtrujące i wiele innych rzeczy.

https://atnel.pl/kurs-cadsoft-eagle.html

Kolejnym babolem który robisz to stosowanie stabilizatora liniowego 7805 do instalacji samochodowej ... Jeśli twój cały układ będzie pobierał ze 100mA albo więcej to stabilizator będzie się grzał niczym piec hutniczy ... bez sensu. Lepiej zastosuj przetwornicę. Niekoniecznie musi to być taka przetwornica tzn gotowa:

https://atnel.pl/przetwornice-atb-pwr-3.html

można użyć innego scalaczka i samemu zrobić - np: LM2674 albo LM2675 - gdzie nawet w notach PDF tych scalaków masz wytyczne jak ma wyglądać projekt PCB dla tego scalaka a to ważne.

Jeśli chodzi o kondensator na linii RESET procka to daje się jak już 100nF a nie 10nF ale zdecydowanie polecam go podłączać tak:

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 08:03 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2018
Posty: 23
Pomógł: 0

Ok, poczytam sobie, ale mam wrażenie, że chyba nie do końca się zrozumieliśmy, ja nie chcę sterować przekaźnikiem przez transoptor (póki co), zresztą na to przykładów podłączenia jest sporo, a raczej odwrotnie, załączony przekaźnik ma dać sygnał przez transoptor do uC i tu mam problem.
Diody na przekaźniku nie narysowałem, ale o niej pamiętam ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 08:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to jeśli transoptor w drugą stronę - to też w czym problem ? ;) Diodę transoptora sterujesz napięciem 12V - trzeba odpowiednio obliczyć rezystor dla tej diody. Natomiast kolektor optoizolatora dajesz do procka - no ale jeśli to nie jest transoptor cyfrowy tylko z otwartym kolektorem to podciągasz go do VCC rezystorem 10K i obsługujesz jak najzwyklejszy przycisk

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 08:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

1. Nie masz przy przekaźmikach diod zwrotnych. Spowoduje to w najlepszym przypadku resetowanie procka a w najgorszym uwalisz tranzystory i piny procka.
2. Nie wiem co załączają te przekaźniki ale w sumie najprostsze do zrealizowania jest takie cudo:
Obrazek


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 09:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2018
Posty: 23
Pomógł: 0

Tak, o diodach pamiętam ;). Przekaźniki mają sterować cewkami elektrozaworów jesli oto chodzi. Generalnie zalezy mi na względnej niezawodności, koszty na drugim miejscu i tyczy się to całego układu, więc jeśli są jeszcze jakieś propozycje to chętnie usłyszę ;). Będzie to na dwa przekaźniki, więc dwa osobne transoptory czy jeden jakiś podwójny bo też ponoć takie są?.

Będzie tam tylko jeszcze kilka przycisków.

Póki co dzięki za pomoc ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 10:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Może coś takiego? https://www.tme.eu/pl/Document/c756fc11 ... PC1302.pdf



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 10:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2018
Posty: 23
Pomógł: 0

O czyli jest coś takiego, a jakby to jeszcze uprościć stosując jeden transoptor tylko jego dioda była by zasilana z jednego lub drugiego przekaźnika i jedno wejście do uC. Generalnie chodzi o to by uC wiedział, że został naciśnięty jeden lub drugi przycisk, nie ważne który.

Spróbuje to sobie rozrysować, ale chyba taki sposób jest możliwy bez ryzyka zwarcia ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 11:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

grego napisał(a):
Spróbuje to sobie rozrysować, ale chyba taki sposób jest możliwy bez ryzyka zwarcia ?


Wystarczy zrobić or na dwóch diodach, o tak (schemat na kolanie rysowany na szybko bo nie mam czasu):
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 14:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2018
Posty: 23
Pomógł: 0

Sprytne i proste ;). Myśle, że już coś z tego zrobie, w ten czy inny sposób, dzięki ;)
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie te moje potencjometry, jeden ma służyć jako czujnik położenia, dwa do ustalania wartości granicznych dół, góra gdzie pomiary mają się wyrównać nigdzie nie będą wyświetlane ich wartości itp. i tyle jesli chodzi o pomiar ADC. Ja narysowałem taki układ jak na schemacie, ale spotkałem się z opinią by wywalić wszystkie rezystory i potencjometry podpiąć bezpośrednio pod AREF i do masy, póki co nie spotkałem się z takim podłączeniem... Da się tak? Zalety i wady tego rozwiązania?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 16:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

grego napisał(a):
AREF
pin AREF jest wyprowadzony po to abyś mógł zrobić dwie rzeczy:
1. dołożyć kondensator który ustabilizuje wewnętrzne źrodło napięcia odniesienia.
2. Zmierzyć to napięcie aby wiedzieć dokładnie jaką ma ono wartość.

Podłączanie tam czegokolwiek jest wbrew zaleceniom producenta a tym samym jest błędem w sztuce i może spowodować wadliwe działaanie układu

Cytat z noty Atmela:

Atmel napisał(a):
VREF can also be measured at the AREF pin with a high impedant voltmeter. Note that VREF is a high
impedant source, and only a capacitive load should be connected in a system.


Tak więc jeżeli już chciałbyś zrobić taki myk to zastosuj wzmacniacz operacyjny single supply który ma wejścia i wyjścia rail to rail i zrób z niego wtórnik napięciowy. Wtedy możesz pod jego wyjści podłączyć potencjometry i będziesz miał na nich to samo napięcie co na Vref (+- bład wzmacniacza)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 17:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2018
Posty: 23
Pomógł: 0

Dzięki za wyjaśnienie, raczej zostane przy pierwszej wersji w takim razie, dzięki za pomoc ;)

Edit:
Podłączyłem to tak jak na tym twoim pierwszym schemacie i oczywiście działa to, jednak występuje akurat niezbyt mi pożądany efekt. Mianowice w sytuacji kiedy uC steruje przekaźnikiem przez tranzystor to ten jednocześnie zwiera masę transoptora i w efekcie uC dostaje niepożądany sygnał w tej sytuacji. Powinien go dostać jedynie po naciśnięciu przycisku SW1 , który też załączy przekaźnik. Jest na to jakiś inny sposób? Pewnie najprościej by było dac podwójny przycisk..., ale to mi komplikuje sprawę, bo chciałbym wykorzystać już ten oryginalny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 lis 2018, o 22:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2014
Posty: 33
Pomógł: 2

Możesz to zrobić dwiema metodami programowo i sprzętowo.
W pierwszej opcji to uC steruje przekaźnikiem i wtedy możemy programowo ignorować stan linii z transoptora, tylko wtedy póki przekaźnik jest wysterowany tracimy informację o stanie przycisku.
Ewentualnie dodajesz dwie diody, anody do cewki przekaźnika, katoda jednej do tranzystora, katoda drugiej do przycisku i transoptora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2018, o 08:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 cze 2015
Posty: 15
Pomógł: 0

Witam
jeśli dodatkowo chcesz mieć informacje o ponownym wciśnięci przycisku musisz to zrobić programowo
przyciski podpięty do portu uC i Przekaźnik przez opto też bezpośrednio sterowany z portu uC ,
wtedy możesz zrobić nawet włącz/wyłącz na 1 przycisk i licznik ile razy wciśnięto przycisk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2018, o 10:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 26 paź 2018
Posty: 23
Pomógł: 0

Mi wystarczy jedynie sygnał, że został naciśnięty przycisk i ma się wtedy wyłączyć automatyczna regulacja do ponownego załączenia automatyki będzie osobny przycisk bo skąd kontroler będzie wiedział czy chce jedynie skorygować wysokośc czy załączyć automatykę. Oczywiście najwygodniej by było wszystko dać przez uC i cała ta kombinacja z opto była by zbędna , tylko w razie zwiechy czy wylotu kontrolera w kosmos będzie lipa :D , a tak przyciskami można będzie operować ;). Przynajmniej takie mam założenie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2019, o 08:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 cze 2015
Posty: 15
Pomógł: 0

Możesz spróbować jeszcze tak
tylko trzymanie przycisku aktywuje przekaźnik i dopóki jest wciśnięty jest aktywowany
stan aktywny odczytu przycisku jest 1


Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO