Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 17:49


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 paź 2018, o 19:54 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Dobry wieczór,

zacząłem przygodę z z zestawem ATB i mam pytanie czy można by to trochę zautomatyzować, a mianowicie jak napiszę kolejny program i chciałbym go skompilować i wgrać, to czy za każdym razem muszę tworzyć mfile czy tylko skopiować i zmienić nazwę dla kolejnego projektu?

Działam tak:
- piszę kod źródłowy w: Programmers Notepad [WinAVR], zapisuję;
- tworzę mfile w : MFile [WinAVR];
- itd.

Da się to robić jakoś szybciej? Nie zmieniam mikrokontrolera, jest póki co ten sam.

Poradziłem sobie w ten sposób, że kolejny kod zapisuję w tym samym folderze, co poprzedni i tu już jest makefile i on jest wykorzystywany, trochę bajzel się przy tym robi, więc chyba można ten plik kopiować...

Pozdrawiam

PS Ma ktoś może schematy płytki ATB rev: 1.05a? chciałbym je wydrukować, żeby nie przewijać pdf... Z góry dziękuję.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2018, o 21:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

A o Eclipse słyszałeś? Albo MK Clipse?

Tam makefile sam się generuje, niejako z automatu



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2018, o 21:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 702
Lokalizacja: Zielona Góra
Pomógł: 75

Poczytaj na Mirak blogu (http://mirekk36.blogspot.com) o Eclipse i zapomnij o Notpad + WinAVR, co do schematu ATB1.05a to nie widziałemgo go w jednej całości, ale zapytaj Mirak może Ci udostepni.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
pozdrawiam
phill2k



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2018, o 21:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

danny napisał(a):
A o Eclipse słyszałeś? Albo MK Clipse?


Obiło się o oczy w necie. Eclipsa i Atmel Studio mam nawet zainstalowane, z tym, że to trzeba się zatrzymać, żeby z tym oprogramowanie się zaznajomić... a to przerwa i czas, choć pewnie przyjdzie na moment, że trzaba się będzie przestawić.

danny napisał(a):
Tam makefile sam się generuje, niejako z automatu


Tak, ale trzeba najpierw wypełnić MFile, więc tymczasowo będę korzystał z jednego już utworzonego. Jestem przed trzecim kodem, więc dopiero sprawdzę czy to na pewno działa.

phill2k napisał(a):
...co do schematu ATB1.05a to nie widziałemgo go w jednej całości, ale zapytaj Mirak może Ci udostepni.


Już prosiłem (opisując w szczegółach sytuację) i zostałem odesłany do instrukcji płytki.

Wcześniej było tak, że można było sobie poszczególne "bloki" wydrukować i było to przejrzyste. Tu są schematy z opisem w tej instrukcji, jednak przełączanie i przewijanie tego pdf jest uciążliwe dla mnie. Jest informacja, że schematy są w oddzielnych pdf-ach, ale nie są załączone...

No cóż, poświęcę trochę czasu i ręcznie je wydobędę z instrukcji...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2018, o 21:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Dzięki, zapoznam się.

Pozdrawiam


Jednak coś nie działa. Mam w uC pierwszy program...
Nie działa kopiowanie makefile. Tam są zazwy pierwszego projektu i kolejny już nie da się skompilować.

Już działa... kolejny projekt, plik xxx.c, tytułuję jak pierwszy, a kolejne projekty rozróżniam po nazwach folderów.

W AVR automatycznie nie tworzy makefile. Trzeba ręcznie korzystać z programu MFile, a jest to czasochłonne w przypadku korzystania z tego samego uC (więc znalazłem sposób na zautomatyzowanie tego, opis wyżej).

Wiem, że zapewne dla Was wygląda to karkołomnie, jednak na chwilę obecną chcę się skupić na pisaniu, zrozumieniu kodu i obejrzeniu efektów na płytce.

Potem jak już się oswoję, to przejdę dalej.

Przyznam szczerze, że całkowity laik nie jestem, a trochę brakuję w książce opisów w pewnych momentach co dalej robić i trzeba się rozglądać po necie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2018, o 06:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Ależ sobie pod górkę robisz. Uparłeś się na Makefile a wcale nie musisz go tworzyć /kopiować /używać. Włącz MkClipse'a - możesz z niego ściągnąć toolchaina, który sam się zainstaluje i od razu zacząć przygodę z uC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2018, o 09:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

kosa napisał(a):
z tym, że to trzeba się zatrzymać, żeby z tym oprogramowanie się zaznajomić...
Twoje zachowanie to jak bieganie z pustą taczką, bo nie ma czasu na jej załadowanie. Chwila czasu poświęcona na wdrożenie się w Eclipse (wystarczy jeden wieczór) i masz wszystko załatwione na zawsze (a jak zaczniesz od mkClipse, to wystarczy nawet mniej niż godzina). Więc nie kombinuj i zacznij robić jak cywilizowany człowiek ;).

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2018, o 10:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

..... to po prostu masochizm w najczystszej postaci - no już dawno czegoś takiego nie widziałem. To może kolega wróci do liczydeł drewnianych zamiast mikrokontrolera ?

Obrazek

Moja wypowiedź nie ma na celu wyśmiewania tylko zmobilizowanie się do wzięcia w ręce narzędzi jakie są "DZISIAJ" a nie 100 lat temu

tym bardziej, że masz wyżej podane linki do poradnika wideo który KROK po KROKU prowadzi za rękę "jak to zrobić"

no mega zdziwienie - nie tylko tym wątkiem - bo każdy zaczyna, ale reakcją na podpowiedzi .... niesamowite

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2018, o 21:57 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2012
Posty: 58
Lokalizacja: Oława
Pomógł: 4

mirekk36 napisał(a):
... To może kolega wróci do liczydeł drewnianych zamiast mikrokontrolera ?

Nie skreślałbym bym tak do końca liczydeł ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2018, o 16:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Dziękuję za wypowiedzi.

Napisałem z czym mam problem i w sumie sam znalazłem rozwiązanie, co prawda może nie za piękne, jednak skuteczne (szybsza metoda niż pierwotnie).

Napisałem również dlaczego na razie chce pozostać, co już, powiedzmy, zapoznałem w jakiejś części, oraz że z czasem przeskoczę dalej.

Jednak dalsze wypowiedzi, typu:
- przyjeżdża klient VW do mechanika z usterką np. silnika spalinowego;
- mechanik radzi - kup Pan Mercedesa;
- klient odpowiada, że na razie nie;
- mechanik mu na to, to jak Pan nie chce Mercedesa, to jest Pan zacofany i jeździj Maluchem...

Spodziewałem się trochę innego stylu...

Pozdrawiam


PS
A Pan, Panie Mirku czasu na schematy nie znalazł, a na graficzki w celu wyśmiania kogoś czas Pan ma (oczywiście nie moja sprawa na co Pan ma, a na co nie ma czasu).

Podziwiam styl traktowania swoich klientów! :o



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2018, o 17:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

kosa napisał(a):
A Pan, Panie Mirku czasu na schematy nie znalazł,

jak można nie znaleźć schematów skoro są podane na stronie:

https://atnel.pl/instrukcja-atb-rev-1-05a.html

kosa napisał(a):
a na graficzki w celu wyśmiania kogoś czas Pan ma

Nikogo w tym ciebie nie wyśmiewałem i napisałem to wyraźnie, napisałem jaki jest cel mojej wypowiedzi. Wszyscy w tym wątku zresztą podpowiadali tobie to samo przede mną ... a ty się doczepiasz tylko do mojej wypowiedzi ?

I tak samo jak wyżej zubik pisze - KOMPLETNIE nie rozumiem porównania o mechaniku co radzi kupić mercedesa. To tak jakby trzeba było zapłacić za ECLIPSE i to jeszcze ze 20 tysięcy zł .... wciąż z uporem godnym podziwu brniesz w to samo - sory ale to jest bez sensu.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2018, o 17:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Zapytałeś:
kosa napisał(a):
Da się to robić jakoś szybciej?
I wielu Ci odpowiedziało, a Ty masz pretensje. A prawda jest taka że właśnie Eclipse czy MkClipse zostały stworzone po to by się dało szybciej, bo są to kombajny które automatyzują cały proces kompilacji i przygotowania wsadu z utworzeniem pliku makefile włącznie przy pomocy jednego naciśnięcia "build"
A na pewno nie zostały stworzone po to by marnotrawić czas użytkowników. Fakt, Eclipse wymaga trochę czasu na przygotowanie go do pracy ale MkClipse?
Uwierz mi, mirkowy MkClipse jest prosty do bólu od momentu jego pobrania aż do momentu wgrania programu w nim napisanego do mikrokontrolera. Praktycznie nie wymaga ani instalacji, ani specjalnej konfiguracji, ani też żadnego poznawania bo ma wszystko "na wierzchu". Wystarczy pobrać rozpakować i uruchomić. Jak nie masz toolchaina to nawet szukać nie musisz bo sam potrafi go pobrać i zainstalować. Jest wręcz jak "śrubokręt - bierzesz do ręki i po prostu wkręcasz śrubę" i tyle. Taki właśnie był zamysł Mirka, by dać początkującym proste i dobre narzędzie które nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku ani wiedzy tajemnej by zacząć zabawę z AVR-ami i to zupełnie za darmo!
Jak już rzuciłeś temat z mechaniką to tak jak by ten mechanik próbował naprawiać samochód bez kompletu kluczy odkręcając śruby kombinerkami - dać się da ale ile się trzeba namordować. A mając odpowiednie narzędzia śruby szybciej odkręci i w dodatku ich nie pokiereszuje no i czasu mniej zmarnuje na szarpanie się i mocowanie...
Właśnie dla tego wszyscy Ci tu usilnie próbują wytłumaczyć że sięgnięcie po współczesne zaawansowane narzędzie nie jest stratą czasu a wręcz odwrotnie. Programmers Notepad z pakietu WinAVR to może był dobry ale dawno temu kiedy to nie było innej darmowej alternatywy. Już nie wspomnę o tym że sam pakiet WinAvr ma już nieco nieaktualne "bebechy".



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2018, o 19:26 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
kosa napisał(a):
A Pan, Panie Mirku czasu na schematy nie znalazł,

jak można nie znaleźć schematów skoro są podane na stronie:

https://atnel.pl/instrukcja-atb-rev-1-05a.html



W sprawie schematów dość jasno opisałem. Proszę przeczytać posty, jeśli Pan tego dotychczas nie zrobił, albo przeczytać ze zrozumieniem, jeśli to nie pomoże, to już dajmy sobie spokój.

Sądziłem, że można liczyć na Pana wsparcie w sprawie Pana produktu - myślałem, że Pan to tworzył i się orientuje w temacie.

Co zaś się tyczy MFile [WinAVR], to w książce jest o nim napisane, więc po co pisać a potem wyśmiewać, a dwa, to warto by opisać czego jak użyć, ponieważ przed pierwszym wgraniem wsadu trza buszować po necie i szukać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2018, o 21:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

Nie wytrzymałem.

1. Takie ogólne wrażenie od kiedy przeczytałem pierwszy post - moje osobiste odczucie że to jakaś prowokacja jest
2.
Cytuj:
Co zaś się tyczy MFile [WinAVR], to w książce jest o nim napisane, więc po co pisać a potem wyśmiewać, a dwa, to warto by opisać czego jak użyć, ponieważ przed pierwszym wgraniem wsadu trza buszować po necie i szukać.


To, że gdzieś jest coś wspomniane nie znaczy automatycznie ze coś jest zalecane. Bo w 21 wieku używanie Programmers Notepad to, jak już ktoś zauważył, naprawdę czysty masochizm.

Nie powstała i nigdy nie powstanie książka, która by odpowiedziała wszystkim na wszystkie możliwe pytania. Tymbardziej w dziedzinie elektroniki czy informatyki. Internet to nieoceniony dar, a umiejętność szukania i znajomość angielskiego jest w dzisiejszych czasach konieczna.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2018, o 21:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 21 paź 2018
Posty: 6
Pomógł: 0

Uczepiliście się tego Notepada, a nie to jest wątkiem tematu.
Poza tym nikt Wam ani nie każe pisać w notepadzie ani pisać jeśli nie macie na to czasu, a potem mieć pretensje...

Nie prosiłem o wypowiedzi, kto ich nie chce pisać.

Jeśli ktoś nie zna rozwiązania, to czemu naśmiewa się z kogoś. OK, używacie czegoś tam i jest w porządku - co nie znaczy, że inni muszą.

Moim celem nie są bajery i to moja decyzja czego używam (wyżej napisane, ale to trzeba przeczytać).

Zadałem pytanie, ponieważ potrzebowałem pomocy, nie kazałem pisać nikomu na siłę.
Znalazłem rozwiązanie, opisałem dla potomnych, jak ktoś zna szybsze - w/w programem, to skorzystam.

Póki co będę drewnianymi liczydłami lub kombinerkami działał.

Pozdrawiam

PS W sumie poco książki, jest internet... no właśnie nie do końca!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2018, o 06:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Z tego co kojarzę to pierwsze wydanie BB zawierało info nt. WinAVR (bo innego wtedy nie było) ale w drugim wydaniu była już informacja nt. AVR Toolchaina.
Tak jak pisałem wcześniej - zainteresuj się MkClipsem. Używam go nawet do większych projektów i bardzo sobie chwalę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2018, o 17:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

kosa napisał(a):
Uczepiliście się tego Notepada, a nie to jest wątkiem tematu.
Poza tym nikt Wam ani nie każe pisać w notepadzie ani pisać jeśli nie macie na to czasu, a potem mieć pretensje...
No sory bardzo ale to Ty masz pretensje że dostajesz odpowiedzi nie po Twojej myśli bo na siłę chcesz uzywać archaicznego narzędzia w którym nie da się szybciej bo tak zostało skonstruowane - adekwatnie do czasów w których powstało.
Wątkiem tematu była kwestia czy da się szybciej, padło wiele odpowiedzi że się da ale odpowiednimi narządziami. Chcesz dalej się katować i tracić czas na ręczną zabawę z plikami to już Twoja sprawa tylko że nauka takim trybem to na pewno szybsza nie będzie już nie wspomnę o wygodzie.
Co do schematu zestawu ATB, to co za problem wydrukować schemat z instrukcji w pdf?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO