Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 05:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 wrz 2018, o 18:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Z powodu zużycia akumulatora w maszynce do strzyżenia wymieniłem go, by odratować sprawną maszynkę.
Oryginalny akumulator 14500 750mAh 3,6V wymieniłem na 2 szt. (na płytce są 2 miejsca na nie wraz z otworami na blaszki do lutowania) nowych i identycznych 14500 800mAh 3,7V (równoległe połączenie).
Niestety po wymianie maszynka działa jedynie przy podłączonym zasilaczu 5V. Naładowane akumulatorki pokazują ok. 4,23V (czy to nie za dużo?). Bez zasilacza nie ma napięcia na silniku, a przy podłączonym zasilaczu miernik pokazuje ok. 4V.
Co może być problemem? Coś z akumulatorkami? A może nie powinienem dawać drugiego akumulatorka?
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2018, o 19:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

A gniazdko nie ma dodatkowego styku do załączania zasilania z aku jak jest bez podłączonej wtyczki zasilacza? Może tam jest problem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2018, o 19:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Jakie gniazdko? Tam, gdzie wchodzi wtyczka z zasilacza?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2018, o 19:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Tak



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 wrz 2018, o 19:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Z gniazdka idą tylko 2 przewody, więc raczej to nie to. Po włożeniu wtyczki bez podłączenia zasilania sieciowego też nie działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2018, o 07:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Akumulatory na pewno dobrze wlutowałeś - w sensie biegunowość? Co prawda zdjęcie jest słabej jakości i nie wstawiłeś drugiej strony płytki ale z tego co widzę to tam jest tylko układ ładowarki i zabezpieczenia akumulatorów. A samo załączenie ładowarki jest mechaniczne poprzez zwarcie dużych padów po środku płytki.
Jeśli dobrze wlutowałeś to może uszkodzony jest układ zabezpieczenia akumulatora (sekcja przy podłączeniu silnika - układ w obudowie SOT6 to pewnie jakiś kontroler, a dwa scalaczki poniżej to dedykowane mosfety) ...

Na starym akumulatorze maszynka nie działała już wogule czy po prostu akumulator krótko trzymał?

radek04 napisał(a):
A może nie powinienem dawać drugiego akumulatorka?
Takie rozwiązania się stosuje i nie stanowi to żadnego problemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 wrz 2018, o 21:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Maszynka jest kolegi. Teraz dopiero mi powiedział, że przestała działać nagle, prawdopodobnie "dostała wody". Czyli problem leży raczej gdzie indziej.

Czym mogę przeczyścić układ? Gdzie szukać problemu?



Ostatnio edytowano 3 wrz 2018, o 09:15 przez radek04, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 wrz 2018, o 09:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

No to problem leży w samym układzie zabezpieczenia aku, albo mosfety albo układzik nadzorujący (ten SOP6).
Sprawdź czy mosfety są właściwie polaryzowane i czy się otwierają.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2018, o 07:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Z drugiej strony płytki nic nie ma. Te 2 układy oznaczone jako A1870 B 534, tak? Jak sprawdzić ich polaryzację? Zwykły miernik wystarczy? Coś nie mogę znaleźć noty katalogowej od nich.
Mogę czymś przeczyścić płytkę, by usunąć ewentualne zwarcia powstałe wskutek kontaktu z wodą?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2018, o 18:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1021
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

radek04 napisał(a):
Coś nie mogę znaleźć noty katalogowej od nich.
Może tu: [url]http://www.datasheet.hk/download.php?id=2058745&pdfid=31FE97AFF68E57D01B98BC741AE1A3E6&file=0530\pa1870b-15_8220082.pdf[/url]
radek04 napisał(a):
Zwykły miernik wystarczy?
Wystarczy zwykły miernik na pomiar napięcia.
Generalnie te dwa scalaki to są podwójne mosfety - zastosowano dwa prawdopodobnie dla zwiększenia wydajności prądowej.
Od układu sterowania dochodzą Ci dwa sygnały - jeden służy do załączania jednego mosfeta (wsumie to dwóch w tym przypadku) do ładowania, drugi sygnał to załączanie drugiej pary mosfetów przy pobieraniu prądu z aku. Na bramce powinno być min 1,5V względem źródła danej pary tranzystorów, wówczas rezystancja dren-źródło maleje do bardzo małych wartości poniżej ohma.
Najprościej to przy odłączonym zasilaczu zmierzyć jakie są napięcia które dochodzą do bramek mosfetów względem ujemnego bieguna aku. Jeśli będzie min 1,5V na jednym z sygnałów dochodzących od układu nadzorczego to mosfety powinny się otworzyć i pomiędzy dodatnim biegunem aku a okrągłym padem po prawej stronie mosfetów powinno być napięcie nieco powyżej 4V pod warunkiem że akumulatory są naładowane. Jeśli napięcie na akumulatorach jest poniżej 2,4V (zazwyczaj) to układ nie wysteruje mosfetów i nie pozwoli pobrać prądu z aku. Natomiast po podłączeniu zasilacza, względem minusa zasilacza powinno się pojawić napięcia na drugim sygnale od układu nadzorującego które wysteruje drugą parę mosfetów tak by przepływał prąd ładujący aku.

radek04 napisał(a):
Mogę czymś przeczyścić płytkę, by usunąć ewentualne zwarcia powstałe wskutek kontaktu z wodą?
Najlepiej alkoholem izopropylowym, ewentualnie preparatami dedykowanymi do czyszczenia PCB.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2018, o 21:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2017
Posty: 156
Pomógł: 0

Dziękuję za szczegółowy opis.
Wszystko pomierzyłem i napięcia się zgadzają. Włączyłem maszynkę i... działa. Cudowne ozdrowienie :) Może gdzieś było zwarcie, które usunąłem mniej lub bardziej przypadkiem, ale maszynka pracuje, jak należy.
Jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 wrz 2018, o 22:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Wyczyść dokładnie płytkę alkoholem. Powiem więcej ja bym odlutował tranzystory i układ kontrolera i wtedy wymył. Maszynka zaczęła działać bo woda wyschła ale ścieżki po czasie mogą się utlenić jak został jakiś osad pod układami.
pozdrawiam

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO