Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 15:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lip 2018, o 21:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Panowie mam taki wydawało by się błahy problem.Chcę zbudować prosty tester do sprawdzania przycisków w rączce od spawarki
:oops: :mrgreen: aż sam się śmieję z siebie że nie mogę sobie z tym poradzić mam taki układ jak powyżej na obrazku i tylko 3 dojścia do wykonania pomiaru.
Jak zrealizować na nim identyfikację wciśnięcia konkretnego przycisku z pomiarem R widocznych tam rezystorów?
Dodam że urządzenie z takim układem jest zastosowane w spawarce i ona jakoś to identyfikuje więc jest to możliwe... oczywiście zapewne na ADC ale...

Obrazek


Na zdjęciu poniżej nie sugerujcie się że są 4 przycziski bo tak naprawdę te przycisku są ze sobą równolegle
Obrazek
jak tutaj:
Obrazek

Schemat 1 uważam za najważniejszy bo to te 3 wyprowadzenia szary żółty i różowy łączą się do gniazda podajnika od drutu spawalniczego który rozpoznaje który przycisk jest wciśnięty . Przycisk podłączony do (biały biały) jest to główny przycisk którym się spawa a te na płytce służą do regulacji prądu w górę i na dół.

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lip 2018, o 22:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Zależy czy te przyciski do sprawdzania odłączasz czy nie jak odłączasz to ja to widzę tak potrzebny zasilasz z napięciami symetrycznymi
zasilasz punkt 2 źródłem prądowym dodatniego napięcia a 3 źródłem prądowym ujemnego napięcia 1 jeden łączysz do masy układu
mierzysz napięcie między 2 i 3, 3 i 1, i 2 i 1 i gotowe



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2018, o 09:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Rozumiem, że chcesz sprawdzać poza spawarką?
Mam taki (głupi) pomysł: 2 LEDy i dodatkowy przełącznik.
Na 1 podłączasz zasilanie (5V?)
Na 2 podłączasz (przez rezystor) LED do GND.
Na 3 podłączasz (przez rezystor) LED do GND. I dodatkowo, przez przełącznik, zasilanie.
I tak:
Jeżeli wciśniesz górny lewy przycisk - zapali się LED podłączona do 2.
Jeżeli wciśniesz dolny lewy, zapali się LED przy 3.
Jeżeli przełączysz przełącznik, żeby zamiast LEDa na 3 było zasilanie i wciśniesz prawy przycisk, zapali się LED przy 2.

Łatwiej nie potrafię :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2018, o 09:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Marhef napisał(a):
Rozumiem, że chcesz sprawdzać poza spawarką?

Tak po za spawarką i chcę to zbudować na LCD 2x16


Marhef napisał(a):
Mam taki (głupi) pomysł: 2 LEDy i dodatkowy przełącznik.
Na 1 podłączasz zasilanie (5V?)
Na 2 podłączasz (przez rezystor) LED do GND.
Na 3 podłączasz (przez rezystor) LED do GND. I dodatkowo, przez przełącznik, zasilanie.
I tak:
Jeżeli wciśniesz górny lewy przycisk - zapali się LED podłączona do 2.
Jeżeli wciśniesz dolny lewy, zapali się LED przy 3.
Jeżeli przełączysz przełącznik, żeby zamiast LEDa na 3 było zasilanie i wciśniesz prawy przycisk, zapali się LED przy 2.

Na taki pomysł już ktoś wpadł i jest to nawet na wasztacie w którym pracuję ale ja sobie wymyśliłem że zrobię lepsze bo z pomiarem rezystancji tych 2 rezystorów ;)


Marhef napisał(a):
Łatwiej nie potrafię :-)

Nie ty jeden :lol: bo już oprócz tego forum jeszcze w 2 miejscach się głowią i nie wiedzą jak to zrobić :lol:
Sam bym tutaj raczej nie pytał gdybym wiedział. Po prostu komplikuje mi sprawę ten 3 włącznik (a jest ważny bo od samego załączania spawania) on znajduje się w "spuście" rączki i jest podłączony do tej płytki ,jest tam na schemacie co rysowałem ręcznie. i on zwiera nam te 2 rezystory. Gdybym go tam nie miał to bym sprawdził te 2 na ADCe i po problemie :) A Tu bezczelnie pojawił się ten 3 co zwiera te rezystory

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2018, o 12:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

tonygryps napisał(a):
Zależy czy te przyciski do sprawdzania odłączasz czy nie

CO przez to rozumiesz ? Nie ja chcę się podpiąć do samej wtyczki nie rozbierając urządzenia a żeby dokonać pomiaru tych 3 kEYi mam możliwość podpiąć się tylko tymi 3 przewodami


tonygryps napisał(a):
jak odłączasz to ja to widzę tak potrzebny zasilasz z napięciami symetrycznymi
zasilasz punkt 2 źródłem prądowym dodatniego napięcia a 3 źródłem prądowym ujemnego napięcia 1 jeden łączysz do masy układu
mierzysz napięcie między 2 i 3, 3 i 1, i 2 i 1 i gotowe

Pojawiały się w mojej głowie takie koncepcje i chyba było by to nie głupie wyobrażam sobie to tak na schemacie na razie bez rezystorów w dzielniku napięć
Obrazek

Czy o tym myślałeś ?

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2018, o 12:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Obrazek
Pomiar w 3 krokach:
1 - "Dowolny pin" jako wyjście w stanie wysokim, pomiar ADC1
2 - "Dowolny pin" jako wyjście w stanie wysokim, pomiar ADC2
3 - "Dowolny pin" jako wejście w HiZ, pin ADC1 jako wyjście w stanie wysokim, pin ADC2 jako wejście w stanie HiZ i test stanu.

Jeśli rezystory przy przyciskach mają różne wartości, da się programowo odróżnić przypadek wciśnięcia kilku przycisków na raz.



Ostatnio edytowano 7 lip 2018, o 13:13 przez xentis, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2018, o 13:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

Punkt 1 do masy. Punkty 2 i 3 podłączasz do wejść przetwornika i jednocześnie podajesz na nie poprzez znane rezystory napięcie np. 5V.
Jak wciśniesz k1 to masz dzielnik znany rezystor i ten przy k1 - odczytujesz stan przetwornika i wyliczasz.
Jak wciśniesz k2 to masz dzielnik znany rezystor (ten drugi) i ten przy k2 - odczytujesz stan przetwornika i wyliczasz.

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2018, o 13:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

xentis napisał(a):
Obrazek
Pomiar w 3 krokach:
1 - "Dowolny pin" jako wyjście w stanie wysokim, pomiar ADC1
2 - "Dowolny pin" jako wyjście w stanie wysokim, pomiar ADC2
4 - "Dowolny pin" jako wejście w HiZ, pin ADC1 jako wyjście w stanie wysokim, pin ADC2 jako wejście w stanie HiZ i test stanu.

Jeśli rezystory przy przyciskach mają różne wartości, da się programowo odróżnić przypadek wciśnięcia kilku przycisków na raz.


No dobra ale co jak wcisnę 3 przycisk (bez rezystora) przecież wtedy nie zmierzę żadnego napięcia :?:

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 lip 2018, o 13:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

A co masz w trzecim pomiarze (tu wkradł się błąd bo podpunkt jest nr 4, a miał być 3). Zasilanie od lewej jest wyłączone, podane natomiast od góry, a na dole pin jako wejście zwarte do masy rezystorem i jeśli przycisk 3 wciśnięty będzie stan wysoki, jeżeli nie to będzie niski. No chyba że dodatkowo chcesz mierzyć rezystancję styków switcha...
A jeśli chodzi o jednoczesne wciśnięcie przycisku 3 z jednym z pozostałych to nadal zmierzysz napięcie tyle że będzie się ono różnić bo wciśnięty przycisk trzy podłączy równolegle drugi rezystor do masy (będą wtedy dwa rezystory do masy ten przy ADC1 i poprzez przycisk 3 ten przy ADC2)
A znając wartości rezystorów można sobie stablicować wyniki pomiarów dla wszystkich przypadków wciśnięcia kombinacji przycisków, wówczas rozróżnisz nawet 3 wciśnięte równocześnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2018, o 07:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

A jakby na 1 podać na stale stan wysoki wtedy na 2 lub 3 będzie stan wysoki po wciśnięciu przycisku.
Zeby odczytać trzeci przycisk podasz na 2 stan wysoki, a odczytasz na 3.
Zrobić procedurke która co kilka milisekund będzie zmieniać konfiguracje i odczytywać stan pinów. Nie wiem czy nic sie nie stanie jak na 2 bedzie stan wysoki a wciśnięty będzie przycisk z rezystorem. Ale chyba rezystor zabezpieczy port.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2018, o 13:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Cześć,
Ja bym raczej do testowania tego układu zastosowałbym multiplexowanie.
podaję 1 na różowy i sprawdzam stany na szarym i żółtym,
podaję 1 na żółty i sprawdzam stany na różowym i szarym. :)
można odczytać wszystkie kombinacje włączników.(coś jak w klawiaturze matrycowej). ;)
Oczywiście nie zapominając o przestawianiu cyklicznie poza 1 i 0, także piny wyjścia - wejścia. (jedno wyjście,dwa wejścia)

pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2018, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Daro69 napisał(a):
Cześć,
Ja bym raczej do testowania tego układu zastosowałbym multiplexowanie.
podaję 1 na różowy i sprawdzam stany na szarym i żółtym,
podaję 1 na żółty i sprawdzam stany na różowym i szarym. :)
można odczytać wszystkie kombinacje włączników.(coś jak w klawiaturze matrycowej). ;)
Oczywiście nie zapominając o przestawianiu cyklicznie poza 1 i 0, także piny wyjścia - wejścia. (jedno wyjście,dwa wejścia)

pozdrawiam.


Czyli musiałbym do tego zastosować 6 pinów Mc ?

3 po których "latała" by jedynka pozostałe 3 zaś wykonują odczyt

Dobrze myślę ?

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2018, o 14:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

hmm...
mialem na myśli 3 piny:
ustawiam 1 na różowym(wyjście) i odczytuję żółty(wejście)"K3,4" , oraz szary(wejście)"K1,2".
ustawiam 1 na żółty(wyjście) i odczytuję różowy(wejście) "K3,4"oraz szary(wejście)"K_DORYSOWANY OBOK".
ustawiam 1 na szary(wyjście) i odczytuję różowy(wejście) "K1,2" oraz żółty(wejście) "K_DORYSOWANY OBOK".
ale jest jedno ale. :roll: nie odczytamy dwóch klawiszy wciśniętych jednocześnie bo za symulują stan wysoki na trzecim switchu. :?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2018, o 14:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Daro69 napisał(a):
hmm...
mialem na myśli 3 piny:
ustawiam 1 na różowym(wyjście) i odczytuję żółty(wejście)"K3,4" , oraz szary(wejście)"K1,2".
ustawiam 1 na żółty(wyjście) i odczytuję różowy(wejście) "K3,4"oraz szary(wejście)"K_DORYSOWANY OBOK".
ustawiam 1 na szary(wyjście) i odczytuję różowy(wejście) "K1,2" oraz żółty(wejście) "K_DORYSOWANY OBOK".
ale jest jedno ale. :roll: nie odczytamy dwóch klawiszy wciśniętych jednocześnie bo za symulują stan wysoki na trzecim switchu. :?

no właśnie :lol: ten system połączenia tych przycisków eh... a jeszcze trzeba właśnie wziąść pod uwagę to czy takie przyciski nie są przypadkiem zwarte :? bo pracuje to w pyle metalicznym który jak sam się przekonałem nieźle daje do wiwatu urządzeniom tam pracującym (czasami na spawarkach wyskakują błędy np "Err" :evil: i wyobraź sobie że wystarczy ją rozebrać przedmuchać powietrzem i jak nowa :lol: dlatego są tam regularne co roczne przeglądy półautomatów spawalniczych :) (moja nowa praca ;) ) od kwietnia

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2018, o 15:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

tak w skrócie dla różowego wyjscia, potem analogicznie dla szarego i zółtego...
rezystory od pinow do masy, lub odwrotna logika z wewnętrznym podciągnięciem do vcc.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

...
albo jakoś w tę stronę zakładając kolejne trzy najmłodsze piny.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

może tak jakoś. :roll: a może jeszcze inaczej. :?
np. czytając stan niski i podając go jako sygnał i użyć pull_up. mniej operacji w kodzie będzie ? hmm.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2018, o 19:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

tak sobie myślę,
może podaj model konkretnej spawarki, to łatwiej będzie dojść jakie jest to oryginalnie rozwiązane.
bo szperam w necie na oślep i nic nie widzę. :mrgreen:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lip 2018, o 19:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

FRONIUS VR 5000 ;czasami VR4000;TPS5000 wiele tego .... i rodzai i modeli i typów... 8-)
no w końcu co się dziwić jak na całym zakładzie jest tego około 300 sztuk 8-) i kolesie mi gdzie indziej pisali pisali żebym sobie miernikiem mierzył te rezystory no tak.... no na pewno byłaby to przyjemna praca :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=D9LmeN22Q8g
o tutaj nawet identyczny model często spotykany w tej firmie ;)

w 31 sekundzie pod czerwonym pokrętłem widać taką zapinkę srebrną co ciekawe w tym przypadku akurat nic tam nie jest podłączone ale to właśnie tam jest podłączona ta wtyczka która się łączy z przyciskami przy rączce
tak wygląda rozebrana rączka i widoczna tam płytka:
Obrazek

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 mar 2021, o 22:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Panowie jestem na etapie projektowania płytki do tego co było tutaj poruszone chętnie posłucham waszych rad ale tutaj:
https://forum.atnel.pl/topic23675.html

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO