Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 11:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 cze 2018, o 11:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

Witam!

Jeszcze raz ja :D tym razem nie załatam wad schematu metodami programowanymi.

Zbudowałem kontroler do e-bike na dosyć znaczną moc. W układzie mocy płyną napięcia sięgające 55v i prądy nawet powyżej 25A.

Silnik jest sterowany blokowo, prostokątnie. Jest trójfazowy, a kroki są ustawiane na podstawie odczytu z czujnków halla.

Układ jest sterowany za pomocą dwóch mikrokotrnolerów(2x ATmega 328P). Jeden z nich, nazwijmy go STEROWNIK zajmuje się pomiarem napięć, prądów, prędkości, obsługą wyświetlacza, zabezpieczeniami, odczytem rollgazu oraz wysyłaniem sygnału do drugiego miktrokontrolera, który nazwę ESC(Engine speed controller). Ten zaś zajmuje się wyłącznie odbiorem sygnału od STEROWNIKA, ustawieniem odpowiedniego PWM, włączeniem/wyłączeniem KERS, odczytem z czujników halla w silniku, oraz samymi komutacjami.

Zaprogramowałem również prędkościomierz, oczywiście obsługiwany poprzez STEROWNIK- bo przy nim mamy wyświetlacz. Ale przerwania do prędkościomierza generuje ESC przy pomocy jednego z 6 kroków pracy silnika.

Dodam też, że cały kontroler pracuje nieźle. Silnik osiąga nominalną moc oraz obroty. Oczywiście wszystko też pod obciążeniem pow 25A.

Problem dotyczy samego prędkościomierza, oraz sporadycznych "przycięć" silnika których nie czuć podczas jazdy, ale wyraźnie słychać(silnik jest w piaście a szprychy są dość sprężyste).

Wszystko jest dobrze, kiedy silnik pracuje bez obciążenia. Wtedy prędkościomierz działa świetnie, a przycięcia nie występują.

Prędkościomierz działa dobrze również wtedy, kiedy się jedzie bez odkręconej manetki gazu(wyłączony silnik).

Wariuje natomiast, kiedy się przyspiesza. Vmax roweru nie przekracza 39kmh, a podczas przyspieszania licznik potrafi pokazać prawie setkę.

Gorzej jest, kiedy hamuje regeneracyjnie. Wtedy prędkości są już 3 cyfrowe(np 600kmh).


Oznacza to, że zasilanie strasznie sieje, a odczyty z czujnika przypominają bardziej trawę niż schody.

Podczas normalnej pracy PWM działa z częstotliwościa 488Hz. Podczas hamowania z KERS przełącza się na 3.9KHz.

Oba mikrokontrolery mają po elektrolicie jamicon 100uF 16V, oraz ceramiku smd 100nF przy samych nóżkach.
Zasilane są poprzez dwupoziomowy zasilacz liniowy LM317(do 14.2V), a następnie jakiś 5V low dropout(1A). W zasilaczu też mamy elektrolit 100uF, 100V na wejściu, 100nF na wyjściu 14.2V, oraz 100nF na wyjściu 5V(ceramiki).

Na każdej fazie są dwa tranzystory kluczujące IRFB3306, z towarzyszącymi im diodami SR2100 po jednej na każdy tranzystor(szybkie jak jasny ch*j, bo mosfety do 60V nie strzelają przy obciążeniu indukcyjnym pod napięciem 55V), oraz po elektrolicie 100uF 100V na każdą z faz, przy samych tranzystorach.

Półmostki sterowane są driverami IR2184. Drivery te z kolei są sterowane syngałem PWM z ESC, z filtrem RC low pass(1k, 100nF).

Pomiar z czujników halla odbywa się za pomocą ADC(1MHz- niska dokładność, bardzo szybki odczyt, ale na zalecanym zakresie też śmigało). Nie użyłem do tego rejestrów PIN, żeby mieć kontrolę nad progiem. Tutaj przy odczycie 0 nie mamy całkiem 0V, gdyż...

...odczyt z czujników również jest filtrowany(RC low pass, 5k, 100n), a czujniki są podciągnięte pull-up(10k) do 5V. Więc robi nam się tutaj dzielnik napięcia.

Zasilanie ADC jak w notce, 10uH od VCC, i 100n do masy. V ref podciągnięte do Vcc.

Niestety przewód z silnika do kontrolera ma ok 80cm.

Nie wiem, jak zapanować nad tymi zakłóceniami odczytu z halli...

Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to założenie "koralika" ferrytowego na przewody od czujników, ale nie wiem czy mi to nie przesunie odczytów z czujników, niszcząc synchronizację. A nie chcę niepotrzebnie rozklejać wtyczki. Z drugiej strony trawa musi być tak konkretna, że nie wiem czy taka pierdoła ma prawo pomóc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2018, o 13:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Przede wszystkim wstaw schematy, bo jeden obraz wart 1000 słów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2018, o 04:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

Musicie mi wybaczyć jakość, póki co mam tylko takie robocze schematy.

Sterownik :

Obrazek

Esc;


Obrazek

Polmostek(jedna faza)
Obrazek

Halle
Obrazek

Zasilacz

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2018, o 14:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2013
Posty: 296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 47

W pierwszym kroku oddzieliłbym zasilanie kontrolerów od zasilania silników (osobny akumulatorek i bym nie żałował elektrolitów),
i sprawdził efekty.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2018, o 15:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

To obejście problemy, a nie rozwiązanie. Nie chcę mieć kolejnego aku do ładowania ;p
Może na początek dodam więcej elektrolitów do zasilacza.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2018, o 17:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2013
Posty: 296
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 47

To ma być tylko pierwsza próba lokalizacji problemu. W zależności od efektu, będą/nie będą dalsze działania.
Skąd wiesz czy to sieje zasilanie, błędny reset, czy zakłócenia na wejściach czujników, czy jeszcze coś innego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2018, o 18:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

krish napisał(a):
To ma być tylko pierwsza próba lokalizacji problemu. W zależności od efektu, będą/nie będą dalsze działania.
Skąd wiesz czy to sieje zasilanie, błędny reset, czy zakłócenia na wejściach czujników, czy jeszcze coś innego?


Hm, w sumie nie wiem. Okej, zacznę od tego. Chociaż reset bym raczej wykluczył, bo oba uC są zasilanie tak samo, a sterownik się nie resetuje(gdyby to robił, widziałbym splash screen po starcie)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2018, o 18:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Bart92 napisał(a):
Zasilanie ADC jak w notce, 10uH od VCC, i 100n do masy. V ref podciągnięte do Vcc.
A gdzie Ty w nocie wyczytałeś by Vref podpinać do Vcc?!
Może obejrzyj sobie serię mirkowych poradników https://www.youtube.com/watch?v=tlkCOv1Ixt0&list=PLtXXWLsA5QNi_R9uDXpHRpo5hRnig_f23



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2018, o 22:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

xentis napisał(a):
Bart92 napisał(a):
Zasilanie ADC jak w notce, 10uH od VCC, i 100n do masy. V ref podciągnięte do Vcc.
A gdzie Ty w nocie wyczytałeś by Vref podpinać do Vcc?!
Może obejrzyj sobie serię mirkowych poradników https://www.youtube.com/watch?v=tlkCOv1Ixt0&list=PLtXXWLsA5QNi_R9uDXpHRpo5hRnig_f23

Nigdzie. Po prostu chcę, żeby napięciem odniesienia dla ADC było 5V. Jeszcze w atmega 8 używałem tego wewnętrznego, bo miało sensowne 2.56V. A tutaj jest jakieś 1.1...

I wolę konkretną poradę, niż oglądanie 10 filmików po 30 minut(z czego 1/3 wiem, a pozostałe 2/3 nie są mi tutaj potrzebne), żeby znaleźć jedną informację



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2018, o 06:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Konkretna porada to taka, że Aref nigdy nie podpina się do Vcc. Pin Aref podpinasz przez 100nF do masy a to czy napięciem odniesienia będzie Vcc czy 1,1V wybierasz programowo.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2018, o 09:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

mczarny napisał(a):
Konkretna porada to taka, że Aref nigdy nie podpina się do Vcc. Pin Aref podpinasz przez 100nF do masy a to czy napięciem odniesienia będzie Vcc czy 1,1V wybierasz programowo.

Dzięki! Już biorę się za testy :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2018, o 10:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Tutaj masz rejestr gdzie to ustawiasz
Obrazek
Spróbuj również napięcia odniesienia 1,1V - bardzo fajnie się pracuje na tym napieciu


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2018, o 13:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Bart92 napisał(a):
I wolę konkretną poradę, niż oglądanie 10 filmików po 30 minut
Widzisz, wolisz konkretną poradę, a to traktowanie sprawy "po łepkach". Jak byś obejrzał poradniki dowiedziałbyś się nie tylko, że nie podłączamy Vref do Vcc, nie tylko że przy wyborze Vcc po ustwieniu wartości referencyjnej na Vcc procek sam tam poda napięcie Vcc i że trzeba wówczas podłączyć kondka od Vref do masy (co zresztą widać w nocie, nawet na screenie wrzuconym przez kolegę "mczarny"), ale dowiedziałbyś się również dla czego twoim zdaniem kocie 1,1V jest dużo lepsze od Vcc, ba nawet lepsze od 2,56V. Lepiej jest dobrze zrozumieć temat niż ślepo słuchać "konkretnych" porad, a takie nijak nie będą do końca konkretne bo układ masz Ty, testujesz i badasz również Ty a tu na forum opisujesz tylko swoje spostrzeżenia - niekoniecznie właściwe i przez odbiorców niekoniecznie właściwie zrozumiane.
Ale ok, Ty wolisz konkretną poradę która w niewielkim stopniu pomoże na skaczące ADC... No cóż, Twój wybór.
Poza tym Tobie nie chce się oglądać paru poradników na które Mirek kiedyś poświęcił masę czasu, ale już od forumowiczów żądasz by oni poświęcili swój czas by napisać Ci konkretną odpowiedź!? :shock: ... normalnie ręce opadają. :(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2018, o 00:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

Zwyczajnie nie lubię filmów Pana Mirka. A jeżeli to ma nie pomóc na skaczące ADC, po co udzielasz porady(nie podpinać V ref do vcc) skoro ma nie pomóc?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2018, o 09:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Kolego bart92
Dziękuję Ci za pochwałę, ale uwierz mi masz złe podejście do problemu.
Gdybyś obejrzał poradniki (warto się przemóc nawet jak się nie lubi autora)wiedziałbyś, że napięcie odniesienia 1,1V jest dużo lepsze niż Vcc. Dodawanie baterii elektrolitów niewiele tu pomoże - ba może nawet zaszkodzić. Poczytaj też proszę o prawidłowej filtracji napięcia zasilania procesora a gwarantuję Ci, że problemy które opisujesz znikną i sam będziesz się z tego śmiał ;) .
Udanych eksperymentów.

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2018, o 10:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Bart92 napisał(a):
po co udzielasz porady(nie podpinać V ref do vcc) skoro ma nie pomóc?
Ponieważ sam fakt że tak robisz świadczy o niewiedzy w temacie, a jak sam zauważysz na początku nic nie napisałem żeby nie podpinać Vref do Vcc tylko zapytałem gdzie wyczytałeś takie sugestie i zaproponowałem lekturę tematu. Właśnie dla tego nie udzielałem "konkretnych" Twoim zdaniem porad bo problemów w temacie masz więcej niż to podłączenie Vref - które tak naprawdę nie powoduje żadnych anomalii w działaniu (no może poza brakiem kondka od Vref do masy, i praktycznie pominięcie filtra LC - bo przecież Vref podłączyłeś przed tym filtrem tak więc dławik 10uH został zwarty). Zamiast narzekać na niekonkretne porady w szczątkowych kwestiach obejrzał byś poradniki i zrozumiał temat całościowo. Ale jak nie lubisz poradników no to jak już pisałem, Twój wybór.

Bart92 napisał(a):
Zwyczajnie nie lubię filmów Pana Mirka.
No i faktycznie, po Twoim nicku miałem wywróżyć że nie lubisz poradników Mirka, ale piszesz na forum które On sam założył...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2018, o 16:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

A to wewnetrzne napięcie referencyjne nie będzie skakać?

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

mczarny napisał(a):
Kolego bart92
Dziękuję Ci za pochwałę, ale uwierz mi masz złe podejście do problemu.
Gdybyś obejrzał poradniki (warto się przemóc nawet jak się nie lubi autora)wiedziałbyś, że napięcie odniesienia 1,1V jest dużo lepsze niż Vcc. Dodawanie baterii elektrolitów niewiele tu pomoże - ba może nawet zaszkodzić. Poczytaj też proszę o prawidłowej filtracji napięcia zasilania procesora a gwarantuję Ci, że problemy które opisujesz znikną i sam będziesz się z tego śmiał ;) .
Udanych eksperymentów.



Napięcie zasilania akurat jest filtrowane najlepiej, jak to możliwe. Dobrymi elekteolitami i ceramikami o odpowiedniej pojemności. Nawet zasilacz dałem liniowy(mimo strat) , żeby poprawić charakterystykę zasilania. Obejrzałem o tym sporo poradników, od róznych ludzi. Zamiast hejtu zerknijcie proszę na schemat. W każdym krytycznym miejscu są założone odpowiednie filtry.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2018, o 22:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 18 kwi 2018
Posty: 17
Pomógł: 0

Dobra Panowie, chyba problem rozwiązany.

Po zmianie hardware'owej z vref coś nie działało. Okazało się, że wcześniej ponieważ ADMUX i tak miał same zera, wpisałem pomiary


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Zanim to jednak poprawiłem spostrzegłem, że mimo braku impulsów z halli prędkościomierz i tak coś pokazywał(a przecież własnie jedna z kombinacji sensorów miała wysyłać to przerwanie). Skapnąłem się, że nie założyłem filtra na linię SPEEDO :roll:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO