Ważna informacja dla posiadaczy zestawów ATB 1.04x, aby w 100% korzystać z przygotowanej przez Mirka zmodyfikowanej wersji ARDUINO 1.8.5 -
ARDUINO dla ATB - dla początkujących, należy wylutować z płytki rezystor R23, znajduje się on na dolnej (Bottom) warstwie, niedaleko układu FTDI - fragment schematu i fragment płytki z zaznaczonym miejscem lokalizacji R23 poniżej.
Nie jest to błąd na ATB, porostu od jakiegoś czasu twórcy ARDUINO zmienili sposób resetowania uC, kiedyś do tego celu były wykorzystywane linie RTS i DTR, a od którejś tam wersji (Rev.) hardware'u i software'u ARDUINO do resetowania procesora wykorzystywana jest tylko linia DTR.
Skutkuje to tym, że obecność R23 uniemożliwią wgrania "Skecza" przy pomocy wcześniej wypalonego bootloader'a, a także występuje problem z komunikacją via RS232 w przypadku wgrania "Skecza" przy pomocy USBasp - uruchomienie dowolnego terminala na PC powoduje zatrzymanie procesora.
Mirek projektując ATB1.05x uwzględnił ten aspekt i dlatego na tych zestawach nie ma problemów.
Problem pewnie będzie też występował na zestawach starszych niż ATB1.04x, czyli 1.03, 10.2 itd. niestety nie mam dostępu do schematów tych zestawów i nie mogę w 100% potwierdzić że oznaczenie rezystora R23 i jego lokalizacja jest taka sama jak w przypadku wersji 1.04x - tu prośba do Mirka o potwierdzenie lub podanie nowych danych dot. zestawów starszych niż 1.04x.
I jeszcze krótka bieżąca informacja, od kilku dni dostępna jest aktualizacja ARDUINO 1.6.21, po jej zainstalowaniu dostajemy nowy zestawy płytek ARDUINO oraz AVRToolchain i avrdude, co skutkuje tym że przestaje działać USBasp. Żeby przywrócić poprzednią funkcjonalność należy skopiować avrdude z wersji przygotowanej przez Mirka do folderu z nową aktualizacją.
Wszystkie aktualizacje instalują się w katalogu użytkownika jeśli chodzi o Windows, w prosty sposób można tam przejść wchodząc w menu Arduino Plik -> Preferencje i tam na samym dole mamy link do pliku preferences.txt klikając na niego przenosimy się do katalogu docelowego, w moim przypadku jest to C:\Users\c24\AppData\Local\Arduino15, następnie wchodzimy do katalogu packages\arduino\tools\avrdude\6.3.0-arduino9 i tam musimy podmienić niżej opisane pliki.
Do katalogu
...\bin\ kopiujemy:
avrdude.exe
giveio.sys
install_giveio.bat
libiconv-2.dll
libusb0.dll
loaddrv.exe
remove_giveio.bat
status_giveio.bat
a do katalogu
..\etc\avrdude.conf
I cieszymy się działającym ARDUINO na ATB.