Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 10:11


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lip 2012, o 14:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012
Posty: 82
Pomógł: 0

Witam,

Zbudowałem sobie serwerek na module ATB-ETHERNET i atmega32.
Schemat i kod wziąłem ze strony http://www.ulrichradig.de/
Po zmontowaniu i uruchomieniu układu wszystko chodziło jak należy ale z racji tego, że stos Pana Ulricha posiada funkcje które nie są mi potrzebne przypomniało mi się, że Pan Mirek przepisał stos z tuxgraphix na m32. Przeczytałem ponownie rozdział o tym traktujący, zmieniłem w pliku enc28j60.c konfigurację pinu CS (u mnie jest to PB3), w ustawieniach Eclipse zmieniłem kwarc na 16MHz bo takiego używam. Skompilowałem, wrzuciłem do Uc i tu się pojawia problem.
W stosie Ulricha zielona dioda na magjacku migała, mi świeci się ciągle, natomiast tu jest odwrotnie ale to może być kwestia konfiguracji samego enc26j60.
Podłączam układ bezpośrednio do komputera gdzie na sztywno ustawiłem jego IP na 192.168.0.1, maska i brama również ustawiona, IP układu nie zmieniałem.
Po podłączeniu zasilania komputer wykrywa nowe połączenie sieciowe ale przy pingowaniu dostaję odpowiedź, że host docelowy jest nieosiągalny. Przy wpisaniu adresu układ w przeglądarce dostaje komunikat: Błąd 118 (net::ERR_CONNECTION_TIMED_OUT): Przekroczono limit czasu operacji.
Przy ponownym wrzuceniu stosu Ulricha wszystko działa więc wykluczyłem ewentualne rozłączenia ścieżek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 15:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

W książce są dwa przykłady, jeden na super prosty serwerek HTTP a drugi na UDP.

Przykro mi ale nie ma możliwości żeby one nie działały. Nawet teraz akurat testuję pewną partię naszych kart sieciowych i do testu wykorzystuję właśnie kod tego serwerka. Jak mam ping to znaczy że karta jest OK i w pełni przetestowana. A stronka też się ładuje ;)

W ogóle nie rozumiem co kolega ma na myśli, że "komputer wykrywa nowe połączenie sieciowe" - sorki ale jak już zaczynamy się zajmować ethernetem to zejdźmy troszkę niżej z kreatorów windowsowych i tego plug and pleja

w projekcie ustawia się jakiś adres IP, ja np mam ustawiony 192.168.0.200 i sobie go pinguję z konsoli

poza tym na czym kolega to stawia ? może jakiś schemat ? bo przy tak zadanym pytaniu to tylko wróżyć można - ale ja się tym nie zajmuję.

-------------

odnośnie diod LED w MegaJack

Panie kolego ich miganie nie zależy od programu w procku. Możesz w ogóle procka nie podłączać do ENC a one MUSZĄ zadziałać. Tak się testuje część PHY układu.

Wystarczy podać zasilanie i podpiąć kartę do switcha do sieci

MUSI po chwili zapalić się jedna dioda, w naszych kartach jest to zawsze ta po lewej (zielona), a ta po prawej sobie co jakiś czas tam mrugnie jak coś lata w sieci.

Jeszcze raz podkreślam NIE MA TO NIC WSPÓLNEGO ze: stosem, driverem, oprogramowaniem i prockiem

----------

Proszę zatem dokładniej opisać - podać jakiś schemat to wtedy chętnie podpowiem OK ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 15:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012
Posty: 82
Pomógł: 0

Schemat podłączeń w załączniku:
https://dl.dropbox.com/u/25250195/ethernetsch_ele.pdf

Podłączenia standardowo jak przy SPI:
enc SO -> avr PB6
enc SI -> avr PB5
enc SCK -> avr PB7
enc CS -> avr PB3
enc INT -> avr PB2

Taktowanie mam z zewnętrznego kwarca i dołożyłem bufory po Pana sugestiach z forum na literkę E.
Co do kodu to chodzi mi o prosty serwer HTTP.
W zdaniu, że komputer wykrywa połączenie sieciowe nie chodziło mi o żadne kreatory tylko o to, że po włączeniu układu w "centrum sieci i udostępniania" w Win7 pojawia się "połączenie lokalne" które znika po odłączeniu kabla bądź odłączeniu zasilania układu.
Z racji tego, że układ podłączam bezpośrednio do komputera jego adres ustawiłem na sztywno na 192.168.0.1 a adres układu na 192.168.0.110 żeby były w tej samej klasie.

Przy wywołaniu w konsoli arp -a dla kodu Ulricha mam:
Interfejs: 192.168.0.1 --- 0xb
Adres internetowy Adres fizyczny Typ
192.168.0.99 00-20-18-b1-15-6f dynamiczne
192.168.0.255 ff-ff-ff-ff-ff-ff statyczne
224.0.0.22 01-00-5e-00-00-16 statyczne
224.0.0.252 01-00-5e-00-00-fc statyczne
239.255.255.250 01-00-5e-7f-ff-fa statyczne

natomiast dla kodu z książki:
Interfejs: 192.168.0.1 --- 0xb
Adres internetowy Adres fizyczny Typ
192.168.0.255 ff-ff-ff-ff-ff-ff statyczne
224.0.0.22 01-00-5e-00-00-16 statyczne
224.0.0.252 01-00-5e-00-00-fc statyczne
239.255.255.250 01-00-5e-7f-ff-fa statyczne

Więc układ nie rozgłasza ani MAC ani IP.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2012, o 19:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Dobra ja proponuję dla porządku dać spokój z tymi wszystkimi przykładami bo one są jak dla mnie oderwane od rzeczywistości, szczególnie te jakieś ostatnie wywołania z konsoli -arp.

Jeśli kolega chce uruchomić kod z książki to skupmy się na tym, tzn najpierw poproszę o wyjaśnienia bo nadal kilka rzeczy jest dla mnie totalnie niejasnych.

1. zrobił sobie kolega sam moduł ethernetowy na ENC28J60 tak ?
2. ten moduł działa z jakimś tam stosem Ulricha a nie działa ze stosem tuxgraphics z książki tak ?
3. Jeśli na pytanie nr.2 będzie odpowiedź TAK, to proszę mi tu pokazać początek kodu z pliku tego serwera chodzi mi o własne ustawienia (w znacznikach syntax=c)
4. jeśli używa kolega połączenia bezpośredniego czyli bez switcha to kabel jest "przekrosowany" ?

interesuje mnie tylko czy jest PING do układu na programie z książki, żadne inne cuda typu co się tam pokazuje w otoczeniach windowsa, co się pokazuje w arp itp są tu nie istotne ok ? To pozwoli nam szybciej dojść do rozwiązania problemu

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 04:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012
Posty: 82
Pomógł: 0

1. Jak pisałem na początku posiadam ATB-ETHERNET czyli Państwa produkt.
2,3...Moduł działa ze stosem Ulricha, nie działa ze stosem z płyty CD z książki.
W kodzie z książki a właściwie płyty CD zmieniłem tylko przypisanie pinu CS, mój kod
:
Kod Ulricha o którym mówił Pan na forum E...:
4. Zrobiłem sobie kabel skrosowany jak i nie skrosowany, na obydwóch nie przechodzą pingi.

Pingowanie jest pierwszą rzeczą którą robię po uruchomieniu układu.

Myślałem, że informacje na temat tablicy ARP, pingowania i zachowania przeglądarki będą przydatne ale skoro te informacje nie są potrzebne to przepraszam i proszę nie zwracać na nie uwagi.

Mogę jeszcze dorzucić logi z wiresharka.

// linki usunąłem ---> Nie zamieszczamy kodów z książki na żadnym forum ---> następnym razem --> OSTRZEŻENIE - SunRiver
// proszę też o usunięcie plików z droopboxa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 07:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok, pierwsza informacja to w zasadzie prośba. Proszę na przyszłość nie umieszczać na forum czy forach całych kodów źródłowych z książki dobrze. Dlatego proszę zdjąć to z dropboxa. Prosiłem o fragment z ustawieniami tu na forum. A całość można było przesłać do mnie na maila jak coś i dać znać o tym. Dobrze ?

Ok wracając do meritum - no to teraz z tych punktów wiem przynajmniej na czym stoimy, żeby się nie bawić w szukanie ew buga który mógł się koledze wkraść do kodu od razu wziąłem na żywca kod który wystawiłeś na dropsa (dropboxa), wrzuciłem go u siebie do procka bo miałem pod ręką ATB-Ethernet, zmieniłem tylko ten PB3 na PB4 i odpaliłem. Proszę bardzo poniżej zrzut ekranu z działania:

Obrazek

Jak widzisz wszystko śmiga jak ta lala

zarówno ping jak i w przeglądarce odpalona na twoim adresie stronka

No gdyby na ATB-Ethernet nie działał ci inny stos to mógłbym przypuszczać, że coś jest nie tak z modułem karty i wtedy moglibyśmy szybko podjąć akcję wymiany gwarancyjnej itp.... żaden problem w razie czego.

Nie mniej jednak inny stos działa - co oznacza, że z kartą jest wszystko OK ....

problem może być w sprzęcie w takim razie. Mam tu na myśli albo okablowanie. Niestety nie jestem w stanie tego sprawdzić jak jest u ciebie bo nie mam skrosowanej skrętki :( ale czy ty nie masz byle jakiego switcha żeby się nim posłużyć chociaż na chwilkę i sprawdzić jak to będzie ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 15:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012
Posty: 82
Pomógł: 0

No właśnie, najdziwniejsze jest to, że inny stos działa więc wynika z tego, że układ sieciowy jak i Uc oraz połączenia pomiędzy nimi są sprawne.
Podłączyłem układ do routera, świeci się na nim kontrolka, że coś jest podpięte ale po wejściu na stronę konfiguracyjną układu nie widać. Chciałem dodać układ na sztywno w tablicy routera ale to też nie przynosi rezultatów.
Za każdym razem mam jakieś nietypowe problemy które w końcu okazują się błahostkami ale tym razem wydaje mi się, że na 100% wszystko jest jak należy:/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 15:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No zaraz - jeśli wszystko sprzętowo jest w 100% jak się należy to dlaczego u mnie ten sam kod co od kolegi DZIAŁA ? a u kolegi NIE ?

Rozumiałbym, gdyby np także inny stos np Ulricha nie działał, ale działa. Ewidentnie kolega gdzieś robi jakiegoś babola ale widzę, że tak nie dojdziemy gdzie bo kolega wciąż o jakimś dodawaniu do ARPów itp ... po co? Wystarczy zwykły ping i od razu powinno działać - jeśli nie działa to coś kolega źle połączył - nie ma innego wyjścia.

Oczywiście możemy jeszcze zrobić tak że proszę mnie próbować łapać na Skype (nick: mirekk36), może tu spróbujemy gdy zdalnie wejdę na pulpit i zobaczę co i jak (tylko proszę się zaopatrzyć najpierw w jakiś mikrofon i słuchawki)

Pozostaje też możliwość podesłania do nas do firmy całego modułu ATB-Ethernet i ja go u siebie sprawdzę. Ale myślę że zanim poniesione zostaną koszty przesyłek warto to zdalnie zbadać za free ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2012, o 15:20 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Ponieważ autor tematu nie daje znaku życia i nie wiadomo czy poradził sobie z problemem pozwolę sobie tylko pokazać efekt działania programu z książki.

Przykład działa już 2 tygodnie non stop bez problemu --> http://89.72.106.172/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2012, o 15:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jaglarz napisał(a):
Ponieważ autor tematu nie daje znaku życia i nie wiadomo czy poradził sobie z problemem pozwolę sobie tylko pokazać efekt działania programu z książki.

Przykład działa już 2 tygodnie non stop bez problemu --> http://89.72.106.172/


Ja już widziałem ten serwerek - ;) i potwierdzam wciąż działa - co jakiś czas klikam

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2012, o 15:28 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Nie klikasz tylko trzymasz palec na F5. :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 sty 2024, o 13:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2018
Posty: 46
Pomógł: 0

witam kolegów od kurze wątek bo jestem ciekawy jak w serwerze na m32 czyli pierwszy program z BB wyświetlić zmienne typu int , jak wpisać to do print_webpage ().??? Albo string przychodzący po RS232 ????



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO