Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 01:58


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 maja 2018, o 20:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 16 maja 2017
Posty: 20
Pomógł: 0

Witam,
Mam problem z uruchomieniem modułu I2C2 w procesorze STM32F030CCT6. Korzystam z narzędzia CubeMx i bibliotek HAL. Problem polega na tym, iż moduł I2C2 (I2C2, a nie I2C1, to ważne) po inicjalizacji nie rusza - linia SDA zostaje podciągnięta pod VCC (i pozostaje w takim stanie), a linia SCL zostaje ściągnięta na stałe do masy. Problem nie zależy od częstotliwości I2C (obojętne, czy 100/400kHz). Kod inicjalizacyjny to standardowy kod generowany przez CubeMx:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

W programie próbuję wpisać cokolwiek do PCF8563 w trybie pooling (wycinek kodu):
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Analizując datasheet natknąłem się na informację, iż I2C2 nie ma niezależnego zegara(jak I2C1), a taktowany jest bezpośrednio z PCLK.
Obrazek

U mnie PCLK wynosi 48MHz. W dalszej części dokumentacji są podane również kryteria, co do okresu :
Obrazek
Jednak korzystajac z podanych Tlow i Thigh (kolejno 4uS i 0,6uS), wychodzi, iż wszytskie podane warunki zostały spełnione. Częstotliwość taktowania w moim przypadku to 48MHz, więc okres to ok.20ns.

Jeżeli chodzi o same piny SDA i SCL, to są one sprawne - w trybie normalnego wyjścia cyfrowego działają poprawnie. Na magistrali nie ma żadnego zwarcia, układy peryferyjne (w moim przypadku pamięć EEPROM M24C64 i PCF8563) są zlutowane poprawnie. Podciągnięcie do VCC przez rezystory 10k.
Musi tu być problem z inicjalizacją, bo wcześniej testowałem ten sam scenariusz, ale z innym procesorem (również z rodziny F0) i I2C1 i wszytsko banglało. Bardzo proszę o pomoc :)



Ostatnio edytowano 22 maja 2018, o 21:18 przez sputnik, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO