Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 wrz 2024, o 17:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 gru 2012, o 14:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

Jakie Poradniki w wykonaniu Mirka Wam się marzą?

mnie np. wiele trudności sprawiają datasheety AVR,
jak przejść np. z procesora atmega32 na 88 uwzględniając inną obsługę timerów,
inne nazwy rejestrów, czym się różnią, jak je ustawiać, itp. itd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2012, o 14:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 maja 2012
Posty: 256
Pomógł: 3

AVRowe datasheety to akurat są ładne :D
Wchodzisz w dział timer0 i masz opisane wszystko co i jak, schematy.
Każdy bit opisany nawet jest kilkoma zdaniami zawsze. Chyba, że ja mam jakieś inne datasheety :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2012, o 14:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 mar 2012
Posty: 72
Pomógł: 5

Do czasu kiedy Pan Mirek zrobi genialny poradnik na te temat to ja może podam stronkę która czasami mi pomaga.

http://www.pg.gda.pl/~zbczaja/pdf/atmega16mmr.pdf

PDF dotyczy Atmega16, tyle ,że jest po polsku. Poza tym organizacja innych mikrokontrolerów jest podobna i ta dokumentacja służy mi za wzór. Resztę rzeczy które są w innych uC a w tym nie ma tłumaczę sobie w translatorze. Ewentualnie zawsze można podpytać na czacie czy PW mądrzejszych kolegów :P.

P.S W wakacje zaczynam uczyć się angielskiego bo pech chciał ,że od podstawówki niemiecki :(

A tutaj jeszcze opis rejestrów w Atmega8
http://impuls.elektroda.eu/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=78&Itemid=123



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2012, o 15:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

ajek napisał(a):
AVRowe datasheety to akurat są ładne :D
Wchodzisz w dział timer0 i masz opisane wszystko co i jak, schematy.
Każdy bit opisany nawet jest kilkoma zdaniami zawsze. Chyba, że ja mam jakieś inne datasheety :D

w tym wątku nie chodzi o to, czy to są dobre datasheety, czy nie,
chodzi o poradnik o którym marzysz,
ja nie czuję się jak ryba w wodzie nawet w dobrym, jedno to umieć poszukać co mnie interesuje,
drugie to zastosować to w programie,
dla mnie te rzeczy są strasznie nowe i mnie by się przydał taki poradnik



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2012, o 15:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2012
Posty: 758
Pomógł: 9

Ja bym sobie marzył poradnik na temat wyświetlacza kolorowego TFT LCD który jest w ofercie Atnela (wraz z konwerterem).
No i szóstą część kursu Eagla, w którym fajnie by było jakby było pokazane, jak tworzyć własne elementy oraz omówiona sprawa łączenia polygonów GND i AGND.

_________________
ATB 1.03, Win XP SP3, ECLIPSE Indigo 3.7.2



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2012, o 20:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012
Posty: 243
Lokalizacja: wlkp
Pomógł: 2

Odnośnie tworzenia elementów nie trzeba już tworzyć poradnika - on już egzystuje od dłuższego czasu na naszym forum: topic1508.html. :)
Wszystko jest świetnie opisane i działa! Ostatnie PCB jakie robiłem, zawierały jakieś elementy stworzone przeze mnie lub edytowane ze standardowej biblioteki eagla. Jeżeli chce się iść na skróty, gdy zależy na czasie, to nie trzeba tworzyć wszystkich warstw. Wystarczy na upartego stworzyć pady, i obrys obudowy i mamy gotowy element w 10-15 minut (symbol, package, device). Na próbę wydrukować element i wiadomo czy pasuje, czy jeszcze coś zmienić. Przelotki dla THT są często źle dopasowane, tzn "niesymetrycznie" dobrana jest średnica do otworu, że cyna nie ma się czego złapać po wytrawieniu, a dzięki poradnikowi w minutę góra dwie można podmienić według własnych preferencji. Wszystkim, którym wydawało się, że tworzenie własnych elementów jest trudne po tym poradniku zmienią zdanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2012, o 08:19 

Pomógł: 0

Sam czekam na opisanie wskaźników, ale nie tych podstaw które są w książce, tylko już na przykładach, jak używanie struktur za pomocą wskaźników, rzutowanie na void* i *void......przekazywanie wskaźników do funkcji jako parametrów innych funkcji itp.

Myślę, że do przeróbki bibliotek na inny procesor szkoda Mirka ;), bo to całkiem proste ;). Trzeba się tylko wgryźć w datasheeta, jak kolega już wyżej wspomniał wchodzimy w rozdział o Timerach w danym procesorze i działamy :), no całkiem proste to to nie jest, ale można to opanować metodą prób i błędów. Czasem 100razy puszczam kompilacje zanim program ruszy vide (zmiana atmegi32 na atmega644 i odwrotnie ;) ).
W ramach ćwiczeń, polecam sobie przepisać biblioteki Mirka na nowy toolchain, albo jakieś programy z AVRstudio na eclipsa, świetne ćwiczenie, bo wiadomo, że są dobre jak działają na starym a tu bach na nowym nie ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2012, o 08:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

napisałem o Mirku jak o Św. Mikołaju, ale marzenia kierujmy też
do innych uczestników naszego forum z apelem aby się
"popisali" zdolnościami dydaktycznymi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2012, o 08:58 

Pomógł: 0

Mogę lutowania uczyć, ale tylko miejscowo ;), bo zdalnie nie potrafię.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2012, o 09:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Podpisuję się pod tym samym życzeniem co rezasurmar. Fajnie by było, jakby to zrobić w taki sposób, że jest poradnik na konkretnych przykładach, a następnie zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania o zróżnicowanej trudności. Były by one bardzo podobne jak w poradniku,z małymi zmianami. Jeśli ktoś zabiera się za jakiś element, np wspomniane wskaźniki, poczyta, stwierdzi że coś tam rozumie, to i tak nie jest wstanie wymyślić sobie jakiś zadań, żeby to szlifować.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 gru 2012, o 09:22 

Pomógł: 0

Mirek mi już przed instrukcja o eepromach obiecywał, więc pewnie będzie to następny Poradnik :). O ile nie przyjdzie kolejny ....... jakiś na forum i nie wyprowadzi Mirka z równowagi ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO