Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 00:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 mar 2018, o 15:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2017
Posty: 143
Pomógł: 0

Witajcie ostatnio pokusiło mnie by stworzyć sobie termostat sterownik grzałki bojlera , płytkę stworzyłem w eaglu potrzebuje waszej pomocy.
-Pracą grzałki steruje optoriak moc3041 , zastanawiam się w jaki sposób zrobić tzw. łagodne zał/wył grzałki?

-jaki dławik będzie najlepszy obudowa i typ nad tym się zastanawiałem ponieważ w układzie będzie wykorzystywany przetwornik ADC i taki by zmieścił się pod obudowę tej atmega8 .

-nie jestem pewien czy dobrze zdystansowałem część 230V od tej niskonapięciowej odstęp wynosi 150 mil.

-układ myślę że dobrym akcentem zasilić przetwornicą ATB PWR3 Mirka czy jest sens dawać wogóle jakieś kondki na wej i wyj skoro już przetworniczka je ma na swojej płytce, ale dałem dla św. spokoju 100nF .

-w jaki sposób zasilić układ prosto z sieci 230V, w jaki sposób obniżyć wyprostować i podać na wejście ATB PWR , i jak to wdrożyć w płytkę?

jeśli będziecie widzieć jakieś fuszerki to piszcie będę wdzięczny.

Pozdrawiam Spider


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 16:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2017
Posty: 143
Pomógł: 0

sterownik ma utrzymywać temperaturę w bojlerze z grzałką 1500W , przerobiony na moje potrzeby pomysł kolegi hiszpan z elektrody (stworzyłem całkiem inną płytkę) :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... 7#13347607

zubik napisał(a):
Nie rozumiem sensu stosowania potencjometru R2


co do potencjometru chciałem nim obniżać moc grzałki, zmniejszając bądź zwiekszając prąd diody w MOC3041, taka regulacja mocy grzałki bojlera 1500W ?

-jak wygląda taka przetworniczka 230/5 V do PCB , czy zastosować wówczas to zamiast ATB PWR?

znalazłem na electropark przetworniczke czy taka będzie dobra?
http://electropark.pl/przetwornice-230v ... -5vdc.html

Jakie proponujesz rozwiązania?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 18:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2017
Posty: 143
Pomógł: 0

zubik napisał(a):
Jeśli tamten sterownik z elektrody spełnia twoje wymogi to dlaczego jego nie zbudujesz?

zubik przecież to jest właśnie ten układ z elektrody tylko nie ma w nim dwóch a jest jeden triak , dostosowałem go do swoich potrzeb.

zubik napisał(a):
W ogóle kolego, nie obraź się ale po twoich pytaniach wnioskuję że masz mizerne doświadczenie, moim zdaniem trochę za szybko zabierasz się za urządzenia które będą pracować z napięciem sieciowym


zubik odpowiedziałeś mi tak jak Ci z elektrody, napisz w jaki sposób zrealizować :
zubik napisał(a):
Mocą steruje się poprzez włączanie triaka w odpowiednim momencie fazy(regulacja fazowa) lub włączając na określony czas(regulacja grupowa).


w moim układzie .


zubik napisał(a):
Kondensatorów nie dajemy dla świętego spokoju ale w konkretnym celu, ten bezpiecznik 200mA spali się jako ostatni. Poza tym schemat jako tako poprawny, jednak na rysunku przeważnie wszystko ładnie dzi


nie mam oscyloskopu , a Mirek radził by dawć kondesatorki 100nF nie jestem pewien czy w moim projekcie też i tyle.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 19:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2017
Posty: 143
Pomógł: 0

Ok to sterowanie mocą to może być faktycznie trochę za wyżona poprzeczka ale samo to że układ zał/wył grzałkę w zależności od ustawionej temperatury to już coś, ale hmm gdybyś ty i ktoś kto czyta ten post miał jakieś fajne pomysły to jestem otwarty i walcie.

zubik a jak zrealizować tzw miękkie załączanie i wyłączanie zwiększyć czas narastania zbocza na wejściu optotriaka ?

zubik napisał(a):
procek87 napisał(a):
zubik odpowiedziałeś mi tak jak Ci z elektrody
Nie bez powodu ;) do sterowania triakiem potrzebujesz synchronizacji z siecią można to na wiele sposobów uzyskać. Mirek pokazywał jak to się robi w bluebooku tyle że u niego sterownik był dla żarówek.


Każdy się uczy.. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 19:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2017
Posty: 143
Pomógł: 0

Ok zmotywowałeś mnie bardziej , a w między czasie piszcie jeśli wyłapiecie jakiegoś babola .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 19:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Masz przecież BB tam jest schemat takiego regulatora dodaj na triaku tylko układ gasika i przerób nieco kod i masz gotowy układ.



Ostatnio edytowano 22 mar 2018, o 19:37 przez tonygryps, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 19:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2017
Posty: 143
Pomógł: 0

tonygryps napisał(a):
Masz przecież BB tam jest schemat takiego regulatora dodaj na triaku tylko układ gasika i prób nieco kod i masz gotowy układ.


no faktycznie nie zauważyłem dzięki tonygryps



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 19:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Do grzałki nie potrzeba gasika i najłatwiej zrobić regulacje grupowa. Do grzałki wystarczy, a łatwiej zrealizować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 19:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Cytuj:
Do grzałki nie potrzeba gasika i najłatwiej zrobić regulacje grupowa. Do grzałki wystarczy, a łatwiej zrealizować.

oj kolego troszkę się nie zgodzę z tym gasikiem (wiem że kolega miał na myśli że rezystancyjny charakter odciążenia) ale to duża moc i na pewno będzie siało i jak to ma długo i bez awaryjnie pracować to trzeba zastosować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 21:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2017
Posty: 143
Pomógł: 0

chciałbym by na diodę w moc 3041 nie był podawany stan nagle stan H i nagle stan L a moment przejścia był łagodny z H na L z L na H opadający i rosnący.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 22:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

To chyba kiepski pomysł. jak już chcesz zrobić łagodny rozruch co przy grzałce chyba raczej nie potrzebne zrób jak wyżej napisane sterowanie fazowe lub grupowe.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 mar 2018, o 22:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

procek87 napisał(a):
chciałbym by na diodę w moc 3041 nie był podawany stan nagle stan H i nagle stan L a moment przejścia był łagodny z H na L z L na H opadający i rosnący.

Napisz o co ci chodzi jak to rozumieć że co napięcie na diodzie ma narastać powoli?
jak tak to co to ma niby dać?

Przeczytaj ten rozdział w BB dowiedz o co chodzi w sterowaniu fazowym a o co w grupowym.

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

podpowiem że to nie napięciem stałym chcesz regulować tylko sinusoidalnym a i ten moc 3041 to nadaje się do sterowania grupowego tylko.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO