Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 09:36


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lut 2018, o 19:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 kwi 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Witam,
Mam silnik DC 24V 2A, którym chciałbym sterować przez procesor ATmega. Na tę chwilę mam taki schemat jak niżej i testowałem go z małym silniczkiem DC, podając 5V na R3 i silnik kręci się. Podczas testów nie miałem rezystora R1, bo nie mam takiej niskiej wartości. Zanim podłączę procesor i silnik właściwy to chciałem się upewnić czy ten schemat w ogóle jest poprawny?
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2018, o 19:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Klucz tranzystorowy z T1 nie tak powinien wyglądać, przy tranzystorze NPN powinieneś mieć rezystor od strony kolektora i wyjście od strony kolektora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2018, o 20:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 kwi 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Takie coś masz na myśli? Jeśli poprawnie to rozrysowałem to wygląda na to, że będę musiał sterować odwróconym sygnałem PWM. Na nowym schemacie silnik ma znacznie większą moc (tak mi się wydaje). Prawie nie jestem w stanie go ręką zatrzymać.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lut 2018, o 20:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Tak, teraz to wygląda lepiej.
Aczkolwiek zwróć uwagę na to, że MOSFET jest "domyślnie" włączony, tzn gdy nie ma sygnału PWM_5V, to MOSFET będzie przewodził. Można rozwiązać ten problem dodając tranzystor PNP, jako drugi klucz - pomiędzy NPN a MOSFET - przy okazji PWM nie będzie odwrócony. O ile oczywiście aktualny stan w czymkolwiek Ci przeszkadza.
Warto też się zastanowić czy nie trzeba zabezpieczyć tranzystora mocy (MOSFET) przed silnikiem i jego indukcyjnością. Już nawet małe modelarskie silniczki DC zabezpieczało się za pomocą diody i kondensatorów.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lut 2018, o 19:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 kwi 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Nie wiem jeszcze jaka będzie częstotliwość PWM, nie myślałem o tym.
Zrobiłem tak i działa, nie mam zamontowanego rezystora R1 i nie wiem czy musi on tam być. Jeśli musi to jakiej wartości? Schemat ogólnie jest poprawny?
Obrazek

Co do tranzystora na niskie napięcie bramki, to narysowałem taki schemat i nie jestem w stanie sprawdzić czy działa, bo nie mam takiego tranzystora. Jest on poprawny? Nie wiem czy R5 jest potrzebny i jeśli tak to jakiej wartości minimum musi mieć.
Obrazek

Oczywiście dioda zabezpieczająca będzie, zapomniałem ją wstawić na schemat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lut 2018, o 18:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Rezystor bramkowy zabezpiecza wyjście procesora przed chwilowym zawarciem jakie powoduje pojemność bramki mosfeta. Jest ono bardzo krótkie i wielu przypadkach rezystor nawet można pominąć, ale przy PWM zmiany są dość częste i wskazanie jest wstawić coś z zakresu 50-100om, aby portu nie przeciążać. Jeśli mosfet ma wstępny driver to wystarczy nawet 10-20om (tranzystory drivera są zazwyczaj dużo większej mocy niż port uC).

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lut 2018, o 19:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 wrz 2017
Posty: 169
Pomógł: 31

Czegoś tu nie rozumiem, albo mi na wzrok padło.
Na pierwszym schemacie robisz komplementarny wtórnik napięciowy czyli jak na wejściu podajesz 0-5V, tak za wtórnikiem masz dokładnie takie samo napięcie 0-5V.
Natomiast na drugim schemacie podajesz układ sterowany bezpośrednio... O ile z układu scalonego nie masz wyjścia typu OD/OC lub nie chcesz sterować z względnie wysoka częstotliwością to nie wiem po co to...

IRFZ44 otworzy się przy 5V, i w impulsie może przez niego (przy Vgs = 5V) popłynąć trochę ponad 20A więc dla silnika 2A powinno wystarczyć.
Następnym razem otwórz sobie notę katalogową i odczytaj z charakterystyki dane (Id w funkcji Vgs), zanim zaczniesz rysować schemat.
Na podstawie odczytanych danych stwierdzisz czy musisz stosować klucz tranzystorowy przed MOSFET czy nie.
Jeśli do pracy wystarczy 5V to po co Ci klucz tranzystorowy przed MOSFET? (nie licząc optoizolacji itp.)

Tak jak kolega Sylwekk napisał rezystor szeregowo z bramką powinien być uwzględniony, dodam że najlepiej stosować tu rezystory węglowe - mają niską indukcyjność. Choć w Twoim przypadku to raczej bez znaczenia z uwagi na niski prąd i jak przypuszczam względnie niską częstotliwość PWM.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lut 2018, o 21:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 kwi 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Nie ogarnąłem na początku twojej podpowiedzi. Teraz mam to inaczej zrobione, wydaje mi się tak jak powinno być. Nie jestem pewny co do wartości rezystorów. Jeśli chodzi o częstotliwość PWM to wydaje mi się, że może 500Hz to będzie, no chyba że musi być więcej. Gdy daję więcej to silnik piszczy gdy nie jest wysterowany na maksa, a teraz lekko brzęczy. Próbowałem ustawić na około 30kHz, za bardzo mi to nie działa. Silnik startuje gdy jest blisko PWM 100%. PWM mam ustawione w tryb "PWM, Phase Correct, 8-bit".
Tak właściwie to już teraz powinienem zacząć robić testy na tym właściwym silniku, bo cały czas bawię się z tym małym silniczkiem DC z drukarki
Obrazek

W poprzednim moim poście na drugim rysunku jest tranzystor IRLZ44N (logic-level gate), a nie IRFZ44N.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2018, o 15:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Bez urazy ale to co Kolega namazał na tym schemacie to można sobie o kant D potłuc. O ile pojemność bramki rozładuje się dosyć szybko to ładować się bedzie jakieś 20us... a powinno być maksymalnie kilkaset nanosekund żeby straty łączeniowe były na normalnym poziomie. Daj tam albo dedykowany driver za grosze albo zrób sam na zasadzie pushpull z komplementarnych NPN i PNP.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2018, o 13:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 kwi 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Nie obrażam się, wiem że mam bardzo małą wiedzę na ten temat i dlatego staram się uzyskać od was pomoc.
Niestety nie mogę sobie poradzić z tym problemem. Temat wydaje się być dość prostym, ale ja nie mogę go ogarnąć.
Znalazłem u siebie driver IR2184. W nocie pdf narysowany jest schemat podłączenia dla mostka H. Właściwie to dla połowy mostka H, nieważne. U mnie nie jest potrzebne sterowanie obrotami lewo/prawo, więc mam problem jak poprawnie podłączyć ten driver. Nie wiem czy dobrze mam podłączoną nóżkę VS i nie wiem czy dobrze robię sterując mosfetem z nóżki HO. Oczywiście narysowałem schemat ;)
Proszę pomóżcie mi zakończyć już ten temat, bo mam już powoli dość tych mosfetów. Schematu nie sprawdzałem na płytce stykowej, ponieważ boję się wybuchu.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2018, o 14:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Nie wiem po co komplikujesz sobie życie takimi stwierdzeniami?

luqasz1 napisał(a):
Proszę pomóżcie mi zakończyć już ten temat, bo mam już powoli dość tych mosfetów.


Sterowanie mosfeta jest prostrze niż budowa CEPA! :)

Ten driver służy do sterowania półmostka z dwóch tranzystorów N-MOSFET i ten obwód z diodą i kondensatorem służy jako obwód bootstrapu żeby wysterować górny tranzystor. Ty sterujesz tzw masą czyli zwierasz obciążenie zwierasz do masy a nie podajesz na nie plus więc ten schemat jestr bez sensu.

kup se za grosze ten driver np:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 01390F.pdf

i tyle;) po problemie :)

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

np w tme: https://www.tme.eu/pl/details/tc1411ncp ... echnology/


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 mar 2018, o 01:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Masz tu jeszcze taką sprawdzoną z internetów opcję:

Obrazek

Wykorzystałem to kiedyś do sterownika 800W 36V i do 30kHz praktycznie ostry prostokąt na mosfecie:


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 mar 2018, o 19:55 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 kwi 2014
Posty: 24
Pomógł: 0

Dzięki za schematy i za polecenie konkretnego drivera. Niestety chwilowo nie mam czasu na ten projekt, ale na pewno jeszcze do tego wrócę. Zamówiłem driver takiego typu jak podał kolega Nefarious19 i jestem ciekawy czy to załatwi sprawę. Czytałem pdf od zubika i stworzyłem schemat prawie identyczny z tym co pokazał kolega w poscie wyżej. Niestety przy częstotliwości około 30khz miałem problemy ze sterowaniem i teraz już nie jestem pewny czy czasami jeszcze gdzieś nie robię błędu. Ogólnie do generowania PWM używam ATmega8 taktowaną wewnętrznym 8MHz.
Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie się moim problemem, odezwę się ponownie później gdybym jednak nie rozwiązał tego problemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO