Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 02:46


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skorowidz
PostNapisane: 28 sty 2018, o 16:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

Witam
Przeglądałem ostatnio jeden z najnowszych poradników dla początkujących, dotyczący wprawek w C na podstawie projektu sterowania oświetleniem, doszedłem do momentu w którym Autor omawia tworzenie programu - powołując się na pewne konstrukcje z BB - i odczułem pewien dyskomfort.
Nie zrozumcie mnie źle - nie jestem malkontentem, broń Boże nie umniejszam wartości, konstrukcji ani sposobu przekazywania wiedzy przez naszego Guru - po prostu pomyślałem sobie iż gdybym miał możliwość błyskawicznego odszukania w BB miejsca w którym Autor wyjaśnia wspomnianą konstrukcję mógłbym łatwiej ogarnąć tok myślenia w programie nadrzędnym, bez rozpraszania się na poszukiwania.
Ja wiem, że książki Mirka są absolutnym bestsellerem i kanonem wiedzy dla każdego zaczynającego przygodę z mikrokontrolerami i powinny być przeczytane od deski do deski . Tym niemniej pamięć ludzka jest ułomna i gdy ma się do czynienia z tak ogromnym materiałem łatwo zapomnieć gdzie co jest omawiane.
Wracając do pomysłu skorowidza zdaję sobie sprawę iż stworzenie czegoś takiego przy wspomnianym ogromie materiału przekracza możliwości jednego, a nawet paru ludzi. Gdyby jednak stworzyć na forum odpowiedni dział w którym umieszczano by słowa kluczowe a wierni czytelnicy , czytający książki Mirka mogliby dodawać na której stronie dane słowo lub temat występuje , bądź jest omawiane mogłoby to -jak myślę - świetnie pełnić rolę przewodnika dla wielu użytkowników.
Myślę też ,że można by się też pokusić o stworzenie wpisów dla poradników w których podano by - podobnie jak dla książek - gdzie i w której minucie dany temat jest omawiany. Jest wprawdzie możliwość opisu w Playerze ale ten sposób byłby chyba bardziej wszechstronny.
Pozdrawiam, pozostając z nadzieją iż nie uznacie mnie za malkontenta
Wojciech T.Gabara



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Skorowidz
PostNapisane: 28 sty 2018, o 16:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MisterWhite napisał(a):
Gdyby jednak stworzyć na forum odpowiedni dział w którym umieszczano by słowa kluczowe

to coś słabo kolega szukał bo już wiele lat temu nasz szanowny moderator, kolega Jaglarz stworzył i udostępnił swój skorowidz do Bluebooka ;)

MisterWhite napisał(a):
Myślę też ,że można by się też pokusić o stworzenie wpisów dla poradników w których podano by - podobnie jak dla książek - gdzie i w której minucie dany temat jest omawiany

Ma kolega rację, niech się ktoś pokusi ;) i podzieli się zakładkami z AVPlayera - powiem więcej, kolega sam może się pokusić, zrobić to i podzielić się ... przecież jest narzędzie AVPlayer - więc w czym problem ? (czy może usłyszę odpowiedź, że "ja? ja to nie mam na to czasu" ? ;) )

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Skorowidz
PostNapisane: 28 sty 2018, o 22:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

mirekk36 napisał(a):
to coś słabo kolega szukał bo już wiele lat temu nasz szanowny moderator, kolega Jaglarz stworzył i udostępnił swój skorowidz do Bluebooka ;)

Rzeczywiście , mój błąd pod tym kątem nie szukałem

mirekk36 napisał(a):
Ma kolega rację, niech się ktoś pokusi ;) i podzieli się zakładkami z AVPlayera - powiem więcej, kolega sam może się pokusić, zrobić to i podzielić się ... przecież jest narzędzie AVPlayer - więc w czym problem ? (czy może usłyszę odpowiedź, że "ja? ja to nie mam na to czasu" ? ;) )


Hmm, nigdy na żadnym forum od niczego się nie wykręcałem , więc nie bardzo rozumiem skąd ta niezasłużona złośliwość.
Natomiast jeśli chodzi o ideę to może nie do końca jasno ją wytłumaczyłem. Zakładki w AVPlayerze są znakomitym narzędziem do określenia w której minucie Autor omówił jakiś element programu, natomiast w żaden sposób nie precyzują w którym to poradniku zawarta jest ta istotna treść. I jest to różnica nie ilościowa a jakościowa. Biorąc pod uwagę iż mamy jak dotąd prawie 500 poradników i wszyscy mamy nadzieję ,że będzie ich przybywało więc otwieranie wszystkich zakładek i przeglądanie ich (pod warunkiem ,że akurat istnieją) oraz umieszczanie w nowej bazie danych jest pracą zaiste syzyfową. I tu tkwi też wyjaśnienie dlaczego "wyciągnięcie" z AVPlayera istniejących zakładek i wpisanie ich do hipotetycznie tworzonego skorowidza jest zadaniem przekraczającym możliwości jednego człowieka.Natomiast wielu użytkowników - pod warunkiem iż taka działalność została by uznana za pożyteczną, pożądaną i zaakceptowana - mogłoby po pewnym czasie stworzyć imponującą bazę obejmującą zarówno wszystkie książki (a więc także GB i YB) jak też i poradniki. Jeśli taka akcja będzie miała miejsce, bardzo chętnie wezmę w niej udział.
Pozdrawiam
Wojciech T.Gabara



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Skorowidz
PostNapisane: 28 sty 2018, o 23:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MisterWhite napisał(a):
Hmm, nigdy na żadnym forum od niczego się nie wykręcałem , więc nie bardzo rozumiem skąd ta niezasłużona złośliwość.

Jezus Maria, jaka złośliwość ? ... no wyjaśniam grzecznie i pytam ... bo to nie jest prosta sprawa a ty mi tu o złośliwości - jeśli dalej tak będziesz pisał to ja się wyłączam z tej dyskusji

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

MisterWhite napisał(a):
Natomiast wielu użytkowników - pod warunkiem iż taka działalność została by uznana za pożyteczną, pożądaną i zaakceptowana - mogłoby po pewnym czasie stworzyć imponującą bazę obejmującą zarówno wszystkie książki (a więc także GB i YB) jak też i poradniki. Jeśli taka akcja będzie miała miejsce, bardzo chętnie wezmę w niej udział.

Po to stworzyłem możliwość dodawania tych zakładek a co najważniejsze możliwość ich przenoszenia w postaci plików i dzielenia się z innymi ... Myślisz, że nie myślałem o tej idei ? Zresztą wielu już myślało i na początku nawet ktoś coś tam robił i na tym się skończyło - stąd podawałem ci przykłady i zadawałem pytanie czy to zrobisz - żebyś po prostu zdał sobie sprawę ile to ew jest pracy i nie było w tym ani grama złośliwości.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Skorowidz
PostNapisane: 28 sty 2018, o 23:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2013
Posty: 123
Pomógł: 1

No cóż, w takim razie i ja spróbuję coś zacząć. Nie wiem czy uda mi się to skończyć i na pewno nie będzie to trwało krótko , ale spróbuję. Spróbują coś nie bardzo wielkiego, w założeniu będzie to jakby suplement do skorowidza stworzonego przez kolegę Jaglarza. Skorowidz ten - który przejrzałem jak tylko dowiedziałem się ,że istnieje - i w którym widać wiele pracy, skupia się głównie na języku C oraz na samych mikrokontrolerach .
Ja bardzo chętnie dodałbym spis tego co stanowi według mnie największą wartość BB a mianowicie na chwytach programowych, wzorach procedur stworzonych przez Autora, oraz wyjaśnianiu działania konstrukcji programów. Nic nie ujmując treści języka C można się nauczyć z różnych lepszych lub gorszych podręczników , natomiast wartość BB (oczywiście tylko moim skromnym zdaniem) zasadza się w umiejętności Autora do wykorzystania elementów C w konkretnych zastosowaniach i zrobieniu tego w odpowiedni tzw.elegancki sposób. Czyli w takim skorowidzu według mnie powinny znaleźć się hasła jak "Timer programowy" czy "Makra preprocesora" . Spróbuję , z tego co pokazała mi wyszukiwarka forum po wpisaniu hasła "skorowidz" jest duże zapotrzebowanie na taki twór.
Pozdrawiam
Wojciech T.Gabara



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: Skorowidz
PostNapisane: 29 sty 2018, o 07:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

MisterWhite napisał(a):
Spróbuję , z tego co pokazała mi wyszukiwarka forum po wpisaniu hasła "skorowidz" jest duże zapotrzebowanie na taki twór.

Oj tak - bardzo wiele osób co jakiś czas o to pyta

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO