Sun - oceniłeś chyba zbyt pochopnie
Ja chcę żeby zbudowali tą linię, ale z głową tak jak w planach
Od lat 90 w Studium wiadomo było gdzie miała być ta linia ( jest normalnie na nią korytarz przy obwodnicy gdzie nikomu nie wadzi Sun) i wszyscy z dala budowali się, a teraz sobie wymyślili nową trasę przez osiedla – jak w Kamionkach
------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]- PSE - Czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. muszą rozbudować sieć (przynajmniej tak twierdzą)
- Jedną z linii jakie muszą poprowadzić jest trasa Plewiska - Piła Krzewina.
- Linia ma mieć postać dwutorowej linii o napięciu 400kV, czyli 2 x czterysta tysięcy woltów, a to dużo Dzięki temu będzie mogła przenosić ogromne moce potrzebne do zasilania całych miast, osiedli, przemysłu itd. Rozumiemy to.
- PSE - opracowało w dokumentacji sześć wariantów przebiegu trasy
- Wariant 1 biegnie przez nasze gminy wzdłuż obwodnicy S11, w miejscu obecnej linii 220kV Plewiska - Piła Krzewina. Ten wariant jest optymalny: najkrótszy, najtańszy, najmniej inwazyjny dla społeczeństwa i środowiska, umieszczany w planach zagospodarowania już od lat 90-tych.
- Warianty 2, 5, 6 biegną przez NASZE OSIEDLA oraz przez Obszar Chronionego Krajobrazu (OChK Rynny Jeziora Lusowskiego i Doliny Samy) po nowej trasie
- PSE zarekomendowało irracjonalny Wariant 6 (czyli zajęcie nowych terenów), ponieważ jak twierdzą w Wariancie 1 nie zdążą zakończyć inwestycji do 2020 roku i tym samym otrzymać dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ)
- Władze Gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo przedstawiły swoje stanowisko przeciw budowie linii po nowej trasie (podkreślają, że jedyny możliwy wariant to linia wzdłuż obwodnicy). Chociaż coś, ale czy to wystarczy?)
- PSE (inwestor) i IDS-BUD (wykonawca) mając w ręce "specustawę" mogą wszystko, nawet jeśli Wójt nie zmieni Planów Zagospodarowania i nie wyda pozwolenia na budowę, może zrobić to Wojewoda!
- PSE oficjalnie twierdzi, że wariant rekomendowany to nie jest wariant ostateczny. Decyzję o przebiegu trasy podejmie Wykonawca
- Martwi nas to, że w dokumentacji przetargowej dołączone są szczegółowe opracowania (włącznie ze zdjęciami domów w kolizji) do rekomendowanego wariantu 6 tak jakby decyzja już zapadła , a konsultacje społeczne to tylko "mydlenie oczu" społeczeństwa
- Musimy zrobić wszystko, żeby IDS-BUD w obrębie naszych gmin trzymał się Wariantu 1, pytanie brzmi jak to zrobić, z kim rozmawiać...
- Obecnie trwają pracę nad ostatecznym wyborem trasy, musimy DZIAŁAĆ zanim wyrok zapadnie i będzie za późno.
Poniżej najważniejsze cytaty z dokumentacji Inwestora dotyczące budowy tej linii:PSE w dokumentacji
SIWZ I-VI dla trasy linii 400kV Plewiska - Piła Krzewina napisał(a):
Celem niniejszego Studium Wykonalności było wskazanie najlepszego rozwiązania dla budowy nowej linii 2x400 kV Piła Krzewina – Plewiska. W wyniku zebranych informacji i przeprowadzonych analiz uwzględniających uwarunkowania terenowe, społeczne, finansowe i środowiskowe, najlepszą ocenę otrzymał Wariant I. Wariant charakteryzuje się budową linii po trasie istniejącej linii 220 kV Piła Krzewina – Plewiska. Istotnym czynnikiem przemawiającym za budową linii po istniejącej trasie jest obecność dotyczących jej zapisów w dokumentach planistycznych gmin, przez które przebiega trasa projektowanej linii. Analiza dokumentów planistycznych wykazała, że jedynie Wariant I znajduje w całości odzwierciedlenie w Studiach Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Ponadto, z pośród wszystkich przeanalizowanych wariantów, Wariant I charakteryzuje się najniższymi nakładami inwestycyjnymi, najmniejszym wpływem na degradację środowiska naturalnego a w szczególności obszarów chronionych (w tym w ramach programu Natura 2000) oraz najkrótszą trasą.
Budowa nowej linii 2x400 kV Piła Krzewina – Plewiska ujęta jest w oficjalnym wykazie inwestycji PSE S.A. powyżej 200 mln zł planowanych do realizacji w horyzoncie roku 2020. Szacuje się, że inwestycja przeprowadzona zgodnie z Wariantem I zakończyłaby się w roku 2023 (trwałe wyłączenie linii możliwe dopiero po uruchomieniu nowych relacji liniowych Piła Krzewina – Bydgoszcz Zachód – Jasiniec – Pątnów - Plewiska, co zgodnie z Planem Zamierzeń Inwestycyjnych ma nastąpić do końca 2020r.) Aby możliwe było uzyskanie dofinansowania projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POiIŚ) 2014-2020 konieczne jest zakończenie inwestycji do końca roku 2020.
[color=#FF0000]W związku z powyższym jako wariant rekomendowany uznany został wariant, który jako drugi w kolejności uzyskał najlepszą ocenę tj. Wariant VI. Wariant ten w całości prowadzony jest nową trasą i nie wymaga długotrwałego wyłączenia istniejącej linii 220 kV Pila Krzewina – Plewiska. Ze względu na występujące na obszarze objętym zamierzeniem inwestycyjnym konflikty społeczne, kluczowe znaczenie dla możliwości terminowej realizacji zadania będzie miało wprowadzenie nowej trasy linii do dokumentacji planistycznej gmin.
Mając na uwadze aspekt planistyczny, zaleca się podjęcie działań mających na celu wprowadzenie planowanej linii do Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego poszczególnych gmin i zaplanowania działań osłonowych procedury planistycznej w Programie Komunikacji Społecznej.
Zaleca się również opracowanie i przygotowanie działań w ramach komunikacji społecznej, czyli opracowanie i realizowanie Programu Komunikacji Społecznej, który będzie miał na celu wsparcie terminowej realizacji inwestycji."
PSE w dokumentacji
SIWZ I-VI dla trasy linii 400kV Plewiska - Piła Krzewina napisał(a):
Komunikacja społeczna
W rozdziale przedstawiono opis czynników mogących
zagrozić realizacji inwestycji poprzez wywołanie konfliktów społecznych wraz z propozycjami ich uniknięcia.III.7.1. Opis czynników mogących zagrozić realizacji inwestycji poprzez wywołanie konfliktów społecznych
Aspekt środowiskowy
Aby ograniczyć możliwość wystąpienia konfliktów społecznych korzystnym rozwiązaniem wydaje się być lokalizowanie nowych linii najwyższych napięć na obszarach niezurbanizowanych, oddalonych od miast, wsi czy osad.
Analizowana inwestycja
w Wariancie VI będzie prowadzona po nowej trasie więc nie można wykluczyć wystąpienia konfliktów społecznych przy realizacji tego Wariantu, m.in. w miejscach kolizji z zabudową mieszkaniową oraz w miejscach przecięć obszarów cennych przyrodniczo.
Potencjalnym źródłem konfliktu może być realizacja inwestycji w sąsiedztwie terenów zabudowanych oraz prowadzenie robót budowlanych, a przede wszystkim składowanie materiałów do budowy, a także problemy okolicznego społeczeństwa w zakresie spadku wartości nieruchomości bądź niemożności korzystania z nich w części bądź całości. Dodatkowo każdy z wariantów może wpłynąć na utratę dóbr materialnych (domów mieszkalnych) oraz spowodować protesty okolicznych mieszkańców, obawiających się oddziaływania pola elektromagnetycznego, jakie emitowane jest przez linie elektroenergetyczne.
Istnieje realne zagrożenie zaangażowania się lokalnych i regionalnych Stowarzyszeń ekologicznych, których dotychczasowa działalność jest zdiagnozowana również w kontekście planowanych na tym terenie farm wiatrowych.
Protesty organizacji ekologicznych w trakcie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na odcinkach linii przechodzących przez obszary chronione, mogące spowodować znaczące wydłużenie czasu i zwiększenie kosztów realizacji inwestycji.
Aspekt społeczny
Mając na uwadze dotychczasowe doświadczenia miejscowej ludności z liniami NN i konfliktu z PSE ( Kórnik, Kamionki) istnieje realne ryzyko zaktywizowania się już działających grup protestujących w gm. Dopiewo ( osiedle mieszkaniowe Dąbrowa i Dąbrówka) gm. Rokietnica (osiedle mieszkaniowe Kiekrz, Dąbrówka, Dabrowa). Obecnie prowadzone strony internetowe lub pojawiające się informacje z zakresu realizacji innych projektów infrastrukturalnych i rozpoczętych protestów przez mieszkańców dotyczą monitorowania obecnej sytuacji:
a)
http://www.mojedopiewo.pl,rokietnica24.plb)
http://www.dabrowka.info.plc)
http://www.kamionki.netPSE w dokumentacji
SIWZ I-IV dla trasy linii 400kV Plewiska - Piła Krzewina napisał(a):
“Ocena możliwych problemów w uzyskaniu zgód administracyjnych
Ocena dokumentów zagospodarowania przestrzennego przeprowadzona została na podstawie wypisów i wyrysów pozyskanych z gmin. Wzięto pod uwagę fakt, że w przypadku uwzględnienia w dokumentach planistycznych przedmiotowej inwestycji ryzyko potencjalnych protestów jest małe. Wzięto też pod uwagę informacje zebrane w gminach, które pisemnie wyraziły swoją opinię o projektowanych trasach linii, również pod kątem potencjalnych protestów społeczności lokalnej.
Niezwykle istotną z punktu widzenia możliwości realizacji zamierzenia inwestycyjnego jest możliwość przeprowadzenia komunikacji społecznej ze skutkiem pozytywnym. Ze względu na przebieg planowanej linii (niezależnie od wariantów) przez tereny zabudowy mieszkalnej, należy wykorzystać fakt istnienia w dokumentach planistycznych zapisów dotyczących trasy projektowanej linii.
Jedynie Wariant I znajduje w całości odzwierciedlenie w obowiązujących SUiKZP poszczególnych gmin. Ze względu na wzmożone konflikty społeczne na terenach przez które przebiega trasa planowanej linii fakt ten może mieć decydujące znaczenie dla możliwości realizacji budowy projektowanej linii.