Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:37


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 gru 2017, o 15:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Witam, chciałbym zbudować stację pogodową w oparciu o Zestaw ATB, programując w języku C. Chciałbym aby mierzyła ona temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie i staje teraz przed wyborem czujnika/czujników, chcę żeby pomiar był w miarę dokładny ale bez strasznych wymagań, zastanawiałem się nad Adafruit bme280, z tego powodu że od razu wszystkie pomiary obsłuży jeden czujnik.
Ma ktoś większe doświadczenie w tych sprawach i mógłby mi coś doradzić? Może lepiej/taniej wyjdzie kupują 2 oddzielne czujniki? Chętnie przyjmę każdą sugestje i z góry dziękuje za pomoc. :D

PS. DS18B20 obecnie wykożystuje i myślę że mógłby zostać w finalnej wersji projektu (choć to nie wymagane) ale z tego co przeglądałem, czujniki wilgotności zawierają w sobie czujnik temperatury



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 16:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zapomnij o wykorzystaniu czujnika ciśnienia BMP jako czujnika temperatury np do pomiaru temperatury na zewnątrz "za oknem" ;) Ma on wprawdzie zintegrowany czujnik temperatury - ale nie możesz go używać na długich kablach poza urządzeniem - bo przecież to magistrala I2C więc trzeba wewnątrz urządzenia ew no wystawić go można poza obudowę urządzenia, żeby nie mierzył temperatury wewnątrz - bo wiadomo, że będzie ona wyższa ... No chyba że planujesz wystawić całe urządzenie za okno ;)



ZDECYDOWANIE lepiej mieć oddzielny albo oddzielne DS18B20 - w czym problem ?

Tymczasem czujnik BMP można spokojnie wewnątrz obudowy a to , że temperatura będzie wyższa to w NICZYM nie przeszkadza jeśli chodzi o pomiar ciśnienia ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 16:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 kwi 2015
Posty: 449
Pomógł: 3

dawiddb9 napisał(a):
Witam, chciałbym zbudować stację pogodową w oparciu o Zestaw ATB, programując w języku C. Chciałbym aby mierzyła ona temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie i staje teraz przed wyborem czujnika/czujników, chcę żeby pomiar był w miarę dokładny ale bez strasznych wymagań, zastanawiałem się nad Adafruit bme280, z tego powodu że od razu wszystkie pomiary obsłuży jeden czujnik.
Ma ktoś większe doświadczenie w tych sprawach i mógłby mi coś doradzić? Może lepiej/taniej wyjdzie kupują 2 oddzielne czujniki? Chętnie przyjmę każdą sugestje i z góry dziękuje za pomoc. :D

PS. DS18B20 obecnie wykożystuje i myślę że mógłby zostać w finalnej wersji projektu (choć to nie wymagane) ale z tego co przeglądałem, czujniki wilgotności zawierają w sobie czujnik temperatury


Witaj,

W mojej stacji, która działa już od prawie dwóch lat (pomiary zapisywane są w bazie co 1 minutę) wykorzystuję następujące czujniki: DS18B20 (pomiar temperatury), DHT22 (pomiar wilgotności i temperatury), BMP180 (pomiar ciśnienia) oraz anemometr, wskaźnik kierunku wiatru i deszczomierz (trzy ostatnie są "kontaktronowe"). Zwróć uwagę na dokładość i zakres pomiarowy dla poszczególnych parametrów w czujniku kompaktowym BME280. Z dwuletniej obserwacji widzę, że "spora część wilgotności" znajduje się w przedziale 80-99.9%, a BME280 ma zakres pomiarowy 10-80% (± 3 %). DS18B20 zapewnia z kolej większą dokładność pomiaru (+/- 0,5 °C) vs BME280 (± 1 °C). BMP180 sprawuję się bez zarzutu chociaż pewnym minusem jest to, że nie może działać w bezpośrednim kontakcie z otoczeniem (u mnie zamknięty jest w obudowie stacji). Różnica w ciśnieniu przy zamkniętej i otwartej obudowie to 1hPa. Myślę, że na etapie projektu warto uwzględnić dokładniejsze czujniki zwłaszcza, że cenowo nie stawiają poprzeczki aż tak wysoko.

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 17:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Ja na zewnątrz mam DHT22 (wilgotność i temperatura), a wewnątrz DHT22 (wilgotność i temperatura) i BMP180 (ciśnienie). Moim zdaniem nie ma potrzeby stosowania dodatkowego DSa, bo DHT ma wystarczające parametry na potrzeby stacji pogodowej. GUM tego nie będzie legalizował ;) Poza tym gdzieś kiedyś natrafiłem na informację (niepotwierdzoną), że w DHT do pomiaru temperatury wykorzystywany jest właśnie DS ;) Może to bajka, ale ciekawa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 18:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

Dziekuję wszystkim za odpowiedzi :D chyba zdecyduje się na zestaw DHT22 oraz BMP180.
I co do tego drugiego mam pytanie, wyczytałem że jest on na 3,3 V i rozumiem że należałoby przeprowadzić konwersje sygnałów logicznych i znalazłem taki oto schemat, a jako że od strony sprzętowej jestem dosyć słaby to chciałbym spytać czy to tak powinno wyglądać lub czy nie zainwestować w jakiś konwerter stanów logicznych.

Na schemacie moduł GY-68 wraz z układem BMP180. Jak pisze autor artykułu: "Do układu zostało dostarczone napięcie 5V (może być również mniejsze – zakres od 3.3V do 5V), gdyż jak już wcześniej wspomniałem, moduł posiada własny stabilizator na napięcie 3.3V."

Obrazek

PS. Nie wiem czy mogę spytać (jeśli nie to przepraszam) ale czy możecie mi polecić jakiś dobry sklep w Krakowie lub internetowy, gdzie mógłbym od ręki dostać BMP180 (z DHT22 raczej nie będzie problemu), bo zależy mi żeby do końca następnego tygodnia mieć ten czujnik



Ostatnio edytowano 15 gru 2017, o 19:55 przez dawiddb9, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2017, o 18:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

dawiddb9 napisał(a):
czy możecie mi polecić jakiś dobry sklep w Krakowie lub internetowy, gdzie mógłbym od ręki dostać BMP180 (z DHT22 raczej nie będzie problemu), bo zależy mi żeby do końca następpnego tygodnia mieć ten czujnik

Polecam raczej Internety. Czasem kupuję drobiazgi w Elesie na Wrocławskiej, ale ceny miewają kosmiczne, zwłaszcza modułów. W weekend masz giełdę:]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 15:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 gru 2012
Posty: 712
Lokalizacja: Opole
Pomógł: 23

Nie macie żadnych problemów z działaniem dht22 na zewnątrz? jakoś zabezpieczacie go? Stoję włąsnei przed dylematem czy na zewnątrz dać tylko ds18b20 czy pokusić się o dht22.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 16:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Ja umieściłem w osłonie na wzór fabrycznej z podstawek pod doniczki ;) Samego DSa też musiałbyś umieścić w takiej puszce, żeby ograniczyć wpływ promieniowania.

Obrazek

Kilkanaście (dziesiąt?) miesięcy wisiał na zewnątrz i nic mu się nie stało. Wniosłem go na chwilę do domu; poniżej zdjęcie porównawcze.

Obrazek

Temperatury się jeszcze nie wyrównały.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 19:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Jeśli chodzi o DHT22 to miałem go w paludarium z rok i działa gdzie woda się po nim lala cały czas. Druga sprawa ,nie wiem czy mam pecha czy one sa tak robione ze trafiają się sztuki które maja rozbieżności w granicach 15%. Nie mam jakiegoś wiarygodnego wilgotnościomierza żeby sprawdzić który jest najbliższy prawdy. Temperatura w każdym pokazywana jest poprawnie. Inna sprawa zamkniecie go w jakimkolwiek opakowaniu przekłamuje wyniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 19:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

grzeniu 73 napisał(a):
nie wiem czy mam pecha czy one sa tak robione ze trafiają się sztuki które maja rozbieżności w granicach 15%

Zgadza się. - ja wybrałem dwa o zbliżonych wskazaniach (w jednym punkcie) spośród trzech.

grzeniu 73 napisał(a):
Nie mam jakiegoś wiarygodnego wilgotnościomierza żeby sprawdzić który jest najbliższy prawdy

Jeśli masz przyzwoity termometr, to może spróbuj wyznaczyć fi z punktu rosy?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 20:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Termometr mam ,ale co do reszty to nie mam pojęcia o czym piszesz :). Nauczyłem się żyć bez wilgotnościomierza.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 21:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

A będziesz w stacji stosował czujniki prędkości wiatru i opadu. Może czujnik pyłu czy też burzy ?

Zaglądnij do mnie na bloga: http://avrtech.pl/category/gotowe-proje ... cja-meteo/ myślę, że znajdziesz tam trochę interesujących tematów.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 21:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

majster napisał(a):
A będziesz w stacji stosował czujniki prędkości wiatru i opadu. Może czujnik pyłu czy też burzy ?

Zaglądnij do mnie na bloga: http://avrtech.pl/category/gotowe-proje ... cja-meteo/ myślę, że znajdziesz tam trochę interesujących tematów.


Małymi kroczkami do celu ;) w przyszłości zamierzam rozbudować ją o dalsze funkcje, lecz na razie zamierzam skupić się na moich założeniach. BTW bardzo fajny blog ;)

Kożystał ktoś może z konwerterów poziomów logicznych (3,3V-5V) z popularnego serwisu akcyjnego sprzedawanych tam za grosze (3-4zł) typu jak na obrazkach? Są one coś warte? Polecacie/odradzacie?

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 22:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

To sa zwykle 4 mosfety.Schemat znajdziesz na Mirkowym blogu. Jak najbardziej ta plytka spelnia swoje zadanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 22:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

majster napisał(a):
Zaglądnij do mnie na bloga: http://avrtech.pl/category/gotowe-proje ... cja-meteo/ myślę, że znajdziesz tam trochę interesujących tematów.

Ja zaglądałem:) i mam pytanie. W pierwszym wpisie o swojej stacji napisałeś:
Cytuj:
DHT22 zaprojektowany został do pomiaru wilgotności otoczenia a jego dokładność pomiaru temperatury to 0,5 stC +/- 5%, stąd też dodatkowo pojawił się DS18B20


W mojej dokumentacji DHT22 (AM2302) podane jest:
dokładność < +/- 0,5 st. C,
rozdzielczość 0,1 st. C,
powtarzalność 0,2 st. C.

Obrazek

DS18B20 ma dokładnie takie same parametry (wg. noty jaką znalazłem), a jedyna różnica, to podany zakres błędu 0,5 od -10 do 85 st. C.

Po co zatem ten DS?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 23:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

new_old_man napisał(a):
Ja zaglądałem:) i mam pytanie. W pierwszym wpisie o swojej stacji napisałeś:
Cytuj:
DHT22 zaprojektowany został do pomiaru wilgotności otoczenia a jego dokładność pomiaru temperatury to 0,5 stC +/- 5%, stąd też dodatkowo pojawił się DS18B20


Gdyż jest dokładniejszy. Czujnik DHT22 aby podać wilgotność musi zmierzyć temperaturę i po to ona jest a nie po to aby mierzyć dokładną temperaturę.
Nie mogę teraz umotywować swojej wypowiedzi ale poparta jest ona testami które dokonywałem 3 lata temu.

dawiddb9 napisał(a):
Małymi kroczkami do celu ;) w przyszłości zamierzam rozbudować ją o dalsze funkcje, lecz na razie zamierzam skupić się na moich założeniach. BTW bardzo fajny blog ;)

Dziękuję za opinię bloga mało tam piszę (brak czasu) natomiast jak chcesz stację w przyszłości rozbudować to pomyśl o tym już teraz aby nie zmieniać później PCB a już w fazie projektowej o tym pomyśleć.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2017, o 23:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

majster napisał(a):
Czujnik DHT22 aby podać wilgotność musi zmierzyć temperaturę i po to ona jest a nie po to aby mierzyć dokładną temperaturę

Nie jestem przekonany. Jest taki czujnik HR202 - mierzy tylko wilgotność i nie potrzebuje do tego temp. DS3231 mierzy zgrubnie temperaturę, żeby dostroić generator. BMP180 chyba też koryguje w ten sposób pomiar (tu nie mam pewności). Ale DHT22 to po prostu dwa, skalibrowane czujniki, połączone procesorem 8-bit. A to, że wskazanie wilgotności zmienia się przy zmianie temperatury, to już fizyka i wykresy i-x ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 00:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Dajcie sobie spokój z DHT11/22 to naprawdę badziew jest... jest tyle fajnych innych modułów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 00:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 maja 2017
Posty: 12
Pomógł: 0

pimowo napisał(a):
Dajcie sobie spokój z DHT11/22 to naprawdę badziew jest... jest tyle fajnych innych modułów.


A jakoś konkretniej? Co byś polecał w podobnej lub nieco wyższej cenie?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 07:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

dawiddb9 napisał(a):
pimowo napisał(a):
Dajcie sobie spokój z DHT11/22 to naprawdę badziew jest... jest tyle fajnych innych modułów.


A jakoś konkretniej? Co byś polecał w podobnej lub nieco wyższej cenie?

Coś łatwo dostępnego, z dobrą dokumentacją i może gotowymi bibliotekami. A jeszcze gdyby TWI obsługiwało... :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 08:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

BME280



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 08:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

pimowo napisał(a):
BME280

Tak, tym bardziej, że z pomiarem ciśnienia. Cena jednak dużo wyższa.
Tani, a przyzwoity jest też HTU21.

Ale zauważcie, że parametry czujnika temperatury są nadal takie same, jak w DHT22 czy Ds18...



Ostatnio edytowano 16 gru 2017, o 08:06 przez new_old_man, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 08:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Dobry, ale brak ciśnienia, a to przecież stacja pogodowa ma być ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 08:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

pimowo napisał(a):
Dobry, ale brak ciśnienia, a to przecież stacja pogodowa ma być ;)

Masz rację - zakładałem, że BMP180 zostaje ;)

IMO DHT22 jest przyzwoitym czujnikiem w amatorskich zastosowaniach. Jak widać metrologicznie nie ustępuje innym. Ponadto na korzyść przemawia obudowa z łatwym montażem.
Niestety odczyt wymaga poświęcenia zewnętrznego przerwania, a w najgorszym przypadku zastosowania "kociego" delay'a. Dlatego zasugerowałem IIC, i teraz sam się zastanawiam nad zmianą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 09:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

cześć
Każdy ma swoje racje. Ja do pomiaru wilgotności zastosowałem SI7021, który mierzy również temperaturę i działa po I2C. Jestem zadowolony :D

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 10:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Działa po i2c i jak go za okno wystawić? DHT22 jest kiepskim czujnikiem, ale bez problemu można dać dłuższy kabel. Co prawda nie wiem jak długi, ale kilka metrów spokojnie daje rade. Zastanawiają mnie dywagacje nad dokładnością pomiaru temperatury. Różnice temperatury miedzy DS ,a DHT to max 0,5 stopnia, zazwyczaj pokazują to samo. Do stacji pogodowej to chyba dokładność aż nadto.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 10:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Stacja pogodowa w domu, a czujniki na zewnątrz?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 10:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

grzeniu 73 napisał(a):
Zastanawiają mnie dywagacje nad dokładnością pomiaru temperatury. Różnice temperatury miedzy DS ,a DHT to max 0,5 stopnia, zazwyczaj pokazują to samo. Do stacji pogodowej to chyba dokładność aż nadto.

Toż przecież to napisałem;)

Tutaj raczej nikt nie chce ciągnąć czujnika na kablu. Raczej całą elektronikę wywala się za okno.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 10:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Skoro cała elektronika ląduje ba zewnątrz to najlepsze wyjście kupić BME280, a jeszcze lepiej BME680 ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 gru 2017, o 12:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

pimowo napisał(a):
Skoro cała elektronika ląduje ba zewnątrz to najlepsze wyjście kupić BME280, a jeszcze lepiej BME680 ;)

Jest to na pewno wygodniejsze.
Ale skoro i tak na zewnątrz byłby procesor, to nie ma już takiego ciśnienia na ograniczanie ilości czujników. A w razie potrzeby połączenia przodem z jednostką centralną lepiej zastosować RS485, a jeszcze lepiej radio :)

Może przygotowalibyśmy zestawienie popularnych modułów obejmujące mierzone wielkości, ich parametry, typy magistrali i ich napięcia, przedziały cenowe itp. Można by to przypiąć w dziale.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO